Hinnalised orientaalkäsikirjad TÜ raamatukogus ootavad uurijaid

Mare Rand ja Kristiina Tiideberg, Tartu ülikool
1.10.2016 9:27
Rubriik: Ühiskond

Tartu ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus “Teekond Hommikumaale” tutvustab Eesti ühe esimese orientalisti Otto Friedrich von Richteri reisi Egiptusesse, Lähis-Itta ning Väike-Aasia rannikule. Näitusel on eksponeeritud ka mõned Richteri pärandina Tartu ülikooli jõudnud ja enim teadlaste tähelepanu pälvinud idamaised käsikirjad, mis annab põhjuse kirjutada Tartu Ülikooli väiksest, kuid rahvusvaheliselt sugugi mitte tähtsusetust orientaalkäsikirjade kogust.

Järsk huvitõus oriendi vastu iseloomustas Euroopa kultuuriruumi juba 18. sajandil – ühelt poolt andis ida end otseselt Euroopas tunda, teiselt poolt tugevnes kasvavate ajalooteadmiste põhjal Idamaade olulise rolli mõistmine rahvaste ja riikide ajaloos. See ärgitas vana Euroopat ida kultuuri ja ajalugu sügavamalt uurima ning selleks ka ida keeli õppima. Uurimis-, huvi- ja misjonireisid, samuti sõjad võimaldasid ja põhjustasid ida ainelise kultuuri arvukate tähiste kandumist Euroopasse.

1802. aastal taasavatud Tartu ülikooli orientaalkäsikirjade kogu kujunemine asetub seega igati oma aja konteksti. Kahe sajandi vältel ülikooli raamatukogusse jõudnud idakeelsete käsikirjade, kirjade ja dokumentide hulka võib hinnata järgmiseks: 36 araabia-, 11 pärsia- ja 28 türgikeelset, üle 300 tiibetikeelse ning 7 muudes ida keeltes teksti, lisaks paarkümmend heebreakeelset käsikirja. Senistel andmetel on käsikirjad kirjutatud 15.–19. sajandil. Vanimaiks, 15. sajandist pärinevaiks peetakse kahte käsikirja – need on iraani poeetide gaseelikogumik ja üle 7000 mõiste sisaldav araabia-pärsia sõnastik.

Kogus leidub mitu araabia-türgi-pärsia keele vanema sõnavara leksikoni, on mõningaid juriidilisi tekste, õpetlaskirjandust esindavaid ajalookäsitlusi, filoloogilisi kommentaare ja kirjanduslugusid, kõige enam aga ilukirjanduslikke tekste. Siin on kaheksa araabia esimese proosateose koraani tervik- ja selle osade käsikirja, luuleteoseid ja luulekogusid, jutustusi, ka kelmiromaan "Antar" (Tartusse jõudnud 34 köitega pole see siiski täielik).

Väärtuslikud orientaalkäsikirjad

Raamatukogu orientalia-käsikirjade kogunemisel, mida saadi nii kingituste kui ostudena, võib täheldada kolme suunda. Teadusreiside ja orientalistika viljelemise tulemusena kogunenud käsikirjadest esimesed kaks saabusid kingitusena ajaloolaselt ja keeleuurijalt Friedrich von Adelungilt Peterburist juba 1801. aastal. Suurim ja hinnalisim osa saadi noore idamaa-reisija, Vastse-Kuuste mõisast pärineva Otto Friedrich von Richteri pärandi annetusena 1819.–1823. aastatel.

Richter oli õppinud oma aja tippteadlaste juures Heidelbergis ja Viinis ida keeli ja kultuure. 1814. aastal võttis ta ühe esimese eestimaalasena ette reisi hommikumaale – Egiptusesse, Lähis-Itta ja Väike-Aasia rannikule. Sellelt reisilt lootustandev noor orientalist enam kodumaale tagasi ei jõudnud ja suri ainult 25-aastasena Türgis. Tema kogutud esemed ja käsikirjad kinkis isa poja mälestuseks Tartu ülikoolile. Kokku jõudis Richteri annetusena ülikooli 18 käsikirja, üks kalender ja 20 dokumenti. Lisaks Lähis-Ida ja Väike-Aasia rannikualadel kogutule oli selles ka mitu väärtuslikku orientaalkäsikirja, mille noormees oli hankinud juba enne oma saatuslikku reisi Euroopast.

1802. aastast jõudis käsikirju TÜ raamatukogusse järjestikku eksegeesi ja ida keelte professoritena töötanud Johann Wilhelm Friedrich Hezeli, Samuel Gottlieb Rudolf Henzi ja Adolph Friedrich Kleinerti kogudest, mis olid samuti soetatud Euroopast.

Mineraloogiaprofessor Otto Moritz Ludwig von Engelhardt loovutas 1827. aastal tiibeti-kalmõki käsikirju, mis olid kaasa toodud uurimisreisilt Saraatovi, Orenburgi ja Permi kubermangudesse. Ka 20. sajandi ulatuslikeim orientaalkäsikirjade lisa, tiibeti käsikirjad, pärinevad Linnart Mälli juhitud ekspeditsioonilt.

Vene-Türgi sõdade mõju

Paljud islami käsikirjad vahetasid omanikku 18.–19. sajandil Vene-Türgi sõdade käigus, mil need langesid vene ohvitseride sõjasaagiks. Trofeekäsikirju võidi hinnata ka kui eksootilist kultuuriloolist mälestist, mis vääris säilitamist akadeemilises asutuses.

Mõnele sellisele trofeekäsikirjale on kinkija lisanud legendi. Näiteks kinkis 1804. aastal Kambja mõisahärra Gotthard Johann von Knorring koraani, mis oli saadud viimasest, 1787.–1791. aastal peetud Vene-Türgi sõjast. Maanõunik Wilhelm Friedrich von Ungern-Sternbergi 1828. aastal kingitud koraani käsikirja legendi järgi sai tema selle kingituseks Olustvere mõisnikult, parun Carl Gustav von Fersenilt, kelle poeg Friedrich Johann võttis köite 29. augustil 1769. aastal Chazimi kindluse vallutamisel langenud türgi ohvitserilt. Rinnal kantav talisman pidi kaitsma sõjameest, kuid ei suutnud siiski säästa tema elu, millest kõnelevad ka käsikirjas nähtavad bajonetitorked.

Käsikirjade tegelik väärtus avamata

Kolmandana saab esile tuua üksikuid õhtumaalaste misjonitegevusest sündinud tekste. Näiteks ülikooli kasvandiku, 1816. aastal siin filosoofiadoktori kraadi omandanud Felician Martin von Kalinowa-Zaremba saadetud kristlikud trükised ja paar käsikirjalist teksti Gruusia misjoniasundusest.

19. sajandi esimesel poolel oli siinsete orientaalkäsikirjade uurimine ja kirjeldamine idakeelte professorite huvi. J. W. F. Hezelilt pärinevad mitme käsikirja juurde lisatud saksakeelsed kommentaarid. Pärast Hezeli pensionile jäämist 1820. aastal uuris uusi orientaaltulmeid tema ametijärglane, professor S. G. R. Henzi. Tiibetikeelseid käsikirju ei suudetud sel ajal Tartus lugeda, need saadeti selgituste saamiseks Peterburi teaduste akadeemiasse.

1991. aastal koostas Peterburi arabist Dimitri Jermakov siinsete araabiakeelsete käsikirjade nimestiku, mis on meie esimene ja senini ainus orientaalkäsikirju lühikirjetega peegeldav trükikataloog ("Catalogue of the Arabic Manuscripts in the Library of Tartu University"). 2000. aastal tutvus Tartu orientaalkäsikirjadega tollane Berliini islami kunstimuuseumi direktor Claus-Peter Haase. Tema tänuväärsed uurimismärkmed ja kõikide varasemate uurijate märkused olid oluline abi esimese pikema ülevaate koostamisel sellest kogust.

Kahe sajandi jooksul kogunenud teave on siiski juhuslik ja lünklik. Eri aegadel orientaalkäsikirju uurinud asjatundjad on tekstide raskesti loetavuse tõttu tõlgendanud nii kirjutamiskuupäevi kui ka autorite, kopistide ja omanike nimesid sageli erinevalt. Tuleb tõdeda, et TÜ raamatukogus asuvaist orientaalkäsikirjadest on küll mõndagi teada, kuid põhimõtteliselt on need teaduslikult kirjeldamata ja käsikirjade tegelik väärtus on senini avamata.

Otto Friedrich von Richteri kogusse kuulunud haruldasi orientaalkäsikirju saab Tartu ülikooli kunstimuuseumi näitusel "Teekond Hommikumaale" näha maini 2017.

Artikkel ilmus Tartu ülikooli ajakirja Universitas Tartuensis Aasia erinumbris.

Toimetas
Kristjan Jung, Tartu ülikool

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Webinar: tõejärgset ühiskonda lahkavad Lauristin ja Pettai
  21.02

  Toimus infoühiskonna keskuse webinar, mis keskendus tõejärgse ühiskonna teemale, vaadates kuidas see mõjutab nii poliitilisi kui isiklikele otsustusprotsesse.

 • foto
  Maailma keelerikkust võis kujundada vihm
  13.02

  Maailma inimesed kõnelevad ligi 7000 keelt. Keeled ei ole jaotunud aga mööda maakera pinda ühtlaselt, vaid mõnes kandis on neid rohkem, teisal vähem. Kuidas on see küll nii kujunenud? Nüüd on rühm teadlasi eesotsas Michael Gaviniga Ameerika Ühendriikide Colorado osariigiülikoolist jõudnud vastusele lähemale üllatavalt lihtsakoelise arvutimudeli abiga.

 • foto
  Magistritöö: tõhusam andmetöötlus aitaks kaasa liiklusõnnetuste arvu vähendamisele
  13.02

  Ott Nauts uuris Tartu ülikoolis kaitstud magistritöös raskete ilmaolude ja riiklike pühade mõju liiklusõnnetuste toimumisele. Autor leiab, et erinevatesse andmebaasidesse kogutava info parema seotuse ja analüüsi abil saaks operatiivteenistuste tegevust edaspidi tõhusamalt planeerida ning vähendada ka liiklusõnnetuste tagajärjel tekkivat kahju.

 • foto
  Kaitsemaagia tagab turvalisuse meie endi väljamõeldiste ees
  11.02

  Eesti kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna teadur Reet Hiiemäe kaitses aasta alguses doktoritöö, mis räägib sellest, kuidas inimesed kaitsevad end oma pärimuslikele eelteadmistele tuginedes hirmsate olukordade või üleloomulike olendite eest. Doktoritöö annab vastuse ka küsimustele, kuidas ja miks muutuvad pärimuslikud enesekaitsemehhanismid ajas.

 • foto
  Arheoloog: savinõude valmistamine tegi inimesed paiksemaks
  08.02

  Ester Oras lisab tavapärasele arheoloogitööle keemilise lisamõõtme – ta kasutab Tartu ülikooli keemialaborites erinevaid masinaid, mis võimaldavad lugeda sajanditevanustest potikildudest või metallanumatest välja nende pika loo.

 • foto
  Kunstimuuseumi lapsmuumiad kõnelevad 3200 aasta tagusest ajast
  08.02

  Tartu ülikooli kunstimuuseum avab Egiptuse hauakambrist inspireeritud mängulise näituse, kus esitleb kõiki kunstimuuseumi ehtsaid Egiptuse muumiaid.

 • foto
  Magistritöö: paarisuhtevägivalla puhul keskendutakse liiga palju alkoholile
  08.02

  Paarisuhtevägivalla juhtumites keskenduvad tunnistajad, kannatanud ja õigussüsteemi esindajad vägivallatseja asemel liiga palju alkoholile, selgus Tartu ülikooli sotsioloogia magistrandi Virve Kassi kaitstud väitekirjast.

 • foto
  Veebiseminaril räägiti avalikust tähelepanust erivajadustega inimestele
  07.02

  Mis on kogemusnõustamine ja kes on kogemusnõustaja? Millist tähelepanu peaksid erivajadustega inimesed saama avalikkuses? Millised on eetilised piirid ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias? Kui palju me puude või erivajadusega inimeste elust teame ja mida me peaksime teadma?

 • foto
  Keskaja Tallinna keskmine pätt oli noor mees
  31.01

  Kesk- ja varauusajal olid võllamäed Eesti alal küllaltki levinud hukkamispaigad, kuid arheoloogiliselt ei ole neid väga põhjalikult uuritud. Kõik, mida võllamägede kohta teame, pärineb kirjalikest allikatest ja üksikutest päästekaevamistest. 1994. aastal päästekaevamistega Tallinna võllamäelt leitud inimluude uurimise esmased tulemused reedavad aga mõndagi nii 500 aasta taguste karistusviiside kui ka kurikaelte tollase elu kohta.

 • foto
  Robootik: robotile ei peaks kehtima erilised turvareeglid
  31.01

  Jaanuari-veebruari Horisondile antud intervjuus ütles TTÜ biorobootika keskuse juht Maarja Kruusmaa, et ei näe põhjust, miks peaks robotitele kehtima teistsugused nõuded kui näiteks autole või nõudepesumasinale

 • foto
  Doktoritöö: Eesti karikatuuris puudus klassikaline propaganda
  20.01

  Sõdadevahelisel perioodil eestikeelses ajakirjanduses ilmunud karikatuure ja nendes ''vaenlase'' kuju tekkimise protsessi analüüsinud Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Antonia Nael leiab, et karikatuurides ei ole võimalik rääkida propagandast selle sõna täielikus mõttes.

 • foto
  Selles, kuidas me kõneleme ja kirjutame, võib “süüd heita” eesti keele vaarisale härra Blumele
  19.01

  Kui inimestelt küsida, mis neile seostub 17. sajandi eesti kirjakeelega, vastatakse tavaliselt usk, katekismus, võõrmõju või Forselius. Uuenduslikkust ei mainita – seda seostatakse pigem tänapäevase keelearendusega. Samas leidus innovaatilisust ka 17. sajandi eesti kirjakeele kujundamisel, kirjutab Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse doktorant Liina Pärismaa. Et saada selgemat pilti selle aja kirjakeele uuenduslikkusest, vaatame esmalt keskkonda, milles kirjakeel tekkis ja arenes.

 • foto
  Sotsiaalmeedia suurandmeid tõlgendada polegi nii lihtne
  18.01

  Kaubandusettevõtted, mobiilirakendused, sotsiaalmeedia – kõik koguvad tänapäeval andmeid kasutajate kohta. Sotsiaalteadlasi huvitavad uued tööriistad, millega tõlgendada andmeid nii, et suurest "andmepajast" välja võttes ei läheks kaduma kontekst ja ühes sellega ka tegelik tähendus, selgitab Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi infosüsteemide assistent Maris Männiste.

 • foto
  Teadlased arutlesid suurandmete ja keeleteaduste vaheliste seoste üle
  16.01

  Suurandmed on moesõna erinevates teadusvaldkondades. Kuidas aga kasutab tänapäevane keeleteadus ära suuri tekstiandmeid, selgitasid Tartu ülikooli kvantitatiivse keeleteaduse teadur Kristel Uiboaed, arvutilingvistika dotsent Kadri Muischnek ja eesti keele vanemteadur Liina Lindström.

 • foto
  Aasta leid arheoloogias: keskaegne veejuhe ja adrajäljed Tallinna kesklinnas
  10.01

  Tallinna kesklinnas Pärnu maantee ääres looduskaitsealuse hõlmikpuu kõrval laiub praegu veel tühi, aiaga ümbritsetud ala. Lähiaastatel peaks sellele, Pärnu maantee 31, 33 ja 35 ja Peeter Süda 4 kinnistuid hõlmavale krundile kerkima uus kontori- ja elumaja. Seoses ehitusplaanidega uuriti 2016. aasta augustis–septembris arheoloogiliste kaevamiste käigus läbi umbes 3000 ruutmeetri suurune ala. Tegemist on pindalalt ühe suurema arheoloogilise uuringuga Tallinnas pärast kaevamisi Vabaduse väljakul 2008.–2009. aastal.

 • foto
  100 sekundi video: uusaastalubaduse abil jõukamaks
  09.01

  Tartu ülikooli sotsioloogia assistent, EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu annab nõu, kuidas uuel aastal edukamalt raha säästa ja seeläbi jõukamaks saada.

 • foto
  Tiibeti kiltmaa asustasid juba kütid-korilased
  08.01

  Tuhandete aastate eest jätsid kuus Tiibeti kõrglaval ringi uitavat rändurit Chusangi kuumaveeallika kaldale ladestunud mutta oma käe- ja jalajäljed. Süvendite tekkeaega eelnevast täpsemini määranud teadlasrühm järeldab värskes töös, et kütid-korilased vallutasid maailma kõrgeima kiltmaa vähemalt 7400 aasta eest, suutes seal hakkama saada ka põllupidamise pakutavate hüvedeta.

 • foto
  Doktoritöö: sanitaarolude paranemine pikendas Eesti linnaelanike eluiga
  06.01

  Puhta joogivee kättesaadavuse paranemine vähendas oluliselt 19. sajandi lõpu Eesti linnades imikusuremust, mis pikendas omakorda linnaelanike keskmist eluiga, selgub Eesti linnaelanike suremust uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorandi Hannaliis Jaadla väitekirjast.

 • foto
  Kas kärisev hääl teeb naised kuuldavaks ja vähendab palgalõhet?
  05.01

  Ühiskondlikud võimumustrid peegelduvad inimestevahelises suhtluses. Neid mustreid võivad mõjutada lugematud faktorid alates partnerite vanusevahest ja lõpetades sellega, mis laadi suhtega tegemist on. Muu hulgas võib võimusuhteid märgata ka keelekasutuses. Suhtluspartnerite omavahelisi positsioone võib kirjeldada näiteks selle kaudu, kes vestlustes rohkem rääkida saab, kes jututeemasid valib või kes partneri(te)le rohkem vahele segab, kirjutavad Tartu ülikooli eesti keele foneetika teadur Pärtel Lippus ja foneetika doktorant Kätlin Aare.

 • foto
  Ettevõtlus aitab tutvustada arheoloogia vajalikkust
  2016

  Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia laboris on hakatud aktiivselt tegelema ettevõtlikkuse arendamisega. Põhjuseid selleks on mitmeid, rääkis arheoloogia labori koordinaator Ester Oras Tartu ülikooli ajakirja ettevõtluse erinumbris.

 • foto
  Teaduse sotsiaalsest korraldusest läbi teadusfilosoofia prisma
  2016

  „Teadusfilosoofias nähakse üha selgemalt, et see, kuidas teaduse ümber otsuseid langetatakse, mõjutab teaduse tegemist,“ rääkis Jaana Eigi kultuurilehes Sirp Margus Maidlale. Jaana Eigi kaitses Tartu ülikoolis filosoofia erialal doktoritöö teaduse sotsiaalse korralduse teemal.

 • foto
  Uus aasta toob lisasekundi  
  2016

  Kellel järgmine aasta juba ette eriti meeldiv paistab, on seekord õnnega koos – 2017. aasta kestab Eestis ja suuremal osal idapoolkerast tavapärasest sekundi võrra kauem. Astronoomilise ja aatomkellade aja vastavusse viimiseks näitab 1. jaanuaril kell 1.59.59 järel 2.00.00 asemel ametlikult aega 1.59.60.

 • foto
  Mida me näeme, kui me näeme vaeva?
  2016

  Mida me näeme, kui me näeme vaeva, küsib Tartu ülikoolis tajuverbe ja nende erinevaid tähendusi uuriv doktorant Mariann Proos.

 • foto
  Doktoritöö: Paremäärmuslased mängivad inimeste tunnetel ja lihtsatel sõnumitel
  2016

  Tartu ülikooli kultuurikommunikatsiooni ja semiootika nooremteadur Mari-Liis Madisson analüüsis oma doktoritöös Eesti paremäärmuslaste veebisuhtlust. Doktoritöö toetus kultuurisemiootika raamistikele, mis võimaldasid selgitada paremäärmusliku inforuumi eri tasanditel aset leidvat suhtlust ja selle keskseid väärtusi.

 • foto
  100 sekundi video: kus tähistavad jõule rahvusvähemused?
  2016

  Tartu ülikooli inimgeograafia doktorant Veronika Mooses uuris, kuhu liiguvad pühade ajal pealinna elanikud ning leidis eesti ja vene keelt rääkivate inimeste vahel mitmeid erinevusi.

 • foto
  Innuiitidel aitas külmaga kohastuda ürginimeste pärilikkusaine
  2016

  Innuiitidel ja põlisameeriklastel aitasid Põhja-Ameerika karmis kliimas hakkama saada kümnete tuhandete aastate väljasurnud ürginimeste pärilikkusaine, viitab üksikasjalik geenianalüüs.

 • foto
  Anne Lill: antiikkultuuri tundmata ei saa ennast eurooplaseks pidada
  2016

  Antiikkirjanduse tõlkeid ilmub eesti keeles harva. Oktoobris avaldas Tartu Ülikooli Kirjastus Euripidese kahe tragöödia tõlke Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia emeriitprofessori Anne Lille sulest. Oktoobris tähistas Anne Lill ka oma 70. sünnipäeva.

 • foto
  Tartu ülikooli magistrantide õppevideod aitavad eakatel Euroopa Liitu paremini mõista
  2016

  Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kursuseprojekti raames valmisid vanemaealistele suunatud Euroopa Liidu alased õppevideod.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Sander Paekivi ja inimkeele dünaamika
  2016

  Pessimistliku prognoosi kohaselt sureb sajandivahetuseks välja 90 protsenti täna kõneldavatest keeltest. Kuidas protsessi teadlikult sekkuda, sellest räägib Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

 • foto
  Kolmeaastaselt tehtav test aitab märgata potentsiaalseid ühiskonna heidikuid
  2016

  Murdosa elanikkonna arvele saab kanda lõviosa kuritegevuse ning tervishoiu -ja sotsiaalsüsteemiga seonduvatest kulutustest, näitab Uus-Meremaal enam kui 30 aastat väldanud suuruuringu tulemused. Täiskasvanuea majanduslikku koormat saab aga samas ennustada lihtsa kolmeaastaselt tehtava laste vaimset ja füüsilist võimekust mõõtva testi tulemuste alusel.