Video: kuidas piirata liigset suhkrutarvitamist

Video
16.11.2016 8:59
Rubriik: Tervis

Ülekaalulisusega seonduvate terviseprobleemide vähendamiseks tuleb pöörata muu hulgas pilk magustatud jookide vähendamise poole. Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel koostatud analüüsi kohaselt annaks parimaid tulemusi mitmekülgne meetmete pakett. Eesti Toiduliidu hinnangul pole magustatud jookide täiendav maksustamine õigustatud.

''Tuginedes rahvusvahelistele teadusuuringutele annavad suhkruga magustatud joogid (toidurühmana) suurima osatähtsuse toidust saadavast energiahulgast. Nende tarbimisel on kehakaalu kasvuga tugevam seos kui ühegi teise toidu või joogi tarbimisel,'' nentis sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna nõunik Kristina Köhler Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juhendamisel koostatud analüüsi esitlusel.

 

Rahvatervise osakonna peaspetsialist Sille Pihlak märkis, et Eestis on üha suuremaid probleeme nii vähese liikumise kui liigse kehakaaluga. ''2014. aastal olid enam kui pooled täiskasvanud ülekaalulised. WHO prognoos on, et kui me mingeid meetmeid kasutusele ei võta ja kõik jätkub samamoodi, nagu hetkel on, siis 2025. aastaks võib olla ülekaaluliste protsent juba üle 60,'' nentis Pihlak. Kriitiline on olukord ka laste seas – näiteks 6—9aastaste seas on ülekaaluline pea iga kolmas. Osaliselt võib selles süüdistada suhkruga magustatud jooke.

Esitlusel nenditi, et inimesed alahindavad sageli jookides leiduvate kalorite hulka. See viib aga nende ületarbimiseni. Suhkruga maitsestatud jookide tarbimist on seostatud muu hulgas ülekaalulisuse, rasvumise, erinevate ainevahetushäirete nagu ainevahetussündroom ja II tüüpi diabeet; südame-veresoonkonna haiguste, mitmete vähitüüpide, depressiooni ja halvenenud suuõõne tervisega noorukieas.

 

Uuringute põhjal mõjutab suhkruga magustatud jookide tarbimist lisaks otseselt turundustööle ka nende kättesaadavus kodus ja koolis ning lapsevanemate tarbimiskäitumine. Paraku pole samal ajal teadmised magustatud jookide kahjulikest tervisemõjudest kuigi head, seda eriti lapsevanemate seas. Lisaks avaldab nende tarbimisele mõju hind.

Sotsiaalministeeriumi, tervise arengu instituudi, Tartu ülikooli ja Lääne-Taani ülikooli koostöös valminud tõenduspõhises ülevaates suhkruga magustatud jookide tarbimisest ja selle põhjustatud tervisekahjude vähendamisest keskendus neljale erinevat tüüpi sekkumisele, mis võiks viia suhkrustatud jookide tarbimise vähenemiseni. Töö põhines 19 varem avaldatud süstemaatilisel analüüsil. Viimased omakorda haarasid 442 uuringut.

 

''Neile tuginedes võib öelda, et kõrge suhkru, rasva ja soola sisaldusega toidu reklaamimise piiramine on poliitikameede, mis on ettevaatusabinõuna õigustatud. See aitab muuta toitumiskäitumisega ja lastele kohase toitumisega seotud ühiskondlikke norme,'' kinnitas Köhler. Lastele avaldatava reklaamisurve vähendamiseks soovitatakse kehtestada piiranguid seadusandlikul tasandil.

 

Paremaid tulemusi annab nõuniku sõnul teadlikkuse kasvatamine. ''Lastevanemate pikaajaline nõustamine on ainus meetod, mis on osutunud laste tarbimisharjumuste muutmisel pikas perspektiivis tulemuslikuks,''sõnas Köhler. Nõustamisperiood peaks selleks kestma vähemalt kuus nädalat ja hõlmama otsest kontakti või vähemalt telefoni teel suhtlemist. Kaudse kontakti sedavõrd häid tulemusi ei saavuta. Eriti tulemuslikuks hinnatakse seejuures koolieelikute vanematele suunatud meetmeid. Madalama sotsiaalmajandusliku taustaga rühmades on kasu ka rühmapõhisest lähenemisest.

 

Otsesed meetodid on taas kaudsetest tulemuslikumad. ''Väga oluline on kaasata lapsevanemad ja et need kestaks pikka aega ehk kuus kuud või enam. Oluline on ka see, et need sisaldaks mitut komponenti ehk nii toitumist kui ka liikumist,'' sõnas Köhler.

Ainult hariduslikud, füüsilise keskkonna muutmist mittesisaldavad sekkumismeetmed toimivad rasvumise ennetamisel halvemini. Samuti ebaõnnestub sagedamini vaid ühele toiduainele keskenduvad meetmed. Teisisõnu tuleb üle vaadata kogu laste toidusedel.

 

''Nende põhjal võib öelda, et maksud ja subsiidiumid võivad mõjutada tarbimist ja tervisetulemeid, näiteks kehakaalu ja kroonilise haiguste riski. Seda eriti siis, kui maksud on kõrged,'' kinnitas Köhler.

Toote hind peaks tõusma tarbijale 10—15 protsenti. Näiteks kümneprotsendiline hinnatõus vähendab tarbimist 8—12 protsenti. Kõige tõhusam on rakendada üheaegselt mõlemat, et madalama sissetulekuga elanikkonnal oleks tarbimisalternatiive. Nõunik tõi välja, et 80 protsenti hinnapoliitilistest meetmetest olid kulusid vähendavad või kulutõhusad.

''Kõik need vaadeldud poliitikameetmed aitavad mõningal määral vähendada suhkruga magustatud jookide tarbimist, kuid parima tulemuse saavutamiseks peaks rakendama neid üheskoos. Nad kõik aitavad teineteist täiendada ja ühiselt saavutada meie eesmärki, milleks oleks parandada tervisetulemeid,'' lisas Köhler.

Kuigi Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp nõustus, et mitmed meetmed, nagu ühiskonna teadlikkuse kasvatamine, on omal kohal, oli ta hetkel kategooriliselt toiduainete maksustamise vastu. ''Meil pole siiani ühtegi tõsiseltvõetavat uuringut, mis ütleks, et toidu maksustamine või toidu halbadeks või headeks jaotamine, erinevate meetmete kasutamine on mõju avaldanud inimeste tervisenäitajatele. Nii kaua, kuni meil neid tõeseid uuringuid ei ole, siis me kindlasti maksustamise punkti ei toeta,'' laiendas Potisepp.

''Mida me teame ja just Soome näitel, on see et väga kindlalt mindi asendustoodete peale ja seda tehti üsna suurel määral. Me teame, seda et sellise maksu kehtestamine on olnud alati poliitiline otsus ja teha seda "rahva tervise nimel" on suhteliselt küüniline plaan,'' lisas Potisepp.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse kinnitas aga, et roheline raamat pole käskude-keeldude kogu, vaid võimalused inimeste tervise parandamiseks.

Vaata AK uudisklippi:

Toimetas
Jaan-Juhan Oidermaa

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Tänavune Ernst Jaaksoni stipendiumi laureaat on sporditeadlane Martin Mooses
  Eile

  Tartu ülikooli kergejõustiku didaktika lektorit Martin Moosest tunnustatakse 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumiga. Tartu ülikooli sihtasutus annab stipendiumi üle täna ülikooli aulas toimuval Eesti Vabariigi kontsertaktusel.

 • foto
  Eesti lapsed istuvad koolis ülemäära palju, teadlased pakuvad lahenduse
  Eile

  Kümme Tartu kooli on koos Tartu ülikooli liikumislaboriga kaasa tegemas Liikuma Kutsuva Kooli programmi. Kes mäletab kooliajast seda, et koridoris jooksmine on keelatud, on meeldivalt üllatunud, nähes kuidas praegu lapsi vahetundides jooksma, tantsima või suisa turnima meelitatakse.

 • foto
  Kas ööund on võimalik magada 40 minutiliste tsüklitena?
  21.02

  Soolopurjetajad, kes üksinda purjelaeva roolis ookeane ületavad, väidavad, et on. Ja selle tõestuseks teevad nad seda kuude kaupa. Kuidas mõjub tsükliline magamine inimese tervisele ja kas seda on ohutu harrastada ka igapäevaelus? Uneekspertide hinnangul on see ohtlik ja tervistkahjustav, kuid võimalik.

 • foto
  Peentolm põhjustab enneaegseid sünde
  20.02

  Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi.

 • foto
  "Vana" toit lühendab eluiga
  19.02

  Hallid juuksed, kortsud ja kiilaspäisus – märgid vananemisest on tihti kõigile näha. Suur osa elusorganisme surmani tõukavatest muutustest tekib aga silmale nähtamatul tasandil. Eluea pikkust võivad uue uurimuse kohaselt lühendada isegi toidus peituvad molekulaarsed kahjustused.

 • foto
  Teaduslikult disainitud paast vähendab ohtlike haiguste riski
  17.02

  Toitumises suuremaid muudatusi tegemata on võimalik langetada eluohtlike haiguste ohtu. Selleks tuleb kõigest iga paari kuu järel teha viiepäevane eriline dieet.

 • foto
  Treeningujärgne lihasvalu on ohumärk
  15.02

  Harjumatult koormavale treeningule või muule kehalisele tegevusele järgnev lihasvalu on keha sõnum, et vigastuste vältimiseks tuleks nüüd puhata.

 • foto
  Vastsündinud ei hakka enam B-hepatiidi vaktsiini esimesel elupäeval saama
  10.02

  Kehtiva immuniseerimiskava järgi vaktsineeritakse B-viirushepatiidi vastu esimese annusega universaalselt kõiki vastsündinuid nende esimesel elupäeval, kuid 2018. aastast eeldatavasti jõustuv kord lükkab vaktsineerimise hilisemaks.

 • foto
  Eesti teadlased tegid läbimurde papilloomiviiruse ravimite arenduses
  10.02

  Tartu ülikooli ja selle spin-off-ettevõtte Icosagen Cell Factory teadlased avastasid uudse viisi, mis võib oluliselt kiirendada inimese papilloomiviiruse vastase ravimi väljatöötamist. Uus rakuline seiresüsteemi aitab jälgida inimese papilloomiviiruse kasvu ja ravimite mõju viirusele, seda tutvustati teadusajakirjas PLOS Pathogens.

 • foto
  Prinditav mikrokiip diagnoosib haigusi vähem kui sendi eest
  09.02

  Haiguste diagnoosimiseks tuleb sageli arstidel teha analüüse, mis nõuab üksikute rakkude omaduste uurimist. See võib maksta halvimal juhul sadu eurosid. Stanfordi ülikooli teadlased esitlevad nüüd 20 minutiga prinditavat mikrokiipi, mille omahind jääb alla ühe sendi.

 • foto
  Biokeemik: kõik kiiret kaalulangetust lubavad dieedid on kahjulikud
  08.02

  Ükskõik, milline dieet, mis imekiiret kaalulangetust lubab, võib küll toimida, kuid pikas perspektiivis mõjub see tervisele kahjulikult, sest nii ränk muutus on organismile raske, rääkisTartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer. Ühtlasi vastab professor küsimustele kaalulangetusest, treenimisest ja taimetoitlusest.

 • foto
  Lahutus mõjub küpses eas naise tervisele hästi
  07.02

  Kui varasemad uuringud on toonud välja abielu või kooselu üldiselt positiivse mõju tervisele, siis värskest USA ülikoolide teadlaste uuringust selgub, et oma roll on mängida vanusel ning menopausi läbi teinud naiste tervisele mõjub lahkuminek hoopis positiivsena, abiellumisel on aga mõju kehakaalule ja alkoholitarbimisele.

 • foto
  Salmonella parandab ohvri söögiisu
  01.02

  Salmonelloosi tekitavad bakterid suudavad tõsta ohvrite söögiisu, näitavad hiirtega tehtud katsed. Teadlased loodavad, et seose lähem uurimine annab vihjeid ainevahetushäirete raviks ja aitab leida alternatiive antibiootikumravile.

 • foto
  Antibiootikum kiirendab bakterite paljunemist
  01.02

  Antibiootikumid on mõeldud bakterite tapmiseks, aga tuleb välja, et lisaks resistentsusele, mille paljud bakterid on antibiootikumide suhtes omandanud, võivad antibiootikumid bakterite paljunemisele lausa hoogu anda.

 • foto
  Ott Kiivikas: enda muutmine algab treenimisest
  31.01

  Tänases Vikerraadio saates ''Huvitaja'' rääkis kulturist Ott Kiivikas jõusaalispordist ja sellest, mida spordi harrastamisel silmas peaks pidama.

 • foto
  Alkoholireklaam tõesti tõukabki noori rohkem purjutama
  31.01

  Noored, kes puutuvad keskmisest rohkem kokku alkoholireklaamiga, purjutavad teistest rohkem ning õhutavad ka kaaslasi jooma, selgub värskest rahvusvahelisest ülevaateuuringust.

 • foto
  Doktoritöö annab riskigrupi lastele lootust diabeedist hoidumiseks
  31.01

  Autoantikehad on tuntud kurjakuulutajad, ent Jaanika Kärner kinnitab Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööga ka nende headust.

 • foto
  Inimese-sea hübriidid peibutavad piiramatu organivaruga
  30.01

  Siirdamiskõlbulike organite nappusele lahendust otsivad teadlased esitlesid esimest korda sea ja inimeste rakkudest koosnevaid embrüoid. Katsed annavad lisakindlust, et tulevikus on võimalik kasvatada inimelundeid koduloomades.

 • foto
  Tehismõistus diagnoosib sama hästi kui arst
  27.01

  Iseõppivad tehismõistused lähevad üha nupukamaks ja mõni neist tungib juba arstide töömaale. Ameerika teadlased on loonud iseõppiva arvutisüsteemi, mis oskab diagnoosida nahavähki sama hästi kui spetsialistidest arstid.

 • foto
  Tüviraku-uurija: loomades kasvatatud inimorganeid võib näha 7 – 8 aasta pärast
  26.01

  Organidoonorite nappusele lahendust otsivad ameerika ja jaapani teadlased siirdasid esimest korda roti sisemuses kasvatatud hiire kõhunäärme päris hiirde. Liikidevaheline orgaanidoonorlus hoidis raske diabeedi all kannatavaid närilisi elus enam kui aasta. Teistes loomades kasvatatud organites võib peituda võti ka inimorganite põua leevendamiseks.

 • foto
  Fukushima elanikud said õnnetuse järel kiiritada arvatust vähem
  25.01

  Fukushima tuumaõnnetuse järel radiatsiooni taset mõõtnud tuhandete kodanikuteadlaste kogutud andmete analüüs viitab, et traditsioonilised lennukitelt tehtud mõõtmised viisid õnnetusejärgsetel kuudel elanike saadud kiirgusdoosi ülehindamiseni.

 • foto
  Vanametallist potid-pannid ohustavad tervist
  24.01

  Alumiiniumnõudest, mis on tehtud ümbertöödeldud vanametallist, võib toitu eralduda tervisele kahjulikke aineid.

 • foto
  Rasedusaegne tüsistus võib hilisemas elus põhjustada südamehaiguse
  24.01

  Rasedatel esinev tüsistus ehk preeklampsia võib edaspidises elus olla südamehaiguse põhjus, mistõttu asutakse USA-s hoolikamalt uurima selle tüsistuse all kannatanud vastseid emasid.

 • foto
  Mobiilne mikroskoop muudab telefoni vähisensoriks
  18.01

  Täpse vähidiagnoosi panemine ja ravimresistentse tuberkuloosi korral antibiootikumravi määramine nõuab tavaliselt tuhandeid eurosid maksvaid analüüsiseadmeid. Sama töö võiks aga ära teha nutitelefoni külge kinnitatav mikroskoop, näitab rootsi teadlaste uuring.

 • foto
  Sebrakala aju uurimine pakub võimaliku rahutute jalgade sündroomi põhjuse
  17.01

  Inimese liigutustegevused ehk motoorika võib olla tahtmatu ja väljenduda näiteks rahutute jalgade sündroomis. Freiburgi ülikooli teadlaste juhtimisel on aga leitud üks võimalik põhjus, mis seda tahtmatut liigutamist esile kutsub.

 • foto
  Allergoloog: pähkleid tuleb anda juba imikutele
  16.01

  Vanemad peaksid ohtliku pähkliallergia vältimiseks andma lastele väikeses koguses jahvatatud pähkleid juba 4 – 6 kuu vanuselt, soovitab Ameerika Ühendriikide riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut oma uutes toitumisjuhistes. ERR Novaator uuris Tartu ülikooli lastekliiniku lastearst-allergoloog Kaja Julgelt, mida peaksid kõrva taha panema Eesti lapsevanemad.

 • foto
  Tšillides surma vastu: teravad toidud parandavad tervist
  16.01

  Terava toidu söömine võib pikendada meie eluiga. Äsja ilmunud suures edasivaatavas uuringus leiti seos tšillipipra söömise ja suremuse vähenemise vahel. Teravamaitseliste toitude eelistajate seas oli 13 protsenti väiksem suremus peamiselt südamehaiguste või rabanduse tagajärjel.

 • foto
  Epidemioloogiaprofessor: Zika viirusest lähtuv oht pole kadunud
  15.01

  Aasta pärast Ladina-Ameerikas lahvatanud Zika epideemiat on teadlased kindlamad kui kunagi varem, et viiruse ja inimloodetel nähtavate arenguhäirete vahele saab tõmmata põhjusliku seose. ERR Novaator vestles hiljuti avaldatud tõendeid kokkuvõtva ülevaate valguses Zika uuringute tuleviku teemadel töö juhtivautori, Berni ülikooli epidemioloogiaprofessori Nicola Low'ga.

 • foto
  Mesenteeria ehk kuidas meedia uue organi leidis
  11.01

  Soolekese, mesenteer ja soolekinnisti – veel nädal tagasi ei teadnud ma, mida ükski neist mõistetest tähendab. Õnneks ilmusid nende kõrval meediasse abivalmilt konteksti loomiseks märksa tuttavamad sõnad nagu "organ", "uus", "avastasid" ja "teadlased". Nädal hiljem ja pärast tosina e-kirja vahetamist ei saa ma aga endiselt kindel olla, kas minu sisemuses tuksleb uus elund või mitte.

 • foto
  Ravim aitab hambaaugul ise paraneda
  10.01

  Küll oleks hea, kui kõik hambaaugud ise ära paraneksid, nii et hambaarst ei peaks neid parandama kehavõõrast materjalist täidisega. Nüüd ongi briti teadlased avastanud, mida teha, et nii oleks, vähemalt mõnel määral.