Kakskeelsust väärtustavad perekonnas nii vanemad kui ka lapsed

Perekond.
Perekond. Autor/allikas: Flickr

Kaks- ja mitmekeelses peres väärtustavad eesti keelt, võõrkeelt ja kakskeelsust üldisemalt nii vanemad kui ka lapsed, selgus Tallinna ülikooli doktoritööst. Perekonna keelepoliitikat kujundavad pigem kõik liikmed ehk see pole vanematelt lastele peale surutud.

Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Colm James Doyle uuris Tallinnas elavate kaks- ja mitmekeelsete rahvusvaheliste perekondade keelepoliitikat. Uurimuses osalenud perekondades oli üks vanem eestlane ja teine välismaalane. 

Doyle selgitab, et perekonna keelepoliitikat võib mõista, kui pereliikmete keeleideoloogia ja veendumuste, nende keelekasutuse ning keeleoskuse haldamise kombinatsiooni – pereliikme püüdu ja pingutust kontrollida teiste liikmete keelekasutust.

Autor uuris 19 erineva keeletaustaga perekonda, keskendudes noorukitele ja noortele täiskasvanutele ning nende perede kogemusele, kus isa on välismaalane. Doyle'i väitekirjast selgus, et ühiskonnas mitte igapäevaselt kasutusel oleva keele ülekannet ja säilitamist soodustab keelepoliitika, mis väärtustab ka teisi keeli. Samal ajal aga ei tohi keelepoliitika koormata lapsi ülemääraste vanemate ootuste ja nõudmistega.

Lisaks toetab keele ülekannet ja säilitamist sotsiolingvistiline keskkond. "Näiteks toetab mitte-eestlasest vanemat sama kultuuri ja keele kogukond või sotsiolingvistiline kontekst, kus tema emakeel on prestiižne ja kus selle kasutamist toetab haridussüsteem või atraktiivne meedia ja sotsiaalmeedia," kinnitab Doyle.

Doyle'i doktoritöö tulemused viitavad, et Eesti sotsiolingvistiline keskkond sobib hästi siin ja mujal maailmas prestiižse võõrkeele ülekandeks. "Võib oletada, et (perekonna) keelepoliitika ja (sotsiolingvistilise) keskkonna koostoime oli ülitähtis selleks, et keelt, mida ühiskonnas igapäevaselt ei kõneleta, saaks edasi anda ja säilitada," lisab Doyle.

Colm James Doyle'i doktoritöö on üks vähestest Eestis ilmunud uurimustest, mis käsitleb rahvusvaheliste perekondade keelepoliitikat.

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorandi Colm James Doyle'i doktoritöö pealkiri on "Poliitika ja koht: Tallinnas elavate rahvusvaheliste eesti perekondade keelepoliitika". Töö avalik kaitsmine toimub 9. juunil algusega kell 16.

Doktoritöö juhendaja on Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi professor Anna Verschik. Oponendid on Vilniuse Ülikooli professor Meilutė Ramonienė ja Memphise Ülikooli dotsent Lyn Wright.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: