Maa jäi ilma ajutisest minikuust

Rahvusvaheline Gemini observatoorium tegi 2020 CD3-st foto 24. veebruaril.
Rahvusvaheline Gemini observatoorium tegi 2020 CD3-st foto 24. veebruaril. Autor/allikas: The international Gemini Observatory

Lühikest aega oli Maal kaks kuud, kuid astronoomide hinnangul on minikuu Maa orbiidilt nüüdseks lahkunud.

Maa endine minikuu suundub tõenäoliselt edasi Päikese orbiidile. Objekt lahkus Maa orbiidilt ilmselt 7. märtsi paiku. Astronoomid on nimetanud minikuud ajutiseks objektiks, mis niikuinii ei oleks Maa orbiidile pikemaks ajaks jäänud. Astronoomide arvutuste kohaselt tiirles objekt Maa orbiidil vähemalt aasta, võib-olla isegi kauem.

Astronoomid on üsna kindlad, et Maa endine minikuu ei ole kosmoseprügi, samas on veel selgusetu, mis kivimiga täpsemini tegu on. See võib olla üks paljudest Maa lähedal olevatest asteroididest, mis on Marsi ja Jupiteri vahel asteroidide vööst siia sattunud. Samas võib see olla tükk meie enda Kuust, mis mõne teise kosmosekivimi kokkupõrke tõttu on Kuu pinnalt lahti tulnud.

Astronoomia-alase tarkvara arendaja Bill Gray ütles väljaandele The Atlantic, et objekt satub taas Maa lähedale 2044. aasta märtsis. Tõenäoliselt ei tule minikuu planeedile niivõrd lähedale, et Maa selle oma orbiidile haaraks.

Rahvusvaheline Astronoomia Liit on nii-öelda minikuu nimeks pannud 2020 CD3. Objekti 2020 CD3 avastasid 15. veebruari öösel Theodore Pruyne ja Kacper Wierzchoś. Palja silmaga minikuud ei näe, kuna selle läbimõõt on umbes üks meeter.

Tegemist oli Maa teise teadaoleva ajutise kaaslasega, kuna 2006. aastal avastati samuti üks objekt Maa orbiidilt, mis oli orbiidil kuni 2007. aasta juunini.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: