Hinnalised orientaalkäsikirjad TÜ raamatukogus ootavad uurijaid

Mare Rand ja Kristiina Tiideberg, Tartu ülikool
1.10.2016 9:27
Rubriik: Ühiskond

Tartu ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus “Teekond Hommikumaale” tutvustab Eesti ühe esimese orientalisti Otto Friedrich von Richteri reisi Egiptusesse, Lähis-Itta ning Väike-Aasia rannikule. Näitusel on eksponeeritud ka mõned Richteri pärandina Tartu ülikooli jõudnud ja enim teadlaste tähelepanu pälvinud idamaised käsikirjad, mis annab põhjuse kirjutada Tartu Ülikooli väiksest, kuid rahvusvaheliselt sugugi mitte tähtsusetust orientaalkäsikirjade kogust.

Järsk huvitõus oriendi vastu iseloomustas Euroopa kultuuriruumi juba 18. sajandil – ühelt poolt andis ida end otseselt Euroopas tunda, teiselt poolt tugevnes kasvavate ajalooteadmiste põhjal Idamaade olulise rolli mõistmine rahvaste ja riikide ajaloos. See ärgitas vana Euroopat ida kultuuri ja ajalugu sügavamalt uurima ning selleks ka ida keeli õppima. Uurimis-, huvi- ja misjonireisid, samuti sõjad võimaldasid ja põhjustasid ida ainelise kultuuri arvukate tähiste kandumist Euroopasse.

1802. aastal taasavatud Tartu ülikooli orientaalkäsikirjade kogu kujunemine asetub seega igati oma aja konteksti. Kahe sajandi vältel ülikooli raamatukogusse jõudnud idakeelsete käsikirjade, kirjade ja dokumentide hulka võib hinnata järgmiseks: 36 araabia-, 11 pärsia- ja 28 türgikeelset, üle 300 tiibetikeelse ning 7 muudes ida keeltes teksti, lisaks paarkümmend heebreakeelset käsikirja. Senistel andmetel on käsikirjad kirjutatud 15.–19. sajandil. Vanimaiks, 15. sajandist pärinevaiks peetakse kahte käsikirja – need on iraani poeetide gaseelikogumik ja üle 7000 mõiste sisaldav araabia-pärsia sõnastik.

Kogus leidub mitu araabia-türgi-pärsia keele vanema sõnavara leksikoni, on mõningaid juriidilisi tekste, õpetlaskirjandust esindavaid ajalookäsitlusi, filoloogilisi kommentaare ja kirjanduslugusid, kõige enam aga ilukirjanduslikke tekste. Siin on kaheksa araabia esimese proosateose koraani tervik- ja selle osade käsikirja, luuleteoseid ja luulekogusid, jutustusi, ka kelmiromaan "Antar" (Tartusse jõudnud 34 köitega pole see siiski täielik).

Väärtuslikud orientaalkäsikirjad

Raamatukogu orientalia-käsikirjade kogunemisel, mida saadi nii kingituste kui ostudena, võib täheldada kolme suunda. Teadusreiside ja orientalistika viljelemise tulemusena kogunenud käsikirjadest esimesed kaks saabusid kingitusena ajaloolaselt ja keeleuurijalt Friedrich von Adelungilt Peterburist juba 1801. aastal. Suurim ja hinnalisim osa saadi noore idamaa-reisija, Vastse-Kuuste mõisast pärineva Otto Friedrich von Richteri pärandi annetusena 1819.–1823. aastatel.

Richter oli õppinud oma aja tippteadlaste juures Heidelbergis ja Viinis ida keeli ja kultuure. 1814. aastal võttis ta ühe esimese eestimaalasena ette reisi hommikumaale – Egiptusesse, Lähis-Itta ja Väike-Aasia rannikule. Sellelt reisilt lootustandev noor orientalist enam kodumaale tagasi ei jõudnud ja suri ainult 25-aastasena Türgis. Tema kogutud esemed ja käsikirjad kinkis isa poja mälestuseks Tartu ülikoolile. Kokku jõudis Richteri annetusena ülikooli 18 käsikirja, üks kalender ja 20 dokumenti. Lisaks Lähis-Ida ja Väike-Aasia rannikualadel kogutule oli selles ka mitu väärtuslikku orientaalkäsikirja, mille noormees oli hankinud juba enne oma saatuslikku reisi Euroopast.

1802. aastast jõudis käsikirju TÜ raamatukogusse järjestikku eksegeesi ja ida keelte professoritena töötanud Johann Wilhelm Friedrich Hezeli, Samuel Gottlieb Rudolf Henzi ja Adolph Friedrich Kleinerti kogudest, mis olid samuti soetatud Euroopast.

