Tulevane õpetaja: noortele peab õpetama matemaatilist arutlusoskust

Peeter Põllu stipendiumi laureaati Kairi Nurka köidab matemaatika õpetamise juures see, et ta saab oma teadmisi edasi anda ja midagi ühiskonna jaoks luua. Ta soovib, et huvi matemaatika vastu ei hääbuks. (Foto: Katre Tatrik/Tartu ülikool)
Katre Tatrik, Tartu ülikool
29.10.2016 13:14
Rubriik: Ühiskond

Kairi Nurk on energiast pakatav ja naerusuine Tartu ülikooli matemaatika ja statistika instituudi teise aasta magistrant. Kooliajal matemaatika talle raskusi ei valmistanud, kuid siis ei osanud ta sellest veel ka vaimustuda. “Õpetasin vahetunnis teisi, kuid ise sain kontrolltöös kehvema hinde kui need, keda aitasin. See tegi ikka meele mõruks küll. Ma ju teadsin ja oskasin, kuid tegin mitmeid hooletusvigu,” meenutab ta.

Nüüd, vahetult pärast Peeter Põllu nimelise stipendiumi saamist tahab ta tänastele õpilastele südamele panna, et nad matemaatikatundi paha tujuga ei läheks. “Sellel ei ole mingit mõtet. Parem mõelge, miks te matemaatikat õpite. Uskuge mind, teil läheb seda elus vaja, sest matemaatika teeb mõtlemise korda ja see on kõige tähtsam. Isegi, kui teist ei saa matemaatikut, ja ega ei peagi ju, siis leian, et loogiline mõtlemine ja analüüsivõime tuleb kasuks igal teile huvitaval erialal.”

Peeter Põllu stipendium on mõeldud õpetajakutse tunnustamiseks ja õpetajakoolituse toetamiseks. Juba üheksandat korda välja antud stipendiumi pälvis tänavu tulevane entusiastlik matemaatikaõpetaja Kairi Nurk, kes tahab vältida traditsioonilisi koolitunde.

Milliseid matemaatikatunde sa tulevikus anda tahaksid?

Ülesandeid lahendada ja tahvli ees tuleb ikka käia. Kuid see, mida mina matemaatika tundides väga palju ei saanud, oli loogiline arutelu, teoreemid ja tõestamine. Meil oli olulisem jõuda hea riigieksami tulemuseni.

Kui hiljem ülikoolis puhast matemaatikat õppima hakkasin, oli õppejõul tahvel tihedalt teoreeme ja nende tõestusi täis ning mul ei olnud õrna aimugi, mida see kõik tähendab. Mõtlesin, et huvitav, kas pean seda kõike ühel päeval ise ka oskama.

Kuid see on väga oluline osa matemaatikast ja me peamegi iga päev iga asja kohta küsima: miks; miks see nii on; kust see tuleb. See ongi matemaatika ja sellist matemaatikat tahaksin ma ühel päeval ka ise õpetada.

Just matemaatilist arutlusoskust ja tõestamist hakkab õpetama ka suurele hulgale kättesaadav e-kursus (MOOC), mida sa praegu kokku aitad panna. Seda, miks need oskused vajalikud on ja kuidas neid arendada, uurid ka magistritöös. Miks just selline fookus?

Matemaatika eesmärk on õpetada õpilast mõtlema. Miks mitte teha seda läbi teoreemide tõestuste, et inimesed õpiksid selle kaudu arutlema ja loogiliselt mõtlema?

Praegu on matemaatikatundides levinud sõna otseses mõttes ülesannete lahendamise treening – õpime valemid pähe ja siis harjutame nõrkemiseni nende kasutamist. Ka mina lahendasin enne ametlikku riigieksamit vähemalt ühe proovieksami nädalas. Mingis mõttes see võib-olla ongi vajalik, kuid me ei tohiks jätta tähelepanuta, kust need valemid tulevad ja miks need just sellised välja näevad.

Väga sageli õpilased ei mõista, kust valemid, mida nad kasutavad, tulnud on.
Inimesed lõpetavad keskkooli ja ei saa isegi sellest aru, mida protsent tähendab. Või näiteks, kui viime võrrandi liikme teisele poole võrdusmärki, siis selle liikme ees olev märk muutub – miinus plussiks või vastupidi. Me kõik teame, et märk peab muutuma, aga vaid väga vähesed oskavad põhjendada, miks see nii on.

Kas sa ei karda, et tegelikult väga paljud matemaatikaõpetajad praegu loevad seda ja mõtlevad: väga tore, aga eks sa tule ja proovi õpetajana koolitunnis selleks kõigeks aeg leida?

Jah, muidugi olen ma mõelnud ka sellele, kust selleks kõigeks aega leida. See tulebki põhjalikult läbi mõelda. Koolimatemaatika on väga mahukas ning lõpuks peadki ka ülesandeid harjutama, sest eksamid on ukse ees.

Kuid sellest hoolimata tuleb ka arutluseks aega leida. Matemaatikaõpikutes on mingil määral teoreemide tõestused ja valemite tuletamised ju sees ja ükski õpetaja ei tohiks neist teemadest niisama üle libiseda. Isegi kui nende teemadega pole võimalik alati süvitsi minna, tuleks selleks siiski aega planeerida ja selgitada, kust mingid valemid tulevad või mida matemaatika üleüldse tähendab.

Vastasel juhul võibki kujuneda arusaam, et matemaatika on igav ja lõputu ülesannete lahendamine.

Tunnivaatlustest on välja tulnud ka see, et mõnikord küll püütakse teoreemidele rohkem tähelepanu pöörata, kuid lõpuks kukub välja nii, et õpetaja tõestab, et ta oskab teoreemi tõestada, aga õpilaste arutlusoskus sellest ei parane.

Muidugi pean meelde tuletama, et omandan õpetajaharidust alles teist aastat ning see, kuidas mul enda ideid praktikasse õnnestub panna, selgub alles siis kui päriselt klassi ees seisan. Siis oskan juba paremini vastata, kas õppekava jälgival õpetajal tegelikult ka aruteluoskuse ja tõestamise jaoks aega jagub.

Teine e-kursus (MOOC), mille tegemisel sa osalesid, aitab interneti vahendusel matemaatika riigieksamiks valmistuda. Möödunud aastal täitus selle paar sada õppekohta ülikiiresti, kas see tähendab, et matemaatikaõpetajad ei saa õpilaste ettevalmistusega hakkama?

Ei, seda kindlasti mitte. Mõnele õpilasele sobib lihtsalt e-õpe paremini. Võib-olla tunnetavad õpilased ka seda, et koolitunnis jääb materjali omandamiseks aega väheks – igaühel on erinev tempo – ja õpetajal ei jagu nende jaoks piisavat tähelepanu, sest klassid on suured.

E-kursusele tulevadki õpilased eelkõige otsima täiendavat tuge, et end eksamil kindlamini tunda. Sellel kursusel saavad nad videote põhjal materjali omandada individuaalses tempos, kuid see nõuab neilt ka väga suurt enesedistsipliini.

Mulle tundub, et üldiselt õpivad õpilased paremini ikkagi siis, kui neil on kõrval inimene, kes neile asju pidevalt selgitab ja nende küsimustele vastab.

Kahe e-kursuse arendamise ja magistritöö kirjutamise kõrvalt on sul aega jäänud ka panustada ühe arvutipõhise statistika programmi loomisesse. Mis programm see on?

Tegelesin sellega suvel magistritöö juhendaja ja selle programmi ühe projektijuhi Terje Hõimu soovitusel.

See on programm, mis õpetab õpilasele statistikat arvuti vahendusel ja väga elulähedaselt. Kui õpikust ülesandeid lahendades saab vastuseid kontrollida õpiku viimases osa abil, siis arvutiprogramm õpetab saadud vastuseid ka tõlgendama.

Näiteks õpetab programm hästi aru saama erinevate arvkarakteristikute (aritmeetiline keskmine, mediaan, mood jne) mõistetest läbi eluliste probleemülesannete. Üks moodul harib õpilasi ka viisil, et nad ei langeks statistika visuliseerimistrikkide ohvriks.

Lisaks sellel oled külalisõpetaja ka koolidevahelistes matemaatikute õppelaagrites.

Lahendame neis 7.–9. klassi õpilasteaga Soome matemaatikaolümpiaadi ülesandeid. Soome ülesanded on sageli sellised, kus õpilased peavad lahenduse leidmiseks näiteks risttahuka, kolmnurga või mõne muu elemendi ka päriselt kätte võtma. See muudab matemaatika õpilase jaoks praktilisemaks ja vähem abstraktseks ning arendab loogilist mõtlemist.

Peagi hakkad 4.–9. klassi matemaatikahuvilistele tegema aktiivõpet. Mida see endast kujutab?

Aktiivõpe tähendab, et traditsiooniliste ülesannete lahendamise asemel õpime tundma matemaatikat mängude ja elus esinevate probleemide kaudu. Anname õpilastele võimaluse matemaatikat õppida näiteks läbi meisterdamise, nii et nad saavad samal ajal ka ise enda kätega midagi uut luua.

Mis hetk see oli, kui sa mõistsid, et sinust saab matemaatikaõpetaja?

Mul on see kogu aeg veres olnud. Mulle meeldib õpetada ja noortega suhelda. Minu meeles on õpetajaamet lahe.

Muidugi olen kuulnud ka kommentaare stiilis, kas ma olen segane, et tahan õpetajaks minna? Mõned jälle ütlevad, et see on väga äge, sest sinust sõltub nii palju, sa kujundad noorte maailmavaadet. Just see ongi see, mis mind köidab.

Peeter Põllu stipendiumiga aidatakse kaasa õpetajakutse tunnustamisele Eesti ühiskonnas ning toetatakse õpetajakoolituse üliõpilasi nende õppe- ja uurimistöös. Stipendiumi väärtus on 1920 eurot.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  100 sekundi video: sooline võrdõiguslikkus – rumal reaalsus või reaalne rumalus?
  02.12

  Soolisel võrdõiguslikkusel on maailma eri paigus sisuliselt erinev tähendus, leiab Tartu ülikooli sotsiaalõiguse professor Gaabriel Tavits.

 • foto
  Me peame rääkima jõuluvanast rääkimisest...
  30.11

  Läheneva pühadeaja valguses võib nii mõnigi laps oma vanematelt küsida, kes siis õigupoolest talle kingitusi toob. Iga vanema ees seisab igipõline dilemma. ERR Novaator vestles jõuludest ja jõuluvanadest Suurbritannias asuva Exeteri ülikooli kaasava hariduse ja psühholoogia professori Christopher Boyle'ga.

 • foto
  Eestlastes on säilinud kõige rohkem ammuste küttide-korilaste geene  
  30.11

  Evolutsioonigeneetik, Eesti biokeskuse juht Mait Metspalu heidab novembri-detsembri Horisondile antud intervjuus valgust, kuidas käimaolevate uuringute järgi eestlaste kauged esivanemad Eestimaale jõudsid.

 • foto
  Graafikud: veerand eestimaalastest peab vägistamist kohati õigustatavaks
  30.11

  Peagi lõppev aasta oli mitmeti ehmatav. Nii näiteks tegi üks mees korduvalt naistevaenulikke märkusi ja valiti sellele vaatamata presidendiks. Veel mõni aeg tagasi oleks see tundunud uskumatu. Sama uskumatu tundub see, et arvestatava hulga eurooplaste arvates on nõusolekuta suguühe teatud juhtudel õigustatav.

 • foto
  Jumalast pilves – kuidas usk mõnu tekitab?  
  29.11

  Küsimuse kõrval, kas jumal on olemas, on muutnud viimase sajandiga oluliselt tähtsamaks probleem, miks usub sedavõrd palju inimesi üleüldse millessegi kõrgemasse. Süvausklike mormoonide ajuaktiivsust uurinud teadlased leiavad nüüd, et spirituaalseid kogemusi töötlevad samad ajupiirkonnad, mis löövad loitvele muusikat kuulates, narkootikume tarbides ja seksi ajal.

 • foto
  Doktorant lõi mudeli lihtsate organismide semiootiliste protsesside mõistmiseks
  29.11

  Kuidas ära tunda kõige esmaseid vaimseid protsesse lihtsate organismide juures, on fundamentaalne küsimus, mille vastamisele astus sammu lähemale Tartu ülikoolis täna doktoriväitekirja kaitsev Tšiilist pärit Claudio Julio Rodríguez Higuera.

 • foto
  Poliitteater juhib tähelepanu Eesti murekohtadele
  26.11

  Eelmisel kuul Tartu ülikoolis doktoritöö kaitsnud Madli Pesti sõnul on poliitiline teater aidanud kaasa Eesti ühiskonnas olevate probleemide teadvustamisele ning tekitanud pigem positiivset pinget.

 • foto
  Rakendusuuring otsib vastust Eesti rändeprobleemidele
  25.11

  Erinevatel andmetel on Eestis puudu ligi sada tuhat tööealist inimest. Seni pole aga ühtki selget plaani, mis pakuks olukorrale lahendusi. Mitme ministeeriumi koostöös on nüüd koostatud ulatusliku rakendusuuringu lähteülesanne, mille eesmärk on kaardistada ja leida lahendused mitmetele rändega seotud probleemidele.

 • foto
  Militaarsotsioloogia tähtsus ühiskonnas on suurem, kui oskame arvata
  23.11

  Muutlikes rahvusvahelistes suhetes on sõjaväel väga tähtis roll ning selle uurimine on oluline teema, millega militaarsotsioloogid tegelevad. U.S Naval War Gollege’i abiprofessor Rebecca Shciffi hinnangul on militaarsotsioloogidel väga suur mõju riigikaitsele ja neid peaks ühiskonnas väärtustama. Vestlesime Schiffiga militaarsotsioloogiast ja selle olulisusest tema külaskäigu ajal Tartu ülikooli.

 • foto
  Matus kui toode – tarbimiskultuur on juurdunud ka traditsioonidesse
  21.11

  Matusetraditsioon on olnud meie ühiskonna osa kauem kui keegi mäletada suudab. Aga isegi kui tundub, et matus on universaalne rituaal, kus üks suurus sobib kõigile, pole see kaasajal ammugi enam päris nii. Matusebüroosse astunud inimene seisab samasuguste dilemmade ees nagu internetipaketti valides – kas võtta kallim, odavam, keskmine? Internetikiirust valides me selle peale liigselt ei mõtle, küll aga tekib matuste kontekstis küsimus, kuivõrd sobilik on elu sellist ebamugavat osa kaubastada?

 • foto
  Teadlased kaardistasid nüüdisinimestele tulu toonud neandertallaste pärilikkusaine
  18.11

  Kümnete tuhandete aastate eest kohtasid Aafrikast väljarännanud nüüdisinimesed neandertallasi ja teisi ürginimesi ning said mõnikord pärast nendega kohtumist ka ühiseid järeltulijaid. Geeniteadlased on leidnud nüüd inimeste genoomis enam kui sada piirkonda, kuhu lisandunud ürginimeste pärilikkusaine lõigud aitasid inimestel vaenulikus maailmas paremini hakkama saada.

 • foto
  Uudishimulikud töötajad on leidlikud probleemilahendajad  
  18.11

  Loominguliselt probleeme lahendavaid alluvaid palgata soovivad tööandjad võiksid kaaluda kandidaate, kel on arenenud uudishimu. Omadust on tulevastes töötajates võimalik kindlaks teha isiksuse testidega.

 • foto
  100 sekundi video: meedialood kallutavad netiperverdi kuvandi äärmusesse
  18.11

  Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel uuris, kuidas gümnaasiumiõpilased netiperverte ette kujutavad ning leidis, et tegelikkuses ei pruugi ahistaja karikatuursele kuvandile vastata.

 • foto
  Graafik: Eestis elab iga viies laps suhtelises vaesuses või sotsiaalses tõrjutuses, olukord on parem Euroopa keskmisest
  16.11

  2015. aastal elas Euroopa liidus ligi 25 miljonit last ehk ligi 27% 0–17-aastasest rahvastikust suhtelises vaesuses või sotsiaalses tõrjutuses, selgub Eurostati uuringust

 • foto
  Raport: riikide kontroll interneti üle tugevneb, Eesti ujub vastuvoolu. Lisatud graafikud
  15.11

  Internetivabadus on maailma riikides viimase kuue aasta jooksul järjest vähenenud, selgub Freedom House'i 2016. aasta raportist. Aina rohkem valitsusi on hakanud sotsiaalmeedia ja suhtlusrakenduste kaudu takistama informatsiooni kiiret levimist, seda eriti valitsusvastaste protestide ajal. Eestis aga on trend vastupidine – raporti "Freedom of the Net 2016" järgi on eestlastel 65 maailma riigi võrdluses koos Islandiga kõige suurem interneti kasutamise vabadus.

 • foto
  Sotsiaalse õigluse indeks: Euroopa liidus on mitmeid probleeme
  14.11

  Euroopa Liidu majandus on langusest taastumas. Sellele vaatamata on äsja ilmunud uuringu andmetel kasvanud vaesuse ohus inimeste hulk. Seda isegi hoolimata sellest, et need inimesed käivad tööl täiskoormusega.

 • foto
  Kai Saks: nii kaua kui elad, ela võimalikult hästi
  13.11

  Vananemine on pidev elukestev protsess, mis algab pea kohe pärast kehalise küpsuse saavutamist ning mille kiirust me saame oma eluviisiga mõjutada.

 • foto
  Sotsiaaluuring vaatab kliimamuutuste ohu mõju inimese käitumisele
  11.11

  3000 küsimustikule vastavat eestimaalast annavad Tartu ülikooli teadlaste abiga panuse kliimamuutuste ohu mõjusid analüüsivas Euroopa sotsiaaluuringus. Teadlased tahavad teada, kas inimeste käitumist ja hoiakuid kliimamuutuste suhtes mõjutab pigem teadlikkus, võimalused või mingid muud tegurid.

 • foto
  Doktoritöö: politseile pandud ootused ei teeni kogukonna huve
  10.11

  Politsei institutsiooni arenguga seonduvaid probleeme uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant Priit Suve leidis oma väitekirjas, et politseid käsitletakse turvalisuspoliitikates ja ajakirjanduses eeskätt seaduste rakendaja ning sunnile orienteeritud toimijana.

 • foto
  Kas võro kiil vai Võro murrõq? Vai hoobis lõunõeesti kiil?
  10.11

  Igapäevases kasutuses kuuleme sõnapaare võru keel, Võru murre, Võru murrak, lõunaeesti keel. Millega siis õieti tegu on? Kas need mõisted viitavad samale või on tegemist eraldiseisvate nähtustega? Praegusel võru keele nädalal peavad selle üle aru Tartu ülikooli võru keele spetsialistid Sulev Iva ja Helen Plado.

 • foto
  Meediauurija: ISIS kasutab osavalt ära lääne ajakirjanduse uudisloogikat
  09.11

  Terrorirühmitus ISIS suudab toota meediasisu, mis demokraatlike riikide ajakirjanduse abiga tõhusalt hirmu külvab, ja mis samas tekitab lääneriikide noortes soovi kuuluda ISISe ridadesse – kuidas nad selles kommunikatsioonis nii edukad on, seda selgitas ERR Novaatorile rootsi meediauurija Michael Krona.

 • foto
  Sotsiaalmeedia ei tee noori isekamaks, küll aga lõikab turundajatele sõrme
  09.11

  Sotsiaal- ehk ühismeediast kogutud kasutajainfo näib maiuspalana turundajatele, kuid briti etnograafi Daniel Milleri uuringud näitavad, et kasutajad hakkavad hoopis vältima kaupa, mida neile sihtturundusega müüa üritatakse. Samuti kummutab Miller müüdi, nagu muudaks ühismeedia noori isekamaks.

 • foto
  Väga pikki päevi lasteaias veetvate laste sõnavara on väiksem kui kodustel
  09.11

  Väikelapse sõnavara suurus on seotud nii tema sooga, vanemate haridustasemega kui ka sellega, kas ta on peres esimene või juba mitmes laps ning isegi sellega, kui palju ta lasteaias viibib.

 • foto
  Doktoritöö: moodne religioon on vajaduspõhine
  08.11

  Enamik Eestis levinud religioosseid või vaimseid uskumusi ja praktikaid ei kuulu otseselt ühegi religiooni alla – neid toetab New Age’i subkultuurist välja kasvanud uue vaimsuse keskkond, kus valikuid tehakse vastavalt hetkevajadusele, tõdeb Tartu ülikooli doktoritöös Marko Uibu.

 • foto
  Kelle jaoks teadlane teadust teeb?
  07.11

  Miks teadus ei tohi jääda vaid laborisse ja kuidas keeleteadus koolidesse viia? Sellest kirjutavad Tartu ülikooli keeleteaduse doktorandid Andra Rumm ja Kätlin Aare.

 • foto
  Lugeja küsib: kui suur valim Eestist on esinduslik?
  07.11

  ERR Novaatori poole pöördus lugeja küsimusega, kui paljusid inimesi peaks küsitlema, et selle põhjal võiks teha üldistusi kogu Eesti ühiskonnale.

 • foto
  Antropoloogid aitavad isesõitvaid autosid liikluses käituma õpetada
  04.11

  Isejuhtivad autod peaksid osaliselt jõudma linnaliiklusesse järgmise viie aasta jooksul ja selleks, et autod oskaksid võimalikult turvaliselt ja sujuvalt liigelda, ei tee tööd üksnes tarkvaraarendajad, vaid ka antropoloogid, kes jälgivad, kuidas autojuhid ja jalakäijad praeguses liikluses omavahel suhtlevad.

 • foto
  Tartu ülikool sai kutse Euroopa parimate teadusülikoolide klubisse
  01.11

  Tartu ülikool sai kutse liituda kahe olulise rahvusvahelise koostöövõrgustikuga – alles sel suvel asutatud GUILD`iga ning Euroopa teadusülikoolide võrgustiku LERU Ida- ja Kesk-Euroopa partnerlusprogrammiga.

 • foto
  Uuring: Eesti noorte hulgas kasvab alkoholist keeldumise kultuur
  01.11

  83 protsenti 15-aastastest poistest ja 85 protsenti 15-aastastest tüdrukutest on vähemalt ühe korra elus alkoholi tarvitanud. Siiski on Eestis olemas nõndanimetatud keeldumisekultuur: soov öelda alkoholile “ei” ja soov oma otsusele kindlaks jääda. Sellest kirjutab Tartu ülikooli meedia ja kommunikatsiooni doktorant Mari-Liisa Parder.

 • foto
  Tulevane õpetaja: noortele peab õpetama matemaatilist arutlusoskust
  29.10

  Kairi Nurk on energiast pakatav ja naerusuine Tartu ülikooli matemaatika ja statistika instituudi teise aasta magistrant. Kooliajal matemaatika talle raskusi ei valmistanud, kuid siis ei osanud ta sellest veel ka vaimustuda. “Õpetasin vahetunnis teisi, kuid ise sain kontrolltöös kehvema hinde kui need, keda aitasin. See tegi ikka meele mõruks küll. Ma ju teadsin ja oskasin, kuid tegin mitmeid hooletusvigu,” meenutab ta.