Jaapan hakkab vanu inimesi kauem tööturul hoidma eksoturviste abil

Foto: Daigo Orihara/New Scientist

Vanemad inimesed Jaapanis on hakanud kasutama eksoskelette ja -turviseid, mis aitavad neil vastata paremini oma töö füüsilistele nõudmistele ja püsida kauem töövõimeline, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Jaapani elanikkond vananeb kiiresti – rekordiliselt 28 protsenti elanikest (võrdluseks – Eestis 20 protsenti) on 65-aastased või vanemad. See on kaasa toonud tööjõu nappuse, eriti füüsilise töö valdkonnas, näiteks ehituses, tootmises ja põllumajanduses.

Selleks, et innustada vanemaid inimesi selles valdkonnas püsima või sinna üle minema, on mitmed Jaapani tehnoloogiaettevõtted välja töötanud eksoskeleti ülikonnad, mis muudavad raskete asjade tõstmise ja kandmise kergemaks. "Meil pole muud valikut – vanematel inimestel tuleb töötada," ütles Daigo Orihara ettevõttest Innophys, mis toodab ühte mitmetest mudelitest nimega Every Muscle Suit.

Ülikond, mida kantakse nagu seljakotti, töötab akude ja mootoriteta ja kaalub vähem kui 4 kilogrammi. Kui kasutajad selle selga panevad, pigistavad nad 30 korda käsipumpa, et täita ülikonna tehislihased surveõhuga. Pärast täispumpamist võimaldavad tehislihased inimestel maast üles tõsta kuni 25-kilogrammiseid esemeid, rääkis Orihara. Ülikondi tuleb käsipumba abil uuesti täita iga päeva või kahe järel, ütles ta.

Innophys on alates nende ülikondade turule tulekust aprillis 2018 müünud 4000 ülikonda – mis maksavad umbes 1200 eurot – neid kasutab praegu Jaapani üks suurimaid viskiettevõtteid, et aidata töötajaid tünnide tõstmisel, aga ka hooldekodudes, et aidata töötajatel hoolealuseid tõsta voodisse ja voodist välja, samuti kasutavad neid toidutootjad ja ehitusettevõtted. Vanemad inimesed on ettevõttele öelnud, et ülikonnad võimaldavad neil kauem töötada, ütles Orihara.

"Üks klient on pereettevõte, mis tegeleb marineeritud redise tootmise ja müümisega ning kasutab tootmisprotsessis suuri raskusi," ütles ta. "Isa on 70-aastane ja pidi pensionile jääma, kuid töötab meie tehislihasülikonnaga endiselt edasi," rääkis ta.

Panasonic töötab samuti välja erinevaid eksoskelette. Selle juhtivmudel – Atoun Model Y – tuli müügile 2018. aasta juulis hinnaga 5000 eurot ja sellele annavad surveõhu asemel jõudu mootorid. Selle aku kestus on 8 tundi, see kaalub 4,5 kilogrammi ja annab juurde jõudu täiendava 10 kg tõstmiseks.

Sarnaselt eelmainitutele alustas Toyota kontserni kuuluv Jaapani ettevõte JTEKT 2018. augustis raskete esemete tõstmiseks motoriseeritud eksoskelettide müümist, mis on mõeldud vananeva tööjõu toetamiseks.

Nõudlus nende eksoskelettide järele tõenäoliselt kasvab, kuna Jaapan on sunnitud töötajate puuduse tõttu pensioniiga tõstma. Selle aasta alguses ütles riigi peaminister Shinzo Abe Jaapani tulevikuinvesteeringute nõukogu istungil, et ettevõtete tavapärane pensioniiga tuleb tõsta 60 pealt 70 eluaastale ja et valitsus võib kaaluda ka selle jõustamist seadusega. "Ma tahan, et terved, valmisolekus vanemad inimesed panustavad ühiskonda oma kogemuse ja teadmistega," ütles ta.

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: