Muuseumikogust leiti uut liiki kalasisalik

Foto: McGilli Ülikool

Teadlased on avastanud muuseumikogudest uue ihtüosauruseliigi.

Ihtüosaurused ehk kalasisalikud olid selts keskaegkonna roomajaid, kes elutsesid meres ja olid omandanud delfiinilaadse kehakuju.

Erin Maxwell Saksamaalt Stuttgarti Riiklikust Loodusmuuseumist ja Dirley Cortés Kanadast McGilli Ülikoolist uurisid põhjalikult läbi kõik seni liiki Hauffiopteryx typicus klassifitseeritud ihtüosauruseluustikud, mis Saksamaal teada on.

Ilmnes, et ühel isendil olid ninasõõrmete piirkonna koljuluud selgelt teistsugused kui teistel.

Maxwell ja Cortes argumenteerivad ajakirjas Palaeontologia Electronica, et tegu on uue, varemkirjeldamata ihtüosauruseliigiga Hauffiopteryx altera.

Mõlemad liigid on ihtüosauruste kohta suhteliselt väikesed, umbes kahe meetri pikkused.

Suurest fossiilileiuvööndist, mis ulatub Tšehhist ja Austriast läbi Šveitsi ja Saksamaa kuni Luksemburgi ja Hollandini, on enam kui kahe sajandi jooksul päevavalgele tulnud tuhandeid ihtüosaurusekivistisi, mõned neist enam kui kümnemeetrised.

Et aga kõik need ihtüosauruseleiud on seni jaotunud ainult seitsme liigi vahel, on uue liigi tuvastamine teadlastele enestelegi suur üllatus, seda enam, et nüüd uude liiki määratud kivistis on muuseumikollektsioonis olnud juba aastakümneid.

Teadlased võtsid ihtüosauruste uurimise nii põhjalikult ette osalt seepärast, et aru saada, kas Saksamaalt ja Inglismaalt leitud ihtüosaurused liigist Hauffiopteryx typicus on mõnedest omavahelistest erinevustest hoolimata tõepoolest liigikaaslased või mitte — selgus, et on.

Mõlemad uuringutulemused, nii see oodatu kui ka see üllatuslik, aitavad kokkuvõttes paremini mõista, milline ökosüsteem toimis Euroopas keskaegkonnas laiunud meredes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan OIdermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: