Teadusvideo: kuidas on rahvamajad kujundanud eesti kultuuri ja ühiskonda?

Video
Egge Kulbok-Lattik
27.10.2016 9:15
Rubriik: Ühiskond

Tartu ülikooli eesti mõtteloo teadur Egge Kulbok-Lattik annab teadusvideos lühiülevaate, kuidas on rahvamajad kujundanud eesti kultuuri ja ühiskonda.

Egge Kulbok-Lattiku uurimisvaldkond on kultuuripoliitika, mis interdistsiplinaarse ühiskonnauurimusena kätkeb nii kultuuri ja ajaloo kui ka sotsiaal-majanduslike protsesside ja poliitika uurimist. Eelmise aastal kaitses ta Jyväskylä ülikoolis doktoritöö Eesti kultuuripoliitika kujunemisest ja arengust rahvamajade näitel.

Teaduri sõnul peituvad tänapäevase riikliku kultuuripoliitika juured valgustusjärgses moderniseerumises, kui kujunesid välja kultuuriavalikkus ja herderlik rahvusriik ning kultuur hariduse ja kaunite kunstide tähenduses seoti riiklike haldussüsteemidega. Nii muutusid kultuur ja haridus kättesaadavaks laiadele hulkadele – erinevalt seisusühiskonnast, kus kunstid ja haridus olid väheste privileeg. Keskne muutus oli laiema avalikkuse kujunemine.

Kuidas kujuneb avalikkus?

Avalikkuse all mõistetakse meid ümbritsevat mõttelist ühisruumi, kus antakse elulistele sündmustele tähendusi ja neid tõlgendatakse. Avalikkus kujundab hoiakuid ja mõjutab sedakaudu tulevasi sündmusi.

Poliitilise filosoofia suurkuju Hannah Arendti sõnul eeldab avalikkus demokraatlikku osalemist ja on loomult poliitiline. Ta võrdles avalikku sfääri Vana-Kreeka polis’ega – avaliku ruumiga, kuhu inimesed kogunevad oluliste asjade üle arutlema. Avalikkus tekib alati, kui kasvõi kaks inimest kohtuvad ja teevad kaalutud avaldusi: siis saavad inimene, tema positsioon ja huvid avalikult nähtavaks. Avalikkuses ilmnenuna antakse inimestele, sündmustele ja nähtustele kollektiivseid hinnanguid, sünnivad lood. Nende lugude kaudu vormitakse perekonnas, koolis ja kogukonnas inimeste minapilt, väärtused ja traditsioonid.

Samal ajal väljendub avalikkus ka ühiskonna ruumilise elukeskkonnana. Paljud filosoofid ja ühiskonnauurijad väidavad, et ruum kujundab inimese filosoofilist, sotsiaal-majanduslikku ja poliitilist elumaailma. Sellist mõju on markantseimalt näidanud Prantsuse filosoof Michel Foucault oma raamatus „Valvata ja karistada. Vangla sünd“ (2014). Näiteks kirjeldab ta, kuidas järelvalve ja dressuur peegeldusid Prantsuse sõjaväe välilaagrite ruumilises asetuses (sõdurid paigutati telkidesse nii, et nad olid ohvitseride poolt alaliselt jälgitavad); või kuidas vanglas luuakse arhitektuuri abil panopticon ehk vangide elu muudetakse jälgitavaks ja sel moel distsiplineeritakse ehk allutatakse korrale „modernse inimese hing“.

Küll sootuks teistpidi, on modernse eestlase hinge ja vaimu mõjutanud seltsi- ja rahvamajad, mille arhitektuur on võrreldav ooperimajaga. Seal on saal, lava, abiruumid lavajõududele, aga ka raamatukogu ja fuajee kunstinäitusteks. Tähtis koht on puhvet, mis eestlastel täitis sedasama rolli, mis oli Lääne-Euroopa kodanliku avalikkuse sünniloos kohvikul, mida on näidanud Saksa ühiskonnauurija Jürgen Habermas.

Avalikkuse sünd seltsi- ja rahvamajades

Eesti avalikkuse kujunemist saksa ja vene avalikkuse kõrval toetas eestikeelse kirjasõna levik, pead tõstev rahvuslik eliit ja edenev majandus. 1880. aastatel lähenes eestlaste kirjaoskuse määr 100 protsendile ja ilmus üle poole tosina ajalehe koos lisadega, kuid polnud avalikku ruumi, kus maarahvas saanuks koguneda ja oma kultuuri edendada, ilma selleks kelleltki luba taotlemata. Ka olid varasemad avalikud kohad – kõrtsid – selleks ajaks enamjaolt kinni pandud (Venemaal kehtestati viinamonopoli seadus 1900).

Eesti esimene – ja tänini tegutsev – seltsimaja valmis 1887. aastal Kanepis kohaliku lauluseltsi pingutuste tulemusena.

Vajadus ruumi järele, kus tegeleda kunstide ja kultuuriga, muutis 19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi algul ka Eesti kogukondliku asumi südant. Kui seni oli valitsenud kolmnurk kirik, kool ja kõrts, siis nüüd lisandusid maarahvale tähtsad vallamaja ning seltsi- ja rahvamajad, mis kujutasid uut ruumilist kultuurimudelit. Vallamaja tähistas maarahva osalust kogukonnaelu juhtimisel, seltsimajad aga kultuurilist vabanemist eestkoste alt. Just nimelt seda eestlased tahtsidki: saada kultuurseks ja vabaneda härrasrahvaste eestkostest.

Säärast tahet kinnitab ilmekalt tõik, et need kogukonna kooskäimise kohad rajati nagu hiljem Estoniagi rahva ühisel nõul ja jõul. Ja seltsimaju kerkis raskustest hoolimata, nii et 1940. aastaks oli neid Eestis ligi 400. Ka praegu on neid 400 ringis, peale selle on ehitatud ligi 500 külamaja.

Elukestev õpe ja innovatsioonisüsteem

Rahvamaja aga ei olnud üksnes avalikkuse sünnipaik, vaid tänu oma valgustuslikule rollile mitteformaalse hariduse kantsina oli ta ka sellesama avalikkuse pidev uuendaja ja edendaja. Rahvamajade ooperiteaterlik ruumiprogramm võimaldas juba 19. sajandi lõpul maarahvale uut tüüpi kunstiharrastusi, mida võib nimetada elukestvaks enesetäiendamiseks või mitteformaalseks haridussüsteemiks oma loengute, raamatukogu ja kõnekoosolekutega.

Seda kodanikühiskonna loodud haridussüsteemi arendas edasi Eesti Vabariik rahva- ja vabaharidusena. Nõukogude võimgi hoolitses oma ideoloogilist kasvatustööd ja kunstikaanonit silmas pidades kõigi eluvaldkondade huvihariduse tervikliku arendamise eest. Kuid ka nõukogulik süsteem, mis andis mitmele põlvele loomekogemust ja sotsiaalseid oskusi, tugines vanadele rahvamajadele.

Sellises informaalses haridussüsteemis peitub Austraalia kultuuriteoreetikute Hartley ja Pottsi (2014) sõnul vägev innovatsioonimehhanism. Kui erineva tausta ja teadmistega inimesed tulevad kokku tegelema loominguga, siis nad pelgalt ei korda olemasolevaid teadmisi, vaid toimub arusaamade ja teadmiste difusioon, pihustumine. See tähendab, et luuakse uut teadmist, mis on üks peamisi innovatsiooni taganttõukajaid.

Tänapäeval räägime taas innovatsiooni ja huviharidusest seostest. Riik laiendab hariduse kontseptsiooni, hõlmates sinna ka mitteformaalse hariduse. Hea on teada, et meil on selles vallas pikaajaline kogemus koos ajaloolise institutsioonivõrgustikuga, mille rajasid meie ettevõtlikud ja julgelt unistavad esivanemad.

Esivanemad andsid meile uue ruumilise kultuurimudeli, ühistunde ehk identiteediloome paiga, kus sai ilmneda eesti kultuuriavalikkus, mis aitas kujuneda ka poliitilisel avalikkusel. Nõnda rajati igas kogukonnas majad, mis andsid kõikidele võimaluse õppida kogu elu – ja see kokku on rahvusliku innovatsioonisüsteemi kandev osa, mis tugineb seltsi- ja rahvamajadele ja mida Eesti üks esimesi avalikke intellektuaale, Juhan Luiga (1909), on mõtestanud MAJANA, mis maarahva, hinge- ja vaimujõu väljendusena, on võrreldav Egiptuse püramiididega:

/…/ suur hingejõud, mis egiptlaste vaimu edenema sundis, oli nende korraldatud riigi loojaks, nende kultuuri edendajaks, nende teaduse /… / ja kunsti loojaks, mille hulka ka ehituskunst käib. Hingeelu ei saa ennast ilma välise kujuta teistele avaldada; üksiku tundmused oleksid ilma selleta rahvale, ühiskonnale kadunud.

/…/ Rahva vaim tarvitab elamiseks ulualust, rahva hing kasvab ainult oma kodus, oma majas. Meie näeme enese juures ära, missugune enesetunne, enesetaltsutamine, ühistunne ja kaastunne ära kulub, et endale ainukestki maja üles ehitada, kus rahva hing sees elada võiks. Selle ainukese maja ülesehitamiseks läheb rahvakogu edenenud hingeelu, arenenud vaimu tarvis. /…/ (Maja. [1909], seoses Viljandi Põllumeeste Seltsi ja Tartu rahvamaja ehitusega).

Artikli ja video autor Egge Kulbok-Lattik osales Tartu ülikooli kolme minuti loengu konkursil.

Toimetas
Katre Tatrik, Tartu ülikool

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  100 sekundi video: sooline võrdõiguslikkus – rumal reaalsus või reaalne rumalus?
  02.12

  Soolisel võrdõiguslikkusel on maailma eri paigus sisuliselt erinev tähendus, leiab Tartu ülikooli sotsiaalõiguse professor Gaabriel Tavits.

 • foto
  Me peame rääkima jõuluvanast rääkimisest...
  30.11

  Läheneva pühadeaja valguses võib nii mõnigi laps oma vanematelt küsida, kes siis õigupoolest talle kingitusi toob. Iga vanema ees seisab igipõline dilemma. ERR Novaator vestles jõuludest ja jõuluvanadest Suurbritannias asuva Exeteri ülikooli kaasava hariduse ja psühholoogia professori Christopher Boyle'ga.

 • foto
  Eestlastes on säilinud kõige rohkem ammuste küttide-korilaste geene  
  30.11

  Evolutsioonigeneetik, Eesti biokeskuse juht Mait Metspalu heidab novembri-detsembri Horisondile antud intervjuus valgust, kuidas käimaolevate uuringute järgi eestlaste kauged esivanemad Eestimaale jõudsid.

 • foto
  Graafikud: veerand eestimaalastest peab vägistamist kohati õigustatavaks
  30.11

  Peagi lõppev aasta oli mitmeti ehmatav. Nii näiteks tegi üks mees korduvalt naistevaenulikke märkusi ja valiti sellele vaatamata presidendiks. Veel mõni aeg tagasi oleks see tundunud uskumatu. Sama uskumatu tundub see, et arvestatava hulga eurooplaste arvates on nõusolekuta suguühe teatud juhtudel õigustatav.

 • foto
  Jumalast pilves – kuidas usk mõnu tekitab?  
  29.11

  Küsimuse kõrval, kas jumal on olemas, on muutnud viimase sajandiga oluliselt tähtsamaks probleem, miks usub sedavõrd palju inimesi üleüldse millessegi kõrgemasse. Süvausklike mormoonide ajuaktiivsust uurinud teadlased leiavad nüüd, et spirituaalseid kogemusi töötlevad samad ajupiirkonnad, mis löövad loitvele muusikat kuulates, narkootikume tarbides ja seksi ajal.

 • foto
  Doktorant lõi mudeli lihtsate organismide semiootiliste protsesside mõistmiseks
  29.11

  Kuidas ära tunda kõige esmaseid vaimseid protsesse lihtsate organismide juures, on fundamentaalne küsimus, mille vastamisele astus sammu lähemale Tartu ülikoolis täna doktoriväitekirja kaitsev Tšiilist pärit Claudio Julio Rodríguez Higuera.

 • foto
  Poliitteater juhib tähelepanu Eesti murekohtadele
  26.11

  Eelmisel kuul Tartu ülikoolis doktoritöö kaitsnud Madli Pesti sõnul on poliitiline teater aidanud kaasa Eesti ühiskonnas olevate probleemide teadvustamisele ning tekitanud pigem positiivset pinget.

 • foto
  Rakendusuuring otsib vastust Eesti rändeprobleemidele
  25.11

  Erinevatel andmetel on Eestis puudu ligi sada tuhat tööealist inimest. Seni pole aga ühtki selget plaani, mis pakuks olukorrale lahendusi. Mitme ministeeriumi koostöös on nüüd koostatud ulatusliku rakendusuuringu lähteülesanne, mille eesmärk on kaardistada ja leida lahendused mitmetele rändega seotud probleemidele.

 • foto
  Militaarsotsioloogia tähtsus ühiskonnas on suurem, kui oskame arvata
  23.11

  Muutlikes rahvusvahelistes suhetes on sõjaväel väga tähtis roll ning selle uurimine on oluline teema, millega militaarsotsioloogid tegelevad. U.S Naval War Gollege’i abiprofessor Rebecca Shciffi hinnangul on militaarsotsioloogidel väga suur mõju riigikaitsele ja neid peaks ühiskonnas väärtustama. Vestlesime Schiffiga militaarsotsioloogiast ja selle olulisusest tema külaskäigu ajal Tartu ülikooli.

 • foto
  Matus kui toode – tarbimiskultuur on juurdunud ka traditsioonidesse
  21.11

  Matusetraditsioon on olnud meie ühiskonna osa kauem kui keegi mäletada suudab. Aga isegi kui tundub, et matus on universaalne rituaal, kus üks suurus sobib kõigile, pole see kaasajal ammugi enam päris nii. Matusebüroosse astunud inimene seisab samasuguste dilemmade ees nagu internetipaketti valides – kas võtta kallim, odavam, keskmine? Internetikiirust valides me selle peale liigselt ei mõtle, küll aga tekib matuste kontekstis küsimus, kuivõrd sobilik on elu sellist ebamugavat osa kaubastada?

 • foto
  Teadlased kaardistasid nüüdisinimestele tulu toonud neandertallaste pärilikkusaine
  18.11

  Kümnete tuhandete aastate eest kohtasid Aafrikast väljarännanud nüüdisinimesed neandertallasi ja teisi ürginimesi ning said mõnikord pärast nendega kohtumist ka ühiseid järeltulijaid. Geeniteadlased on leidnud nüüd inimeste genoomis enam kui sada piirkonda, kuhu lisandunud ürginimeste pärilikkusaine lõigud aitasid inimestel vaenulikus maailmas paremini hakkama saada.

 • foto
  Uudishimulikud töötajad on leidlikud probleemilahendajad  
  18.11

  Loominguliselt probleeme lahendavaid alluvaid palgata soovivad tööandjad võiksid kaaluda kandidaate, kel on arenenud uudishimu. Omadust on tulevastes töötajates võimalik kindlaks teha isiksuse testidega.

 • foto
  100 sekundi video: meedialood kallutavad netiperverdi kuvandi äärmusesse
  18.11

  Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel uuris, kuidas gümnaasiumiõpilased netiperverte ette kujutavad ning leidis, et tegelikkuses ei pruugi ahistaja karikatuursele kuvandile vastata.

 • foto
  Graafik: Eestis elab iga viies laps suhtelises vaesuses või sotsiaalses tõrjutuses, olukord on parem Euroopa keskmisest
  16.11

  2015. aastal elas Euroopa liidus ligi 25 miljonit last ehk ligi 27% 0–17-aastasest rahvastikust suhtelises vaesuses või sotsiaalses tõrjutuses, selgub Eurostati uuringust

 • foto
  Raport: riikide kontroll interneti üle tugevneb, Eesti ujub vastuvoolu. Lisatud graafikud
  15.11

  Internetivabadus on maailma riikides viimase kuue aasta jooksul järjest vähenenud, selgub Freedom House'i 2016. aasta raportist. Aina rohkem valitsusi on hakanud sotsiaalmeedia ja suhtlusrakenduste kaudu takistama informatsiooni kiiret levimist, seda eriti valitsusvastaste protestide ajal. Eestis aga on trend vastupidine – raporti "Freedom of the Net 2016" järgi on eestlastel 65 maailma riigi võrdluses koos Islandiga kõige suurem interneti kasutamise vabadus.

 • foto
  Sotsiaalse õigluse indeks: Euroopa liidus on mitmeid probleeme
  14.11

  Euroopa Liidu majandus on langusest taastumas. Sellele vaatamata on äsja ilmunud uuringu andmetel kasvanud vaesuse ohus inimeste hulk. Seda isegi hoolimata sellest, et need inimesed käivad tööl täiskoormusega.

 • foto
  Kai Saks: nii kaua kui elad, ela võimalikult hästi
  13.11

  Vananemine on pidev elukestev protsess, mis algab pea kohe pärast kehalise küpsuse saavutamist ning mille kiirust me saame oma eluviisiga mõjutada.

 • foto
  Sotsiaaluuring vaatab kliimamuutuste ohu mõju inimese käitumisele
  11.11

  3000 küsimustikule vastavat eestimaalast annavad Tartu ülikooli teadlaste abiga panuse kliimamuutuste ohu mõjusid analüüsivas Euroopa sotsiaaluuringus. Teadlased tahavad teada, kas inimeste käitumist ja hoiakuid kliimamuutuste suhtes mõjutab pigem teadlikkus, võimalused või mingid muud tegurid.

 • foto
  Doktoritöö: politseile pandud ootused ei teeni kogukonna huve
  10.11

  Politsei institutsiooni arenguga seonduvaid probleeme uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant Priit Suve leidis oma väitekirjas, et politseid käsitletakse turvalisuspoliitikates ja ajakirjanduses eeskätt seaduste rakendaja ning sunnile orienteeritud toimijana.

 • foto
  Kas võro kiil vai Võro murrõq? Vai hoobis lõunõeesti kiil?
  10.11

  Igapäevases kasutuses kuuleme sõnapaare võru keel, Võru murre, Võru murrak, lõunaeesti keel. Millega siis õieti tegu on? Kas need mõisted viitavad samale või on tegemist eraldiseisvate nähtustega? Praegusel võru keele nädalal peavad selle üle aru Tartu ülikooli võru keele spetsialistid Sulev Iva ja Helen Plado.

 • foto
  Meediauurija: ISIS kasutab osavalt ära lääne ajakirjanduse uudisloogikat
  09.11

  Terrorirühmitus ISIS suudab toota meediasisu, mis demokraatlike riikide ajakirjanduse abiga tõhusalt hirmu külvab, ja mis samas tekitab lääneriikide noortes soovi kuuluda ISISe ridadesse – kuidas nad selles kommunikatsioonis nii edukad on, seda selgitas ERR Novaatorile rootsi meediauurija Michael Krona.

 • foto
  Sotsiaalmeedia ei tee noori isekamaks, küll aga lõikab turundajatele sõrme
  09.11

  Sotsiaal- ehk ühismeediast kogutud kasutajainfo näib maiuspalana turundajatele, kuid briti etnograafi Daniel Milleri uuringud näitavad, et kasutajad hakkavad hoopis vältima kaupa, mida neile sihtturundusega müüa üritatakse. Samuti kummutab Miller müüdi, nagu muudaks ühismeedia noori isekamaks.

 • foto
  Väga pikki päevi lasteaias veetvate laste sõnavara on väiksem kui kodustel
  09.11

  Väikelapse sõnavara suurus on seotud nii tema sooga, vanemate haridustasemega kui ka sellega, kas ta on peres esimene või juba mitmes laps ning isegi sellega, kui palju ta lasteaias viibib.

 • foto
  Doktoritöö: moodne religioon on vajaduspõhine
  08.11

  Enamik Eestis levinud religioosseid või vaimseid uskumusi ja praktikaid ei kuulu otseselt ühegi religiooni alla – neid toetab New Age’i subkultuurist välja kasvanud uue vaimsuse keskkond, kus valikuid tehakse vastavalt hetkevajadusele, tõdeb Tartu ülikooli doktoritöös Marko Uibu.

 • foto
  Kelle jaoks teadlane teadust teeb?
  07.11

  Miks teadus ei tohi jääda vaid laborisse ja kuidas keeleteadus koolidesse viia? Sellest kirjutavad Tartu ülikooli keeleteaduse doktorandid Andra Rumm ja Kätlin Aare.

 • foto
  Lugeja küsib: kui suur valim Eestist on esinduslik?
  07.11

  ERR Novaatori poole pöördus lugeja küsimusega, kui paljusid inimesi peaks küsitlema, et selle põhjal võiks teha üldistusi kogu Eesti ühiskonnale.

 • foto
  Antropoloogid aitavad isesõitvaid autosid liikluses käituma õpetada
  04.11

  Isejuhtivad autod peaksid osaliselt jõudma linnaliiklusesse järgmise viie aasta jooksul ja selleks, et autod oskaksid võimalikult turvaliselt ja sujuvalt liigelda, ei tee tööd üksnes tarkvaraarendajad, vaid ka antropoloogid, kes jälgivad, kuidas autojuhid ja jalakäijad praeguses liikluses omavahel suhtlevad.

 • foto
  Tartu ülikool sai kutse Euroopa parimate teadusülikoolide klubisse
  01.11

  Tartu ülikool sai kutse liituda kahe olulise rahvusvahelise koostöövõrgustikuga – alles sel suvel asutatud GUILD`iga ning Euroopa teadusülikoolide võrgustiku LERU Ida- ja Kesk-Euroopa partnerlusprogrammiga.

 • foto
  Uuring: Eesti noorte hulgas kasvab alkoholist keeldumise kultuur
  01.11

  83 protsenti 15-aastastest poistest ja 85 protsenti 15-aastastest tüdrukutest on vähemalt ühe korra elus alkoholi tarvitanud. Siiski on Eestis olemas nõndanimetatud keeldumisekultuur: soov öelda alkoholile “ei” ja soov oma otsusele kindlaks jääda. Sellest kirjutab Tartu ülikooli meedia ja kommunikatsiooni doktorant Mari-Liisa Parder.

 • foto
  Tulevane õpetaja: noortele peab õpetama matemaatilist arutlusoskust
  29.10

  Kairi Nurk on energiast pakatav ja naerusuine Tartu ülikooli matemaatika ja statistika instituudi teise aasta magistrant. Kooliajal matemaatika talle raskusi ei valmistanud, kuid siis ei osanud ta sellest veel ka vaimustuda. “Õpetasin vahetunnis teisi, kuid ise sain kontrolltöös kehvema hinde kui need, keda aitasin. See tegi ikka meele mõruks küll. Ma ju teadsin ja oskasin, kuid tegin mitmeid hooletusvigu,” meenutab ta.