Video: sellel nädalal saabub perseiidide tähesaju tipphetk

Perseiidide tähesadu.
Perseiidide tähesadu. Autor/allikas: Ain Paloson

Perseiidide meteoorivool saavutab oma maksimaalse tugevuse kolmapäeva õhtul. Selleks aastaks ennustatakse Perseiidide tiheduseks umbes 40–50 lasku tunnis, seda küll ideaalsete vaatlustingimuste puhul.

Kõige rohkem tähti langeb ennustuste kohaselt ööl vastu 13. augustit. Vool on tugev ka eelneval ja järgneval ööl. Üksikuid perseiide võib silmata taevalaotusel 17. juuli ja 24. augusti vahel.

Parim aeg vaatluste tegemiseks on kella kahe paiku öösel, kui meteoorivoolu radiandiks olev Perseuse tähtkuju on tõusnud kõrgele horisondile. Ilmtingimata ei pea aga tähtkuju taevalaotuselt üles otsima. Meteooride jäetavaid valgusjälgi võib näha üle terve taeva.

Meteoore on parem vaadelda vähese valgusreostusega piirkondades. Kahvatumate meteooride nägemiseks peavad silmad harjuma pimedusega enam kui tunni, suuremat osa peaks nägema juba 15 minuti järel. Pimedusega harjunud silmadega ei tasu vaadata aga teisi eredamaid valgusallikaid ega nutitelefone.

Augustikuist tähesadu tekitavad Päikesesüsteemi siseossa iga 133 aasta tagant sattuvast komeedist Swift-Tuttle poolt maha jäetavad tolmukübemed ja räbu. Maa atmosfääri sattudes hakkab materjal hõõguma ja aurustub. Enamasti läbib Maa komeedijälgi vaid riivamisi. 2016. aastal, kui oli erakordselt tihe tähesaju aeg, võis ühes tunnis näha kuni 200 meteoori.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: