Video: kuidas piirata liigset suhkrutarvitamist

Video
16.11.2016 8:59
Rubriik: Tervis

Ülekaalulisusega seonduvate terviseprobleemide vähendamiseks tuleb pöörata muu hulgas pilk magustatud jookide vähendamise poole. Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel koostatud analüüsi kohaselt annaks parimaid tulemusi mitmekülgne meetmete pakett. Eesti Toiduliidu hinnangul pole magustatud jookide täiendav maksustamine õigustatud.

''Tuginedes rahvusvahelistele teadusuuringutele annavad suhkruga magustatud joogid (toidurühmana) suurima osatähtsuse toidust saadavast energiahulgast. Nende tarbimisel on kehakaalu kasvuga tugevam seos kui ühegi teise toidu või joogi tarbimisel,'' nentis sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna nõunik Kristina Köhler Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juhendamisel koostatud analüüsi esitlusel.

 

Rahvatervise osakonna peaspetsialist Sille Pihlak märkis, et Eestis on üha suuremaid probleeme nii vähese liikumise kui liigse kehakaaluga. ''2014. aastal olid enam kui pooled täiskasvanud ülekaalulised. WHO prognoos on, et kui me mingeid meetmeid kasutusele ei võta ja kõik jätkub samamoodi, nagu hetkel on, siis 2025. aastaks võib olla ülekaaluliste protsent juba üle 60,'' nentis Pihlak. Kriitiline on olukord ka laste seas – näiteks 6—9aastaste seas on ülekaaluline pea iga kolmas. Osaliselt võib selles süüdistada suhkruga magustatud jooke.

Esitlusel nenditi, et inimesed alahindavad sageli jookides leiduvate kalorite hulka. See viib aga nende ületarbimiseni. Suhkruga maitsestatud jookide tarbimist on seostatud muu hulgas ülekaalulisuse, rasvumise, erinevate ainevahetushäirete nagu ainevahetussündroom ja II tüüpi diabeet; südame-veresoonkonna haiguste, mitmete vähitüüpide, depressiooni ja halvenenud suuõõne tervisega noorukieas.

 

Uuringute põhjal mõjutab suhkruga magustatud jookide tarbimist lisaks otseselt turundustööle ka nende kättesaadavus kodus ja koolis ning lapsevanemate tarbimiskäitumine. Paraku pole samal ajal teadmised magustatud jookide kahjulikest tervisemõjudest kuigi head, seda eriti lapsevanemate seas. Lisaks avaldab nende tarbimisele mõju hind.

Sotsiaalministeeriumi, tervise arengu instituudi, Tartu ülikooli ja Lääne-Taani ülikooli koostöös valminud tõenduspõhises ülevaates suhkruga magustatud jookide tarbimisest ja selle põhjustatud tervisekahjude vähendamisest keskendus neljale erinevat tüüpi sekkumisele, mis võiks viia suhkrustatud jookide tarbimise vähenemiseni. Töö põhines 19 varem avaldatud süstemaatilisel analüüsil. Viimased omakorda haarasid 442 uuringut.

 

''Neile tuginedes võib öelda, et kõrge suhkru, rasva ja soola sisaldusega toidu reklaamimise piiramine on poliitikameede, mis on ettevaatusabinõuna õigustatud. See aitab muuta toitumiskäitumisega ja lastele kohase toitumisega seotud ühiskondlikke norme,'' kinnitas Köhler. Lastele avaldatava reklaamisurve vähendamiseks soovitatakse kehtestada piiranguid seadusandlikul tasandil.

 

Paremaid tulemusi annab nõuniku sõnul teadlikkuse kasvatamine. ''Lastevanemate pikaajaline nõustamine on ainus meetod, mis on osutunud laste tarbimisharjumuste muutmisel pikas perspektiivis tulemuslikuks,''sõnas Köhler. Nõustamisperiood peaks selleks kestma vähemalt kuus nädalat ja hõlmama otsest kontakti või vähemalt telefoni teel suhtlemist. Kaudse kontakti sedavõrd häid tulemusi ei saavuta. Eriti tulemuslikuks hinnatakse seejuures koolieelikute vanematele suunatud meetmeid. Madalama sotsiaalmajandusliku taustaga rühmades on kasu ka rühmapõhisest lähenemisest.

 

Otsesed meetodid on taas kaudsetest tulemuslikumad. ''Väga oluline on kaasata lapsevanemad ja et need kestaks pikka aega ehk kuus kuud või enam. Oluline on ka see, et need sisaldaks mitut komponenti ehk nii toitumist kui ka liikumist,'' sõnas Köhler.

Ainult hariduslikud, füüsilise keskkonna muutmist mittesisaldavad sekkumismeetmed toimivad rasvumise ennetamisel halvemini. Samuti ebaõnnestub sagedamini vaid ühele toiduainele keskenduvad meetmed. Teisisõnu tuleb üle vaadata kogu laste toidusedel.

 

''Nende põhjal võib öelda, et maksud ja subsiidiumid võivad mõjutada tarbimist ja tervisetulemeid, näiteks kehakaalu ja kroonilise haiguste riski. Seda eriti siis, kui maksud on kõrged,'' kinnitas Köhler.

Toote hind peaks tõusma tarbijale 10—15 protsenti. Näiteks kümneprotsendiline hinnatõus vähendab tarbimist 8—12 protsenti. Kõige tõhusam on rakendada üheaegselt mõlemat, et madalama sissetulekuga elanikkonnal oleks tarbimisalternatiive. Nõunik tõi välja, et 80 protsenti hinnapoliitilistest meetmetest olid kulusid vähendavad või kulutõhusad.

''Kõik need vaadeldud poliitikameetmed aitavad mõningal määral vähendada suhkruga magustatud jookide tarbimist, kuid parima tulemuse saavutamiseks peaks rakendama neid üheskoos. Nad kõik aitavad teineteist täiendada ja ühiselt saavutada meie eesmärki, milleks oleks parandada tervisetulemeid,'' lisas Köhler.

Kuigi Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp nõustus, et mitmed meetmed, nagu ühiskonna teadlikkuse kasvatamine, on omal kohal, oli ta hetkel kategooriliselt toiduainete maksustamise vastu. ''Meil pole siiani ühtegi tõsiseltvõetavat uuringut, mis ütleks, et toidu maksustamine või toidu halbadeks või headeks jaotamine, erinevate meetmete kasutamine on mõju avaldanud inimeste tervisenäitajatele. Nii kaua, kuni meil neid tõeseid uuringuid ei ole, siis me kindlasti maksustamise punkti ei toeta,'' laiendas Potisepp.

''Mida me teame ja just Soome näitel, on see et väga kindlalt mindi asendustoodete peale ja seda tehti üsna suurel määral. Me teame, seda et sellise maksu kehtestamine on olnud alati poliitiline otsus ja teha seda "rahva tervise nimel" on suhteliselt küüniline plaan,'' lisas Potisepp.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse kinnitas aga, et roheline raamat pole käskude-keeldude kogu, vaid võimalused inimeste tervise parandamiseks.

Vaata AK uudisklippi:

Toimetas
Jaan-Juhan Oidermaa

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Laste insuldi põhjused on seni teadmata, kuid taastusravi paraneb
  09:17

  Insult – see on ju vanade inimeste haigus! Ei, keskealiste ületöötanud meeste haigus ikka ka. Ent kas teadsid, et igal aastal läheb insuldi diagnoosiga Eesti sünnitusmajadest koju kolm kuni neli vastsündinut?

 • foto
  Pähklid peletavad haigusi
  08:43

  Täna rõõmustame pähklisõpru. Teadlased on läbi analüüsinud suure hulga varem tehtud toitumise ja tervise alaseid uuringuid ning jõudnud järeldusele, et peotäis pähkleid päevas võib mõnegi tõsise haiguse eemal hoida.

 • foto
  Magusaine ohustab hiirte tervist
  Eile

  Arvate, et olete kaval ja tarbite tavaliste karastusjookide asemel nn dieetjooke, et pääseda liigsest suhkrust? Tühjagi! Ameerika teadlaste hiirkatsed näitavad, et kunstlik magusaine aspartaam võib samuti tõsta kehakaalu ja tekitada kroonilisi tervisehädasid.

 • foto
  Sotsiaalne staatus mõjutab immuunsüsteemi tööd
  04.12

  Üksindus ja tõrjutus teeb haigeks. Süüdistada ei saa aga vaid sellega seonduvaid halbu harjumusi, nagu liigne alkoholi tarvitamine ja suitsetamine, vaid tervisele võib kehvasti mõjuda juba sotsiaalne staatus iseeneses, viitavad makaakidega tehtud katsed.

 • foto
  Video: mitte ainult Meeste Tervise konverents
  03.12

  Kas mees on mehhaaniline masin? Kuidas olla iseenda psühholoog? Mida jälgida liikumisel ja toitumisel, et püsida terve, tugev ja viljakas? Neile ja teistele küsimustele otsisti vastuseid laupäeval toimunud Korp! Sakala meeste tervise konverentsil.

 • foto
  Teaduspalavik, 1/3: Tants ümber DNA
  03.12

  Tants ümber DNA räägib elulõngast ehk DNAst, mis on kogu elu alus nii loomadele kui ka taimedele. DNA on nagu lõng, millest on võimalik teha palmikutega kampsuneid, mustriga sokke või sooje käpikuid. Mis aga juhtub siis, kui mustrilehel peaks olema viga või eksime kududes?

 • foto
  Kuidas panna ülekaalulised jalgpallifännid päevapealt oma tervisest hoolima?
  02.12

  Lühike vastus on, et sellega, mis neid ükskord oma tervise unarusse jätma pani – kirg jalgpalli vastu. Norra sporditeaduste kooli teadlased töötasid välja programmi EuroFIT, millega panna osa meeste jalgpalliarmastusest ka nende tervise kasuks tööle, andes nende käsutusse nii oma lemmiku jalgpalliklubi väljaku kui ka treenerid.

 • foto
  Tervise edendamise kampaaniad ei pruugi oma sihtgruppi kõnetada
  02.12

  Olgugi et valitsused kulutavad iga-aastaselt tervise edendamise kampaaniatele suuri summasid, ei pruugi need täita oma eesmärki, sest kõnetavad ennekõike neid, kes on tervisega seotud probleemidest juba teadlikud, märkis projekti PoHeFa koordinaator Anette Schulz Budapestis, Ungaris toimuval konverentsil "Nutrition and Physical Activity: How European Union Countries Contribute to Public Health Priorities Including Obesity".

 • foto
  Autism pole seotud gripivaktsiiniga  
  02.12

  Peaaegu 200 000 lapse uurimise käigus selgus, et autismi oht ei suurenenud lastel, kelle ema oli raseduse ajal nakatunud grippi või saanud gripivaktsiini, kirjutab The Scientist.

 • foto
  HIV-i saab diagnoosida ka koduse testiga
  01.12

  HI viirust saab diagnoosida ka kodus tehtava testiga, mille täpsus on 99,7 protsenti.

 • foto
  ''Kolme vanemaga'' laste teel seisavad uued takistused
  01.12

  Suurbritanniast võib saada peagi esimene riik maailmas, mis lubab seadusandlikul tasandil selgesõnaliselt asendada raskete pärilike haiguste ennetamiseks kunstlikul viljastamisel munarakus vigased mitokondrid terve doonori omadega. Värske töö näitab samal ajal, et aeg-ajalt võib pikema aja jooksul isegi käputäis rakku jäänud vigaseid mitokondreid terved välja süüa.

 • foto
  Sport on tervislik? Mitte ilmtingimata
  01.12

  Kuigi kõikjal propageeritakse valjuhäälselt, et sport on tervislik, siis ilmtingimata see nii ei ole, rääkis Tampere UKK instituudi tervise edendamise uuringute keskuse endine teadusdirektor Pekka Oja. Igasugune füüsiline tegevus ei mõju tervisele ühtemoodi ja kõva sporditegemine pole kaugeltki kõige parem viis oma tervist turgutada.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Kristi Krebs ja geneetikaga allkirjastatud ravimiretsept
  30.11

  Ravimeid tehakse hetkel keskmisele inimesele. Inimeste ainulaadsuse tõttu ei tea seetõttu ka arst ravimit välja kirjutades, kas ja kuidas see patsiendile üldse mõjub. Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Kristi Krebs uurib, miks reageerivad inimesed ravimitele erinevalt ja kuidas kasutada neid teadmisi edaspidi ravimisel.

 • foto
  TTÜ akustikateadlased uurivad võimalusi automüra summutamiseks
  29.11

  Pidevas mürakeskkonnas elamine kahjustab immuunsüsteemi ja vähendab vaimset võimekust ning selleks ongi oluline otsida lahendusi, kuidas summutada näiteks auto või mootorratta müra. Sellega tegelevad Tallinna tehnikaülikooli akustikateadlased.

 • foto
  Noorte veri ei pruugi vananemisest päästa
  27.11

  Veres peitub vägi. Vähemalt kui uskuda keskajast pärinevaid Ida-Euroopa rahvajutte ja hilisemaid vampiiridest kubisevaid romaanikesi. Reaalsus on aga märksa keerukam. Kui esialgsed loomkatsed vihjasid, et noorte veri leevendab tõesti vanematel liigikaaslastel vananemise sümptomeid, näitab värske töö, et noortele laastavalt mõjuv protseduur parandab vanemate olukorda imevähe.

 • foto
  Röövbakterid hävitavad ravimresistentseid mikroobe  
  24.11

  Sebrakaladega tehtud katsed kinnitavad, et teistest bakteritest toituvat mikroobi Bdellovibrio bacteriovorus saab kasutada mitmete antibiootikumide suhtes resistentsuse omandanud haigustekitaja Shigella tõrjumiseks.

 • foto
  Antibiootikumiretsepti saamine telefoni teel on vastastikuse usalduse küsimus
  24.11

  Eestis kirjutavad perearstid teiste Euroopa riikidega võrreldes antibiootikume oluliselt vähem välja. Samal ajal esineb meil patsientide sõnul ja perearstide kinnitusel praktikat, kus antibiootikume kirjutatakse välja ka telefoni teel. Kuigi see ei pruugi tunduda päris õige, on spetsialistide sõnul siin omadki kaalutluskohad ning sajaprotsendiliselt seda valeks pidada tegelikult ei saa.

 • foto
  Teedrajav Eesti uuring juhatab meeste viljatuse põhjusteni
  22.11

  Suuremahuline, üle 8000 meest hõlmanud uuring ilmus teaduspublikatsiooni kohta ebatavaliselt mahukana. Tavaliselt 14-leheküljelisi kliinilisi meditsiiniartikleid teadusajakirjades ei avaldata.

 • foto
  Nanomaterjal võib kiirendada haavandite ravi
  21.11

  Haavandid põhjustavad pikaajalist töövõimetust, kõrget suremust ja on rahaliseks koormaks ka tervishoiusüsteemile. 2011. aastal kannatas kogu maailmas krooniliste haavade käes 40 miljonit inimest. Tänapäeval ravitakse selliseid raskeid haavu antibiootikumide või haavasalvidega, ent mõlemal on omad puudused. Tartu ülikooli teadlased arendavad haavaravi efektiivsemaks muutmiseks antimikroobseid ja raviainet sisaldavaid nanokiududest katteid.

 • foto
  Teadlikkus enneagsetest sündidest on jätkuvalt madal
  17.11

  Ülemaailmselt sünnib iga kümnes laps enneaegselt. Vaatamata aga enneaegsete sündide suurele osakaalule on ühiskonna teadlikus enneaegsesusest jätkuvalt madal.

 • foto
  Uudne kapsel hõlbustab ravikuuride läbiviimist
  17.11

  Kindla graafiku alusel regulaarselt tablettide neelamine võib olla väljakutseks isegi nooremale põlvkonnale, saati siis näiteks Alzheimeri tõbe põdevatele vanuritele. Rühm teadlasi on loonud nüüd suu kaudu manustatava kapsli, mis püsib aeglaselt arstirohtu vabastades soolestikus mitmeid nädalaid. Lahendust saaks kasutada ka malaaria tõrjumiseks.

 • foto
  Pessimism osutab südamehaigusse suremise ohule  
  17.11

  Soomes läbiviidud keskealiste ja vanemate meeste ning naiste uuringust ilmnes, et pessimism on tugev riskitegur südame koronaartõvest põhjustatud surmades. See ei tähenda siiski, et optimism südamehaigusse suremise eest kaitseks.

 • foto
  Video: kuidas piirata liigset suhkrutarvitamist
  16.11

  Ülekaalulisusega seonduvate terviseprobleemide vähendamiseks tuleb pöörata muu hulgas pilk magustatud jookide vähendamise poole. Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel koostatud analüüsi kohaselt annaks parimaid tulemusi mitmekülgne meetmete pakett. Eesti Toiduliidu hinnangul pole magustatud jookide täiendav maksustamine õigustatud.

 • foto
  Doktoritöö: alkoholi tarbimist mõjutavad geenid, sünniaegne keskkond ja suhted
  16.11

  Alkoholi kuritarvitamine on üks peamistest ennetatavate surmade ja terviserikete põhjustajatest. Tartu ülikooli doktorant Mariliis Vaht uuris täna kaitstud doktoritöös geneetika ja keskkonna mõju alkoholitarbimisele. Ta leidis, et lisaks geneetilistele eelsoodumustele mõjutab probleemset alkoholitarbimist ka periood, millal inimene sündinud on.

 • foto
  Degeneratiivsed ajuhaigused on ühiskonna vananemisega kaasnev kaasaja "epideemia"
  15.11

  Arenenud riikides on inimese keskmine oodatav eluiga jõudsasti pikenenud: 20. sajandi jooksul on lisandunud eluaastaid poole võrra, ja ka käesoleval sajandil need trendid jätkuvad. Kui maailmas ja Euroopa riikides on alates 2000. aastast elupikkusele lisandunud keskmiselt 5 aastat, siis Eestis 7 aastat. See on meie inimeste oodatava eluea kasvatanud isegi pisut pikemaks kui Euroopas, paraku küll endiselt lühemana meestel, kuid tasapisi on vahe vähenemas.

 • foto
  Diabeediliidu juhataja: paljud Eesti diabeetikud pole oma haigusest teadlikud
  14.11

  Esmaspäeval, 14. novembril tähistatakse rahvusvahelist diabeedipäeva. Eesti diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes nentis, et umbes pooled Eesti diabeetikud ja eeldiabeediga inimesed pole oma haigusest teadlikud.

 • foto
  Lapseeas põetud gripp võib päästa linnugripi pandeemiast
  14.11

  Lapseeas esimesena läbipõetud gripiviirus jätab immuunsüsteemile jälje, mis pakub sarnaste gripitüvede vastu täiendavat kaitset terveks ülejäänud eluks. Paraku pärsib see immuunsuse teket teise geneetilisse rühma kuuluvate gripiviiruste vastu, näitab värske uuring.

 • foto
  Ajuliides taastas halvatud ahvide käimisvõime
  10.11

  Šveitsi teadlased esitlevad aju seljaajuga ühendavat liidest, mis võimaldas seljaaju vigastuse tõttu osaliselt halvatuks jäänud ahvidel kõndima hakata juba nädal pärast traumaatilist vahejuhtumit. Sarnasel viisil inimeste ravimiseni on jäänud parimal juhul veel paar aastat.

 • foto
  Riigikontroll: paljude laste haigused jäävad õigel ajal märkamata
  10.11

  Eesti laste tervishoiukorraldust tuleb kiiresti muuta, sest laste haigusi ei märgata piisavalt vara ning eelkooliealistest ja koolilastest käib vaid väike osa piisavalt tihti arsti juures, selgus riigikontrolli auditist.

 • foto
  Eesti sporditeadlaste uuring: kas kofeiin parandab sooritusvõimet ka kuumas?
  08.11

  Lugusid sellest, kuidas Tartu suusamaratoni finiši eel pakutud tass kanget kohvi on aidanud lõpuni pingutada, on rääkinud ja kuulnud tuhanded rahvasportlased. Seda, et kofeiin võib parandada vastupidavuslikku töövõimet, on näidanud ka mitmed teadusuuringud. Kuid selline positiive mõju paistab kehtivat vaid tavakeskkonnas, kuumas see kaob.