Mineraloogiaprofessor Otto Moritz Ludwig von Engelhardt loovutas 1827. aastal tiibeti-kalmõki käsikirju, mis olid kaasa toodud uurimisreisilt Saraatovi, Orenburgi ja Permi kubermangudesse. Ka 20. sajandi ulatuslikeim orientaalkäsikirjade lisa, tiibeti käsikirjad, pärinevad Linnart Mälli juhitud ekspeditsioonilt.

Vene-Türgi sõdade mõju

Paljud islami käsikirjad vahetasid omanikku 18.–19. sajandil Vene-Türgi sõdade käigus, mil need langesid vene ohvitseride sõjasaagiks. Trofeekäsikirju võidi hinnata ka kui eksootilist kultuuriloolist mälestist, mis vääris säilitamist akadeemilises asutuses.

Mõnele sellisele trofeekäsikirjale on kinkija lisanud legendi. Näiteks kinkis 1804. aastal Kambja mõisahärra Gotthard Johann von Knorring koraani, mis oli saadud viimasest, 1787.–1791. aastal peetud Vene-Türgi sõjast. Maanõunik Wilhelm Friedrich von Ungern-Sternbergi 1828. aastal kingitud koraani käsikirja legendi järgi sai tema selle kingituseks Olustvere mõisnikult, parun Carl Gustav von Fersenilt, kelle poeg Friedrich Johann võttis köite 29. augustil 1769. aastal Chazimi kindluse vallutamisel langenud türgi ohvitserilt. Rinnal kantav talisman pidi kaitsma sõjameest, kuid ei suutnud siiski säästa tema elu, millest kõnelevad ka käsikirjas nähtavad bajonetitorked.

Käsikirjade tegelik väärtus avamata

Kolmandana saab esile tuua üksikuid õhtumaalaste misjonitegevusest sündinud tekste. Näiteks ülikooli kasvandiku, 1816. aastal siin filosoofiadoktori kraadi omandanud Felician Martin von Kalinowa-Zaremba saadetud kristlikud trükised ja paar käsikirjalist teksti Gruusia misjoniasundusest.

19. sajandi esimesel poolel oli siinsete orientaalkäsikirjade uurimine ja kirjeldamine idakeelte professorite huvi. J. W. F. Hezelilt pärinevad mitme käsikirja juurde lisatud saksakeelsed kommentaarid. Pärast Hezeli pensionile jäämist 1820. aastal uuris uusi orientaaltulmeid tema ametijärglane, professor S. G. R. Henzi. Tiibetikeelseid käsikirju ei suudetud sel ajal Tartus lugeda, need saadeti selgituste saamiseks Peterburi teaduste akadeemiasse.

1991. aastal koostas Peterburi arabist Dimitri Jermakov siinsete araabiakeelsete käsikirjade nimestiku, mis on meie esimene ja senini ainus orientaalkäsikirju lühikirjetega peegeldav trükikataloog ("Catalogue of the Arabic Manuscripts in the Library of Tartu University"). 2000. aastal tutvus Tartu orientaalkäsikirjadega tollane Berliini islami kunstimuuseumi direktor Claus-Peter Haase. Tema tänuväärsed uurimismärkmed ja kõikide varasemate uurijate märkused olid oluline abi esimese pikema ülevaate koostamisel sellest kogust.

Kahe sajandi jooksul kogunenud teave on siiski juhuslik ja lünklik. Eri aegadel orientaalkäsikirju uurinud asjatundjad on tekstide raskesti loetavuse tõttu tõlgendanud nii kirjutamiskuupäevi kui ka autorite, kopistide ja omanike nimesid sageli erinevalt. Tuleb tõdeda, et TÜ raamatukogus asuvaist orientaalkäsikirjadest on küll mõndagi teada, kuid põhimõtteliselt on need teaduslikult kirjeldamata ja käsikirjade tegelik väärtus on senini avamata.

Otto Friedrich von Richteri kogusse kuulunud haruldasi orientaalkäsikirju saab Tartu ülikooli kunstimuuseumi näitusel "Teekond Hommikumaale" näha maini 2017.

Artikkel ilmus Tartu ülikooli ajakirja Universitas Tartuensis Aasia erinumbris.

Toimetas
Kristjan Jung, Tartu ülikool

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  100 sekundi video: sooline võrdõiguslikkus – rumal reaalsus või reaalne rumalus?
  02.12

  Soolisel võrdõiguslikkusel on maailma eri paigus sisuliselt erinev tähendus, leiab Tartu ülikooli sotsiaalõiguse professor Gaabriel Tavits.

 • foto
  Me peame rääkima jõuluvanast rääkimisest...
  30.11

  Läheneva pühadeaja valguses võib nii mõnigi laps oma vanematelt küsida, kes siis õigupoolest talle kingitusi toob. Iga vanema ees seisab igipõline dilemma. ERR Novaator vestles jõuludest ja jõuluvanadest Suurbritannias asuva Exeteri ülikooli kaasava hariduse ja psühholoogia professori Christopher Boyle'ga.

 • foto
  Eestlastes on säilinud kõige rohkem ammuste küttide-korilaste geene  
  30.11

  Evolutsioonigeneetik, Eesti biokeskuse juht Mait Metspalu heidab novembri-detsembri Horisondile antud intervjuus valgust, kuidas käimaolevate uuringute järgi eestlaste kauged esivanemad Eestimaale jõudsid.

 • foto
  Graafikud: veerand eestimaalastest peab vägistamist kohati õigustatavaks
  30.11

  Peagi lõppev aasta oli mitmeti ehmatav. Nii näiteks tegi üks mees korduvalt naistevaenulikke märkusi ja valiti sellele vaatamata presidendiks. Veel mõni aeg tagasi oleks see tundunud uskumatu. Sama uskumatu tundub see, et arvestatava hulga eurooplaste arvates on nõusolekuta suguühe teatud juhtudel õigustatav.

 • foto
  Jumalast pilves – kuidas usk mõnu tekitab?  
  29.11

  Küsimuse kõrval, kas jumal on olemas, on muutnud viimase sajandiga oluliselt tähtsamaks probleem, miks usub sedavõrd palju inimesi üleüldse millessegi kõrgemasse. Süvausklike mormoonide ajuaktiivsust uurinud teadlased leiavad nüüd, et spirituaalseid kogemusi töötlevad samad ajupiirkonnad, mis löövad loitvele muusikat kuulates, narkootikume tarbides ja seksi ajal.

 • foto
  Doktorant lõi mudeli lihtsate organismide semiootiliste protsesside mõistmiseks
  29.11

  Kuidas ära tunda kõige esmaseid vaimseid protsesse lihtsate organismide juures, on fundamentaalne küsimus, mille vastamisele astus sammu lähemale Tartu ülikoolis täna doktoriväitekirja kaitsev Tšiilist pärit Claudio Julio Rodríguez Higuera.

 • foto
  Poliitteater juhib tähelepanu Eesti murekohtadele
  26.11

  Eelmisel kuul Tartu ülikoolis doktoritöö kaitsnud Madli Pesti sõnul on poliitiline teater aidanud kaasa Eesti ühiskonnas olevate probleemide teadvustamisele ning tekitanud pigem positiivset pinget.

 • foto
  Rakendusuuring otsib vastust Eesti rändeprobleemidele
  25.11

  Erinevatel andmetel on Eestis puudu ligi sada tuhat tööealist inimest. Seni pole aga ühtki selget plaani, mis pakuks olukorrale lahendusi. Mitme ministeeriumi koostöös on nüüd koostatud ulatusliku rakendusuuringu lähteülesanne, mille eesmärk on kaardistada ja leida lahendused mitmetele rändega seotud probleemidele.

 • foto
  Militaarsotsioloogia tähtsus ühiskonnas on suurem, kui oskame arvata
  23.11

  Muutlikes rahvusvahelistes suhetes on sõjaväel väga tähtis roll ning selle uurimine on oluline teema, millega militaarsotsioloogid tegelevad. U.S Naval War Gollege’i abiprofessor Rebecca Shciffi hinnangul on militaarsotsioloogidel väga suur mõju riigikaitsele ja neid peaks ühiskonnas väärtustama. Vestlesime Schiffiga militaarsotsioloogiast ja selle olulisusest tema külaskäigu ajal Tartu ülikooli.

 • foto
  Matus kui toode – tarbimiskultuur on juurdunud ka traditsioonidesse
  21.11

  Matusetraditsioon on olnud meie ühiskonna osa kauem kui keegi mäletada suudab. Aga isegi kui tundub, et matus on universaalne rituaal, kus üks suurus sobib kõigile, pole see kaasajal ammugi enam päris nii. Matusebüroosse astunud inimene seisab samasuguste dilemmade ees nagu internetipaketti valides – kas võtta kallim, odavam, keskmine? Internetikiirust valides me selle peale liigselt ei mõtle, küll aga tekib matuste kontekstis küsimus, kuivõrd sobilik on elu sellist ebamugavat osa kaubastada?

 • foto
  Teadlased kaardistasid nüüdisinimestele tulu toonud neandertallaste pärilikkusaine
  18.11

  Kümnete tuhandete aastate eest kohtasid Aafrikast väljarännanud nüüdisinimesed neandertallasi ja teisi ürginimesi ning said mõnikord pärast nendega kohtumist ka ühiseid järeltulijaid. Geeniteadlased on leidnud nüüd inimeste genoomis enam kui sada piirkonda, kuhu lisandunud ürginimeste pärilikkusaine lõigud aitasid inimestel vaenulikus maailmas paremini hakkama saada.

 • foto
  Uudishimulikud töötajad on leidlikud probleemilahendajad  
  18.11

  Loominguliselt probleeme lahendavaid alluvaid palgata soovivad tööandjad võiksid kaaluda kandidaate, kel on arenenud uudishimu. Omadust on tulevastes töötajates võimalik kindlaks teha isiksuse testidega.

 • foto
  100 sekundi video: meedialood kallutavad netiperverdi kuvandi äärmusesse
  18.11

  Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel uuris, kuidas gümnaasiumiõpilased netiperverte ette kujutavad ning leidis, et tegelikkuses ei pruugi ahistaja karikatuursele kuvandile vastata.

 • foto
  Graafik: Eestis elab iga viies laps suhtelises vaesuses või sotsiaalses tõrjutuses, olukord on parem Euroopa keskmisest
  16.11

  2015. aastal elas Euroopa liidus ligi 25 miljonit last ehk ligi 27% 0–17-aastasest rahvastikust suhtelises vaesuses või sotsiaalses tõrjutuses, selgub Eurostati uuringust

 • foto
  Raport: riikide kontroll interneti üle tugevneb, Eesti ujub vastuvoolu. Lisatud graafikud
  15.11

  Internetivabadus on maailma riikides viimase kuue aasta jooksul järjest vähenenud, selgub Freedom House'i 2016. aasta raportist. Aina rohkem valitsusi on hakanud sotsiaalmeedia ja suhtlusrakenduste kaudu takistama informatsiooni kiiret levimist, seda eriti valitsusvastaste protestide ajal. Eestis aga on trend vastupidine – raporti "Freedom of the Net 2016" järgi on eestlastel 65 maailma riigi võrdluses koos Islandiga kõige suurem interneti kasutamise vabadus.

 • foto
  Sotsiaalse õigluse indeks: Euroopa liidus on mitmeid probleeme
  14.11

  Euroopa Liidu majandus on langusest taastumas. Sellele vaatamata on äsja ilmunud uuringu andmetel kasvanud vaesuse ohus inimeste hulk. Seda isegi hoolimata sellest, et need inimesed käivad tööl täiskoormusega.

 • foto
  Kai Saks: nii kaua kui elad, ela võimalikult hästi
  13.11

  Vananemine on pidev elukestev protsess, mis algab pea kohe pärast kehalise küpsuse saavutamist ning mille kiirust me saame oma eluviisiga mõjutada.

 • foto
  Sotsiaaluuring vaatab kliimamuutuste ohu mõju inimese käitumisele
  11.11

  3000 küsimustikule vastavat eestimaalast annavad Tartu ülikooli teadlaste abiga panuse kliimamuutuste ohu mõjusid analüüsivas Euroopa sotsiaaluuringus. Teadlased tahavad teada, kas inimeste käitumist ja hoiakuid kliimamuutuste suhtes mõjutab pigem teadlikkus, võimalused või mingid muud tegurid.

 • foto
  Doktoritöö: politseile pandud ootused ei teeni kogukonna huve
  10.11

  Politsei institutsiooni arenguga seonduvaid probleeme uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant Priit Suve leidis oma väitekirjas, et politseid käsitletakse turvalisuspoliitikates ja ajakirjanduses eeskätt seaduste rakendaja ning sunnile orienteeritud toimijana.

 • foto
  Kas võro kiil vai Võro murrõq? Vai hoobis lõunõeesti kiil?
  10.11

  Igapäevases kasutuses kuuleme sõnapaare võru keel, Võru murre, Võru murrak, lõunaeesti keel. Millega siis õieti tegu on? Kas need mõisted viitavad samale või on tegemist eraldiseisvate nähtustega? Praegusel võru keele nädalal peavad selle üle aru Tartu ülikooli võru keele spetsialistid Sulev Iva ja Helen Plado.

