Ajukoores on mitu ala, mis mõjutavad mao ja soolte tööd

Inimeste naharakkudest loodi tüvirakud, millest kasvatati erinevaid maksarakke ning siirati need rottidele.
Inimeste naharakkudest loodi tüvirakud, millest kasvatati erinevaid maksarakke ning siirati need rottidele. Autor/allikas: vaun0815/Unsplash

Mõnus meeleolu aitab kaasa heale seedimisele, suurest stressist võivad tekkida maohaavad. Küllap pani juba vanarahvas mõnikord tähele, et pea ja kõht on seotud tihedamalt, kui esmapilgul võiks tunduda.

Ameerika teadlased on nüüd kesknärvisüsteemi ja seedeelundkonna talitluse vastastikmõjustuste kulgemise radu paremini tundma õppinud, võttes appi viiruse.

David Levinthal ja Peter Strick Pittsburghi Ülikoolist süstisid katserottide makku marutõveviirust. See viirus nakatab närvirakke ja suudab piki närvikiude liikuda mistahes elundist ajju. Nii ka seekord.

Teadlased aga jälgisid, kuhu ajupiirkonda viirus täpselt suundus ja tegid selle põhjal järeldusi nende piirkondade talitlusliku seotuse kohta maoga.

Nad selgitasid muu hulgas välja, et saaresagar, emotsioonide reguleerimisega tegelev ajukoorepiirkond otsmikusagara ja oimusagara vahelise külgvao sügavustes võib stimuleerida toidu seedimist maos.

Otsmikusagara tagaosas paikneva pretsentraalkääru osa (Brodmanni neljas ala, mis koordineerib keha liikumist) võib aga saata makku ja sooltesse signaale, mis pärsivad nii maomahla tootmist kui ka soolte peristaltikat ehk sooleseinte lainetust, mis lükkab seeditavat toitu edasi.

On väga võimalik, et just neid ühendusi mööda kulgevatel signaalidel on oma osa selles, et head emotsioonid soodustavad seedimist, vaimne pingeseisund aga võib luua pinnase lausa maohaavade tekkele.

Pea ja kõhu seoseid on teaduslikult uuritud ka varem, kuid peaasjalikult niiöelda ülenevat suunda ehk seda, kuidas mao talitlus ja soolte mikrobioom ajutegevust mõjutavad.

Oma avastustest alanevas suunas kulgevate signaalide alal, mida aitas teha marutõveviirus, kirjutavad Levinthal ja Strick Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: