Segapaaride abielud: teisest rahvusest kaaslase valiku taga võib olla soov tõsta sotsiaalset staatust

abielu (Foto: AFP/Scanpix)
9.01.2016 11:41
Rubriik: Ühiskond

2011. aasta rahvaloenduse andmetel on eesti mehe ja vene naisega paare rohkem kui vastupidist varianti, põhjuseks võib olla sotsiaalne staatus ehk asjaolu, et eesti mehed on siinses ühiskonnas paremal sotsiaalmajanduslikul järjel ning edukamad.

2011. aasta rahvaloenduse andmete põhjal kaldub segapaaride (arvesse võeti nii abielu- kui vabaabielupaare) hulgas kaalukauss eesti mehe ja vene naisega paaride poole: 20-aastaste segapaaride seas on rohkem kui vastupidist varianti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Seda teemat on Eestis uurinud Tartu ülikooli sotsioloogid Mare Ainsaar ja Tarmo Strenze, kes toovad välja, et naised tahavad ikka veel mehe juures kõrgemat sotsiaalset staatust ja sageli seostub see ühiskondades kindlate rahvustega. Eesti puhul tähendab see siis eesti emakeelega meesterahva tugevamat positsiooni ühiskonnas.

Hiljuti Tallinna ülikoolis doktoritöö kaitsnud Kadri Aavik osutas oma uuringutes samale sotsiaalse positsiooni tõsiasjale, et eestlastest meesjuhid liiguvad karjääriredelil üles-, venekeelsed naistöötajad aga pigem allapoole.

Sama reegel, et naised otsivad kõrgema sotsiaalse staatusega mehi, kehtib ka eesti naiste puhul, mis viib eesti naised sootuks abielluma välismaalastega. „Muidugi ei seleta see iga suhet, selge see, aga see on tendents nii Eestis kui ka mujal maailmas,” ütleb Strenze. Just staatusega põhjendab ta ka vastupidist seisu 1970. aastatel, kui vene rahvusest inimesed olid pigem privilegeeritud rahvusrühm.

Eelmainitud asjaolust mõjutatud suhte- ja abieluvalikuid iseloomustab nn globaalne turg ehk see, et kaaslane leitakse Lääne-Euroopast või Soomest ning väljaspool Eestit suhete sõlmimine on uuringute järgi eelkõige naiste valdkond. Seda toetab ka rändestatistika, mille kohaselt tuleb mehi koduriiki tagasi rohkem kui naisi.

Toimetas
Marju Himma

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar