Aeg võib olla pöördumatu ka väga lihtsas süsteemis

Foto: Miguel Andrades/Unsplash

Kui lihtne on teha munast omletti, aga omletti tagasi munaks teha on seevastu märksa keerulisem, et mitte öelda võimatu. Portugali, Madalmaade ja Soome teadlased on nüüd avastanud, et samasugust ajalist pöördumatust esineb tegelikult juba palju lihtsamates protsessides kui omletipraadimine.

Portugali, Madalmaade ja Soome teadlased on nüüd avastanud, et samasugust ajalist pöördumatust esineb tegelikult juba palju lihtsamates protsessides kui omletipraadimine.

Kõige fundamentaalsemate füüsikaseaduste, näiteks Newtoni omade põhjal tundub, et aeg on täiesti pööratav — võime mängida videot põrkuvatest piljardikuulidest edaspidi või tagurpidi, ja vaatajal on keeruline arvata, kumba pidi video käib.

Teadlased on seni oletanud, et aega on raske tagasi pöörata sellistel juhtudel, kui liikvel on väga palju osakesi, omletivalmistuse puhul näiteks igasuguseid valgu- ja muid molekule.

Kuid nüüd on teadlased mudeldanud väga lihtsa, ainult kolmest kehast koosneva süsteemi liikumist ja leidnud, et tihtilugu võib seegi liikumine olla ajas pöördumatu.

Tjarda Boekholt Coimbra Ülikoolist, Simon Zwart Leideni Ülikoolist ja Mauri Valtonen Turu Ülikoolist arvutasid välja, kuidas kolm musta auku üksteise raskusväljas liiguvad.

Esimeses simulatsioonis olid mustad augud alguses paigal, hakkasid siis üksteise poole liikuma, liikusid üksteisest mööda ja jäid keerukaid orbiite pidi üksteise ümber tiirlema, kuni üks neist ülejäänud kahest eelmale lendas.

Teine simulatsioon algas sealt, kuhu esimene lõpuks jõudis, ainult et mustade aukude liikumissuund tehti vastupidiseks ehk püüti siis aeg niiöelda teistpidi käima panna.

Selgus, et viiel protsendil juhtudest ei kattunud mustade aukude trajektoorid teises simulatsioonis esimese simulatsiooni omadega.

Ehk aeg ei läinudki tagurpidi käima. Ei läinud käima hoolimata sellest, et simulatsioon põhines erakordselt täpsetel arvutustel, kus võeti arvesse enam kui sada komakohta.

Boekholt, Zwart ja Valtonen kirjutavad Briti Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas, et liikumise pööratavuse saavutamiseks tuleks mustade aukude asukohta arvutada Plancki pikkusest täpsemini.

Kuid Plancki pikkus, mis on prootoni läbimõõdust sada miljardit miljardit korda väiksem, on väikseim vahemaa, millel on füüsikateoorias veel mingigi hoomatav tähendus.

Asukohtade arvutamisel sellest täpsemini puudub mõte ja sisu, mistõttu on sel puhul ka mustade aukude liikumine ajanoole ümberpööramise järel fundamentaalseil põhjusil täpselt ennustamatu.

Nii et aeg võib tõesti olla ümberpööramatu juba kolme keha liikumisel. Ehk piltlikult öeldes võib ka kolmest mustast august põhimõtteliselt omletti praadida.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: