Itaalia teadlased lõid juhtnöörid tulevasteks haiguspuhanguteks

Itaalia epidemioloogiline mudel kinnitab: laiamahulised testimiskampaaniad aitavad samaaegselt nakatanute arvu oluliselt vähendada, leebe karantiin vähendab intensiivravipatsientide arvu vaid tagasihoidlikult
Itaalia epidemioloogiline mudel kinnitab: laiamahulised testimiskampaaniad aitavad samaaegselt nakatanute arvu oluliselt vähendada, leebe karantiin vähendab intensiivravipatsientide arvu vaid tagasihoidlikult Autor/allikas: Daniel Tafjord/Unsplash

Itaalia teadlased kogusid kokku andmed koroonaviirusesse nakatumisest ning lõid oma riigi kogemuse põhjal mudeli, mille abil koroonapuhangu võimalikku kulgu ennustada.

Ajakirjas Nature Medicine avaldatud uuring sätestab kaheksa erinevat infektsioonikategooriat. Skaala ühes otsas on inimesed, kes ei ole nakatunud, teises aga need, kes on koroonale kaotanud oma elu.

Mudeli kohaselt saabub tegelike haigestunute tipp ligi nädala võrra varem kui diagnoositud haigestumiste tipp. Leebe karantiin aitab küll mõlemat edasi lükata, aga nakatunute üldarvu märkimisväärselt alandada ei suuda.

Küll aga suudab nii tegelike kui diagnoositud nakatunute tipphetke arvud alla tuua range karantiini reeglite järgimine. Uuringu autorite sõnul võib see see viirusega seotud surmajuhtumeid vähendada peaaegu kolmekordselt.

Värske Itaalia koroonamudel näitab ka, et sotsiaalse distantsi hoidmine on vajalik ja efektiivne ning seda tuleks rakendada kohe puhangu alguses. Ilma laiapõhjalise testimise ja kontaktide seireta ei tohiks kehtestatud karantiini ega isolatsiooni leevendamist nende sõnul kaaluda.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: