Brasiilias sähvis 700-kilomeetrine välk

Foto: Tanel Nook/(CC BY 4.0)

Räägitakse, et lähipäevil läheb jahedamaks ning tuleb vihma ja äikest. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kui pikk võib üleüldse olla üks välgunool?

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni juures tegutseva Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni äsja avaldatud andmete järgi sähvis kõige pikem välgunool, mille pikkust on mõõdetud, 2018. aasta 31. oktoobril Brasiilia lõunaosas.

See ere sähvatus oli enam kui 700 kilomeetrit pikk. Kui asetada ta meie kanti, siis ulatunuks välgunool Kärdlast Kopenhaagenisse.

Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon tegi samas teatavaks ka maailma kõigi aegade kõige kauem kestnud välgu, mis seni registreeritud — 2019. aasta 4. märtsil püsis Põhja-Argentina taevas välgunool tervelt 16,73 sekundit. Mõlemad need rekordid ületavad seniseid samalaadseid enam kui kaks korda.

Mõõtetulemused õnnestus saada uudse tehnikaga tehtud satelliitvaatlustel, sealhulgas lähiinfrapunakiirgust mõõtvate välgudetektoritega Ameerika Ühendriikide keskkonnaseiresatelliitide GOES-16 ja -17 pardal.

Meteoroloogiaorganisatsiooni ekspertkomisjoni juht Randall Cerveny ütles, et tõenäoliselt tuleb maailmas aeg-ajalt ette veelgi pikemaid ja püsivamaid välgunooli, mida tehnika täiustudes õnnestub ka registreerida.

Senised rekordid on olnud mõõdetud maapealse tehnikaga, mille võimalused on asjatundjate arvates suhteliselt piiratud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: