Elektriallergia muudab tajumatu reaalsuseks

Video
Piret Järvis
18.05.2016 22:28
Rubriik: Tervis

Ärevus, peavalu, unehäired, uimasus – nn elektroülitundlikkuse sümptomite nimekiri võiks tehnoloogiast ja elektromagnetväljadest küllastunud maailmas jätkuda mitmel leheküljel. Kuigi kaebuste reaalsuses pole mõtet kahelda, napib teaduskirjanduses elektromagnetväljade ja halva enesetunde sidumiseks tõendeid. Kahtlustada võib tugevat notseeboefekti.

''Maailma tervishoiuorganisatsioon on seda küsimust põhjalikult uurinud. Seni ei ole suudetud tõestada, et selline nähtus üldse esineb. Seda on uuritud pimekatsetega. Näiteks tehakse seda selliselt, et inimene paigaldatakse teatud ruumi ja ta peab siis vajutama vajutama nupule, kuna on elektromagnetlained sisse lülitatud ja kuna välja lülitatud. [...] On selgunud, et ei ole ühtegi sellist inimest leitud, kes suudaks seda avastada või tunnetada,'' märkis terviseameti peaspetsialist Margus Mihkelsoo saates ''Pealtnägija''. Kui viimase väite paikapidavust pole võimalik täie kindlusega kontrollida, siis laiem pilt on järeldusega kooskõlas.

Tõendeid napib

Näiteks nenditi 2010. aastal ilmunud 46 pime- või topeltpimekatset ning 1175 elektroülitundlikkuse all kannatavat inimest haaranud ülevaateartiklis, et elektromagnetlainete idiopaatilise keskkonnatalumatusega sidumiseks puuduvad ühesed tõendid. Samas viitas osa analüüsi haaratud uuringutest, et akuutsete sümptomite tekitamises võib mängida rolli notseeboefekt. Nii pidasid autorid vähetõenäoliseks, et võimaliku bioelektromagnetilisele mehhanismi otsimisele keskendumine pakub nn elektriallergia sümptomite all kannatavatele patsientidele pikaajalist abi.

Sarnaselt on üritatud pime- või topeltpimekatsetega otsida elektromagnetväljade mõjul elektroülitundlikkuse all kurtvate inimeste füsioloogias nähtavaid muutusi. Aastal 2011 ilmunud ülevaateartiklis leiti teaduskirjandusest 29 tulemeid objektiivselt hinnanud tööd. Neist viies märgati, et elektromagnetväli vähendas näiteks südame löögisagedust ja vererõhku, parandas ruumimälu ja halvendas visuaalset tähelepanuvõimet. Enamikel juhtudel oli aga üksiktulemitega, mida ei õnnestunud teistes katsetes korrata.

Une ajal aju elektrilisi aktiivsuse mõõtmisel võrreldes kontrollrühmaga erisusi ei täheldatud. Teisisõnu viitavad tulemused autorite sõnul taas, et kehva tervise peapõhjuseks pole elektromagnetväljad.

Teisel pool rindejoont

Eestis on teemaga tegelenud teadlasi käputäis. Saate raames võttis ''Pealtnägija'' ühendust Tallinna tehnikaülikooli biomeditsiinitehnika instituudi vanemteaduri Hiie Hinrikusega, kes on uurinud, millist mõju avaldab ajutegevusele mobiiltelefonide elektromagnetkiirgus.

Professori sõnul on mõju olemas ja ''tekitab alkoholi tarbimisega sarnase efekti'' -- täpsemalt tõusevad signaalis kõrgemad sagedused, nn beeta-lained. Selle ulatus on aga sedavõrd väike, et inimesed ise seda ei taju. ''Meil õnnestus see mõju kätte saada ja mitte ühel kahel inimesel, vaid tõesti mitmel grupil. Meil neid uuritavaid oli üle saja – pooleteise saja ringis. [...] Me tegime ka selgeks, et oluliselt mõjutatavad olid umbes kolmandik sellest kontingendist,'' selgitas emeriitprofessor.

Hinkrikus tõi välja, et kiirgus tungib laste ajju sügavamale kui täiskasvanu ajju. ''Pikaajalised mõjud ei ole tõestatud, nagu me rääkisime,'' lisas vanemteadur.

