ÜRO: antibiootikumresistentsus ähvardab tervet maailma

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon. (Foto: Reuters/Scanpix)
26.09.2016 16:25
Rubriik: Tervis

Kohtumisel ÜRO-s andsid maailma juhid haruldaselt üksmeelselt märku soovist võidelda antibiootikumresistentsuse probleemiga.

Organisatsiooni peasekretär Ban Ki-moon ütles kohtumisel, et antibiootikumresistentsus kujutab endast laiaulatuslikku ja pikaajalist ohtu inimeste tervisele, toiduainete tootmisele ja üldisele arengule. “See ei ole mingi ebamäärane tulevikujutt. See on väga reaalne tegelikkus – kõigis maailmajagudes, arenenud ja arenguriikides, maapiirkondades ja linnades, haiglates, loomakasvatustes ja väikeasulates,” sõnas Ban.

Antibiootikumresistentsus tähendab seda, et bakterid, viirused ja haigusttekitavad seened ei allu enam antimikroobsete ravimite toimele. Ban tõi näiteks mitmed nakkushaigused, mis antibiootikumresistentsusee tõttu kiiremini levivad. “Enam kui 200 000 vastsündinut sureb igal aastal nakkushaiguste tõttu, mis ei allu enam ravile olemasolevate antibiootikumidega. Aafrikas levib vee kaudu hoogsalt multiravimresistentne tüüfus, samuti suureneb HIV-i ja AIDS-i resistentsus ravimite suhtes. Eriti ravimresistentset tuberkuloosi on leitud 105 riigis ja resistentsus malaariaravimite suhtes teeb palju muret Suur-Mekongi piirkonnas,” sõnas Ban.

ÜRO 71. Peaassamblee president Peter Thomson rõhutas kiire ja ulatusliku tegutsemise tähtsust. “Liikmesriigid leppisid kokku poliitlises avalduses, mis loob hea pinna rahvusvahelise ühistegevuse jätkamiseks. Ükski riik, valdkond või organisatsioon ei suuda seda probleemi üksinda lahendada,” sõnas Thomson kohtumisel, kus osalesid ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) ja Maailma Loomatervishoiu Organisatsioon (OIE).

Mitte ainult tervishoiuasutuste vastutus

See on esimene kord, kui riigijuhid otsustasid antibiootikumresistentsuse probleemile lahendust otsida ühiselt ja mitmes valdkonnas üheaegselt, muu hulgas inimeste ja loomade tervishoius ning põllumajanduses. Varem on ÜRO Peaassamblee sarnase terviseteemalise avalduse teinud vaid kolmel korral, varem keskenduti HIV-ile, mittenakkuslikele haigustele ja Ebola viirusele. Tervise, toiduohutuse ja arenguohu ühislahendusena kinnitasid riigid taas oma pühendumist luua riiklikud tegevuskavad antibiootikumresistentsusega võitluseks, lähtudes siinjuures ülemaailmsest antibiootikumresistentsuse tegevuskavast, mille WHO 2015. aastal koostas.

Assambleel tehtud ühisavalduses märkisid WHO, FAO ja OIE esindajad, et koostatud plaanid on vajalikud selleks, et paremini mõista probleemi täielikku ulatust ning peatada antibiootikumresistentsete ravimite väärkasutamine inimeste ja loomade tervishoius ning põllumajanduses. Avalduses toodi välja ka mõned kohustused, mille riigid antibiootikumresistentsuse lahendamisel võtavad. "Tuleb tugevdada antibiootikumide kasutamise korda, parandada inimeste teadlikkust ning edendada head tava. Samuti toetada uute antibiootikumide alternatiivide arendamist, uut diagnostikatehnoloogia ja vaktsiinide valmistamist,” seisab avalduses.

"Antibiootikumresistentsus on suur oht inimkonna tervisele, arengule ja turvalisusele. Täna vastu võetud otsused tuleb muuta kiireteks, tõhusateks, elusid päästvateks tegudeks kõigis inim- ja loomatervise ning keskkonnasektorites. Meil ei ole palju aega jäänud,” sõnas WHO peadirektor Margaret Chan.

Levinud, samas eluohtlikud nakkushaigused nagu kopsupõletik, gonorröa ja operatsioonijärgne haavainfektsioon, samuti HIV, tuberkuloos ja malaaria muutuvad antibiootikumresistentsuse tõttu järjest raskemini ravitavaks. "Kui me midagi ette ei võta, siis avaldab antibiootikumresistentsus prognooside kohaselt märkimisväärset mõju ühiskonnale, tervise ohutusele ja majandusele, mis ohustab riikide arengut,” märgiti ühisavalduses.

WHO, FAO ja OIE hinnangul juba praegu maailmas suurenev antibiootikumresistentsuse levik tuleneb antibiootikumide ja teiste antibiootikumsete vahendite üle- ning väärkasutamisest inimeste ja loomade (kaasa arvatud kalakasvandused) ravis ning viljakasvatuses, samuti nende ravimijääkide jõudmisest pinnasesse, vilja ja vette. "Antibiootikumresistentsus pole ainult haiglate probleem, see on ka probleem meie loomakasvatuste ja toidutööstuse jaoks. Põllumajandus peab kandma oma osa sellest vastutusest, kasutama antibiootikume vastutustundlikumalt, vähendama nende kasutamise vajadust ja tagama hea loomapidamishügieeni,” ütles FAO peadirektor José Graziano da Silva.

Antibiootikumidele on alternatiive

Assambleel kutsusid riikide esindajad üles paremini kasutama olemasolevaid, taskukohaseid vahendeid, millega vältida haiguste levikut inimeste ja loomade seas – vaktsineerimist, ohutut vee kasutamist ja sanitaartingimuste parandamist, head hügieeni haiglates ning loomakasvatustes. "Samuti on tähtis rakendada viise, millega tagada olemasolevate ning uute antibiootikumide asjakohane kasutamine,” märgiti ühisavalduses.

Turul valitsevatele kitsaskohtadele osutades soovitati võtta kasutusele uued ergutusmeetmed, mis soosivad investeerimist uuringutesse ja luua uusi, tõhusaid ning taskukohaseid ravimeid, kiireid diagnoosivahendeid ning teisi tähtsaid meditsiinivahendid, mis vahetaksid välja need, mille mõju hakkab kaduma.

Lisaks toonitati, et mõistlik hind ja olemasolevate või uute antibiootikumide, vaktsiinide ja teiste meditsiiniliste vahendite kättesaadavus peaksid olema ülemaailmseks prioriteediks – tuleb arvestada kõikide riikide vajadustega.

Toimetas
Virgo Siil

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Tänavune Ernst Jaaksoni stipendiumi laureaat on sporditeadlane Martin Mooses
  Eile

  Tartu ülikooli kergejõustiku didaktika lektorit Martin Moosest tunnustatakse 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumiga. Tartu ülikooli sihtasutus annab stipendiumi üle täna ülikooli aulas toimuval Eesti Vabariigi kontsertaktusel.

 • foto
  Eesti lapsed istuvad koolis ülemäära palju, teadlased pakuvad lahenduse
  Eile

  Kümme Tartu kooli on koos Tartu ülikooli liikumislaboriga kaasa tegemas Liikuma Kutsuva Kooli programmi. Kes mäletab kooliajast seda, et koridoris jooksmine on keelatud, on meeldivalt üllatunud, nähes kuidas praegu lapsi vahetundides jooksma, tantsima või suisa turnima meelitatakse.

 • foto
  Kas ööund on võimalik magada 40 minutiliste tsüklitena?
  21.02

  Soolopurjetajad, kes üksinda purjelaeva roolis ookeane ületavad, väidavad, et on. Ja selle tõestuseks teevad nad seda kuude kaupa. Kuidas mõjub tsükliline magamine inimese tervisele ja kas seda on ohutu harrastada ka igapäevaelus? Uneekspertide hinnangul on see ohtlik ja tervistkahjustav, kuid võimalik.

 • foto
  Peentolm põhjustab enneaegseid sünde
  20.02

  Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi.

 • foto
  "Vana" toit lühendab eluiga
  19.02

  Hallid juuksed, kortsud ja kiilaspäisus – märgid vananemisest on tihti kõigile näha. Suur osa elusorganisme surmani tõukavatest muutustest tekib aga silmale nähtamatul tasandil. Eluea pikkust võivad uue uurimuse kohaselt lühendada isegi toidus peituvad molekulaarsed kahjustused.

 • foto
  Teaduslikult disainitud paast vähendab ohtlike haiguste riski
  17.02

  Toitumises suuremaid muudatusi tegemata on võimalik langetada eluohtlike haiguste ohtu. Selleks tuleb kõigest iga paari kuu järel teha viiepäevane eriline dieet.

 • foto
  Treeningujärgne lihasvalu on ohumärk
  15.02

  Harjumatult koormavale treeningule või muule kehalisele tegevusele järgnev lihasvalu on keha sõnum, et vigastuste vältimiseks tuleks nüüd puhata.

 • foto
  Vastsündinud ei hakka enam B-hepatiidi vaktsiini esimesel elupäeval saama
  10.02

  Kehtiva immuniseerimiskava järgi vaktsineeritakse B-viirushepatiidi vastu esimese annusega universaalselt kõiki vastsündinuid nende esimesel elupäeval, kuid 2018. aastast eeldatavasti jõustuv kord lükkab vaktsineerimise hilisemaks.

 • foto
  Eesti teadlased tegid läbimurde papilloomiviiruse ravimite arenduses
  10.02

  Tartu ülikooli ja selle spin-off-ettevõtte Icosagen Cell Factory teadlased avastasid uudse viisi, mis võib oluliselt kiirendada inimese papilloomiviiruse vastase ravimi väljatöötamist. Uus rakuline seiresüsteemi aitab jälgida inimese papilloomiviiruse kasvu ja ravimite mõju viirusele, seda tutvustati teadusajakirjas PLOS Pathogens.

 • foto
  Prinditav mikrokiip diagnoosib haigusi vähem kui sendi eest
  09.02

  Haiguste diagnoosimiseks tuleb sageli arstidel teha analüüse, mis nõuab üksikute rakkude omaduste uurimist. See võib maksta halvimal juhul sadu eurosid. Stanfordi ülikooli teadlased esitlevad nüüd 20 minutiga prinditavat mikrokiipi, mille omahind jääb alla ühe sendi.

 • foto
  Biokeemik: kõik kiiret kaalulangetust lubavad dieedid on kahjulikud
  08.02

  Ükskõik, milline dieet, mis imekiiret kaalulangetust lubab, võib küll toimida, kuid pikas perspektiivis mõjub see tervisele kahjulikult, sest nii ränk muutus on organismile raske, rääkisTartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer. Ühtlasi vastab professor küsimustele kaalulangetusest, treenimisest ja taimetoitlusest.

 • foto
  Lahutus mõjub küpses eas naise tervisele hästi
  07.02

  Kui varasemad uuringud on toonud välja abielu või kooselu üldiselt positiivse mõju tervisele, siis värskest USA ülikoolide teadlaste uuringust selgub, et oma roll on mängida vanusel ning menopausi läbi teinud naiste tervisele mõjub lahkuminek hoopis positiivsena, abiellumisel on aga mõju kehakaalule ja alkoholitarbimisele.

 • foto
  Salmonella parandab ohvri söögiisu
  01.02

  Salmonelloosi tekitavad bakterid suudavad tõsta ohvrite söögiisu, näitavad hiirtega tehtud katsed. Teadlased loodavad, et seose lähem uurimine annab vihjeid ainevahetushäirete raviks ja aitab leida alternatiive antibiootikumravile.

 • foto
  Antibiootikum kiirendab bakterite paljunemist
  01.02

  Antibiootikumid on mõeldud bakterite tapmiseks, aga tuleb välja, et lisaks resistentsusele, mille paljud bakterid on antibiootikumide suhtes omandanud, võivad antibiootikumid bakterite paljunemisele lausa hoogu anda.

 • foto
  Ott Kiivikas: enda muutmine algab treenimisest
  31.01

  Tänases Vikerraadio saates ''Huvitaja'' rääkis kulturist Ott Kiivikas jõusaalispordist ja sellest, mida spordi harrastamisel silmas peaks pidama.

 • foto
  Alkoholireklaam tõesti tõukabki noori rohkem purjutama
  31.01

  Noored, kes puutuvad keskmisest rohkem kokku alkoholireklaamiga, purjutavad teistest rohkem ning õhutavad ka kaaslasi jooma, selgub värskest rahvusvahelisest ülevaateuuringust.

 • foto
  Doktoritöö annab riskigrupi lastele lootust diabeedist hoidumiseks
  31.01

  Autoantikehad on tuntud kurjakuulutajad, ent Jaanika Kärner kinnitab Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööga ka nende headust.

 • foto
  Inimese-sea hübriidid peibutavad piiramatu organivaruga
  30.01

  Siirdamiskõlbulike organite nappusele lahendust otsivad teadlased esitlesid esimest korda sea ja inimeste rakkudest koosnevaid embrüoid. Katsed annavad lisakindlust, et tulevikus on võimalik kasvatada inimelundeid koduloomades.

 • foto
  Tehismõistus diagnoosib sama hästi kui arst
  27.01

  Iseõppivad tehismõistused lähevad üha nupukamaks ja mõni neist tungib juba arstide töömaale. Ameerika teadlased on loonud iseõppiva arvutisüsteemi, mis oskab diagnoosida nahavähki sama hästi kui spetsialistidest arstid.

 • foto
  Tüviraku-uurija: loomades kasvatatud inimorganeid võib näha 7 – 8 aasta pärast
  26.01

  Organidoonorite nappusele lahendust otsivad ameerika ja jaapani teadlased siirdasid esimest korda roti sisemuses kasvatatud hiire kõhunäärme päris hiirde. Liikidevaheline orgaanidoonorlus hoidis raske diabeedi all kannatavaid närilisi elus enam kui aasta. Teistes loomades kasvatatud organites võib peituda võti ka inimorganite põua leevendamiseks.

 • foto
  Fukushima elanikud said õnnetuse järel kiiritada arvatust vähem
  25.01

  Fukushima tuumaõnnetuse järel radiatsiooni taset mõõtnud tuhandete kodanikuteadlaste kogutud andmete analüüs viitab, et traditsioonilised lennukitelt tehtud mõõtmised viisid õnnetusejärgsetel kuudel elanike saadud kiirgusdoosi ülehindamiseni.

 • foto
  Vanametallist potid-pannid ohustavad tervist
  24.01

  Alumiiniumnõudest, mis on tehtud ümbertöödeldud vanametallist, võib toitu eralduda tervisele kahjulikke aineid.

 • foto
  Rasedusaegne tüsistus võib hilisemas elus põhjustada südamehaiguse
  24.01

  Rasedatel esinev tüsistus ehk preeklampsia võib edaspidises elus olla südamehaiguse põhjus, mistõttu asutakse USA-s hoolikamalt uurima selle tüsistuse all kannatanud vastseid emasid.

 • foto
  Mobiilne mikroskoop muudab telefoni vähisensoriks
  18.01

  Täpse vähidiagnoosi panemine ja ravimresistentse tuberkuloosi korral antibiootikumravi määramine nõuab tavaliselt tuhandeid eurosid maksvaid analüüsiseadmeid. Sama töö võiks aga ära teha nutitelefoni külge kinnitatav mikroskoop, näitab rootsi teadlaste uuring.

 • foto
  Sebrakala aju uurimine pakub võimaliku rahutute jalgade sündroomi põhjuse
  17.01

  Inimese liigutustegevused ehk motoorika võib olla tahtmatu ja väljenduda näiteks rahutute jalgade sündroomis. Freiburgi ülikooli teadlaste juhtimisel on aga leitud üks võimalik põhjus, mis seda tahtmatut liigutamist esile kutsub.

 • foto
  Allergoloog: pähkleid tuleb anda juba imikutele
  16.01

  Vanemad peaksid ohtliku pähkliallergia vältimiseks andma lastele väikeses koguses jahvatatud pähkleid juba 4 – 6 kuu vanuselt, soovitab Ameerika Ühendriikide riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut oma uutes toitumisjuhistes. ERR Novaator uuris Tartu ülikooli lastekliiniku lastearst-allergoloog Kaja Julgelt, mida peaksid kõrva taha panema Eesti lapsevanemad.

 • foto
  Tšillides surma vastu: teravad toidud parandavad tervist
  16.01

  Terava toidu söömine võib pikendada meie eluiga. Äsja ilmunud suures edasivaatavas uuringus leiti seos tšillipipra söömise ja suremuse vähenemise vahel. Teravamaitseliste toitude eelistajate seas oli 13 protsenti väiksem suremus peamiselt südamehaiguste või rabanduse tagajärjel.

 • foto
  Epidemioloogiaprofessor: Zika viirusest lähtuv oht pole kadunud
  15.01

  Aasta pärast Ladina-Ameerikas lahvatanud Zika epideemiat on teadlased kindlamad kui kunagi varem, et viiruse ja inimloodetel nähtavate arenguhäirete vahele saab tõmmata põhjusliku seose. ERR Novaator vestles hiljuti avaldatud tõendeid kokkuvõtva ülevaate valguses Zika uuringute tuleviku teemadel töö juhtivautori, Berni ülikooli epidemioloogiaprofessori Nicola Low'ga.

 • foto
  Mesenteeria ehk kuidas meedia uue organi leidis
  11.01

  Soolekese, mesenteer ja soolekinnisti – veel nädal tagasi ei teadnud ma, mida ükski neist mõistetest tähendab. Õnneks ilmusid nende kõrval meediasse abivalmilt konteksti loomiseks märksa tuttavamad sõnad nagu "organ", "uus", "avastasid" ja "teadlased". Nädal hiljem ja pärast tosina e-kirja vahetamist ei saa ma aga endiselt kindel olla, kas minu sisemuses tuksleb uus elund või mitte.

 • foto
  Ravim aitab hambaaugul ise paraneda
  10.01

  Küll oleks hea, kui kõik hambaaugud ise ära paraneksid, nii et hambaarst ei peaks neid parandama kehavõõrast materjalist täidisega. Nüüd ongi briti teadlased avastanud, mida teha, et nii oleks, vähemalt mõnel määral.