Põgenev rästik loob enda kaitseks optilise illusiooni

Ainuüksi esimeste päevadega on Harjumaal loodusesse toimetatud 11 rästikut ning meie ökosüsteemile oluliste loomade elu sai säästetud.
Ainuüksi esimeste päevadega on Harjumaal loodusesse toimetatud 11 rästikut ning meie ökosüsteemile oluliste loomade elu sai säästetud. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Miks on rästikul siksak seljas? Soome teadlased on tuvastanud, et selle mürkmao iseloomulik seljamuster teenib korraga lausa kolme eesmärki — varjab, hoiatab ja külvab segadust.

Janne Valkonen Jyväskylä Ülikoolist ja ta kolleegid väidavad oma uuringu põhjal ajakirjas Animal Behaviour, et tavalise rästiku selga kaunistav sakistu aitab sel roomajal end saaklooma või kiskja eest varjata.

Kui potentsiaalne ohustaja rästikut juba märganud on, siis mõjub muster hoiatavalt. Kui aga rästik otsustab ohtlikust olukorrast siiski kiirelt põgeneda, võib sakiline muster luua optilise illusiooni, mis teeb rästiku tegeliku liikumistee tuvastamise keerulisemaks.

Valkonen ja ta kolleegid tegid muu hulgas päris meeleoluka katse. Nad voolisid plastiliinist nii siksakmustriga kui ka ilma mustrita madusid, panid neid teeraja lähedale rohu sisse ja vaatasid, kas juhuslikud möödakäijad neile kuidagi reageerisid või mitte.

Selgus, et siksakiga plastiliinmadusid panid möödujad tähele sagedamini kui ühevärvilisi plastiliinmadusid.

Varem tehtud uuringutest on juba teada saadud, et rästiku seljamuster hoiatab kiskjaid tema mürgise hammustuse eest. Kuid Valkoneni uuring käsitles ka rästikumustri kolmandat funktsiooni.

Teadlased mõõtsid, kui kiiresti rästik ohu eest põgeneb, ja leidsid arvutuste põhal, et imetajate silmis peaks sellisel kiirusel liikuva mustri korral tekkima optiline illusioon, justkui rästik oleks paigal.

Tegemist on samasuguse illusiooniga, mis tekib siis, kui tajume kiiresti vilkuvat lampi ühtlaselt põlevana.

Teadlased kahtlustavad, et röövlindude teravais silmis ei suuda rästik seda illusiooni siiski luua. Kuid imetajaist vaenlasil on pagevat rästikut seetõttu ehk ikkagi raskem tabada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: