Teadusvideo: kuidas on rahvamajad kujundanud eesti kultuuri ja ühiskonda?

Video
Egge Kulbok-Lattik
27.10.2016 9:15
Rubriik: Ühiskond

Tartu ülikooli eesti mõtteloo teadur Egge Kulbok-Lattik annab teadusvideos lühiülevaate, kuidas on rahvamajad kujundanud eesti kultuuri ja ühiskonda.

Egge Kulbok-Lattiku uurimisvaldkond on kultuuripoliitika, mis interdistsiplinaarse ühiskonnauurimusena kätkeb nii kultuuri ja ajaloo kui ka sotsiaal-majanduslike protsesside ja poliitika uurimist. Eelmise aastal kaitses ta Jyväskylä ülikoolis doktoritöö Eesti kultuuripoliitika kujunemisest ja arengust rahvamajade näitel.

Teaduri sõnul peituvad tänapäevase riikliku kultuuripoliitika juured valgustusjärgses moderniseerumises, kui kujunesid välja kultuuriavalikkus ja herderlik rahvusriik ning kultuur hariduse ja kaunite kunstide tähenduses seoti riiklike haldussüsteemidega. Nii muutusid kultuur ja haridus kättesaadavaks laiadele hulkadele – erinevalt seisusühiskonnast, kus kunstid ja haridus olid väheste privileeg. Keskne muutus oli laiema avalikkuse kujunemine.

Kuidas kujuneb avalikkus?

Avalikkuse all mõistetakse meid ümbritsevat mõttelist ühisruumi, kus antakse elulistele sündmustele tähendusi ja neid tõlgendatakse. Avalikkus kujundab hoiakuid ja mõjutab sedakaudu tulevasi sündmusi.

Poliitilise filosoofia suurkuju Hannah Arendti sõnul eeldab avalikkus demokraatlikku osalemist ja on loomult poliitiline. Ta võrdles avalikku sfääri Vana-Kreeka polis’ega – avaliku ruumiga, kuhu inimesed kogunevad oluliste asjade üle arutlema. Avalikkus tekib alati, kui kasvõi kaks inimest kohtuvad ja teevad kaalutud avaldusi: siis saavad inimene, tema positsioon ja huvid avalikult nähtavaks. Avalikkuses ilmnenuna antakse inimestele, sündmustele ja nähtustele kollektiivseid hinnanguid, sünnivad lood. Nende lugude kaudu vormitakse perekonnas, koolis ja kogukonnas inimeste minapilt, väärtused ja traditsioonid.

Samal ajal väljendub avalikkus ka ühiskonna ruumilise elukeskkonnana. Paljud filosoofid ja ühiskonnauurijad väidavad, et ruum kujundab inimese filosoofilist, sotsiaal-majanduslikku ja poliitilist elumaailma. Sellist mõju on markantseimalt näidanud Prantsuse filosoof Michel Foucault oma raamatus „Valvata ja karistada. Vangla sünd“ (2014). Näiteks kirjeldab ta, kuidas järelvalve ja dressuur peegeldusid Prantsuse sõjaväe välilaagrite ruumilises asetuses (sõdurid paigutati telkidesse nii, et nad olid ohvitseride poolt alaliselt jälgitavad); või kuidas vanglas luuakse arhitektuuri abil panopticon ehk vangide elu muudetakse jälgitavaks ja sel moel distsiplineeritakse ehk allutatakse korrale „modernse inimese hing“.

Küll sootuks teistpidi, on modernse eestlase hinge ja vaimu mõjutanud seltsi- ja rahvamajad, mille arhitektuur on võrreldav ooperimajaga. Seal on saal, lava, abiruumid lavajõududele, aga ka raamatukogu ja fuajee kunstinäitusteks. Tähtis koht on puhvet, mis eestlastel täitis sedasama rolli, mis oli Lääne-Euroopa kodanliku avalikkuse sünniloos kohvikul, mida on näidanud Saksa ühiskonnauurija Jürgen Habermas.

Avalikkuse sünd seltsi- ja rahvamajades

Eesti avalikkuse kujunemist saksa ja vene avalikkuse kõrval toetas eestikeelse kirjasõna levik, pead tõstev rahvuslik eliit ja edenev majandus. 1880. aastatel lähenes eestlaste kirjaoskuse määr 100 protsendile ja ilmus üle poole tosina ajalehe koos lisadega, kuid polnud avalikku ruumi, kus maarahvas saanuks koguneda ja oma kultuuri edendada, ilma selleks kelleltki luba taotlemata. Ka olid varasemad avalikud kohad – kõrtsid – selleks ajaks enamjaolt kinni pandud (Venemaal kehtestati viinamonopoli seadus 1900).

Eesti esimene – ja tänini tegutsev – seltsimaja valmis 1887. aastal Kanepis kohaliku lauluseltsi pingutuste tulemusena.

Vajadus ruumi järele, kus tegeleda kunstide ja kultuuriga, muutis 19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi algul ka Eesti kogukondliku asumi südant. Kui seni oli valitsenud kolmnurk kirik, kool ja kõrts, siis nüüd lisandusid maarahvale tähtsad vallamaja ning seltsi- ja rahvamajad, mis kujutasid uut ruumilist kultuurimudelit. Vallamaja tähistas maarahva osalust kogukonnaelu juhtimisel, seltsimajad aga kultuurilist vabanemist eestkoste alt. Just nimelt seda eestlased tahtsidki: saada kultuurseks ja vabaneda härrasrahvaste eestkostest.

Säärast tahet kinnitab ilmekalt tõik, et need kogukonna kooskäimise kohad rajati nagu hiljem Estoniagi rahva ühisel nõul ja jõul. Ja seltsimaju kerkis raskustest hoolimata, nii et 1940. aastaks oli neid Eestis ligi 400. Ka praegu on neid 400 ringis, peale selle on ehitatud ligi 500 külamaja.

Elukestev õpe ja innovatsioonisüsteem

Rahvamaja aga ei olnud üksnes avalikkuse sünnipaik, vaid tänu oma valgustuslikule rollile mitteformaalse hariduse kantsina oli ta ka sellesama avalikkuse pidev uuendaja ja edendaja. Rahvamajade ooperiteaterlik ruumiprogramm võimaldas juba 19. sajandi lõpul maarahvale uut tüüpi kunstiharrastusi, mida võib nimetada elukestvaks enesetäiendamiseks või mitteformaalseks haridussüsteemiks oma loengute, raamatukogu ja kõnekoosolekutega.

Seda kodanikühiskonna loodud haridussüsteemi arendas edasi Eesti Vabariik rahva- ja vabaharidusena. Nõukogude võimgi hoolitses oma ideoloogilist kasvatustööd ja kunstikaanonit silmas pidades kõigi eluvaldkondade huvihariduse tervikliku arendamise eest. Kuid ka nõukogulik süsteem, mis andis mitmele põlvele loomekogemust ja sotsiaalseid oskusi, tugines vanadele rahvamajadele.

Sellises informaalses haridussüsteemis peitub Austraalia kultuuriteoreetikute Hartley ja Pottsi (2014) sõnul vägev innovatsioonimehhanism. Kui erineva tausta ja teadmistega inimesed tulevad kokku tegelema loominguga, siis nad pelgalt ei korda olemasolevaid teadmisi, vaid toimub arusaamade ja teadmiste difusioon, pihustumine. See tähendab, et luuakse uut teadmist, mis on üks peamisi innovatsiooni taganttõukajaid.

Tänapäeval räägime taas innovatsiooni ja huviharidusest seostest. Riik laiendab hariduse kontseptsiooni, hõlmates sinna ka mitteformaalse hariduse. Hea on teada, et meil on selles vallas pikaajaline kogemus koos ajaloolise institutsioonivõrgustikuga, mille rajasid meie ettevõtlikud ja julgelt unistavad esivanemad.

Esivanemad andsid meile uue ruumilise kultuurimudeli, ühistunde ehk identiteediloome paiga, kus sai ilmneda eesti kultuuriavalikkus, mis aitas kujuneda ka poliitilisel avalikkusel. Nõnda rajati igas kogukonnas majad, mis andsid kõikidele võimaluse õppida kogu elu – ja see kokku on rahvusliku innovatsioonisüsteemi kandev osa, mis tugineb seltsi- ja rahvamajadele ja mida Eesti üks esimesi avalikke intellektuaale, Juhan Luiga (1909), on mõtestanud MAJANA, mis maarahva, hinge- ja vaimujõu väljendusena, on võrreldav Egiptuse püramiididega:

/…/ suur hingejõud, mis egiptlaste vaimu edenema sundis, oli nende korraldatud riigi loojaks, nende kultuuri edendajaks, nende teaduse /… / ja kunsti loojaks, mille hulka ka ehituskunst käib. Hingeelu ei saa ennast ilma välise kujuta teistele avaldada; üksiku tundmused oleksid ilma selleta rahvale, ühiskonnale kadunud.

/…/ Rahva vaim tarvitab elamiseks ulualust, rahva hing kasvab ainult oma kodus, oma majas. Meie näeme enese juures ära, missugune enesetunne, enesetaltsutamine, ühistunne ja kaastunne ära kulub, et endale ainukestki maja üles ehitada, kus rahva hing sees elada võiks. Selle ainukese maja ülesehitamiseks läheb rahvakogu edenenud hingeelu, arenenud vaimu tarvis. /…/ (Maja. [1909], seoses Viljandi Põllumeeste Seltsi ja Tartu rahvamaja ehitusega).

Artikli ja video autor Egge Kulbok-Lattik osales Tartu ülikooli kolme minuti loengu konkursil.

Toimetas
Katre Tatrik, Tartu ülikool

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Doktoritöö: Eesti karikatuuris puudus klassikaline propaganda
  20.01

  Sõdadevahelisel perioodil eestikeelses ajakirjanduses ilmunud karikatuure ja nendes ''vaenlase'' kuju tekkimise protsessi analüüsinud Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Antonia Nael leiab, et karikatuurides ei ole võimalik rääkida propagandast selle sõna täielikus mõttes.

 • foto
  Selles, kuidas me kõneleme ja kirjutame, võib “süüd heita” eesti keele vaarisale härra Blumele
  19.01

  Kui inimestelt küsida, mis neile seostub 17. sajandi eesti kirjakeelega, vastatakse tavaliselt usk, katekismus, võõrmõju või Forselius. Uuenduslikkust ei mainita – seda seostatakse pigem tänapäevase keelearendusega. Samas leidus innovaatilisust ka 17. sajandi eesti kirjakeele kujundamisel, kirjutab Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse doktorant Liina Pärismaa. Et saada selgemat pilti selle aja kirjakeele uuenduslikkusest, vaatame esmalt keskkonda, milles kirjakeel tekkis ja arenes.

 • foto
  Sotsiaalmeedia suurandmeid tõlgendada polegi nii lihtne
  18.01

  Kaubandusettevõtted, mobiilirakendused, sotsiaalmeedia – kõik koguvad tänapäeval andmeid kasutajate kohta. Sotsiaalteadlasi huvitavad uued tööriistad, millega tõlgendada andmeid nii, et suurest "andmepajast" välja võttes ei läheks kaduma kontekst ja ühes sellega ka tegelik tähendus, selgitab Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi infosüsteemide assistent Maris Männiste.

 • foto
  Teadlased arutlesid suurandmete ja keeleteaduste vaheliste seoste üle
  16.01

  Suurandmed on moesõna erinevates teadusvaldkondades. Kuidas aga kasutab tänapäevane keeleteadus ära suuri tekstiandmeid, selgitasid Tartu ülikooli kvantitatiivse keeleteaduse teadur Kristel Uiboaed, arvutilingvistika dotsent Kadri Muischnek ja eesti keele vanemteadur Liina Lindström.

 • foto
  Aasta leid arheoloogias: keskaegne veejuhe ja adrajäljed Tallinna kesklinnas
  10.01

  Tallinna kesklinnas Pärnu maantee ääres looduskaitsealuse hõlmikpuu kõrval laiub praegu veel tühi, aiaga ümbritsetud ala. Lähiaastatel peaks sellele, Pärnu maantee 31, 33 ja 35 ja Peeter Süda 4 kinnistuid hõlmavale krundile kerkima uus kontori- ja elumaja. Seoses ehitusplaanidega uuriti 2016. aasta augustis–septembris arheoloogiliste kaevamiste käigus läbi umbes 3000 ruutmeetri suurune ala. Tegemist on pindalalt ühe suurema arheoloogilise uuringuga Tallinnas pärast kaevamisi Vabaduse väljakul 2008.–2009. aastal.

 • foto
  100 sekundi video: uusaastalubaduse abil jõukamaks
  09.01

  Tartu ülikooli sotsioloogia assistent, EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu annab nõu, kuidas uuel aastal edukamalt raha säästa ja seeläbi jõukamaks saada.

 • foto
  Tiibeti kiltmaa asustasid juba kütid-korilased
  08.01

  Tuhandete aastate eest jätsid kuus Tiibeti kõrglaval ringi uitavat rändurit Chusangi kuumaveeallika kaldale ladestunud mutta oma käe- ja jalajäljed. Süvendite tekkeaega eelnevast täpsemini määranud teadlasrühm järeldab värskes töös, et kütid-korilased vallutasid maailma kõrgeima kiltmaa vähemalt 7400 aasta eest, suutes seal hakkama saada ka põllupidamise pakutavate hüvedeta.

 • foto
  Doktoritöö: sanitaarolude paranemine pikendas Eesti linnaelanike eluiga
  06.01

  Puhta joogivee kättesaadavuse paranemine vähendas oluliselt 19. sajandi lõpu Eesti linnades imikusuremust, mis pikendas omakorda linnaelanike keskmist eluiga, selgub Eesti linnaelanike suremust uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorandi Hannaliis Jaadla väitekirjast.

 • foto
  Kas kärisev hääl teeb naised kuuldavaks ja vähendab palgalõhet?
  05.01

  Ühiskondlikud võimumustrid peegelduvad inimestevahelises suhtluses. Neid mustreid võivad mõjutada lugematud faktorid alates partnerite vanusevahest ja lõpetades sellega, mis laadi suhtega tegemist on. Muu hulgas võib võimusuhteid märgata ka keelekasutuses. Suhtluspartnerite omavahelisi positsioone võib kirjeldada näiteks selle kaudu, kes vestlustes rohkem rääkida saab, kes jututeemasid valib või kes partneri(te)le rohkem vahele segab, kirjutavad Tartu ülikooli eesti keele foneetika teadur Pärtel Lippus ja foneetika doktorant Kätlin Aare.

 • foto
  Ettevõtlus aitab tutvustada arheoloogia vajalikkust
  30.12

  Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia laboris on hakatud aktiivselt tegelema ettevõtlikkuse arendamisega. Põhjuseid selleks on mitmeid, rääkis arheoloogia labori koordinaator Ester Oras Tartu ülikooli ajakirja ettevõtluse erinumbris.

 • foto
  Teaduse sotsiaalsest korraldusest läbi teadusfilosoofia prisma
  30.12

  „Teadusfilosoofias nähakse üha selgemalt, et see, kuidas teaduse ümber otsuseid langetatakse, mõjutab teaduse tegemist,“ rääkis Jaana Eigi kultuurilehes Sirp Margus Maidlale. Jaana Eigi kaitses Tartu ülikoolis filosoofia erialal doktoritöö teaduse sotsiaalse korralduse teemal.

 • foto
  Uus aasta toob lisasekundi  
  29.12

  Kellel järgmine aasta juba ette eriti meeldiv paistab, on seekord õnnega koos – 2017. aasta kestab Eestis ja suuremal osal idapoolkerast tavapärasest sekundi võrra kauem. Astronoomilise ja aatomkellade aja vastavusse viimiseks näitab 1. jaanuaril kell 1.59.59 järel 2.00.00 asemel ametlikult aega 1.59.60.

 • foto
  Mida me näeme, kui me näeme vaeva?
  28.12

  Mida me näeme, kui me näeme vaeva, küsib Tartu ülikoolis tajuverbe ja nende erinevaid tähendusi uuriv doktorant Mariann Proos.

 • foto
  Doktoritöö: Paremäärmuslased mängivad inimeste tunnetel ja lihtsatel sõnumitel
  2016

  Tartu ülikooli kultuurikommunikatsiooni ja semiootika nooremteadur Mari-Liis Madisson analüüsis oma doktoritöös Eesti paremäärmuslaste veebisuhtlust. Doktoritöö toetus kultuurisemiootika raamistikele, mis võimaldasid selgitada paremäärmusliku inforuumi eri tasanditel aset leidvat suhtlust ja selle keskseid väärtusi.

 • foto
  100 sekundi video: kus tähistavad jõule rahvusvähemused?
  2016

  Tartu ülikooli inimgeograafia doktorant Veronika Mooses uuris, kuhu liiguvad pühade ajal pealinna elanikud ning leidis eesti ja vene keelt rääkivate inimeste vahel mitmeid erinevusi.

 • foto
  Innuiitidel aitas külmaga kohastuda ürginimeste pärilikkusaine
  2016

  Innuiitidel ja põlisameeriklastel aitasid Põhja-Ameerika karmis kliimas hakkama saada kümnete tuhandete aastate väljasurnud ürginimeste pärilikkusaine, viitab üksikasjalik geenianalüüs.

 • foto
  Anne Lill: antiikkultuuri tundmata ei saa ennast eurooplaseks pidada
  2016

  Antiikkirjanduse tõlkeid ilmub eesti keeles harva. Oktoobris avaldas Tartu Ülikooli Kirjastus Euripidese kahe tragöödia tõlke Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia emeriitprofessori Anne Lille sulest. Oktoobris tähistas Anne Lill ka oma 70. sünnipäeva.

 • foto
  Tartu ülikooli magistrantide õppevideod aitavad eakatel Euroopa Liitu paremini mõista
  2016

  Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kursuseprojekti raames valmisid vanemaealistele suunatud Euroopa Liidu alased õppevideod.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Sander Paekivi ja inimkeele dünaamika
  2016

  Pessimistliku prognoosi kohaselt sureb sajandivahetuseks välja 90 protsenti täna kõneldavatest keeltest. Kuidas protsessi teadlikult sekkuda, sellest räägib Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

 • foto
  Kolmeaastaselt tehtav test aitab märgata potentsiaalseid ühiskonna heidikuid
  2016

  Murdosa elanikkonna arvele saab kanda lõviosa kuritegevuse ning tervishoiu -ja sotsiaalsüsteemiga seonduvatest kulutustest, näitab Uus-Meremaal enam kui 30 aastat väldanud suuruuringu tulemused. Täiskasvanuea majanduslikku koormat saab aga samas ennustada lihtsa kolmeaastaselt tehtava laste vaimset ja füüsilist võimekust mõõtva testi tulemuste alusel.

 • foto
  Galerii: Ligi 3000 osalejaga sTARTUp Day Tartus? Võimatu!
  2016

  Just nii oleksin reageerinud, kui keegi oleks veel suve lõpul öelnud, et 9. detsembril toimunud sTARTUp Day’le tuleb ligi 3000 osalejat ja registreerimine on vaja enne üritust sulgeda, kirjutab Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura.

 • foto
  Mobiilne raha aitab vaesusest pageda
  2016

  Kümnekonna aasta eest Kenyas juurutatud mobiilse raha süsteem päästis pea 200 000 leibkonda vaesusest. Tulemused viitavad, et sarnaste tõhusate ja turvaliste raha liigutamise kanalite loomine võiks parandada arengumaades tuhandete inimeste majanduslikku olukorda.

 • foto
  Akadeemilises loengus analüüsiti soolist võrdõiguslikkust
  2016

  Täna, 7. detsembril kell 16.15 toimus Tartu ülikooli aulas sotsiaalõiguse professori Gaabriel Tavitsa inauguratsiooniloeng „Sooline võrdõiguslikkus – rumal reaalsus või reaalne rumalus?”.

 • foto
  Videolood: mida tehakse Eesti teaduse tippkeskustes?
  2016

  Tänavu märtsist tegutseb Eestis eurotoetuste abil üheksa teaduse tippkeskust. Toetuse maht tippkeskuse kohta on keskmiselt 4,3 miljonit eurot. Kuidas keskused selle rahaga Eesti ja maailma järgmise seitsme aasta vältel paremaks muudavad?

 • foto
  100 sekundi video: sooline võrdõiguslikkus – rumal reaalsus või reaalne rumalus?
  2016

  Soolisel võrdõiguslikkusel on maailma eri paigus sisuliselt erinev tähendus, leiab Tartu ülikooli sotsiaalõiguse professor Gaabriel Tavits.

 • foto
  Me peame rääkima jõuluvanast rääkimisest...
  2016

  Läheneva pühadeaja valguses võib nii mõnigi laps oma vanematelt küsida, kes siis õigupoolest talle kingitusi toob. Iga vanema ees seisab igipõline dilemma. ERR Novaator vestles jõuludest ja jõuluvanadest Suurbritannias asuva Exeteri ülikooli kaasava hariduse ja psühholoogia professori Christopher Boyle'ga.

 • foto
  Eestlastes on säilinud kõige rohkem ammuste küttide-korilaste geene  
  2016

  Evolutsioonigeneetik, Eesti biokeskuse juht Mait Metspalu heidab novembri-detsembri Horisondile antud intervjuus valgust, kuidas käimaolevate uuringute järgi eestlaste kauged esivanemad Eestimaale jõudsid.

 • foto
  Graafikud: veerand eestimaalastest peab vägistamist kohati õigustatavaks
  2016

  Peagi lõppev aasta oli mitmeti ehmatav. Nii näiteks tegi üks mees korduvalt naistevaenulikke märkusi ja valiti sellele vaatamata presidendiks. Veel mõni aeg tagasi oleks see tundunud uskumatu. Sama uskumatu tundub see, et arvestatava hulga eurooplaste arvates on nõusolekuta suguühe teatud juhtudel õigustatav.

 • foto
  Doktorant lõi mudeli lihtsate organismide semiootiliste protsesside mõistmiseks
  2016

  Kuidas ära tunda kõige esmaseid vaimseid protsesse lihtsate organismide juures, on fundamentaalne küsimus, mille vastamisele astus sammu lähemale Tartu ülikoolis täna doktoriväitekirja kaitsev Tšiilist pärit Claudio Julio Rodríguez Higuera.

 • foto
  Poliitteater juhib tähelepanu Eesti murekohtadele
  2016

  Eelmisel kuul Tartu ülikoolis doktoritöö kaitsnud Madli Pesti sõnul on poliitiline teater aidanud kaasa Eesti ühiskonnas olevate probleemide teadvustamisele ning tekitanud pigem positiivset pinget.