Toa tuulutamisest pole suuremat kasu

Foto: Luisy Guimarães/Unsplash

Kui oleme valmistanud süüa või kasutanud puhastusvahendit ja tahame tekkinud lõhnadest lahti saada, siis võime teha lahti akna ja loota, et lõhnad ja nendega seostuvad ained lahkuvad majapidamisest. See lootus ei tarvitse aga täiel määral täituda.

Kanada ja Ameerika Ühendriikide teadlased eesotsas Chen Wangiga Toronto Ülikoolist väidavad oma katsete põhjal, et paljudki toiduvalmistamisel või puhastustöödel õhku sattunud ained jäävad seinte, mööbli ja muude pindade külge ning naasevad sealt hiljem toaõhku.

Selline tulemus oli teadlastele enestelegi üllatus, kuid mõõtmised just seda näitasid.

Chen ja ta kolleegid tegid katseid spetsiaalselt uurimuse tarvis püsti pandud majakeses. Vabatahtlikel abilistel paluti seal mõnda aega toimetada ja talitada justkui oma kodus, süüa teha ja küürida.

Enne ja pärast seda mõõdeti õhus 19 tuntud saasteaine taset, mida on majade siseõhust tihtipeale leitud. Siis tehti uksed ja aknad lahti ja tuulutati maja kas 15 või isegi 30 minutit ja mõõdeti aineid uuesti.

Selgus, et suurema osa ainete jaoks ei olnud tuulutamisel mingit suuremat mõju — mõne aja pärast oli nende sisaldus toaõhus jõudnud endisele tasemele.

Chen ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas Science Advances.

Aga mida siis teha ja kui kaua aja pärast on lootust ebasoovitavatest ainetest lahti saada, sellele teadlastel veel vastust ei ole.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: