Microsoft plaanib aastaks 2030 olla süsiniknegatiivne

Microsoft plaanib kaotada oma süsiniku jalajälje.
Microsoft plaanib kaotada oma süsiniku jalajälje. Autor/allikas: Andre M. Chang/ZUMAPRESS.com/SCANPIX

Microsoftil on suured kliimaalased ambitsioonid. Neljapäeval teatas ettevõte algatusest kõrvaldada aastaks 2030 atmosfäärist rohkem süsinikdioksiidi kui ta seda õhku paiskab ehk saavutada mitte ainult süsinikneutraalsus, vaid -negatiivsus. Aastaks 2050 kavatseb Microsoft atmosfäärist eemaldada sama palju süsinikku kui nad on alates ettevõtte asutamisest 1975. aastal seda õhku paisanud, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Samuti pöörab ettevõte suuremat tähelepanu suurtele heitkogustele, mis ei ole otseselt seotud ettevõtte enda tegevusega, kuid tulenevad kaudsetest tegevustest. See hõlmab süsinikku, mille tekitab Microsofti toodete tarneahel, hoonetes olevad materjalid, töötajate ärireisid ja isegi elektrienergia, mida kliendid kasutavad Microsofti toodetega ühenduse loomisel.

"Tänapäeva maailm seisab silmitsi pakilise kliimakriisiga," ütles Microsofti tegevjuht Satya Nadella neljapäeval toimunud üritusel. "Igaüks meist peab tegutsema ja see hõlmab ka ettevõtteid. Globaalse tehnoloogiaettevõttena on meil eriline vastutus anda oma osa."

Sel aastal paiskab Microsoft prognooside järgi atmosfääri 16 miljonit tonni süsinikku, ütles ettevõtte president Brad Smith. Alates 2012. aastast on Microsoft tehniliselt olnud süsinikneutraalne, mis tähendab, et ettevõtte on heitkoguseid tasakaalustanud investeeringutega võitlusesse heitkoguste vastu, näiteks metsade säilitamisse.

Kuid Microsofti ametliku ajaveebi postituses toodi välja, et neutraalsest ei piisa maailma vajaduste rahuldamiseks. Laialdane süsinikuneutraalsus võib kliimamuutusi aeglustada, kuid see ei peata neid.

Microsofti plaan hõlmab 2025. aastaks kõigi oma andmekeskuste ja hoonete töös hoidmist taastuvenergiaga, sisemiste stiimulite suurendamist, et vähendada heitkoguseid igas ärivaldkonnas, ning tarnijate jaoks stiimulite kehtestamist, et nad tahaksid muutuda keskkonnasõbralikumaks.

Teekond süsiniknegatiivsuse suunas pole veel päris selge. "See algab looduspõhistemast lähenemisviisidest, sest just need on tänapäeval laialt saadaval ja taskukohased," ütles Smith. "Kuid see, mida me ootame ja mida maailm vajab, on uus tehnoloogia." Puude istutamisest üksi ei piisa, kuid süsiniku atmosfäärist suures mahus kõrvaldamise tehnoloogiat pole veel välja töötatud.

Samuti loob Microsoft miljardi dollari suuruse fondi uue tehnoloogia arendamise kiirendamiseks, mis loodetavasti aitab võitluses kliimamuutustega, ütles Microsofti finantsjuht Amy Hood. "See on vaid murdosa sellest, mis on vajalik selle probleemi lahendamiseks," ütles ta. "Loodame, et seda tehes innustame nii valitsusi kui ka teisi ettevõtteid meiega investeerima."

Kuigi see näitab, et Microsoft kavatseb kliimamuutustega tõsiselt tegeleda, väljendas Greenpeace muret, et ettevõte ei pruugi olla täielikult eesmärgile pühendunud.

"Ehkki Microsofti teadaandes on palju sellist, mis väärib tähistamist, haigutab selles üks suur auk: Microsofti laienevad jõupingutused aidata fossiilkütuseid tootvatel ettevõtetel puurida rohkem õli ja gaasi masinõppe ning muude tehistaibu tehnoloogiate abil," ütles Elizabeth Jardim Greenpeace'ist.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: