Maailma kõige kõrgemas kohas elav imetaja on hamster

Foto: Wikimedia Commons

Kõige kõrgemas kohas elav imetaja on kollakat värvi lehekujuliste kõrvadega hamster. Ta leiti 6740 meetri kõrguselt Tšiili ja Argentiina piiri juurest Llullaillaco vulkaani lähistelt.

Just seesama hamster purustas maailma rekordi, kui kõige kõrgemal elav imetaja. Varasema rekordi omanik oli jäneseliste sugukonda kuuluv loom (Ochotona macrotis), keda on leitud leiti 6130 meeti kõrgusel.

Imetaja suutlikkus elada niivõrd kõrgel on hämmastav, sest sellisel kõrgusel on õhk väga hõre ja hapniku tase madal. Lisaks on rohkem kui 6700 meetri kõrgusel jahe, temperatuur on harva üle nulli ja võib langeda lausa miinus 60 kraadini.

Nebraska Lincolni ülikooli evolutsiooni bioloog Jay Storz ja tema kolleegid otsisid ja vaatlesid seda kollakat lehekujuliste kõrvadega hamstrit tänavu veebruaris.

Teadlasrühm kavatseb järgmisena otsida hamstrilt geneetilisi muutusi, mis võivad neil loomadel olla, et sellisel kõrgusel ellu jääda. Üllatav on tema juures asjaolu, et teda on leitud ka mere pinnaga võrdselt kõrguselt. Järelikult ei ela ta ainult kõrgetes piirkondades, vaid on võimeline elama väga erinevatel kõrgustel.

Teadmised, kuidas loomad suudavad ellu jääda madala hapnikuga keskkonnas võivad edaspidi olla kasulikud meditsiinilistes uuringutes. Võib-olla peitub siin lahendus, et jagu saada haigustest, mis võivad põhjustada hapniku taseme langust.

Kollakat värvi lehekujuliste kõrvadega hamstri ingliskeelne nimetus on yellow-rumped leaf-eared mouse (lad Phyllotis xanthopygus). Paraku eestikeelne nimetus sel hamstril puudub.

Autorid kirjutavad oma avatusest Ameerika Ühendriikide teaduste akadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: