Meediauurija: ISIS kasutab osavalt ära lääne ajakirjanduse uudisloogikat

Näide ISISe propagandast, mis on suunatud uute liikmete värbamisele. Läänemaailmale suunatud hirmu külvamise propaganda on visuaalselt sootuks teistsugune. (Foto: Combating Terrorism Center)
Marju Himma
9.11.2016 13:24
Rubriik: Ühiskond

Terrorirühmitus ISIS suudab toota meediasisu, mis demokraatlike riikide ajakirjanduse abiga tõhusalt hirmu külvab, ja mis samas tekitab lääneriikide noortes soovi kuuluda ISISe ridadesse – kuidas nad selles kommunikatsioonis nii edukad on, seda selgitas ERR Novaatorile rootsi meediauurija Michael Krona.

Möödunud nädalal toimus TÜ ühiskonnateaduste instituudi ja infoühiskonna keskuse koostöös seminar "The Age of Information (Overload)", kus Malmö ülikooli lektor Michael Krona pidas ettekande ISISe kommunikatsioonivahendite ja sotsiaalmeedia uurimisest.

Kas maailm on muutunud vägivaldsemaks või on see lihtsalt sotsiaalne konstruktsioon ja asi on selles, kuidas me seda näeme?

Ma ei usu, et maailmas on rohkem füüsilist vägivalda, kuid me puutume vägivallaga rohkem kokku. See tekitab meis rohkem hirmu ja negatiivseid tundeid. Maailma tajutakse rohkem vägivaldsena.

Kas ajakirjanikud on avalikkusele pildi konstrueerijatena jäänud tehniliselt ja oskuslikult maha näiteks ISISest, kes suudab oma ideid tugevamalt maailmale kommunikeerida?

Ma arvan küll, kuid ma ei süüdistaks selles ajakirjanikke. Meediaorganisatsioonid ja ajakirjanikud teevad kõik võimaliku oma süsteemi piirides. Äärmusrühmitustel on aga teadmised ja tehnoloogia, mis on arengus palju ees. Ma kardan, et äärmusrühmitused on palju arenenumad kui me teame.

Võtame näiteks paremäärmuslased. Kui neid suruti 1990ndate algsuse välja peavoolumeediast, olid nad sunnitud õppima uusi tehnoloogilisi võimalusi oma sõnumite edastamiseks avalikkusele. Ja nii muutusid nad palju osavamaks kui traditsiooniline meedia.

ISISe puhul on näiteks tehnoloogia ja massikommunikatsiooni vahendite kasutamise oskus palju suurem, kui me oleme seni julgenud ette kujutada.

Te mainisite oma ettekandes, et kui ISIS teeb video pantvangidelt pea maha võtmisest, levitavad nad seda 40 erineval moel, erinevates kanalites. See tähendab, et nad teevad kõik, et see jõuaks võimalikult suure avalikkuseni. Uudisajakirjanduses me ei tee seda oma sisuga.

Siin on ISIS muidugi erinev: nende eesmärk ongi jõuda väga konkreetsete sihtrühmadeni ning nad teevad suuri jõupingutusi, et nendeni jõuda. Uudisajakirjandus ei tee seda.

Teie uuringutest tuleb välja, kui mitmekülgne on ISISe porpaganda sisu tegelikult – avalikkus enamasti näeb vaid seda, mis on mõeldud hirmu külvamisest. Kes on need propagandameistrid, kes aitavad ISISel jõuda oma sihtauditooriumini nii osavalt – neile peab keegi väga hea nõu andma?

Ma arvan, et see on seotud laiahaardelise võrgustikuga. Siin taga ei olegi üht propagandameistrit, vaid neid on palju, see on sisuloome koostöö paljude võrgustike vahel, seda luuakse väga paljudes kohtades üle maailma ning jagatakse kalifaadi alt.

Selle gigantse meediasisu produktsiooni taga on tegelikult oluliselt suurem ressurss kui me julgeme ette kujutada. Võtma näite: iga kord, kui kuskil on kas või viis inimest väljas võitlemas, on neil kõigil kaasas kaamerad, et enda tegevust jäädvustada ja hiljem jagada. Kõike salvestatakse ja toimetatakse hiljem või kantakse otse üle.

Tavainimesel ei ole ilmselt vähimatki aimu kui palju meediasisu ISIS tegelikult toodab.


Näide sellest, kuidas ISISe värbamistaktika on muutunud inimeste meelitamistaktikaks. Kasutatakse pilte külluslikest poodidest, kalifaadi jäätisevabrikutest ja puidutöökojakestest, et meeldida võimalikult paljudele potentsiaalsetele liitujatele. / Allikas: Combating Terrorism Center

Aga kui me pöörame selle nüüd kommunikatsiooni mõttes ümber: kas on midagi, mida me võiksime neilt propagandatehnilises mõttes õppida, et rakendada näiteks lääne demokraatia huvides?

Seda on ehk kohatu öelda, aga lääne ettevõtetel oleks ehk üht-teist õppida näiteks turunduses. See ei ole ehk tingimata kasulik demokraatia edendamiseks. Kuid kui rääkida metoodilisest lähenemisest, siis võiksime neilt õppida, kuidas nad inimesi mõjutavad, kuidas nad oma sõnumi kohale viivad.

Selle asemel, et lihtsalt öelda, et neil on palju kanaleid, peaksime mõtlema, kuidas nad oma sõnumeid neis kanalites edastavad. Neid samu meetmeid saame luua nende vastu töötamisel.

Praegused vastumeetmed ei ole olnud kuigi tõhusad. Näiteks USA välisministeerium tegi kampaania, milles kutsus ISISega liitunuid arutlema. See oli täiesti mõttetu kampaania, sest neil, kes on ISISega liitunud, ei ole kuskilt otsast huvitatud arutama selle üle, kas ja mida nad valesti teevad.

Prantsuse valitsus tootis Youtube'i videoid ISISe jõhkrusi illustreerivaid videoid, kuid need ei töötanud, kuna need polnud visuaalselt pooltki nii atraktiivsed kui ISISe värbamisvideod, mistõttu seegi kampaania kukkus läbi.

Seesugune alternatiivne vastuvõitlus ei tööta ning praeguseks ei ole me õppinud ISISe propagandameetmeid metoodiliselt jäljendama viisil, mis võimaldaks neid rakendada nende vastu.

Seetõttu ongi minu uurimisvaldkond praegu väga oluline – enamik inimesi ei lähe, ega peagi suutma läbi analüüsida seda meediasisu, mida ISIS toodab. Arusaadav on ka see, et uudismeedia kajastab ISISe tegusid, kuid ajakirjanikel ei ole mõistetavalt võimalik analüüsida kogu seda sisu.

Sest tegu on sel hetkel uudisväärtusliku materjaliga.

Just!

Ingliskeelses ajakirjanduses on ütlemine if it bleeds it leads [kui veritseb, siis müüb]. Kuidas teie ISISt analüüsiva meediauurijana seda näete?

ISIS mõistab suurepäraselt lääne kultuuriruumi uudisteloogikat. Nad teavad, mis on uudisväärtuslik ja mis ajal.

Näiteks kasutavad nad väga teadlikult ära päevakajalisust. Kui mõni sündmus või uudis on maailmas olulisemaks muutumas, ajastavad nad mõne šokeeriva materjali avaldamise just sellele ajale, et tõmmata lääne ühiskondades oluliselt uudisteemalt tähelepanu ära. Samuti oskavad nad strateegiliselt ajastada oma terroritegusid olulistele kuupäevadele.

Lisaks eelnevale on nad väga täpselt kursis, mida nende kohta avaldatakse. Ajakirjanikkonnale tähendab see, et need, kes kajastavad ISISe tegusid on automaatselt rühmituse tähelepanu all. See omakorda tähendab, et lääne ajakirjanikud hakkavad tegelema enesetsensuuriga, et mitte ohtu sattuda. See on omamoodi viis, kuidas lääne meediat kontrolli all hoida.

Suve lõpus kaitses Tartu ülikoolis doktoritöö Mari-Liis Madisson, kes uuris, kuidas Eesti paremäärmuslikud rühmitused muutuvad oma kommunikatsioonis n-ö kõlakambriteks, kus hakkavad korduma ja moonduma ühesugused sõnumid. Kas ISISe kommunikatsioon muutub kõlakambriks?

Jah. Ja nad juba on. Kõlakoda, filtrimull – sel on erinevaid nimetusi – see aastoodab nende fundamentaalset viha, millest ISIS toitub. Nende viha toitub sellest rühmasisesest kajast.

Neid ideid ei seata kunagi kahtluse alla. See on osa nende identiteediloomest.

ISISe erinevus paremäärmuslikest rühmitustest on aga selles, et paremäärmuslased on ideoloogilised, ilma vägivallata. ISIS on aga vägivallale orienteeritud.

Kuna terrorirühmituste kommunikatsiooni eesmärk ongi ennekõige avalikkuses hirmu külvata, siis kas me üldse saame selle vastu võidelda?

Ma ei usu. Ühismeedia on seesuguse kogukondlikkuse loomiseks suurepärane viis – see ei nõua kahepoolset suhtlust, kuid võimaldab kuuluda ja ideedega kaasa minna.

Te olete oma uuringutes täheldanud, et ISISe kommunikatsioon on muutunud värbamisest kuulumise suunas, näidatakse elustiili ja kogukondlikkust. Kuhu nende kommunikatsioon edasi liigub?

Tulevikus on näha, et nende praegune kalifaadi struktuur muutub. Kalifaat keskse institutsioonina kaob, selle asemel hakkavad ISISe ideoloogiat ja administratiivset juhtimist edasi kandma praegu loodavad allüksused üle maailma.

Sageli arvavad inimesed, et ISISt juhitakse Süüriast. Tegelikkuses on nad palju üleilmsemad. Võib tunduda, et Süürias väheneb kalifaadi ja ISISe kese, kuid tegelikkuses laienetakse administratiivselt praegu üle maailma. Nad värbavad inimesi, kellelt koguda makse. Need on tavalised inimesed, kes otsivad kuuluvust. Ja ISIS pakub neile seda.

Üks hirmsamaid asju, mida ma olen oma uuringutes täheldanud, on see, et teised äärmusrühmitused, mis ei ole osa ISISest, on hakanud võtma eeskuju ISISest. Kuna ISIS on aga seadnud terrori levitamisega lati ekstreemselt kõrgele, on oodata ka teistelt äärmusrühmitustelt sama tugevaid ja vägivaldseid avaldusi. Taolisi rühmitusi oma maailmas üle 40.

Michael Krona uuringud kätkevad endas suurel hulgal ISISe kommunikatsioonisisu läbivaatamist ja analüüsimist, mistõttu on ta pidanud vaatama väga vägivaldset materjali. See on emotsionaalselt kurnav ning vajab ka psühholoogilist tuge. Michael Krona kavatseb ISISe teema uurimise lõpetada lähiaastatel, kui valmib tema teadustööd kokku võttev raamat.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Webinar: tõejärgset ühiskonda lahkavad Lauristin ja Pettai
  21.02

  Toimus infoühiskonna keskuse webinar, mis keskendus tõejärgse ühiskonna teemale, vaadates kuidas see mõjutab nii poliitilisi kui isiklikele otsustusprotsesse.

 • foto
  Maailma keelerikkust võis kujundada vihm
  13.02

  Maailma inimesed kõnelevad ligi 7000 keelt. Keeled ei ole jaotunud aga mööda maakera pinda ühtlaselt, vaid mõnes kandis on neid rohkem, teisal vähem. Kuidas on see küll nii kujunenud? Nüüd on rühm teadlasi eesotsas Michael Gaviniga Ameerika Ühendriikide Colorado osariigiülikoolist jõudnud vastusele lähemale üllatavalt lihtsakoelise arvutimudeli abiga.

 • foto
  Magistritöö: tõhusam andmetöötlus aitaks kaasa liiklusõnnetuste arvu vähendamisele
  13.02

  Ott Nauts uuris Tartu ülikoolis kaitstud magistritöös raskete ilmaolude ja riiklike pühade mõju liiklusõnnetuste toimumisele. Autor leiab, et erinevatesse andmebaasidesse kogutava info parema seotuse ja analüüsi abil saaks operatiivteenistuste tegevust edaspidi tõhusamalt planeerida ning vähendada ka liiklusõnnetuste tagajärjel tekkivat kahju.

 • foto
  Kaitsemaagia tagab turvalisuse meie endi väljamõeldiste ees
  11.02

  Eesti kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna teadur Reet Hiiemäe kaitses aasta alguses doktoritöö, mis räägib sellest, kuidas inimesed kaitsevad end oma pärimuslikele eelteadmistele tuginedes hirmsate olukordade või üleloomulike olendite eest. Doktoritöö annab vastuse ka küsimustele, kuidas ja miks muutuvad pärimuslikud enesekaitsemehhanismid ajas.

 • foto
  Arheoloog: savinõude valmistamine tegi inimesed paiksemaks
  08.02

  Ester Oras lisab tavapärasele arheoloogitööle keemilise lisamõõtme – ta kasutab Tartu ülikooli keemialaborites erinevaid masinaid, mis võimaldavad lugeda sajanditevanustest potikildudest või metallanumatest välja nende pika loo.

 • foto
  Kunstimuuseumi lapsmuumiad kõnelevad 3200 aasta tagusest ajast
  08.02

  Tartu ülikooli kunstimuuseum avab Egiptuse hauakambrist inspireeritud mängulise näituse, kus esitleb kõiki kunstimuuseumi ehtsaid Egiptuse muumiaid.

 • foto
  Magistritöö: paarisuhtevägivalla puhul keskendutakse liiga palju alkoholile
  08.02

  Paarisuhtevägivalla juhtumites keskenduvad tunnistajad, kannatanud ja õigussüsteemi esindajad vägivallatseja asemel liiga palju alkoholile, selgus Tartu ülikooli sotsioloogia magistrandi Virve Kassi kaitstud väitekirjast.

 • foto
  Veebiseminaril räägiti avalikust tähelepanust erivajadustega inimestele
  07.02

  Mis on kogemusnõustamine ja kes on kogemusnõustaja? Millist tähelepanu peaksid erivajadustega inimesed saama avalikkuses? Millised on eetilised piirid ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias? Kui palju me puude või erivajadusega inimeste elust teame ja mida me peaksime teadma?

 • foto
  Keskaja Tallinna keskmine pätt oli noor mees
  31.01

  Kesk- ja varauusajal olid võllamäed Eesti alal küllaltki levinud hukkamispaigad, kuid arheoloogiliselt ei ole neid väga põhjalikult uuritud. Kõik, mida võllamägede kohta teame, pärineb kirjalikest allikatest ja üksikutest päästekaevamistest. 1994. aastal päästekaevamistega Tallinna võllamäelt leitud inimluude uurimise esmased tulemused reedavad aga mõndagi nii 500 aasta taguste karistusviiside kui ka kurikaelte tollase elu kohta.

 • foto
  Robootik: robotile ei peaks kehtima erilised turvareeglid
  31.01

  Jaanuari-veebruari Horisondile antud intervjuus ütles TTÜ biorobootika keskuse juht Maarja Kruusmaa, et ei näe põhjust, miks peaks robotitele kehtima teistsugused nõuded kui näiteks autole või nõudepesumasinale

 • foto
  Doktoritöö: Eesti karikatuuris puudus klassikaline propaganda
  20.01

  Sõdadevahelisel perioodil eestikeelses ajakirjanduses ilmunud karikatuure ja nendes ''vaenlase'' kuju tekkimise protsessi analüüsinud Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Antonia Nael leiab, et karikatuurides ei ole võimalik rääkida propagandast selle sõna täielikus mõttes.

 • foto
  Selles, kuidas me kõneleme ja kirjutame, võib “süüd heita” eesti keele vaarisale härra Blumele
  19.01

  Kui inimestelt küsida, mis neile seostub 17. sajandi eesti kirjakeelega, vastatakse tavaliselt usk, katekismus, võõrmõju või Forselius. Uuenduslikkust ei mainita – seda seostatakse pigem tänapäevase keelearendusega. Samas leidus innovaatilisust ka 17. sajandi eesti kirjakeele kujundamisel, kirjutab Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse doktorant Liina Pärismaa. Et saada selgemat pilti selle aja kirjakeele uuenduslikkusest, vaatame esmalt keskkonda, milles kirjakeel tekkis ja arenes.

