''Kolme vanemaga'' laste teel seisavad uued takistused

(Foto: Oregoni tervise- ja teadusülikool)
Jaan-Juhan Oidermaa
1.12.2016 16:29
Rubriik: Tervis

Suurbritanniast võib saada peagi esimene riik maailmas, mis lubab seadusandlikul tasandil selgesõnaliselt asendada raskete pärilike haiguste ennetamiseks kunstlikul viljastamisel munarakus vigased mitokondrid terve doonori omadega. Värske töö näitab samal ajal, et aeg-ajalt võib pikema aja jooksul isegi käputäis rakku jäänud vigaseid mitokondreid terved välja süüa.

Uurimuse vanemautor Paula Amato nentis, et just nagu iga uue viljastamistehnika puhul kätkeb ka mitokondrite asendamine endas mõnikord ootamatuid riski ja eetikaküsimusi. ''Usume, et täiendavad katseklaasis tehtavad katsed ja loomkatsed on tõhususe ja ohutuse tõstmiseks hädavajalikud. Teisalt on mitokondriaalsete haiguste tõsidus mõjuv põhjus teha kliiniliste katsete algust võimalikult kiiresti,'' nentis Oregoni tervise- ja teadusülikooli endokrinoloog Amato ERR Novaatorile antud intervjuus.

''Reaalselt on džinn on juba pudelist välja lastud ja pole vähemat võimalustki seda sinna tagasi toppida. Saame vaid äärmiselt ettevaatlikult edasi liikuda''.

Amato poolt proovile pandud mitokondrite asendamise teraapia hõlmab tulevase ema rakutuuma siirdamist doonori munarakku, mille tuum on eelnevalt eemaldatud. Kuna vigast pärilikkusainet sisaldavad rakku energiaga varustavad mitokondrid jäävad koos mitokondriaalse pärilikkusainega ema munarakku, geeniviga järeltulevatele põlvedele edasi ei anta. Tegu pole aga ideaalse maailmaga. Rakutuuma siirdamisel satuvad doonorrakku reeglina mõned vigased mitokondrid.

Kuigi need moodustavad kõigist mitokondritest vähem kui kaks protsenti, võivad need valmistada protseduuri abil ilmale tulnud lastele siiski tulevikus probleeme. Võimalusele viitavad ka Amato ja tema kolleegide uued katsed. Töörühm kasutas uurimisobjektina nelja mitokondriaalsete mutatsioonidega naise munarakke. ''Siirdamise tulemusel saadud embrüotes ei leidunud vigaseid mitokondreid praktiliselt üldse. Neist kasvatatud 15 embrüonaalsest tüvirakkude liinist hakkasid kolmes ema mitokondrid doonorite omi välja sööma,'' nentis endokrinoloog.

Sama nähti aeg-ajalt ka embüonaalsetest tüvirakkudest kasvatud aju- ja südamerakkudes ning mitmetes teistes rakutüüpides. Kui sama peaks juhtuma meetodi toel ilmale tulnud laste rakkudes, võib see viia ikkagi päriliku haiguse avaldumiseni. Patsiendi enda mitokondrite osakaalu kasv taandub töörühma hinnangul mitokondriaalses pärilikkusaines nähtavatele erinevustele. Mõnikord annab muteerunud DNA eelise.

Ühe võimaliku lahendusena võiks seeläbi valida tulevikus mitokondridoonoreid just selle alusel, kui suur eelis on patsiendi või doonori mitokondritel. Toetuma peaks eelnevalt vaatluse alla võetud mudelsüsteemidele. Paraku pole võimalik eetikaprobleemide tõttu inimeste rakkudel aspekti otseselt uurida.

Samuti ei saa teha häid või põhjendatud oletusi ka paljalt pärilikkusaine põhjal. ''Ma ei usu, et hetkel on päris selge, millised tegurid ja piirkonnad mitokondriaalse pärilikkusaine pärandumist mõjutavad. Seega on äärmiselt raske ennustada, mis hakkab erinevates inimestes ja isegi sama inimese erinevates kudedes lõppude lõpuks juhtuma,'' märkis Amato.

Esialgu võiks ettevaatusabinõuna soovimatute tulemite vältimiseks lähtuda patsientide ja doonorite mitokondriaalse pärilikkusaine ehk haplotüübi sarnasusest. ''Kuigi täielikult aus olles ei saa me veel hetkel kindlad olla, et inimorganismis hakkavad juhtuma täpselt samad asjad,'' lisas endokrinoloog. Töörühma tõlgendusega pole päri sugugi mitte kõik valdkonnas tegutsevad teadlased.

Roheline tuli
Amato ja kolleegide töö ilmus samal päeval Suurbritannia inimeste viljastamise ja embrüoloogia ametile (HFEA) nõuandva teadlaskogu mitokondrite asendamist käsitleva raportiga. Töörühm märgib järeldustes, et pärast 20 aastat kestnud teadustööd on aeg küps testida teraapia tõhusust väikesemahulistes kliinilistes katsetes. HFEA langetab soovitusele tuginedes otsuse katsete alustamiseks 15. detsembril. Heakskiidu saades võivad need alata järgmise aasta märtsis või aprillis.

Edukate kliiniliste katsete korral ei tuleks ilmale aga sugugi mitte esimesed nn kolme bioloogilise vanemaga lapsed. Asendatud mitokondritega imik sündis Mehhikos juba käesoleva aasta aprillis. Analoogset tehnikat kasutati hiljuti ka Ukrainas. Sarnast, kuid olemuslikult erinevat meetodit kasutades tuli 1990. aastate lõpus Iisraelis, Taiwanis ja USA-s ilmale kokku 30 last. Mõni aasta hiljem lõpetati need aga mitmeid lapsi tabanud arenguhäirete tõttu.

''Oleme juba näinud, et teraapiat rakendatakse leebema regulatiivse järelevalvega riikides. Tunneme seetõttu survet avaldada teraapia ohutuse tõstmiseks uued tulemused nii kiiresti kui võimalik''.

''Ideaalsel juhul kiirendab see kliinilisi katseid ja seda paremini kontrollitud keskkonnas, kus saame veenduda, et need on tõepoolest heaks nii seadusandlike organisatsioonide või eetikakomisjonide poolt heakskiidetud,'' lisas Amato. Samuti tuleks tema hinnangul olla absoluutselt kindel, et lapsi jälgitakse pärast protseduuride läbiviimist pikema aja jooksul.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Puu- ja köögivilja tasub süüa kümme portsjonit päevas
  25.02

  Kui küsimus on selles, mida järgmiseks põske pista, siis tervislik valik oleks kindlasti puu- või köögivili. Nüüd tuleb välja, et seda valikut sobiks teha isegi kaks korda sagedamini, kui meist on mõned seni piisavaks pidanud.

 • foto
  Kardioloog: Eesti inimesed on tervemad kui 99 aastat tagasi
  24.02

  Eesti inimesed on tänapäeval tervemad kui olid vabariigi algusaastail, ütles kardioloog Jaan Eha vabariigi aastapäeval ETV-le antud intervjuus.

 • foto
  Tänavune Ernst Jaaksoni stipendiumi laureaat on sporditeadlane Martin Mooses
  23.02

  Tartu ülikooli kergejõustiku didaktika lektorit Martin Moosest tunnustatakse 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumiga. Tartu ülikooli sihtasutus annab stipendiumi üle täna ülikooli aulas toimuval Eesti Vabariigi kontsertaktusel.

 • foto
  Eesti lapsed istuvad koolis ülemäära palju, teadlased pakuvad lahenduse
  23.02

  Kümme Tartu kooli on koos Tartu ülikooli liikumislaboriga kaasa tegemas Liikuma Kutsuva Kooli programmi. Kes mäletab kooliajast seda, et koridoris jooksmine on keelatud, on meeldivalt üllatunud, nähes kuidas praegu lapsi vahetundides jooksma, tantsima või suisa turnima meelitatakse.

 • foto
  Kas ööund on võimalik magada 40 minutiliste tsüklitena?
  21.02

  Soolopurjetajad, kes üksinda purjelaeva roolis ookeane ületavad, väidavad, et on. Ja selle tõestuseks teevad nad seda kuude kaupa. Kuidas mõjub tsükliline magamine inimese tervisele ja kas seda on ohutu harrastada ka igapäevaelus? Uneekspertide hinnangul on see ohtlik ja tervistkahjustav, kuid võimalik.

 • foto
  Peentolm põhjustab enneaegseid sünde
  20.02

  Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi.

 • foto
  "Vana" toit lühendab eluiga
  19.02

  Hallid juuksed, kortsud ja kiilaspäisus – märgid vananemisest on tihti kõigile näha. Suur osa elusorganisme surmani tõukavatest muutustest tekib aga silmale nähtamatul tasandil. Eluea pikkust võivad uue uurimuse kohaselt lühendada isegi toidus peituvad molekulaarsed kahjustused.

 • foto
  Teaduslikult disainitud paast vähendab ohtlike haiguste riski
  17.02

  Toitumises suuremaid muudatusi tegemata on võimalik langetada eluohtlike haiguste ohtu. Selleks tuleb kõigest iga paari kuu järel teha viiepäevane eriline dieet.

 • foto
  Treeningujärgne lihasvalu on ohumärk
  15.02

  Harjumatult koormavale treeningule või muule kehalisele tegevusele järgnev lihasvalu on keha sõnum, et vigastuste vältimiseks tuleks nüüd puhata.

 • foto
  Vastsündinud ei hakka enam B-hepatiidi vaktsiini esimesel elupäeval saama
  10.02

  Kehtiva immuniseerimiskava järgi vaktsineeritakse B-viirushepatiidi vastu esimese annusega universaalselt kõiki vastsündinuid nende esimesel elupäeval, kuid 2018. aastast eeldatavasti jõustuv kord lükkab vaktsineerimise hilisemaks.

 • foto
  Eesti teadlased tegid läbimurde papilloomiviiruse ravimite arenduses
  10.02

  Tartu ülikooli ja selle spin-off-ettevõtte Icosagen Cell Factory teadlased avastasid uudse viisi, mis võib oluliselt kiirendada inimese papilloomiviiruse vastase ravimi väljatöötamist. Uus rakuline seiresüsteemi aitab jälgida inimese papilloomiviiruse kasvu ja ravimite mõju viirusele, seda tutvustati teadusajakirjas PLOS Pathogens.

 • foto
  Prinditav mikrokiip diagnoosib haigusi vähem kui sendi eest
  09.02

  Haiguste diagnoosimiseks tuleb sageli arstidel teha analüüse, mis nõuab üksikute rakkude omaduste uurimist. See võib maksta halvimal juhul sadu eurosid. Stanfordi ülikooli teadlased esitlevad nüüd 20 minutiga prinditavat mikrokiipi, mille omahind jääb alla ühe sendi.

 • foto
  Biokeemik: kõik kiiret kaalulangetust lubavad dieedid on kahjulikud
  08.02

  Ükskõik, milline dieet, mis imekiiret kaalulangetust lubab, võib küll toimida, kuid pikas perspektiivis mõjub see tervisele kahjulikult, sest nii ränk muutus on organismile raske, rääkisTartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer. Ühtlasi vastab professor küsimustele kaalulangetusest, treenimisest ja taimetoitlusest.

 • foto
  Lahutus mõjub küpses eas naise tervisele hästi
  07.02

  Kui varasemad uuringud on toonud välja abielu või kooselu üldiselt positiivse mõju tervisele, siis värskest USA ülikoolide teadlaste uuringust selgub, et oma roll on mängida vanusel ning menopausi läbi teinud naiste tervisele mõjub lahkuminek hoopis positiivsena, abiellumisel on aga mõju kehakaalule ja alkoholitarbimisele.

 • foto
  Salmonella parandab ohvri söögiisu
  01.02

  Salmonelloosi tekitavad bakterid suudavad tõsta ohvrite söögiisu, näitavad hiirtega tehtud katsed. Teadlased loodavad, et seose lähem uurimine annab vihjeid ainevahetushäirete raviks ja aitab leida alternatiive antibiootikumravile.

 • foto
  Antibiootikum kiirendab bakterite paljunemist
  01.02

  Antibiootikumid on mõeldud bakterite tapmiseks, aga tuleb välja, et lisaks resistentsusele, mille paljud bakterid on antibiootikumide suhtes omandanud, võivad antibiootikumid bakterite paljunemisele lausa hoogu anda.

 • foto
  Ott Kiivikas: enda muutmine algab treenimisest
  31.01

  Tänases Vikerraadio saates ''Huvitaja'' rääkis kulturist Ott Kiivikas jõusaalispordist ja sellest, mida spordi harrastamisel silmas peaks pidama.

 • foto
  Alkoholireklaam tõesti tõukabki noori rohkem purjutama
  31.01

  Noored, kes puutuvad keskmisest rohkem kokku alkoholireklaamiga, purjutavad teistest rohkem ning õhutavad ka kaaslasi jooma, selgub värskest rahvusvahelisest ülevaateuuringust.

 • foto
  Doktoritöö annab riskigrupi lastele lootust diabeedist hoidumiseks
  31.01

  Autoantikehad on tuntud kurjakuulutajad, ent Jaanika Kärner kinnitab Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööga ka nende headust.

 • foto
  Inimese-sea hübriidid peibutavad piiramatu organivaruga
  30.01

  Siirdamiskõlbulike organite nappusele lahendust otsivad teadlased esitlesid esimest korda sea ja inimeste rakkudest koosnevaid embrüoid. Katsed annavad lisakindlust, et tulevikus on võimalik kasvatada inimelundeid koduloomades.

 • foto
  Tehismõistus diagnoosib sama hästi kui arst
  27.01

  Iseõppivad tehismõistused lähevad üha nupukamaks ja mõni neist tungib juba arstide töömaale. Ameerika teadlased on loonud iseõppiva arvutisüsteemi, mis oskab diagnoosida nahavähki sama hästi kui spetsialistidest arstid.

 • foto
  Tüviraku-uurija: loomades kasvatatud inimorganeid võib näha 7 – 8 aasta pärast
  26.01

  Organidoonorite nappusele lahendust otsivad ameerika ja jaapani teadlased siirdasid esimest korda roti sisemuses kasvatatud hiire kõhunäärme päris hiirde. Liikidevaheline orgaanidoonorlus hoidis raske diabeedi all kannatavaid närilisi elus enam kui aasta. Teistes loomades kasvatatud organites võib peituda võti ka inimorganite põua leevendamiseks.

 • foto
  Fukushima elanikud said õnnetuse järel kiiritada arvatust vähem
  25.01

  Fukushima tuumaõnnetuse järel radiatsiooni taset mõõtnud tuhandete kodanikuteadlaste kogutud andmete analüüs viitab, et traditsioonilised lennukitelt tehtud mõõtmised viisid õnnetusejärgsetel kuudel elanike saadud kiirgusdoosi ülehindamiseni.

 • foto
  Vanametallist potid-pannid ohustavad tervist
  24.01

  Alumiiniumnõudest, mis on tehtud ümbertöödeldud vanametallist, võib toitu eralduda tervisele kahjulikke aineid.

 • foto
  Rasedusaegne tüsistus võib hilisemas elus põhjustada südamehaiguse
  24.01

  Rasedatel esinev tüsistus ehk preeklampsia võib edaspidises elus olla südamehaiguse põhjus, mistõttu asutakse USA-s hoolikamalt uurima selle tüsistuse all kannatanud vastseid emasid.

 • foto
  Mobiilne mikroskoop muudab telefoni vähisensoriks
  18.01

  Täpse vähidiagnoosi panemine ja ravimresistentse tuberkuloosi korral antibiootikumravi määramine nõuab tavaliselt tuhandeid eurosid maksvaid analüüsiseadmeid. Sama töö võiks aga ära teha nutitelefoni külge kinnitatav mikroskoop, näitab rootsi teadlaste uuring.

 • foto
  Sebrakala aju uurimine pakub võimaliku rahutute jalgade sündroomi põhjuse
  17.01

  Inimese liigutustegevused ehk motoorika võib olla tahtmatu ja väljenduda näiteks rahutute jalgade sündroomis. Freiburgi ülikooli teadlaste juhtimisel on aga leitud üks võimalik põhjus, mis seda tahtmatut liigutamist esile kutsub.

 • foto
  Allergoloog: pähkleid tuleb anda juba imikutele
  16.01

  Vanemad peaksid ohtliku pähkliallergia vältimiseks andma lastele väikeses koguses jahvatatud pähkleid juba 4 – 6 kuu vanuselt, soovitab Ameerika Ühendriikide riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut oma uutes toitumisjuhistes. ERR Novaator uuris Tartu ülikooli lastekliiniku lastearst-allergoloog Kaja Julgelt, mida peaksid kõrva taha panema Eesti lapsevanemad.

 • foto
  Tšillides surma vastu: teravad toidud parandavad tervist
  16.01

  Terava toidu söömine võib pikendada meie eluiga. Äsja ilmunud suures edasivaatavas uuringus leiti seos tšillipipra söömise ja suremuse vähenemise vahel. Teravamaitseliste toitude eelistajate seas oli 13 protsenti väiksem suremus peamiselt südamehaiguste või rabanduse tagajärjel.

 • foto
  Epidemioloogiaprofessor: Zika viirusest lähtuv oht pole kadunud
  15.01

  Aasta pärast Ladina-Ameerikas lahvatanud Zika epideemiat on teadlased kindlamad kui kunagi varem, et viiruse ja inimloodetel nähtavate arenguhäirete vahele saab tõmmata põhjusliku seose. ERR Novaator vestles hiljuti avaldatud tõendeid kokkuvõtva ülevaate valguses Zika uuringute tuleviku teemadel töö juhtivautori, Berni ülikooli epidemioloogiaprofessori Nicola Low'ga.