ÜRO: antibiootikumresistentsus ähvardab tervet maailma

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon. (Foto: Reuters/Scanpix)
26.09.2016 16:25
Rubriik: Tervis

Kohtumisel ÜRO-s andsid maailma juhid haruldaselt üksmeelselt märku soovist võidelda antibiootikumresistentsuse probleemiga.

Organisatsiooni peasekretär Ban Ki-moon ütles kohtumisel, et antibiootikumresistentsus kujutab endast laiaulatuslikku ja pikaajalist ohtu inimeste tervisele, toiduainete tootmisele ja üldisele arengule. “See ei ole mingi ebamäärane tulevikujutt. See on väga reaalne tegelikkus – kõigis maailmajagudes, arenenud ja arenguriikides, maapiirkondades ja linnades, haiglates, loomakasvatustes ja väikeasulates,” sõnas Ban.

Antibiootikumresistentsus tähendab seda, et bakterid, viirused ja haigusttekitavad seened ei allu enam antimikroobsete ravimite toimele. Ban tõi näiteks mitmed nakkushaigused, mis antibiootikumresistentsusee tõttu kiiremini levivad. “Enam kui 200 000 vastsündinut sureb igal aastal nakkushaiguste tõttu, mis ei allu enam ravile olemasolevate antibiootikumidega. Aafrikas levib vee kaudu hoogsalt multiravimresistentne tüüfus, samuti suureneb HIV-i ja AIDS-i resistentsus ravimite suhtes. Eriti ravimresistentset tuberkuloosi on leitud 105 riigis ja resistentsus malaariaravimite suhtes teeb palju muret Suur-Mekongi piirkonnas,” sõnas Ban.

ÜRO 71. Peaassamblee president Peter Thomson rõhutas kiire ja ulatusliku tegutsemise tähtsust. “Liikmesriigid leppisid kokku poliitlises avalduses, mis loob hea pinna rahvusvahelise ühistegevuse jätkamiseks. Ükski riik, valdkond või organisatsioon ei suuda seda probleemi üksinda lahendada,” sõnas Thomson kohtumisel, kus osalesid ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) ja Maailma Loomatervishoiu Organisatsioon (OIE).

Mitte ainult tervishoiuasutuste vastutus

See on esimene kord, kui riigijuhid otsustasid antibiootikumresistentsuse probleemile lahendust otsida ühiselt ja mitmes valdkonnas üheaegselt, muu hulgas inimeste ja loomade tervishoius ning põllumajanduses. Varem on ÜRO Peaassamblee sarnase terviseteemalise avalduse teinud vaid kolmel korral, varem keskenduti HIV-ile, mittenakkuslikele haigustele ja Ebola viirusele. Tervise, toiduohutuse ja arenguohu ühislahendusena kinnitasid riigid taas oma pühendumist luua riiklikud tegevuskavad antibiootikumresistentsusega võitluseks, lähtudes siinjuures ülemaailmsest antibiootikumresistentsuse tegevuskavast, mille WHO 2015. aastal koostas.

Assambleel tehtud ühisavalduses märkisid WHO, FAO ja OIE esindajad, et koostatud plaanid on vajalikud selleks, et paremini mõista probleemi täielikku ulatust ning peatada antibiootikumresistentsete ravimite väärkasutamine inimeste ja loomade tervishoius ning põllumajanduses. Avalduses toodi välja ka mõned kohustused, mille riigid antibiootikumresistentsuse lahendamisel võtavad. "Tuleb tugevdada antibiootikumide kasutamise korda, parandada inimeste teadlikkust ning edendada head tava. Samuti toetada uute antibiootikumide alternatiivide arendamist, uut diagnostikatehnoloogia ja vaktsiinide valmistamist,” seisab avalduses.

"Antibiootikumresistentsus on suur oht inimkonna tervisele, arengule ja turvalisusele. Täna vastu võetud otsused tuleb muuta kiireteks, tõhusateks, elusid päästvateks tegudeks kõigis inim- ja loomatervise ning keskkonnasektorites. Meil ei ole palju aega jäänud,” sõnas WHO peadirektor Margaret Chan.

Levinud, samas eluohtlikud nakkushaigused nagu kopsupõletik, gonorröa ja operatsioonijärgne haavainfektsioon, samuti HIV, tuberkuloos ja malaaria muutuvad antibiootikumresistentsuse tõttu järjest raskemini ravitavaks. "Kui me midagi ette ei võta, siis avaldab antibiootikumresistentsus prognooside kohaselt märkimisväärset mõju ühiskonnale, tervise ohutusele ja majandusele, mis ohustab riikide arengut,” märgiti ühisavalduses.

WHO, FAO ja OIE hinnangul juba praegu maailmas suurenev antibiootikumresistentsuse levik tuleneb antibiootikumide ja teiste antibiootikumsete vahendite üle- ning väärkasutamisest inimeste ja loomade (kaasa arvatud kalakasvandused) ravis ning viljakasvatuses, samuti nende ravimijääkide jõudmisest pinnasesse, vilja ja vette. "Antibiootikumresistentsus pole ainult haiglate probleem, see on ka probleem meie loomakasvatuste ja toidutööstuse jaoks. Põllumajandus peab kandma oma osa sellest vastutusest, kasutama antibiootikume vastutustundlikumalt, vähendama nende kasutamise vajadust ja tagama hea loomapidamishügieeni,” ütles FAO peadirektor José Graziano da Silva.

Antibiootikumidele on alternatiive

Assambleel kutsusid riikide esindajad üles paremini kasutama olemasolevaid, taskukohaseid vahendeid, millega vältida haiguste levikut inimeste ja loomade seas – vaktsineerimist, ohutut vee kasutamist ja sanitaartingimuste parandamist, head hügieeni haiglates ning loomakasvatustes. "Samuti on tähtis rakendada viise, millega tagada olemasolevate ning uute antibiootikumide asjakohane kasutamine,” märgiti ühisavalduses.

Turul valitsevatele kitsaskohtadele osutades soovitati võtta kasutusele uued ergutusmeetmed, mis soosivad investeerimist uuringutesse ja luua uusi, tõhusaid ning taskukohaseid ravimeid, kiireid diagnoosivahendeid ning teisi tähtsaid meditsiinivahendid, mis vahetaksid välja need, mille mõju hakkab kaduma.

Lisaks toonitati, et mõistlik hind ja olemasolevate või uute antibiootikumide, vaktsiinide ja teiste meditsiiniliste vahendite kättesaadavus peaksid olema ülemaailmseks prioriteediks – tuleb arvestada kõikide riikide vajadustega.

Toimetas
Virgo Siil

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Rasvhapped kiirendavad vähi levikut
  08.12

  Vähktõvest vabanemisel saab sageli kaalukiviks kasvajarakkude levimine oma algsest koldest teistesse organitesse ja kehaosadesse. Rühm teadlasi leiab nüüd, et metastaasi soodustab kasvajarakkude pinnal avalduva valgu CD36 kaudu rasvarikka toidu söömine.

 • foto
  Eesti teadlased said jälile üllatavale raseduse katkemise põhjusele
  08.12

  Raseduse iseeneslikku katkemist esineb sagedamini kui tavaliselt arvatakse. Naise ja kogu pere jaoks on see ootamatu ja kurb sündmus, millega kaasneb nii füüsiline kui emotsionaalne stress. Sellega seonduvaid stressreaktsioone aitab paljuski leevendada teadmine, miks rasedus katkes ning ka see, kui ostakse ära hoida suuremaid ja tõsiseimaid tüsistusi. Raseduse katkemises omab olulist rolli väike geeniperekond, leidsid Tartu ülikooli inimgeneetikud värskelt ilmunud teadusartiklis.

 • foto
  Laste insuldi põhjused on seni teadmata, kuid taastusravi paraneb
  06.12

  Insult – see on ju vanade inimeste haigus! Ei, keskealiste ületöötanud meeste haigus ikka ka. Ent kas teadsid, et igal aastal läheb insuldi diagnoosiga Eesti sünnitusmajadest koju kolm kuni neli vastsündinut?

 • foto
  Pähklid peletavad haigusi
  06.12

  Täna rõõmustame pähklisõpru. Teadlased on läbi analüüsinud suure hulga varem tehtud toitumise ja tervise alaseid uuringuid ning jõudnud järeldusele, et peotäis pähkleid päevas võib mõnegi tõsise haiguse eemal hoida.

 • foto
  Magusaine ohustab hiirte tervist
  05.12

  Arvate, et olete kaval ja tarbite tavaliste karastusjookide asemel nn dieetjooke, et pääseda liigsest suhkrust? Tühjagi! Ameerika teadlaste hiirkatsed näitavad, et kunstlik magusaine aspartaam võib samuti tõsta kehakaalu ja tekitada kroonilisi tervisehädasid.

 • foto
  Sotsiaalne staatus mõjutab immuunsüsteemi tööd
  04.12

  Üksindus ja tõrjutus teeb haigeks. Süüdistada ei saa aga vaid sellega seonduvaid halbu harjumusi, nagu liigne alkoholi tarvitamine ja suitsetamine, vaid tervisele võib kehvasti mõjuda juba sotsiaalne staatus iseeneses, viitavad makaakidega tehtud katsed.

 • foto
  Video: mitte ainult Meeste Tervise konverents
  03.12

  Kas mees on mehhaaniline masin? Kuidas olla iseenda psühholoog? Mida jälgida liikumisel ja toitumisel, et püsida terve, tugev ja viljakas? Neile ja teistele küsimustele otsisti vastuseid laupäeval toimunud Korp! Sakala meeste tervise konverentsil.

 • foto
  Teaduspalavik, 1/3: Tants ümber DNA
  03.12

  Tants ümber DNA räägib elulõngast ehk DNAst, mis on kogu elu alus nii loomadele kui ka taimedele. DNA on nagu lõng, millest on võimalik teha palmikutega kampsuneid, mustriga sokke või sooje käpikuid. Mis aga juhtub siis, kui mustrilehel peaks olema viga või eksime kududes?

 • foto
  Kuidas panna ülekaalulised jalgpallifännid päevapealt oma tervisest hoolima?
  02.12

  Lühike vastus on, et sellega, mis neid ükskord oma tervise unarusse jätma pani – kirg jalgpalli vastu. Norra sporditeaduste kooli teadlased töötasid välja programmi EuroFIT, millega panna osa meeste jalgpalliarmastusest ka nende tervise kasuks tööle, andes nende käsutusse nii oma lemmiku jalgpalliklubi väljaku kui ka treenerid.

 • foto
  Tervise edendamise kampaaniad ei pruugi oma sihtgruppi kõnetada
  02.12

  Olgugi et valitsused kulutavad iga-aastaselt tervise edendamise kampaaniatele suuri summasid, ei pruugi need täita oma eesmärki, sest kõnetavad ennekõike neid, kes on tervisega seotud probleemidest juba teadlikud, märkis projekti PoHeFa koordinaator Anette Schulz Budapestis, Ungaris toimuval konverentsil "Nutrition and Physical Activity: How European Union Countries Contribute to Public Health Priorities Including Obesity".

 • foto
  Autism pole seotud gripivaktsiiniga  
  02.12

  Peaaegu 200 000 lapse uurimise käigus selgus, et autismi oht ei suurenenud lastel, kelle ema oli raseduse ajal nakatunud grippi või saanud gripivaktsiini, kirjutab The Scientist.

 • foto
  HIV-i saab diagnoosida ka koduse testiga
  01.12

  HI viirust saab diagnoosida ka kodus tehtava testiga, mille täpsus on 99,7 protsenti.

 • foto
  ''Kolme vanemaga'' laste teel seisavad uued takistused
  01.12

  Suurbritanniast võib saada peagi esimene riik maailmas, mis lubab seadusandlikul tasandil selgesõnaliselt asendada raskete pärilike haiguste ennetamiseks kunstlikul viljastamisel munarakus vigased mitokondrid terve doonori omadega. Värske töö näitab samal ajal, et aeg-ajalt võib pikema aja jooksul isegi käputäis rakku jäänud vigaseid mitokondreid terved välja süüa.

 • foto
  Sport on tervislik? Mitte ilmtingimata
  01.12

  Kuigi kõikjal propageeritakse valjuhäälselt, et sport on tervislik, siis ilmtingimata see nii ei ole, rääkis Tampere UKK instituudi tervise edendamise uuringute keskuse endine teadusdirektor Pekka Oja. Igasugune füüsiline tegevus ei mõju tervisele ühtemoodi ja kõva sporditegemine pole kaugeltki kõige parem viis oma tervist turgutada.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Kristi Krebs ja geneetikaga allkirjastatud ravimiretsept
  30.11

  Ravimeid tehakse hetkel keskmisele inimesele. Inimeste ainulaadsuse tõttu ei tea seetõttu ka arst ravimit välja kirjutades, kas ja kuidas see patsiendile üldse mõjub. Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Kristi Krebs uurib, miks reageerivad inimesed ravimitele erinevalt ja kuidas kasutada neid teadmisi edaspidi ravimisel.

 • foto
  TTÜ akustikateadlased uurivad võimalusi automüra summutamiseks
  29.11

  Pidevas mürakeskkonnas elamine kahjustab immuunsüsteemi ja vähendab vaimset võimekust ning selleks ongi oluline otsida lahendusi, kuidas summutada näiteks auto või mootorratta müra. Sellega tegelevad Tallinna tehnikaülikooli akustikateadlased.

 • foto
  Noorte veri ei pruugi vananemisest päästa
  27.11

  Veres peitub vägi. Vähemalt kui uskuda keskajast pärinevaid Ida-Euroopa rahvajutte ja hilisemaid vampiiridest kubisevaid romaanikesi. Reaalsus on aga märksa keerukam. Kui esialgsed loomkatsed vihjasid, et noorte veri leevendab tõesti vanematel liigikaaslastel vananemise sümptomeid, näitab värske töö, et noortele laastavalt mõjuv protseduur parandab vanemate olukorda imevähe.

 • foto
  Röövbakterid hävitavad ravimresistentseid mikroobe  
  24.11

  Sebrakaladega tehtud katsed kinnitavad, et teistest bakteritest toituvat mikroobi Bdellovibrio bacteriovorus saab kasutada mitmete antibiootikumide suhtes resistentsuse omandanud haigustekitaja Shigella tõrjumiseks.

 • foto
  Antibiootikumiretsepti saamine telefoni teel on vastastikuse usalduse küsimus
  24.11

  Eestis kirjutavad perearstid teiste Euroopa riikidega võrreldes antibiootikume oluliselt vähem välja. Samal ajal esineb meil patsientide sõnul ja perearstide kinnitusel praktikat, kus antibiootikume kirjutatakse välja ka telefoni teel. Kuigi see ei pruugi tunduda päris õige, on spetsialistide sõnul siin omadki kaalutluskohad ning sajaprotsendiliselt seda valeks pidada tegelikult ei saa.

 • foto
  Teedrajav Eesti uuring juhatab meeste viljatuse põhjusteni
  22.11

  Suuremahuline, üle 8000 meest hõlmanud uuring ilmus teaduspublikatsiooni kohta ebatavaliselt mahukana. Tavaliselt 14-leheküljelisi kliinilisi meditsiiniartikleid teadusajakirjades ei avaldata.

 • foto
  Nanomaterjal võib kiirendada haavandite ravi
  21.11

  Haavandid põhjustavad pikaajalist töövõimetust, kõrget suremust ja on rahaliseks koormaks ka tervishoiusüsteemile. 2011. aastal kannatas kogu maailmas krooniliste haavade käes 40 miljonit inimest. Tänapäeval ravitakse selliseid raskeid haavu antibiootikumide või haavasalvidega, ent mõlemal on omad puudused. Tartu ülikooli teadlased arendavad haavaravi efektiivsemaks muutmiseks antimikroobseid ja raviainet sisaldavaid nanokiududest katteid.

 • foto
  Teadlikkus enneagsetest sündidest on jätkuvalt madal
  17.11

  Ülemaailmselt sünnib iga kümnes laps enneaegselt. Vaatamata aga enneaegsete sündide suurele osakaalule on ühiskonna teadlikus enneaegsesusest jätkuvalt madal.

 • foto
  Uudne kapsel hõlbustab ravikuuride läbiviimist
  17.11

  Kindla graafiku alusel regulaarselt tablettide neelamine võib olla väljakutseks isegi nooremale põlvkonnale, saati siis näiteks Alzheimeri tõbe põdevatele vanuritele. Rühm teadlasi on loonud nüüd suu kaudu manustatava kapsli, mis püsib aeglaselt arstirohtu vabastades soolestikus mitmeid nädalaid. Lahendust saaks kasutada ka malaaria tõrjumiseks.

 • foto
  Pessimism osutab südamehaigusse suremise ohule  
  17.11

  Soomes läbiviidud keskealiste ja vanemate meeste ning naiste uuringust ilmnes, et pessimism on tugev riskitegur südame koronaartõvest põhjustatud surmades. See ei tähenda siiski, et optimism südamehaigusse suremise eest kaitseks.

 • foto
  Video: kuidas piirata liigset suhkrutarvitamist
  16.11

  Ülekaalulisusega seonduvate terviseprobleemide vähendamiseks tuleb pöörata muu hulgas pilk magustatud jookide vähendamise poole. Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel koostatud analüüsi kohaselt annaks parimaid tulemusi mitmekülgne meetmete pakett. Eesti Toiduliidu hinnangul pole magustatud jookide täiendav maksustamine õigustatud.

 • foto
  Doktoritöö: alkoholi tarbimist mõjutavad geenid, sünniaegne keskkond ja suhted
  16.11

  Alkoholi kuritarvitamine on üks peamistest ennetatavate surmade ja terviserikete põhjustajatest. Tartu ülikooli doktorant Mariliis Vaht uuris täna kaitstud doktoritöös geneetika ja keskkonna mõju alkoholitarbimisele. Ta leidis, et lisaks geneetilistele eelsoodumustele mõjutab probleemset alkoholitarbimist ka periood, millal inimene sündinud on.

 • foto
  Degeneratiivsed ajuhaigused on ühiskonna vananemisega kaasnev kaasaja "epideemia"
  15.11

  Arenenud riikides on inimese keskmine oodatav eluiga jõudsasti pikenenud: 20. sajandi jooksul on lisandunud eluaastaid poole võrra, ja ka käesoleval sajandil need trendid jätkuvad. Kui maailmas ja Euroopa riikides on alates 2000. aastast elupikkusele lisandunud keskmiselt 5 aastat, siis Eestis 7 aastat. See on meie inimeste oodatava eluea kasvatanud isegi pisut pikemaks kui Euroopas, paraku küll endiselt lühemana meestel, kuid tasapisi on vahe vähenemas.

 • foto
  Diabeediliidu juhataja: paljud Eesti diabeetikud pole oma haigusest teadlikud
  14.11

  Esmaspäeval, 14. novembril tähistatakse rahvusvahelist diabeedipäeva. Eesti diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes nentis, et umbes pooled Eesti diabeetikud ja eeldiabeediga inimesed pole oma haigusest teadlikud.

 • foto
  Lapseeas põetud gripp võib päästa linnugripi pandeemiast
  14.11

  Lapseeas esimesena läbipõetud gripiviirus jätab immuunsüsteemile jälje, mis pakub sarnaste gripitüvede vastu täiendavat kaitset terveks ülejäänud eluks. Paraku pärsib see immuunsuse teket teise geneetilisse rühma kuuluvate gripiviiruste vastu, näitab värske uuring.

 • foto
  Ajuliides taastas halvatud ahvide käimisvõime
  10.11

  Šveitsi teadlased esitlevad aju seljaajuga ühendavat liidest, mis võimaldas seljaaju vigastuse tõttu osaliselt halvatuks jäänud ahvidel kõndima hakata juba nädal pärast traumaatilist vahejuhtumit. Sarnasel viisil inimeste ravimiseni on jäänud parimal juhul veel paar aastat.