Maale lähedal olev täheparv sureb peagi

Foto: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5)

Hüaadid on Maale kõige lähemal olev täheparv, kuid astronoomid teatavad, et see tähekogum sureb peagi.

Rühm teadlasi kasutas Gaia kosmoselaeva, et mõõta Hüaadide täheparves ja sealt eralduvate tähtede kiirust. Nii said teadlased prognoosida täheparve lõppu.

Uuringu juhtivautor, Cambridge'i ülikooli astronoom Semyeong Oh ütles, et täheparv kaob täielikult 30 miljoni aasta pärast. Tegemist on meie mõistes küll pika ajaga, kuid võrreldes Hüaadide täheparve vanusega, on see üsna lühike aeg. Täheparv on praegu 625 miljonit aastat vana.

Hüaadide täheparv asub maast 150 valgusaasta kaugusel ja on nähtav lausa palja silmaga. Maalt vaadatuna paiknevad Hüaadid Sõnni tähtkujus.

Niisugused tähekogumid nagu Hüaadid, on tuntud kui avatud täheparved, mis sündisid sadade või tuhandete tähtedega. Täheparve hoiab koos nende vastastikune külgetõmbejõud ehk gravitatsioon.

Siiski üritavad arvukad jõud täheparve laiali rebida, sestap jõuavad avatud täheparved harva oma miljardese sünnipäevani. Tõenäoliselt jääb miljardes sünnipäev pidamata ka Hüaadide täheparvel, kuna see on parasjagu 625 miljonit aastat vana ja eeldatavasti 30 miljoni aasta pärast täheparve enam ei ole. Siiski on Hüaadid vastu pidanud kauem kui mitmed teised tema eakaaslased.

Uuringu autorid kirjutavad, et täheparve suurus oli selle sündides umbes 1200 päikesemassi, kuid nüüd on parve suurus võrdne 400 päikesemassiga. Mida rohkem täheparv tähti kaotab, seda väiksem on gravitatsioon, mis alles jäänud liikmeid koos hoiab. Nii eralduvadki mitmed tähed ja täheparv jääb üha väiksemaks.

Uuringu tulemused on avaldatud võrguvaramus arXiv.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: