Kuula: teadlased on koroonaviiruse struktuuri tõlkinud muusikapalaks

Viirus SARS-CoV-2
Viirus SARS-CoV-2 Autor/allikas: Pixabay.

USA teadlased on koroonaviiruse valgu struktuuri tõlkinud muusika keelde, et viirust saaks hõlpsamini uurida.

Muusikapalas kuuleb keelpillide, flöötide ja kellade helisid, need tähistavad erinevaid aspekte koroonaviiruse ogavalgus, mis aitab viirusel lukustuda erinevate rakkude külge, kirjutab Science.

Kuna valgud on valmistatud aminohapetest, siis uut tehnikat kasutades tegid Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi teadlased igale aminohappele muusikalises mõõtkavas oma noodi. Kogu valk muutus seega justkui orkestri partituuriks. Niisugune meetod kannab nime sonifikatsioon (sonification) ehk andmete akustiline esitamine.

Viirusest muusikapala loomine aitab teadlastel leida valgus neid kohti, kus antikehad või ravimid on võimelised seostuma. Uurijate sõnul on see kiirem ja intuitiivsem meetod, kui tavapärane uurimisviis, näiteks valkude modelleerimine. Kui võrrelda omavahel ogavalgu muusikalist järgnevust teiste valkudega, on võimalik leida viis, et takistada viirusel raku nakatamist.

Muusikainstrumendid valisid uurijad ise. Põhiliselt mängib jaapani keelpill koto rahustavaid helisid, mis võivad ehk praegusel probleemide rohkel ajal inimestele lohutust pakkuda.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: