ÜRO: antibiootikumresistentsus ähvardab tervet maailma

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon. (Foto: Reuters/Scanpix)
26.09.2016 16:25
Rubriik: Tervis

Kohtumisel ÜRO-s andsid maailma juhid haruldaselt üksmeelselt märku soovist võidelda antibiootikumresistentsuse probleemiga.

Organisatsiooni peasekretär Ban Ki-moon ütles kohtumisel, et antibiootikumresistentsus kujutab endast laiaulatuslikku ja pikaajalist ohtu inimeste tervisele, toiduainete tootmisele ja üldisele arengule. “See ei ole mingi ebamäärane tulevikujutt. See on väga reaalne tegelikkus – kõigis maailmajagudes, arenenud ja arenguriikides, maapiirkondades ja linnades, haiglates, loomakasvatustes ja väikeasulates,” sõnas Ban.

Antibiootikumresistentsus tähendab seda, et bakterid, viirused ja haigusttekitavad seened ei allu enam antimikroobsete ravimite toimele. Ban tõi näiteks mitmed nakkushaigused, mis antibiootikumresistentsusee tõttu kiiremini levivad. “Enam kui 200 000 vastsündinut sureb igal aastal nakkushaiguste tõttu, mis ei allu enam ravile olemasolevate antibiootikumidega. Aafrikas levib vee kaudu hoogsalt multiravimresistentne tüüfus, samuti suureneb HIV-i ja AIDS-i resistentsus ravimite suhtes. Eriti ravimresistentset tuberkuloosi on leitud 105 riigis ja resistentsus malaariaravimite suhtes teeb palju muret Suur-Mekongi piirkonnas,” sõnas Ban.

ÜRO 71. Peaassamblee president Peter Thomson rõhutas kiire ja ulatusliku tegutsemise tähtsust. “Liikmesriigid leppisid kokku poliitlises avalduses, mis loob hea pinna rahvusvahelise ühistegevuse jätkamiseks. Ükski riik, valdkond või organisatsioon ei suuda seda probleemi üksinda lahendada,” sõnas Thomson kohtumisel, kus osalesid ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) ja Maailma Loomatervishoiu Organisatsioon (OIE).

Mitte ainult tervishoiuasutuste vastutus

See on esimene kord, kui riigijuhid otsustasid antibiootikumresistentsuse probleemile lahendust otsida ühiselt ja mitmes valdkonnas üheaegselt, muu hulgas inimeste ja loomade tervishoius ning põllumajanduses. Varem on ÜRO Peaassamblee sarnase terviseteemalise avalduse teinud vaid kolmel korral, varem keskenduti HIV-ile, mittenakkuslikele haigustele ja Ebola viirusele. Tervise, toiduohutuse ja arenguohu ühislahendusena kinnitasid riigid taas oma pühendumist luua riiklikud tegevuskavad antibiootikumresistentsusega võitluseks, lähtudes siinjuures ülemaailmsest antibiootikumresistentsuse tegevuskavast, mille WHO 2015. aastal koostas.

Assambleel tehtud ühisavalduses märkisid WHO, FAO ja OIE esindajad, et koostatud plaanid on vajalikud selleks, et paremini mõista probleemi täielikku ulatust ning peatada antibiootikumresistentsete ravimite väärkasutamine inimeste ja loomade tervishoius ning põllumajanduses. Avalduses toodi välja ka mõned kohustused, mille riigid antibiootikumresistentsuse lahendamisel võtavad. "Tuleb tugevdada antibiootikumide kasutamise korda, parandada inimeste teadlikkust ning edendada head tava. Samuti toetada uute antibiootikumide alternatiivide arendamist, uut diagnostikatehnoloogia ja vaktsiinide valmistamist,” seisab avalduses.

"Antibiootikumresistentsus on suur oht inimkonna tervisele, arengule ja turvalisusele. Täna vastu võetud otsused tuleb muuta kiireteks, tõhusateks, elusid päästvateks tegudeks kõigis inim- ja loomatervise ning keskkonnasektorites. Meil ei ole palju aega jäänud,” sõnas WHO peadirektor Margaret Chan.

Levinud, samas eluohtlikud nakkushaigused nagu kopsupõletik, gonorröa ja operatsioonijärgne haavainfektsioon, samuti HIV, tuberkuloos ja malaaria muutuvad antibiootikumresistentsuse tõttu järjest raskemini ravitavaks. "Kui me midagi ette ei võta, siis avaldab antibiootikumresistentsus prognooside kohaselt märkimisväärset mõju ühiskonnale, tervise ohutusele ja majandusele, mis ohustab riikide arengut,” märgiti ühisavalduses.

WHO, FAO ja OIE hinnangul juba praegu maailmas suurenev antibiootikumresistentsuse levik tuleneb antibiootikumide ja teiste antibiootikumsete vahendite üle- ning väärkasutamisest inimeste ja loomade (kaasa arvatud kalakasvandused) ravis ning viljakasvatuses, samuti nende ravimijääkide jõudmisest pinnasesse, vilja ja vette. "Antibiootikumresistentsus pole ainult haiglate probleem, see on ka probleem meie loomakasvatuste ja toidutööstuse jaoks. Põllumajandus peab kandma oma osa sellest vastutusest, kasutama antibiootikume vastutustundlikumalt, vähendama nende kasutamise vajadust ja tagama hea loomapidamishügieeni,” ütles FAO peadirektor José Graziano da Silva.

Antibiootikumidele on alternatiive

Assambleel kutsusid riikide esindajad üles paremini kasutama olemasolevaid, taskukohaseid vahendeid, millega vältida haiguste levikut inimeste ja loomade seas – vaktsineerimist, ohutut vee kasutamist ja sanitaartingimuste parandamist, head hügieeni haiglates ning loomakasvatustes. "Samuti on tähtis rakendada viise, millega tagada olemasolevate ning uute antibiootikumide asjakohane kasutamine,” märgiti ühisavalduses.

Turul valitsevatele kitsaskohtadele osutades soovitati võtta kasutusele uued ergutusmeetmed, mis soosivad investeerimist uuringutesse ja luua uusi, tõhusaid ning taskukohaseid ravimeid, kiireid diagnoosivahendeid ning teisi tähtsaid meditsiinivahendid, mis vahetaksid välja need, mille mõju hakkab kaduma.

Lisaks toonitati, et mõistlik hind ja olemasolevate või uute antibiootikumide, vaktsiinide ja teiste meditsiiniliste vahendite kättesaadavus peaksid olema ülemaailmseks prioriteediks – tuleb arvestada kõikide riikide vajadustega.

Toimetas
Virgo Siil

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Sebrakala aju uurimine pakub võimaliku rahutute jalgade sündroomi põhjuse
  Eile

  Inimese liigutustegevused ehk motoorika võib olla tahtmatu ja väljenduda näiteks rahutute jalgade sündroomis. Freiburgi ülikooli teadlaste juhtimisel on aga leitud üks võimalik põhjus, mis seda tahtmatut liigutamist esile kutsub.

 • foto
  Allergoloog: pähkleid tuleb anda juba imikutele
  16.01

  Vanemad peaksid ohtliku pähkliallergia vältimiseks andma lastele väikeses koguses jahvatatud pähkleid juba 4 – 6 kuu vanuselt, soovitab Ameerika Ühendriikide riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut oma uutes toitumisjuhistes. ERR Novaator uuris Tartu ülikooli lastekliiniku lastearst-allergoloog Kaja Julgelt, mida peaksid kõrva taha panema Eesti lapsevanemad.

 • foto
  Tšillides surma vastu: teravad toidud parandavad tervist
  16.01

  Terava toidu söömine võib pikendada meie eluiga. Äsja ilmunud suures edasivaatavas uuringus leiti seos tšillipipra söömise ja suremuse vähenemise vahel. Teravamaitseliste toitude eelistajate seas oli 13 protsenti väiksem suremus peamiselt südamehaiguste või rabanduse tagajärjel.

 • foto
  Epidemioloogiaprofessor: Zika viirusest lähtuv oht pole kadunud
  15.01

  Aasta pärast Ladina-Ameerikas lahvatanud Zika epideemiat on teadlased kindlamad kui kunagi varem, et viiruse ja inimloodetel nähtavate arenguhäirete vahele saab tõmmata põhjusliku seose. ERR Novaator vestles hiljuti avaldatud tõendeid kokkuvõtva ülevaate valguses Zika uuringute tuleviku teemadel töö juhtivautori, Berni ülikooli epidemioloogiaprofessori Nicola Low'ga.

 • foto
  Mesenteeria ehk kuidas meedia uue organi leidis
  11.01

  Soolekese, mesenteer ja soolekinnisti – veel nädal tagasi ei teadnud ma, mida ükski neist mõistetest tähendab. Õnneks ilmusid nende kõrval meediasse abivalmilt konteksti loomiseks märksa tuttavamad sõnad nagu ''organ'', ''uus'', ''avastasid'' ja ''teadlased''. Nädal hiljem ja pärast tosina e-kirja vahetamist ei saa ma aga endiselt kindel olla, kas minu sisemuses tuksleb uus elund või mitte.

 • foto
  Ravim aitab hambaaugul ise paraneda
  10.01

  Küll oleks hea, kui kõik hambaaugud ise ära paraneksid, nii et hambaarst ei peaks neid parandama kehavõõrast materjalist täidisega. Nüüd ongi briti teadlased avastanud, mida teha, et nii oleks, vähemalt mõnel määral.

 • foto
  Grippi haigestumine kasvab, haripunkt on alles ees
  06.01

  Grippi haigestunuid on praegu palju, kuid haripunktist on veel vara rääkida, sest järgmisel nädalal algab kool ja see tõstab ka haigestujate arvu, ütles terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri.

 • foto
  Vahemeremaade road hoiavad aju suurema
  06.01

  Vanematel inimestel läheb aju väiksemaks. Kuid nüüd tuleb välja, et neil vanematel inimestel, kes järgivad Vahemere-äärsetes maades levinud toitumistavasid, väheneb ajumaht aeglasemalt.

 • foto
  Vanemate ülekaal pidurdab laste varajast arengut
  05.01

  Tugev ülekaalulisus ja rasvumus ei kasvata ainult inimeste riski haigestuda näiteks südame ja veresoonkonna haigustesse ning II tüüpi diabeeti, vaid võib pidurdada nende imiku- ja maimikueas olevate laste vaimset arengut. Oma mõju on ka isade ülekaalul.

 • foto
  Gripp on sel talvel nõudnud Eestis neli inimelu
  05.01

  Eesti kolme suurema haigla andmetel on gripi tõttu tänavu talvehooajal surnud neli inimest, kes kõik kuulusid riskirühma, olid vanuses üle 70 ja vaktsineerimata.

 • foto
  Hoiatus: poes müüdav õnnetina sisaldab tervisele ohtlikku pliid
  31.12

  Tartu ülikooli arheoloog Ragnar Saage ostis 2010. aastal poest hobuserauakujulised “õnnetina” kangid ning on nendega mitu aastat järjest õnne valanud. Kahe aasta eest osteti TÜ arheoloogia laborisse spektromeeter, mille kalibreerimisel sai “õnnetina” keemilist koostist analüüsitud ning selgus, et tegu on hoopis pliiga, mis on tervisele ohtlik.

 • foto
  Uudne geenimuutmistehnika paljastas HI-viiruse nõrgad küljed
  27.12

  Kuigi HIV pole enam surmatõbi, tõstavad viiruse muteerumiskiiruse tõttu ikka ja jälle pead ravile allumatud viirusetüved. Rühm teadlasi on leidnud nüüd uudset geenimuutmistehnikat kasutades viis inimese geeni, mille rivist väljalöömine paneb viiruse levikule piirid, kuid ei kahjusta seejuures inimeste rakke. Leid annab vihjeid geeniteraapiate ja püsivama mõjuga ravimite loomiseks.

 • foto
  Sünnikodu metsaääres ennustab paremat vastupanu allergiatele
  20.12

  Kolige maale, võtke koer ja jooge kodus kasvatatud lehma piima. Kuigi allergiate vältimiseks võivad sellised soovitused tunduda kummalised, võib säärane elukeskkond väga varajases nooruses aidata tõesti allergiaid ja autoimmuunhaiguseid vältida.

 • foto
  Suur diabeediuuring näitab, et laste suhkruhaiguse avaldumist on võimalik edasi lükata
  20.12

  Lapsed, kes puutuvad varases elus kokku erinevate mikroobidega, on teatud haiguste suhtes rohkem kaitstud. Nii ütleb hügieenihüpotees. Puhtus on nuhtlus ka laste esimest tüüpi diabeedi puhul, kinnitab pea kümme aastat kestnud Eesti, Soome ja Venemaa Karjala vastsündinute ja väikelaste uuring.

 • foto
  Teaduspalavik, 3/3: Tants ümber DNA
  2016

  Heidame DNA abil pilgu tulevikku. Kas DNA võimaldab aastasadade pärast paljastada, kus tegime pikemal teekonnal olles metsapeatuse või mida sõime pargipiknikul või kas geenidoping saab lahutamatuks osaks spordist? Saatejuht ja autor Marju Himma-Kadakas, režissöör Mati Kark.

 • foto
  Haigekassa ja Tartu ülikooli raport: ravikvaliteet on hea, kuid arenguruumi jagub
  2016

  Haigekassa ja Tartu ülikooli koostöös valmis ravikvaliteedi raport, milles võeti luubi alla mitmed rahvusvaheliselt võrreldavad indikaatorid, mis lubaksid teha järeldusi Eesti ravitaseme kohta. Kokkuvõtlikult tõdeti, et üldiselt on Eestis ravikvaliteet hea, kuigi mõnes valdkonnas arenguruumi jagub. Eesmärgiks seatakse, et kvaliteet oleks suurte keskhaiglate ja maakondlike raviasutuste vahel ühtlasem.

 • foto
  Viirustel on kasulikum naisi hellemalt kohelda
  2016

  Naised on väärtuslikud. Seda mitte ainult inimeste jaoks. Uus analüüs viitab, et osa haigustekitajatest on kohastunud laiema leviku huvides tekitama naistel leebemaid sümptomeid, parandades sellega oma väljavaateid nakatada raseduse või imikute rinnaga toitmise ajal nende järeltulijaid.

 • foto
  Jooksjate aju on sidusam
  2016

  Jooksmine on kasulik ja mitte ainult jalgadele, vaid ka peale. Ameerikas tehtud uuringust ilmneb, et jooksuharrastajatel toimib aju kooskõlalisemalt kui neil, kes jooksu ei harrasta.

 • foto
  Toitumisteave pakendil: kuidas teadlikult vältida tervist kahjustavat
  2016

  Teisipäevast on Euroopas kohustuslik esitada toidupakenditel toitumisalast teavet. Peamine probleem inimeste toitumise juures on liigne soola, suhkru ja küllastunud rasvhapete tarbimine.

 • foto
  Sporditeadlane: kuidas peatada laste liikumisaktiivsuse langust?
  2016

  Just sellisele küsimusele otsis vastust kaks aastat tagasi alanud liikumisfoorumite sari. Regulaarsed mõttevahetused on tänaseks jõudnud kehalise kasvatuse õppimise ja õpetamise jõulise ümberkujundamiseni. Eesmärgiks on uus, 2020. aastal rakenduv kehalise kasvatuse ainekava, mille läbinud õpilased kujuneksid liikumist armastavateks täiskasvanuteks.

 • foto
  Bakalaureusetudengite kaal kasvab
  2016

  Esimese kõrgkooli astme lõpetamisega kaasneb mitte ainult diplom, vaid sageli ka lisakaal. Bakalaureusekraadi saanud kogusid tudengiaastatega keskmiselt ligi viis lisakilo ja sellega kaasnevad terviseriskid.

 • foto
  Teaduspalavik, 2/3: Tants ümber DNA
  2016

  Kuidas kasutavad Eesti erinevate teadusvaldkondade teadlased oma uurimistöös DNAd? Heidame DNA abil pilgu silmaga nähtamatute krohmseente maailma, HI-viiruse uurimisse ja inimese pärinemisse.

 • foto
  Rasvhapped kiirendavad vähi levikut
  2016

  Vähktõvest vabanemisel saab sageli kaalukiviks kasvajarakkude levimine oma algsest koldest teistesse organitesse ja kehaosadesse. Rühm teadlasi leiab nüüd, et metastaasi soodustab kasvajarakkude pinnal avalduva valgu CD36 kaudu rasvarikka toidu söömine.

 • foto
  Eesti teadlased said jälile üllatavale raseduse katkemise põhjusele
  2016

  Raseduse iseeneslikku katkemist esineb sagedamini kui tavaliselt arvatakse. Naise ja kogu pere jaoks on see ootamatu ja kurb sündmus, millega kaasneb nii füüsiline kui emotsionaalne stress. Sellega seonduvaid stressreaktsioone aitab paljuski leevendada teadmine, miks rasedus katkes ning ka see, kui ostakse ära hoida suuremaid ja tõsiseimaid tüsistusi. Raseduse katkemises omab olulist rolli väike geeniperekond, leidsid Tartu ülikooli inimgeneetikud värskelt ilmunud teadusartiklis.

 • foto
  Laste insuldi põhjused on seni teadmata, kuid taastusravi paraneb
  2016

  Insult – see on ju vanade inimeste haigus! Ei, keskealiste ületöötanud meeste haigus ikka ka. Ent kas teadsid, et igal aastal läheb insuldi diagnoosiga Eesti sünnitusmajadest koju kolm kuni neli vastsündinut?

 • foto
  Pähklid peletavad haigusi
  2016

  Täna rõõmustame pähklisõpru. Teadlased on läbi analüüsinud suure hulga varem tehtud toitumise ja tervise alaseid uuringuid ning jõudnud järeldusele, et peotäis pähkleid päevas võib mõnegi tõsise haiguse eemal hoida.

 • foto
  Magusaine ohustab hiirte tervist
  2016

  Arvate, et olete kaval ja tarbite tavaliste karastusjookide asemel nn dieetjooke, et pääseda liigsest suhkrust? Tühjagi! Ameerika teadlaste hiirkatsed näitavad, et kunstlik magusaine aspartaam võib samuti tõsta kehakaalu ja tekitada kroonilisi tervisehädasid.

 • foto
  Sotsiaalne staatus mõjutab immuunsüsteemi tööd
  2016

  Üksindus ja tõrjutus teeb haigeks. Süüdistada ei saa aga vaid sellega seonduvaid halbu harjumusi, nagu liigne alkoholi tarvitamine ja suitsetamine, vaid tervisele võib kehvasti mõjuda juba sotsiaalne staatus iseeneses, viitavad makaakidega tehtud katsed.

 • foto
  Video: mitte ainult Meeste Tervise konverents
  2016

  Kas mees on mehhaaniline masin? Kuidas olla iseenda psühholoog? Mida jälgida liikumisel ja toitumisel, et püsida terve, tugev ja viljakas? Neile ja teistele küsimustele otsisti vastuseid laupäeval toimunud Korp! Sakala meeste tervise konverentsil.

 • foto
  Teaduspalavik, 1/3: Tants ümber DNA
  2016

  Tants ümber DNA räägib elulõngast ehk DNAst, mis on kogu elu alus nii loomadele kui ka taimedele. DNA on nagu lõng, millest on võimalik teha palmikutega kampsuneid, mustriga sokke või sooje käpikuid. Mis aga juhtub siis, kui mustrilehel peaks olema viga või eksime kududes?