 • foto
  Sotsiaalmeedia suurandmeid tõlgendada polegi nii lihtne
  18.01

  Kaubandusettevõtted, mobiilirakendused, sotsiaalmeedia – kõik koguvad tänapäeval andmeid kasutajate kohta. Sotsiaalteadlasi huvitavad uued tööriistad, millega tõlgendada andmeid nii, et suurest "andmepajast" välja võttes ei läheks kaduma kontekst ja ühes sellega ka tegelik tähendus, selgitab Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi infosüsteemide assistent Maris Männiste.

 • foto
  Teadlased arutlesid suurandmete ja keeleteaduste vaheliste seoste üle
  16.01

  Suurandmed on moesõna erinevates teadusvaldkondades. Kuidas aga kasutab tänapäevane keeleteadus ära suuri tekstiandmeid, selgitasid Tartu ülikooli kvantitatiivse keeleteaduse teadur Kristel Uiboaed, arvutilingvistika dotsent Kadri Muischnek ja eesti keele vanemteadur Liina Lindström.

 • foto
  Aasta leid arheoloogias: keskaegne veejuhe ja adrajäljed Tallinna kesklinnas
  10.01

  Tallinna kesklinnas Pärnu maantee ääres looduskaitsealuse hõlmikpuu kõrval laiub praegu veel tühi, aiaga ümbritsetud ala. Lähiaastatel peaks sellele, Pärnu maantee 31, 33 ja 35 ja Peeter Süda 4 kinnistuid hõlmavale krundile kerkima uus kontori- ja elumaja. Seoses ehitusplaanidega uuriti 2016. aasta augustis–septembris arheoloogiliste kaevamiste käigus läbi umbes 3000 ruutmeetri suurune ala. Tegemist on pindalalt ühe suurema arheoloogilise uuringuga Tallinnas pärast kaevamisi Vabaduse väljakul 2008.–2009. aastal.

 • foto
  100 sekundi video: uusaastalubaduse abil jõukamaks
  09.01

  Tartu ülikooli sotsioloogia assistent, EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu annab nõu, kuidas uuel aastal edukamalt raha säästa ja seeläbi jõukamaks saada.

 • foto
  Tiibeti kiltmaa asustasid juba kütid-korilased
  08.01

  Tuhandete aastate eest jätsid kuus Tiibeti kõrglaval ringi uitavat rändurit Chusangi kuumaveeallika kaldale ladestunud mutta oma käe- ja jalajäljed. Süvendite tekkeaega eelnevast täpsemini määranud teadlasrühm järeldab värskes töös, et kütid-korilased vallutasid maailma kõrgeima kiltmaa vähemalt 7400 aasta eest, suutes seal hakkama saada ka põllupidamise pakutavate hüvedeta.

 • foto
  Doktoritöö: sanitaarolude paranemine pikendas Eesti linnaelanike eluiga
  06.01

  Puhta joogivee kättesaadavuse paranemine vähendas oluliselt 19. sajandi lõpu Eesti linnades imikusuremust, mis pikendas omakorda linnaelanike keskmist eluiga, selgub Eesti linnaelanike suremust uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorandi Hannaliis Jaadla väitekirjast.

 • foto
  Kas kärisev hääl teeb naised kuuldavaks ja vähendab palgalõhet?
  05.01

  Ühiskondlikud võimumustrid peegelduvad inimestevahelises suhtluses. Neid mustreid võivad mõjutada lugematud faktorid alates partnerite vanusevahest ja lõpetades sellega, mis laadi suhtega tegemist on. Muu hulgas võib võimusuhteid märgata ka keelekasutuses. Suhtluspartnerite omavahelisi positsioone võib kirjeldada näiteks selle kaudu, kes vestlustes rohkem rääkida saab, kes jututeemasid valib või kes partneri(te)le rohkem vahele segab, kirjutavad Tartu ülikooli eesti keele foneetika teadur Pärtel Lippus ja foneetika doktorant Kätlin Aare.

 • foto
  Ettevõtlus aitab tutvustada arheoloogia vajalikkust
  2016

  Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia laboris on hakatud aktiivselt tegelema ettevõtlikkuse arendamisega. Põhjuseid selleks on mitmeid, rääkis arheoloogia labori koordinaator Ester Oras Tartu ülikooli ajakirja ettevõtluse erinumbris.

 • foto
  Teaduse sotsiaalsest korraldusest läbi teadusfilosoofia prisma
  2016

  „Teadusfilosoofias nähakse üha selgemalt, et see, kuidas teaduse ümber otsuseid langetatakse, mõjutab teaduse tegemist,“ rääkis Jaana Eigi kultuurilehes Sirp Margus Maidlale. Jaana Eigi kaitses Tartu ülikoolis filosoofia erialal doktoritöö teaduse sotsiaalse korralduse teemal.

 • foto
  Uus aasta toob lisasekundi  
  2016

  Kellel järgmine aasta juba ette eriti meeldiv paistab, on seekord õnnega koos – 2017. aasta kestab Eestis ja suuremal osal idapoolkerast tavapärasest sekundi võrra kauem. Astronoomilise ja aatomkellade aja vastavusse viimiseks näitab 1. jaanuaril kell 1.59.59 järel 2.00.00 asemel ametlikult aega 1.59.60.

 • foto
  Mida me näeme, kui me näeme vaeva?
  2016

  Mida me näeme, kui me näeme vaeva, küsib Tartu ülikoolis tajuverbe ja nende erinevaid tähendusi uuriv doktorant Mariann Proos.

 • foto
  Doktoritöö: Paremäärmuslased mängivad inimeste tunnetel ja lihtsatel sõnumitel
  2016

  Tartu ülikooli kultuurikommunikatsiooni ja semiootika nooremteadur Mari-Liis Madisson analüüsis oma doktoritöös Eesti paremäärmuslaste veebisuhtlust. Doktoritöö toetus kultuurisemiootika raamistikele, mis võimaldasid selgitada paremäärmusliku inforuumi eri tasanditel aset leidvat suhtlust ja selle keskseid väärtusi.

 • foto
  100 sekundi video: kus tähistavad jõule rahvusvähemused?
  2016

  Tartu ülikooli inimgeograafia doktorant Veronika Mooses uuris, kuhu liiguvad pühade ajal pealinna elanikud ning leidis eesti ja vene keelt rääkivate inimeste vahel mitmeid erinevusi.

 • foto
  Innuiitidel aitas külmaga kohastuda ürginimeste pärilikkusaine
  2016

  Innuiitidel ja põlisameeriklastel aitasid Põhja-Ameerika karmis kliimas hakkama saada kümnete tuhandete aastate väljasurnud ürginimeste pärilikkusaine, viitab üksikasjalik geenianalüüs.

 • foto
  Anne Lill: antiikkultuuri tundmata ei saa ennast eurooplaseks pidada
  2016

  Antiikkirjanduse tõlkeid ilmub eesti keeles harva. Oktoobris avaldas Tartu Ülikooli Kirjastus Euripidese kahe tragöödia tõlke Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia emeriitprofessori Anne Lille sulest. Oktoobris tähistas Anne Lill ka oma 70. sünnipäeva.

 • foto
  Tartu ülikooli magistrantide õppevideod aitavad eakatel Euroopa Liitu paremini mõista
  2016

  Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kursuseprojekti raames valmisid vanemaealistele suunatud Euroopa Liidu alased õppevideod.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Sander Paekivi ja inimkeele dünaamika
  2016

  Pessimistliku prognoosi kohaselt sureb sajandivahetuseks välja 90 protsenti täna kõneldavatest keeltest. Kuidas protsessi teadlikult sekkuda, sellest räägib Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

 • foto
  Kolmeaastaselt tehtav test aitab märgata potentsiaalseid ühiskonna heidikuid
  2016

  Murdosa elanikkonna arvele saab kanda lõviosa kuritegevuse ning tervishoiu -ja sotsiaalsüsteemiga seonduvatest kulutustest, näitab Uus-Meremaal enam kui 30 aastat väldanud suuruuringu tulemused. Täiskasvanuea majanduslikku koormat saab aga samas ennustada lihtsa kolmeaastaselt tehtava laste vaimset ja füüsilist võimekust mõõtva testi tulemuste alusel.