Vanade majade korrastamise asemel uute ehitamine mõjub planeedile halvasti

Paljude uusarenduste puhul on mõjuvaks müügiargumendiks hea energiamärgis, mis peaks andma tunnistust selle kohta, et majas elamine säästab ressursse, ehk on öko ja odav. Kui uusarenduse rajamiseks vanad majad maha lammutatakse, siis on säästlikkus aga vaid illusioon, leiavad Briti arhitektid.

Nad toetuvad geodeetide ühenduse (Royal Institute of Chartered Surveyors) hinnangule, mille kohaselt näiteks kortermajad emiteerivad 51 % kogu oma eksistentsiga kaasnevast süsinikust juba enne kui maja õigupoolest elamiskõlbulikuks kuulutatakse, ehk enne kui keegi üldse sisse kolib ja ressursse kasutama hakkab.

Ehitamine ise on nimelt äärmiselt ressursimahukas ja suure ökoloogilise jalajäljega tegevus, eriti juhul, kui kasutusel on tänapäeva arhitektuuri suur lemmik betoon.

Uue hoone rajamise tarbeks terase, tsemendi ja kivimaterjali tootmine paiskab atmosfääri väga suurel hulgal süsinikku.

Värskete arvutuste järgi kulub ka kõige energiasäästlikumate kortermajade puhul aastakümneid enne, kui nad hakkavad globaalsele süsinikusaldole positiivselt mõjuma.

Just needsamad aastakümned on aga planeedi tervise seisukohast kriitilise tähtsusega aeg, mil iga meede süsinikujälje vähendamiseks on kulda väärt.

Teema tõstatanud arhitektid leiavad, et mõtlematu lammutamise vähendamiseks ja renoveerimistööde soodustamiseks peaks muutma maksusüsteemi sääraselt, et uusehitised poleks eelisseisundis. Ühendkuningriigis nende hinnangul nad seda aga on.

BBC andmeil on ühiskondlik debatt algatatud ning uued instantsid on asunud teemat vaagima. Kas arvutustööde tulemusena lammutustööd vähenevad, näitab aeg.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: