Üleilmne suremus on mõnekümne aastaga vähenenud neljandiku võrra

17.10.2016 14:47
Rubriik: Tervis

Hea uudis kõigepealt – natuke rohkem kui kolmekümne aastaga on maailmas toimunud epidemioloogiline muutus, nakkushaiguste oht on vähenenud ning inimkonna keskmine suremus on selle ajaga langenud 28 protsenti.

Iga päev tervise ja muidu uudiseid lugedes on kohati raske aru saada, milline on tervise ja meditsiini üldine olukord. Ühelt poolt näib iga päev tekkivat aina uusi raviviise. Jääb vaid imestada, miks meil üldse veel haigeid on. Teisalt aga tundub, et ka haiguseid tekib muudkui juurde, Zika viiruse puhang siin, Ebola levik seal ja vahepeal teevad kordusetteaste vanad vaenlased, näiteks hiljutine Siberi katku episood.

Sellepärast ongi hea astuda vahepeal sammuke tagasi ja heita pilk minevikku, et näha üldpilti. Washingtoni ülikooli tervisenäitajate ja hindamise instituut avaldas uuringu üleilmsest haiguskoormusest. Uuringus vaadeldakse aastatel 1990–2015 toimunud muutusi.

Eluiga on pikenenud

Vaadeldud ajaga on inimkond võitnud juurde seitse eluaastat. Tüdrukud võivad loota, et elavad 75-, poisid 69-aastaseks. Eeldatav eluiga on pikenenud pea kõigis riikides, väljaarvatud mõned üksikud, kus möllab sõda või haiguspuhang. Üleilmne suremuse vähenemine 28 protsendi võrra tuleneb osaliselt tänu sünnitajate ja vastsündinute tervise parandamisele ning nakkushaiguste ohjeldamisele. Praegu sündival lapsel on palju suurem tõenäosus ellu jääda kui 1990. aastal, kuna paranenud on hügieenitingimused ja toitumus.

Veel 1990. aastal olid eelmainitud probleemid kolmandiku surmade põhjuseks, kuid 2015. aastaks oli nende osakaal langenud 20 protsendini. Põhiosa nakkushaigustest põhjustatud surmadest moodustasid HIV/AIDS ning maalaaria ja kõigest kümne aastaga, alates 2005. aastast on nende põhjustatud surmad vähenenud 40 protsendi võrra, sünnitajate suremus on kahanenud 30 protsendi jagu.

Suremuse põhipõhjusteks elustiilivalikute ja vanadusega kaasnevad haigused

Riikide arenguga muutuvad ka haiguspõhjused, sünnitamise ning nakkushaigustega seotud surmade kahanemise loomulikuks tagajärjeks on vanaduse ja elustiiliga seotud mittenakkuslike haiguste tagajärjel suremiste arvu suurenemine. Praegu sureb nende hädade tõttu seitse inimest kümnest.

Kaks põhivaenlast on jäänud viimase kolmekümne aastaga siiski samaks, surmapõhjuste edetabeli esimesel ja teisel kohal on endiselt südame isheemiatõbi ning peaajuveresoonte haigused. Kolmandal ja neljandal positsioonil on toimunud muutus, kohad on vahetanud alumiste hingamisteede infektsioonid ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus. Südamehaigustesse suremiste arv on suurenenud.

Samal ajal on kasvanud ka Alzheimerist ja teistest dementsustõbedest tingitud suremine peaaegu poole võrra ning mõned vähivormid on muutunud samuti surmavamaks. Haigused, mida on pikka aega seostatud paremal järjel riikide elanikkonnaga, näiteks neeruhädad ja suhkurtõbi, on surmapõhjusteks aina sagedamini.

Riigi arengutase ei näita tingimata riikliku tervise taset

Riigi jõukus on elanikkonna tervislikus seisundis üheks tähtsaks teguriks, kuid see pole ainuke mõjur. Teadlased kasutasid sotsiodemograafilist indeksit (SDI), mis hõlmas haridust, sündivust ja sissetulekut, et analüüsida vaadeldavate piirkondade ning riikide eeldatavat eluiga võrreldes nende arengu tasemega.

Maailm tervikuna on teinud ootamatult suuri edusamme, kuid on mõned piirkonnad, näiteks Kesk-Aasia ja Ida-Euroopa – peamiselt endised NSVL-riigid –, mis on madalama eeldatava elueaga, kui võiks loota nende SDI-tasemest. Piirkondade põhiprobleemiks on HIV ja AIDS ning alkoholi ja narkootikumide tarvitamine.

Tervena elatud aastate arv on kohati oodatust väiksem ka kõrge sissetulekuga riikides, näiteks Ameerika Ühendriikide 70 aastat tüdrukutel ja 67 aastat poistel on rikaste riikide seas kõige kehvem tulemus. Eesti on oma SDI-tasemega USA-ga samas kategoorias, kuid ka meie tervisenäitajad on kehvemad, kui riigi arengujärgust võiks loota. Teisalt on riike, mille SDI-st võiks järeldada kehvemat rahvatervise taset, aga kes on eeldusi ületanud, näiteks Hiina ja Etioopia.

Maailma elanikkonna pikeneva eluea tagajärjel on tervishoiusüsteemide aina suuremaks probleemiks kõrges vanuses inimeste elukvaliteedi tagamine ja tervena elatud aastate kasvatamine. Uuringu autorid leiavad, et arenenud riigid pole suutnud veel muutusega kohaneda, vananemisega seonduvate haiguste ravi ja ennetamine ei käi sama sammu vaevuste levikuga. Järgnevatel aastakümnetel tuleb keskenduda ülekaalust, kõrgest veresuhkrust, meelemürkide tarvitamisest ja õhureostusest tulenevatele tervisehädadele.

Toimetas
Virgo Siil

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Puu- ja köögivilja tasub süüa kümme portsjonit päevas
  Eile

  Kui küsimus on selles, mida järgmiseks põske pista, siis tervislik valik oleks kindlasti puu- või köögivili. Nüüd tuleb välja, et seda valikut sobiks teha isegi kaks korda sagedamini, kui meist on mõned seni piisavaks pidanud.

 • foto
  Kardioloog: Eesti inimesed on tervemad kui 99 aastat tagasi
  24.02

  Eesti inimesed on tänapäeval tervemad kui olid vabariigi algusaastail, ütles kardioloog Jaan Eha vabariigi aastapäeval ETV-le antud intervjuus.

 • foto
  Tänavune Ernst Jaaksoni stipendiumi laureaat on sporditeadlane Martin Mooses
  23.02

  Tartu ülikooli kergejõustiku didaktika lektorit Martin Moosest tunnustatakse 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumiga. Tartu ülikooli sihtasutus annab stipendiumi üle täna ülikooli aulas toimuval Eesti Vabariigi kontsertaktusel.

 • foto
  Eesti lapsed istuvad koolis ülemäära palju, teadlased pakuvad lahenduse
  23.02

  Kümme Tartu kooli on koos Tartu ülikooli liikumislaboriga kaasa tegemas Liikuma Kutsuva Kooli programmi. Kes mäletab kooliajast seda, et koridoris jooksmine on keelatud, on meeldivalt üllatunud, nähes kuidas praegu lapsi vahetundides jooksma, tantsima või suisa turnima meelitatakse.

 • foto
  Kas ööund on võimalik magada 40 minutiliste tsüklitena?
  21.02

  Soolopurjetajad, kes üksinda purjelaeva roolis ookeane ületavad, väidavad, et on. Ja selle tõestuseks teevad nad seda kuude kaupa. Kuidas mõjub tsükliline magamine inimese tervisele ja kas seda on ohutu harrastada ka igapäevaelus? Uneekspertide hinnangul on see ohtlik ja tervistkahjustav, kuid võimalik.

 • foto
  Peentolm põhjustab enneaegseid sünde
  20.02

  Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi.

 • foto
  "Vana" toit lühendab eluiga
  19.02

  Hallid juuksed, kortsud ja kiilaspäisus – märgid vananemisest on tihti kõigile näha. Suur osa elusorganisme surmani tõukavatest muutustest tekib aga silmale nähtamatul tasandil. Eluea pikkust võivad uue uurimuse kohaselt lühendada isegi toidus peituvad molekulaarsed kahjustused.

 • foto
  Teaduslikult disainitud paast vähendab ohtlike haiguste riski
  17.02

  Toitumises suuremaid muudatusi tegemata on võimalik langetada eluohtlike haiguste ohtu. Selleks tuleb kõigest iga paari kuu järel teha viiepäevane eriline dieet.

 • foto
  Treeningujärgne lihasvalu on ohumärk
  15.02

  Harjumatult koormavale treeningule või muule kehalisele tegevusele järgnev lihasvalu on keha sõnum, et vigastuste vältimiseks tuleks nüüd puhata.

 • foto
  Vastsündinud ei hakka enam B-hepatiidi vaktsiini esimesel elupäeval saama
  10.02

  Kehtiva immuniseerimiskava järgi vaktsineeritakse B-viirushepatiidi vastu esimese annusega universaalselt kõiki vastsündinuid nende esimesel elupäeval, kuid 2018. aastast eeldatavasti jõustuv kord lükkab vaktsineerimise hilisemaks.

 • foto
  Eesti teadlased tegid läbimurde papilloomiviiruse ravimite arenduses
  10.02

  Tartu ülikooli ja selle spin-off-ettevõtte Icosagen Cell Factory teadlased avastasid uudse viisi, mis võib oluliselt kiirendada inimese papilloomiviiruse vastase ravimi väljatöötamist. Uus rakuline seiresüsteemi aitab jälgida inimese papilloomiviiruse kasvu ja ravimite mõju viirusele, seda tutvustati teadusajakirjas PLOS Pathogens.

 • foto
  Prinditav mikrokiip diagnoosib haigusi vähem kui sendi eest
  09.02

  Haiguste diagnoosimiseks tuleb sageli arstidel teha analüüse, mis nõuab üksikute rakkude omaduste uurimist. See võib maksta halvimal juhul sadu eurosid. Stanfordi ülikooli teadlased esitlevad nüüd 20 minutiga prinditavat mikrokiipi, mille omahind jääb alla ühe sendi.

 • foto
  Biokeemik: kõik kiiret kaalulangetust lubavad dieedid on kahjulikud
  08.02

  Ükskõik, milline dieet, mis imekiiret kaalulangetust lubab, võib küll toimida, kuid pikas perspektiivis mõjub see tervisele kahjulikult, sest nii ränk muutus on organismile raske, rääkisTartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer. Ühtlasi vastab professor küsimustele kaalulangetusest, treenimisest ja taimetoitlusest.

 • foto
  Lahutus mõjub küpses eas naise tervisele hästi
  07.02

  Kui varasemad uuringud on toonud välja abielu või kooselu üldiselt positiivse mõju tervisele, siis värskest USA ülikoolide teadlaste uuringust selgub, et oma roll on mängida vanusel ning menopausi läbi teinud naiste tervisele mõjub lahkuminek hoopis positiivsena, abiellumisel on aga mõju kehakaalule ja alkoholitarbimisele.

 • foto
  Salmonella parandab ohvri söögiisu
  01.02

  Salmonelloosi tekitavad bakterid suudavad tõsta ohvrite söögiisu, näitavad hiirtega tehtud katsed. Teadlased loodavad, et seose lähem uurimine annab vihjeid ainevahetushäirete raviks ja aitab leida alternatiive antibiootikumravile.

 • foto
  Antibiootikum kiirendab bakterite paljunemist
  01.02

  Antibiootikumid on mõeldud bakterite tapmiseks, aga tuleb välja, et lisaks resistentsusele, mille paljud bakterid on antibiootikumide suhtes omandanud, võivad antibiootikumid bakterite paljunemisele lausa hoogu anda.

 • foto
  Ott Kiivikas: enda muutmine algab treenimisest
  31.01

  Tänases Vikerraadio saates ''Huvitaja'' rääkis kulturist Ott Kiivikas jõusaalispordist ja sellest, mida spordi harrastamisel silmas peaks pidama.

 • foto
  Alkoholireklaam tõesti tõukabki noori rohkem purjutama
  31.01

  Noored, kes puutuvad keskmisest rohkem kokku alkoholireklaamiga, purjutavad teistest rohkem ning õhutavad ka kaaslasi jooma, selgub värskest rahvusvahelisest ülevaateuuringust.

 • foto
  Doktoritöö annab riskigrupi lastele lootust diabeedist hoidumiseks
  31.01

  Autoantikehad on tuntud kurjakuulutajad, ent Jaanika Kärner kinnitab Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööga ka nende headust.

 • foto
  Inimese-sea hübriidid peibutavad piiramatu organivaruga
  30.01

  Siirdamiskõlbulike organite nappusele lahendust otsivad teadlased esitlesid esimest korda sea ja inimeste rakkudest koosnevaid embrüoid. Katsed annavad lisakindlust, et tulevikus on võimalik kasvatada inimelundeid koduloomades.

 • foto
  Tehismõistus diagnoosib sama hästi kui arst
  27.01

  Iseõppivad tehismõistused lähevad üha nupukamaks ja mõni neist tungib juba arstide töömaale. Ameerika teadlased on loonud iseõppiva arvutisüsteemi, mis oskab diagnoosida nahavähki sama hästi kui spetsialistidest arstid.

 • foto
  Tüviraku-uurija: loomades kasvatatud inimorganeid võib näha 7 – 8 aasta pärast
  26.01

  Organidoonorite nappusele lahendust otsivad ameerika ja jaapani teadlased siirdasid esimest korda roti sisemuses kasvatatud hiire kõhunäärme päris hiirde. Liikidevaheline orgaanidoonorlus hoidis raske diabeedi all kannatavaid närilisi elus enam kui aasta. Teistes loomades kasvatatud organites võib peituda võti ka inimorganite põua leevendamiseks.

 • foto
  Fukushima elanikud said õnnetuse järel kiiritada arvatust vähem
  25.01

  Fukushima tuumaõnnetuse järel radiatsiooni taset mõõtnud tuhandete kodanikuteadlaste kogutud andmete analüüs viitab, et traditsioonilised lennukitelt tehtud mõõtmised viisid õnnetusejärgsetel kuudel elanike saadud kiirgusdoosi ülehindamiseni.

 • foto
  Vanametallist potid-pannid ohustavad tervist
  24.01

  Alumiiniumnõudest, mis on tehtud ümbertöödeldud vanametallist, võib toitu eralduda tervisele kahjulikke aineid.

 • foto
  Rasedusaegne tüsistus võib hilisemas elus põhjustada südamehaiguse
  24.01

  Rasedatel esinev tüsistus ehk preeklampsia võib edaspidises elus olla südamehaiguse põhjus, mistõttu asutakse USA-s hoolikamalt uurima selle tüsistuse all kannatanud vastseid emasid.

 • foto
  Mobiilne mikroskoop muudab telefoni vähisensoriks
  18.01

  Täpse vähidiagnoosi panemine ja ravimresistentse tuberkuloosi korral antibiootikumravi määramine nõuab tavaliselt tuhandeid eurosid maksvaid analüüsiseadmeid. Sama töö võiks aga ära teha nutitelefoni külge kinnitatav mikroskoop, näitab rootsi teadlaste uuring.

 • foto
  Sebrakala aju uurimine pakub võimaliku rahutute jalgade sündroomi põhjuse
  17.01

  Inimese liigutustegevused ehk motoorika võib olla tahtmatu ja väljenduda näiteks rahutute jalgade sündroomis. Freiburgi ülikooli teadlaste juhtimisel on aga leitud üks võimalik põhjus, mis seda tahtmatut liigutamist esile kutsub.

 • foto
  Allergoloog: pähkleid tuleb anda juba imikutele
  16.01

  Vanemad peaksid ohtliku pähkliallergia vältimiseks andma lastele väikeses koguses jahvatatud pähkleid juba 4 – 6 kuu vanuselt, soovitab Ameerika Ühendriikide riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut oma uutes toitumisjuhistes. ERR Novaator uuris Tartu ülikooli lastekliiniku lastearst-allergoloog Kaja Julgelt, mida peaksid kõrva taha panema Eesti lapsevanemad.

 • foto
  Tšillides surma vastu: teravad toidud parandavad tervist
  16.01

  Terava toidu söömine võib pikendada meie eluiga. Äsja ilmunud suures edasivaatavas uuringus leiti seos tšillipipra söömise ja suremuse vähenemise vahel. Teravamaitseliste toitude eelistajate seas oli 13 protsenti väiksem suremus peamiselt südamehaiguste või rabanduse tagajärjel.

 • foto
  Epidemioloogiaprofessor: Zika viirusest lähtuv oht pole kadunud
  15.01

  Aasta pärast Ladina-Ameerikas lahvatanud Zika epideemiat on teadlased kindlamad kui kunagi varem, et viiruse ja inimloodetel nähtavate arenguhäirete vahele saab tõmmata põhjusliku seose. ERR Novaator vestles hiljuti avaldatud tõendeid kokkuvõtva ülevaate valguses Zika uuringute tuleviku teemadel töö juhtivautori, Berni ülikooli epidemioloogiaprofessori Nicola Low'ga.