Sotsiaalmeedia ei tee noori isekamaks, küll aga lõikab turundajatele sõrme

Slevepildid ei muuda noori isekamaks, see on pigem viis näidata end koos oma sõpradega. (Foto: Benjamin Linh VU / Creative Commons)
Marju Himma
9.11.2016 9:50
Rubriik: Ühiskond

Sotsiaal- ehk ühismeediast kogutud kasutajainfo näib maiuspalana turundajatele, kuid briti etnograafi Daniel Milleri uuringud näitavad, et kasutajad hakkavad hoopis vältima kaupa, mida neile sihtturundusega müüa üritatakse. Samuti kummutab Miller müüdi, nagu muudaks ühismeedia noori isekamaks.

Daniel Miller on briti etnograaf ja meediauurija, kes möödunud nädalal pidas Tartus ettekandeid nii siinsetele meediauurijatele kui antropoloogidele. Praegu käsilolevatest uurimisprojektidest üks suuremaid kannab pealkirja Why we post ehk miks me postitame ning küsimus käib muidugi ühismeedia kohta. ERR Novaator usutles Millerit ühismeedias postitamise teemal.

Kas teie postitate ühismeedias?

Jah, ma postitan väga erinevates ühismeediakanalites: Facebook, LinkedIn, Twitter peamiselt. Aga ma olen veel ka paljudes teistes kanalites, kus ma lihtsalt ka jälgin teisi inimesi.

Minu jaoks sai ühismeedia uurimine alguse ühest isiklikust kogemusest. Ma töötasin palju Trinidadis, kust on praeguseni säilinud side paljude sõpradega Facebooki vahendusel. Alguse sai see uurimine aga ühest MTV auhindade jagamisest, kus oli tihe võistlus Taylor Swifti ja Kayne Westi vahel. Märkasin, et Trinidadi elanike hulgas tekitas see elavat arutelu. Samal ajal ingliskeelne kultuuriruum ühismeedias vaikis selle koha pealt.

See oli esimene kord, kus mul tekkis mulje, et erinevad inimesed maailma eri paigus kasutavad Facebooki erinevalt.

Trinidadi ja Euroopa riikide puhul on väga erinev on ka see, millise kuvandi inimesed endast ühismeedias loovad.

Võtame näiteks selle, mis juhtub Facebookis kui Euroopa naine saab lapse. Kui varem postitasid naised pilte endast, siis emaks saamise järel hakatakse rohkem postitama pilte endast, kuni profiilipildini välja.

Ligikaudu aasta jooksul näeb nende naiste profiilidel kesksel kohal vaid emaks olemist puudutavat sisu.

Aga kui vaatame sama sündmust Trinidadis, näeme et sealsete naiste puhul on emaks saades hoopis olulisem näidata, et nad on jätkuvalt noored ja seksikad, glamuursed ega ole kaotanud oma identiteeti. See ei tähenda, et nad päriselus ei väärtustaks emaks olemist või poleks selle üle uhked. Selles peegeldubki Facebookis ilmnev kultuuriline vahe Trinidadi ja Inglismaa vahel.

Identiteedi kujundamisest ühismeedias räägitakse sageli rohkem teismeliste puhul. Kuidas ühismeedia mõjutab tänapäeva noorte identiteedikujundamist?

Üks asi, millega me ühismeedia puhul oleme eksinud, on kujutlus, et ühismeedia on meid muutnud individualistlikemaks ja eneseimetluslikemaks. Aga ma arvan, et tegelikult ei ole päriselt uuritud, mida noored ühismeedias teevad.

Võtame näiteks sõna selfie. Inglise keeles kõlab see väga sarnaselt sõnale selfish ehk isekas. Ja sellest järeldatakse automaatselt, et tegu on eneseimetlusega. Aga me analüüsisime erinevaid teismeliste selfie'sid Facebookis.

Selgus et selfie'sid, kus noored on koos oma sõpradega, on viis korda enam kui neid, kus nad on üksi. Nende teismeliste jaoks on väga oluline näidata, kellega nad on lähedastes sõprussuhetes. See on palju olulisem kui näidata endas glamuurseid pilte. Kuidas see saavad sõpradega olla isekamad kui üksi tehtud selvepildid?

Lisaks hakkab olulisemat rolli mängima see, kui keegi teine märgib teismelise pildi peal. See ei ole enam iseenda identiteedi kujundamine, vaid usaldamine selle kellegi teise järgi.

Meil on suur hulk eelarvamusi, et noored on muutunud isekamateks ja eneseimetluslikemaks. See pole aga nii, selleks et seda väita, on vaja oluliselt rohkem süstemaatilist uurimist.

Teie nimekaim on teinud USAs uuringu, mille keskmes oli küsimus, kas ja miks inimesed internetis valetavad. Ma küsin selle küsimuse teilt – kas ja miks inimesed valetavad?

Valetamine on väga ülelihtsustatud mõiste. Kui ma panen end teatud moel riidesse, võib ju alati küsida, kas see olen tõesti mina või on see kujutluspilt, mille ma endast loon?

Kas inimesed valetavad, kui nad lähevad hommikul tööle ja käituvad seal teist moodi kui nad kodus oma lähedastega? Me paratamatult käitume erinevalt. Kas tõeline mina tuleb esile kodus või tööl?

Kas see, millisena ma näen inimest Facebookis on vääram sellest, kui ma lähen inimesega kohvikusse? Tegu on kahe erineva keskkonnaga, kus me käitumegi ja olemegi erinevad. Kumbki neist ei ole vale.

Tõde on, et ei olegi olemas üht inimest, kes on ühesugune igal pool. Pole olemas üht tõde ega üht reaalsust.

Üks teie uurimisvaldkonnast on ka tarbimiskultuur ja kaubandus veebis. Kas ühismeedia on muutnud seda, kuidas ettevõtted inimesi tarbima meelitavad?

Mina uurin seda külge, kuidas inimesed tajuvad seda turundust. Mulle oli üllatav teada saada, et inimestel tegelikult ei ole midagi selle vastu, kui nende kohta kogutakse näiteks ühismeedias andmeid. Seda nii kaua kui see ei mõjuta nende igapäevaelu.

Reklaamindus ja turundus on aga muutunud väga palju personaalsemaks ja sihitumaks. Ja mina puutun sellega kokku oma respondentide kaudu tarbija seisukohalt.
Ma toon näite oma tööst hospiitsi patsientidega, kellel on vähk. Neile inimestele oli väga häiriv saada aru, et keegi väljastpoolt teab, et neil on vähk ning kasutab seda ära turunduslikel eesmärkidel.

Paljud minu respondentidest suhtusid väga raevukalt sellesse, et ettevõtted on nende kohta kogunud infot ning kasutasid seda väga privaatset teavet ära turunduses. See toob omakorda kaasa kõrvalnähu: inimesed hakkavad reklaamitavaid tooteid hoopis vältima. Ma arvan, et see teadmine ei meeldi turundajatele ja reklaamimüüjatele.

Mis on järgmine Facebook või Twitter – mis on järgmine suur asi ühismeedias?

Üks põhjus, miks ma Tartusse tulin, on just vaadata edasi tulevikku. Ma arvan, et ühismeedia on küll oluline, kuid üha enam koguvad populaarsust hoopis nutirakendused, mis on personaalsemad. Ühismeediat hakkab üle võtma personaalsemad nutirakendused.

Minu järgmine suurem uurimisvaldkond ongi tervisega seotud nutirakenduste kasutamine. Juba praegu on olemas kõiksugu tervisega seotud rakendusi: rinnaga toitmise äpp, toitumise jälgimise äpp, kehalise aktiivsuse jälgimise äpp jne.

Ma hakkan uurima, millised on taoliste nutirakenduste kasutamise mõjud. Kas inimesed hakkavad nende tõttu vähem arstil käima? Mida see omakorda tähendab terviseteenustele ja nende kättesaadavusele? Milliseid tervisealaseid teadmisi on seetõttu inimestel tarvis? Kuidas see mõjutab kaubandust – arvestades, et enamik nendest nutirakendustest on tasuta?

Seega minu järgmine uurimisteema on seotud sellega, kuidas kasutada personaalseid nutirakendusi ja teadmist, mille me oleme saanud ühismeedia uurimisest.

Huvitavaid fakte Why we post uuringu tulemustest:


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Webinar: tõejärgset ühiskonda lahkavad Lauristin ja Pettai
  21.02

  Toimus infoühiskonna keskuse webinar, mis keskendus tõejärgse ühiskonna teemale, vaadates kuidas see mõjutab nii poliitilisi kui isiklikele otsustusprotsesse.

 • foto
  Maailma keelerikkust võis kujundada vihm
  13.02

  Maailma inimesed kõnelevad ligi 7000 keelt. Keeled ei ole jaotunud aga mööda maakera pinda ühtlaselt, vaid mõnes kandis on neid rohkem, teisal vähem. Kuidas on see küll nii kujunenud? Nüüd on rühm teadlasi eesotsas Michael Gaviniga Ameerika Ühendriikide Colorado osariigiülikoolist jõudnud vastusele lähemale üllatavalt lihtsakoelise arvutimudeli abiga.

 • foto
  Magistritöö: tõhusam andmetöötlus aitaks kaasa liiklusõnnetuste arvu vähendamisele
  13.02

  Ott Nauts uuris Tartu ülikoolis kaitstud magistritöös raskete ilmaolude ja riiklike pühade mõju liiklusõnnetuste toimumisele. Autor leiab, et erinevatesse andmebaasidesse kogutava info parema seotuse ja analüüsi abil saaks operatiivteenistuste tegevust edaspidi tõhusamalt planeerida ning vähendada ka liiklusõnnetuste tagajärjel tekkivat kahju.

 • foto
  Kaitsemaagia tagab turvalisuse meie endi väljamõeldiste ees
  11.02

  Eesti kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna teadur Reet Hiiemäe kaitses aasta alguses doktoritöö, mis räägib sellest, kuidas inimesed kaitsevad end oma pärimuslikele eelteadmistele tuginedes hirmsate olukordade või üleloomulike olendite eest. Doktoritöö annab vastuse ka küsimustele, kuidas ja miks muutuvad pärimuslikud enesekaitsemehhanismid ajas.

 • foto
  Arheoloog: savinõude valmistamine tegi inimesed paiksemaks
  08.02

  Ester Oras lisab tavapärasele arheoloogitööle keemilise lisamõõtme – ta kasutab Tartu ülikooli keemialaborites erinevaid masinaid, mis võimaldavad lugeda sajanditevanustest potikildudest või metallanumatest välja nende pika loo.

 • foto
  Kunstimuuseumi lapsmuumiad kõnelevad 3200 aasta tagusest ajast
  08.02

  Tartu ülikooli kunstimuuseum avab Egiptuse hauakambrist inspireeritud mängulise näituse, kus esitleb kõiki kunstimuuseumi ehtsaid Egiptuse muumiaid.

 • foto
  Magistritöö: paarisuhtevägivalla puhul keskendutakse liiga palju alkoholile
  08.02

  Paarisuhtevägivalla juhtumites keskenduvad tunnistajad, kannatanud ja õigussüsteemi esindajad vägivallatseja asemel liiga palju alkoholile, selgus Tartu ülikooli sotsioloogia magistrandi Virve Kassi kaitstud väitekirjast.

 • foto
  Veebiseminaril räägiti avalikust tähelepanust erivajadustega inimestele
  07.02

  Mis on kogemusnõustamine ja kes on kogemusnõustaja? Millist tähelepanu peaksid erivajadustega inimesed saama avalikkuses? Millised on eetilised piirid ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias? Kui palju me puude või erivajadusega inimeste elust teame ja mida me peaksime teadma?

 • foto
  Keskaja Tallinna keskmine pätt oli noor mees
  31.01

  Kesk- ja varauusajal olid võllamäed Eesti alal küllaltki levinud hukkamispaigad, kuid arheoloogiliselt ei ole neid väga põhjalikult uuritud. Kõik, mida võllamägede kohta teame, pärineb kirjalikest allikatest ja üksikutest päästekaevamistest. 1994. aastal päästekaevamistega Tallinna võllamäelt leitud inimluude uurimise esmased tulemused reedavad aga mõndagi nii 500 aasta taguste karistusviiside kui ka kurikaelte tollase elu kohta.

 • foto
  Robootik: robotile ei peaks kehtima erilised turvareeglid
  31.01

  Jaanuari-veebruari Horisondile antud intervjuus ütles TTÜ biorobootika keskuse juht Maarja Kruusmaa, et ei näe põhjust, miks peaks robotitele kehtima teistsugused nõuded kui näiteks autole või nõudepesumasinale

 • foto
  Doktoritöö: Eesti karikatuuris puudus klassikaline propaganda
  20.01

  Sõdadevahelisel perioodil eestikeelses ajakirjanduses ilmunud karikatuure ja nendes ''vaenlase'' kuju tekkimise protsessi analüüsinud Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Antonia Nael leiab, et karikatuurides ei ole võimalik rääkida propagandast selle sõna täielikus mõttes.

 • foto
  Selles, kuidas me kõneleme ja kirjutame, võib “süüd heita” eesti keele vaarisale härra Blumele
  19.01

  Kui inimestelt küsida, mis neile seostub 17. sajandi eesti kirjakeelega, vastatakse tavaliselt usk, katekismus, võõrmõju või Forselius. Uuenduslikkust ei mainita – seda seostatakse pigem tänapäevase keelearendusega. Samas leidus innovaatilisust ka 17. sajandi eesti kirjakeele kujundamisel, kirjutab Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse doktorant Liina Pärismaa. Et saada selgemat pilti selle aja kirjakeele uuenduslikkusest, vaatame esmalt keskkonda, milles kirjakeel tekkis ja arenes.

 • foto
  Sotsiaalmeedia suurandmeid tõlgendada polegi nii lihtne
  18.01

  Kaubandusettevõtted, mobiilirakendused, sotsiaalmeedia – kõik koguvad tänapäeval andmeid kasutajate kohta. Sotsiaalteadlasi huvitavad uued tööriistad, millega tõlgendada andmeid nii, et suurest "andmepajast" välja võttes ei läheks kaduma kontekst ja ühes sellega ka tegelik tähendus, selgitab Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi infosüsteemide assistent Maris Männiste.

 • foto
  Teadlased arutlesid suurandmete ja keeleteaduste vaheliste seoste üle
  16.01

  Suurandmed on moesõna erinevates teadusvaldkondades. Kuidas aga kasutab tänapäevane keeleteadus ära suuri tekstiandmeid, selgitasid Tartu ülikooli kvantitatiivse keeleteaduse teadur Kristel Uiboaed, arvutilingvistika dotsent Kadri Muischnek ja eesti keele vanemteadur Liina Lindström.

 • foto
  Aasta leid arheoloogias: keskaegne veejuhe ja adrajäljed Tallinna kesklinnas
  10.01

  Tallinna kesklinnas Pärnu maantee ääres looduskaitsealuse hõlmikpuu kõrval laiub praegu veel tühi, aiaga ümbritsetud ala. Lähiaastatel peaks sellele, Pärnu maantee 31, 33 ja 35 ja Peeter Süda 4 kinnistuid hõlmavale krundile kerkima uus kontori- ja elumaja. Seoses ehitusplaanidega uuriti 2016. aasta augustis–septembris arheoloogiliste kaevamiste käigus läbi umbes 3000 ruutmeetri suurune ala. Tegemist on pindalalt ühe suurema arheoloogilise uuringuga Tallinnas pärast kaevamisi Vabaduse väljakul 2008.–2009. aastal.

 • foto
  100 sekundi video: uusaastalubaduse abil jõukamaks
  09.01

  Tartu ülikooli sotsioloogia assistent, EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu annab nõu, kuidas uuel aastal edukamalt raha säästa ja seeläbi jõukamaks saada.

 • foto
  Tiibeti kiltmaa asustasid juba kütid-korilased
  08.01

  Tuhandete aastate eest jätsid kuus Tiibeti kõrglaval ringi uitavat rändurit Chusangi kuumaveeallika kaldale ladestunud mutta oma käe- ja jalajäljed. Süvendite tekkeaega eelnevast täpsemini määranud teadlasrühm järeldab värskes töös, et kütid-korilased vallutasid maailma kõrgeima kiltmaa vähemalt 7400 aasta eest, suutes seal hakkama saada ka põllupidamise pakutavate hüvedeta.

 • foto
  Doktoritöö: sanitaarolude paranemine pikendas Eesti linnaelanike eluiga
  06.01

  Puhta joogivee kättesaadavuse paranemine vähendas oluliselt 19. sajandi lõpu Eesti linnades imikusuremust, mis pikendas omakorda linnaelanike keskmist eluiga, selgub Eesti linnaelanike suremust uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorandi Hannaliis Jaadla väitekirjast.

 • foto
  Kas kärisev hääl teeb naised kuuldavaks ja vähendab palgalõhet?
  05.01

  Ühiskondlikud võimumustrid peegelduvad inimestevahelises suhtluses. Neid mustreid võivad mõjutada lugematud faktorid alates partnerite vanusevahest ja lõpetades sellega, mis laadi suhtega tegemist on. Muu hulgas võib võimusuhteid märgata ka keelekasutuses. Suhtluspartnerite omavahelisi positsioone võib kirjeldada näiteks selle kaudu, kes vestlustes rohkem rääkida saab, kes jututeemasid valib või kes partneri(te)le rohkem vahele segab, kirjutavad Tartu ülikooli eesti keele foneetika teadur Pärtel Lippus ja foneetika doktorant Kätlin Aare.

 • foto
  Ettevõtlus aitab tutvustada arheoloogia vajalikkust
  2016

  Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia laboris on hakatud aktiivselt tegelema ettevõtlikkuse arendamisega. Põhjuseid selleks on mitmeid, rääkis arheoloogia labori koordinaator Ester Oras Tartu ülikooli ajakirja ettevõtluse erinumbris.

 • foto
  Teaduse sotsiaalsest korraldusest läbi teadusfilosoofia prisma
  2016

  „Teadusfilosoofias nähakse üha selgemalt, et see, kuidas teaduse ümber otsuseid langetatakse, mõjutab teaduse tegemist,“ rääkis Jaana Eigi kultuurilehes Sirp Margus Maidlale. Jaana Eigi kaitses Tartu ülikoolis filosoofia erialal doktoritöö teaduse sotsiaalse korralduse teemal.

 • foto
  Uus aasta toob lisasekundi  
  2016

  Kellel järgmine aasta juba ette eriti meeldiv paistab, on seekord õnnega koos – 2017. aasta kestab Eestis ja suuremal osal idapoolkerast tavapärasest sekundi võrra kauem. Astronoomilise ja aatomkellade aja vastavusse viimiseks näitab 1. jaanuaril kell 1.59.59 järel 2.00.00 asemel ametlikult aega 1.59.60.

 • foto
  Mida me näeme, kui me näeme vaeva?
  2016

  Mida me näeme, kui me näeme vaeva, küsib Tartu ülikoolis tajuverbe ja nende erinevaid tähendusi uuriv doktorant Mariann Proos.

 • foto
  Doktoritöö: Paremäärmuslased mängivad inimeste tunnetel ja lihtsatel sõnumitel
  2016

  Tartu ülikooli kultuurikommunikatsiooni ja semiootika nooremteadur Mari-Liis Madisson analüüsis oma doktoritöös Eesti paremäärmuslaste veebisuhtlust. Doktoritöö toetus kultuurisemiootika raamistikele, mis võimaldasid selgitada paremäärmusliku inforuumi eri tasanditel aset leidvat suhtlust ja selle keskseid väärtusi.

 • foto
  100 sekundi video: kus tähistavad jõule rahvusvähemused?
  2016

  Tartu ülikooli inimgeograafia doktorant Veronika Mooses uuris, kuhu liiguvad pühade ajal pealinna elanikud ning leidis eesti ja vene keelt rääkivate inimeste vahel mitmeid erinevusi.

 • foto
  Innuiitidel aitas külmaga kohastuda ürginimeste pärilikkusaine
  2016

  Innuiitidel ja põlisameeriklastel aitasid Põhja-Ameerika karmis kliimas hakkama saada kümnete tuhandete aastate väljasurnud ürginimeste pärilikkusaine, viitab üksikasjalik geenianalüüs.

 • foto
  Anne Lill: antiikkultuuri tundmata ei saa ennast eurooplaseks pidada
  2016

  Antiikkirjanduse tõlkeid ilmub eesti keeles harva. Oktoobris avaldas Tartu Ülikooli Kirjastus Euripidese kahe tragöödia tõlke Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia emeriitprofessori Anne Lille sulest. Oktoobris tähistas Anne Lill ka oma 70. sünnipäeva.

 • foto
  Tartu ülikooli magistrantide õppevideod aitavad eakatel Euroopa Liitu paremini mõista
  2016

  Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kursuseprojekti raames valmisid vanemaealistele suunatud Euroopa Liidu alased õppevideod.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Sander Paekivi ja inimkeele dünaamika
  2016

  Pessimistliku prognoosi kohaselt sureb sajandivahetuseks välja 90 protsenti täna kõneldavatest keeltest. Kuidas protsessi teadlikult sekkuda, sellest räägib Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

 • foto
  Kolmeaastaselt tehtav test aitab märgata potentsiaalseid ühiskonna heidikuid
  2016

  Murdosa elanikkonna arvele saab kanda lõviosa kuritegevuse ning tervishoiu -ja sotsiaalsüsteemiga seonduvatest kulutustest, näitab Uus-Meremaal enam kui 30 aastat väldanud suuruuringu tulemused. Täiskasvanuea majanduslikku koormat saab aga samas ennustada lihtsa kolmeaastaselt tehtava laste vaimset ja füüsilist võimekust mõõtva testi tulemuste alusel.