 • foto
  Meediauurija: ISIS kasutab osavalt ära lääne ajakirjanduse uudisloogikat
  09.11

  Terrorirühmitus ISIS suudab toota meediasisu, mis demokraatlike riikide ajakirjanduse abiga tõhusalt hirmu külvab, ja mis samas tekitab lääneriikide noortes soovi kuuluda ISISe ridadesse – kuidas nad selles kommunikatsioonis nii edukad on, seda selgitas ERR Novaatorile rootsi meediauurija Michael Krona.

 • foto
  Sotsiaalmeedia ei tee noori isekamaks, küll aga lõikab turundajatele sõrme
  09.11

  Sotsiaal- ehk ühismeediast kogutud kasutajainfo näib maiuspalana turundajatele, kuid briti etnograafi Daniel Milleri uuringud näitavad, et kasutajad hakkavad hoopis vältima kaupa, mida neile sihtturundusega müüa üritatakse. Samuti kummutab Miller müüdi, nagu muudaks ühismeedia noori isekamaks.

 • foto
  Väga pikki päevi lasteaias veetvate laste sõnavara on väiksem kui kodustel
  09.11

  Väikelapse sõnavara suurus on seotud nii tema sooga, vanemate haridustasemega kui ka sellega, kas ta on peres esimene või juba mitmes laps ning isegi sellega, kui palju ta lasteaias viibib.

 • foto
  Doktoritöö: moodne religioon on vajaduspõhine
  08.11

  Enamik Eestis levinud religioosseid või vaimseid uskumusi ja praktikaid ei kuulu otseselt ühegi religiooni alla – neid toetab New Age’i subkultuurist välja kasvanud uue vaimsuse keskkond, kus valikuid tehakse vastavalt hetkevajadusele, tõdeb Tartu ülikooli doktoritöös Marko Uibu.

 • foto
  Kelle jaoks teadlane teadust teeb?
  07.11

  Miks teadus ei tohi jääda vaid laborisse ja kuidas keeleteadus koolidesse viia? Sellest kirjutavad Tartu ülikooli keeleteaduse doktorandid Andra Rumm ja Kätlin Aare.

 • foto
  Lugeja küsib: kui suur valim Eestist on esinduslik?
  07.11

  ERR Novaatori poole pöördus lugeja küsimusega, kui paljusid inimesi peaks küsitlema, et selle põhjal võiks teha üldistusi kogu Eesti ühiskonnale.

 • foto
  Antropoloogid aitavad isesõitvaid autosid liikluses käituma õpetada
  04.11

  Isejuhtivad autod peaksid osaliselt jõudma linnaliiklusesse järgmise viie aasta jooksul ja selleks, et autod oskaksid võimalikult turvaliselt ja sujuvalt liigelda, ei tee tööd üksnes tarkvaraarendajad, vaid ka antropoloogid, kes jälgivad, kuidas autojuhid ja jalakäijad praeguses liikluses omavahel suhtlevad.

 • foto
  Tartu ülikool sai kutse Euroopa parimate teadusülikoolide klubisse
  01.11

  Tartu ülikool sai kutse liituda kahe olulise rahvusvahelise koostöövõrgustikuga – alles sel suvel asutatud GUILD`iga ning Euroopa teadusülikoolide võrgustiku LERU Ida- ja Kesk-Euroopa partnerlusprogrammiga.

 • foto
  Uuring: Eesti noorte hulgas kasvab alkoholist keeldumise kultuur
  01.11

  83 protsenti 15-aastastest poistest ja 85 protsenti 15-aastastest tüdrukutest on vähemalt ühe korra elus alkoholi tarvitanud. Siiski on Eestis olemas nõndanimetatud keeldumisekultuur: soov öelda alkoholile “ei” ja soov oma otsusele kindlaks jääda. Sellest kirjutab Tartu ülikooli meedia ja kommunikatsiooni doktorant Mari-Liisa Parder.

 • foto
  Tulevane õpetaja: noortele peab õpetama matemaatilist arutlusoskust
  29.10

  Kairi Nurk on energiast pakatav ja naerusuine Tartu ülikooli matemaatika ja statistika instituudi teise aasta magistrant. Kooliajal matemaatika talle raskusi ei valmistanud, kuid siis ei osanud ta sellest veel ka vaimustuda. “Õpetasin vahetunnis teisi, kuid ise sain kontrolltöös kehvema hinde kui need, keda aitasin. See tegi ikka meele mõruks küll. Ma ju teadsin ja oskasin, kuid tegin mitmeid hooletusvigu,” meenutab ta.