Maailmas leidub aga ka teadlasi, kes on potentsiaalsete kahjulike mõjude osas tunduvalt häälekamad, näiteks maineka Rootsi Karolinska instituudi neuroteadlane Olle Johansson. ''On õudne, et päris hästi kontrollitud mitu korda korratud eksperimentides näed sa meeste spermidele väga dramaatilist mõju. Kui nad on sunnitud näiteks mobiiltelefoni kasutama, siis väheneb nende kvaliteet, elujõulisus jne (sic!),'' sõnas ajuteadlane.

''Ent kõige õudsem asi on genotoksiline efekt. Need mikrolained ja magnetväljad kahjustavad su DNA molekule. Kui sellised kahjustused edasi antakse, võib see tähendada evolutsiooniliselt dramaatilisi muutusi. [...] Juba on hiirtega tehtud uuringuid, [...] milles on nähtud, et viiendaks põlvkonnaks on need hiired täiesti steriilsed,'' lisas Johansson. Inimeste puhul võib see tema hinnangul tähendada, et umbes 150 aasta pärast ei suuda praegu elavate inimeste järeltulijad enam lapsi saada.

Ametlik versioon

Möödunud aastal ilmunud Euroopa Komisjoni tekkivate ja hiljuti avastatud terviseriskide teaduskomitee raporti kohaselt pole aga pilt nii sünge. Ülevaates tuuakse küll viide 2009. aastal avaldatud tööle, milles täheldati Johanssoni viidatud spermide elujõulisuse ja kvaliteedi vähenemist, kuid uurimusse tuleb suhtuda ettevaatusega. Eksperimente tehti 16 tunni vältel katseklaasis ja erineelduvuskiirus (SAR) ulatus 0,4 W/kg'st kuni 27,5 W/kg'ni. Euroopas ei tohi erineelduvuskiirus näiteks mobiiltelefonide puhul ületada aga 10 grammis koes 2,0 vatti kilogrammi kohta.

Enamikes raadiosageduslike elektromagnetväljade mõju pärilikkusainele uurinud töödes pole aga mitte-soojuslike tasemete juures DNA kahjustumist täheldatud. DNA ahelate katkemist on märgatud harva.

Vaatamata teaduskomitee 2009. aastal ilmunud sarnastele järeldustele jõudnud raportile peegeldub Euroopa Liidu tava rakendada ettevaatusprintsiipi ka kõige kõrgemal tasemel.

2011. aastal avaldas Euroopa Parlament resolutsiooni, milles märgitakse muu hulgas, et ''ka äärmiselt madalad sagedused, mis tulenevad kõrgepingeliinidelt või teatud telekommunikatsiooni ja mobiilsidega seotud seadetelt näivad omavat rohkem või vähem potentsiaalselt kahjulikku efekti taimedel, putukatel, loomadel ja ka inimestel, isegi, kui kiirgusetase on allpool kehtestatud piirnorme''.

Terviseameti peaspetsialist Margus Mihkelsoo märkis, et Eestis on raske leida kohta, kus elektromagnetvälja tugevus isegi piirtasemele läheneks. ''Tavaliselt jäävad need tasemed 10 kuni 100 korda väiksemaks,'' sõnas peaspetsialist.
---
Kuigi elektroülitundlikkuse sümptomite ja elektromagnetväljade vahel puudub seega tänaseks ilmunud teaduskirjanduse põhjal selge seos, ei muuda see nende all kannatavate inimeste kaebusi vähem reaalseteks. Suhteliselt väikest katserühma hõlmanud uuring on viidanud, et nad kannatavad sagedamini näiteks ärevuse ja depressiooni all ning nende tervis on üldiselt kehvem. Paraku tähendab seose puudumine, et ka sümptomite leevendamine ei pruugi osutuda kõige lihtsamaks.

Toimetas
Jaan-Juhan Oidermaa

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Sebrakala aju uurimine pakub võimaliku rahutute jalgade sündroomi põhjuse
  Eile

  Inimese liigutustegevused ehk motoorika võib olla tahtmatu ja väljenduda näiteks rahutute jalgade sündroomis. Freiburgi ülikooli teadlaste juhtimisel on aga leitud üks võimalik põhjus, mis seda tahtmatut liigutamist esile kutsub.

 • foto
  Allergoloog: pähkleid tuleb anda juba imikutele
  16.01

  Vanemad peaksid ohtliku pähkliallergia vältimiseks andma lastele väikeses koguses jahvatatud pähkleid juba 4 – 6 kuu vanuselt, soovitab Ameerika Ühendriikide riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut oma uutes toitumisjuhistes. ERR Novaator uuris Tartu ülikooli lastekliiniku lastearst-allergoloog Kaja Julgelt, mida peaksid kõrva taha panema Eesti lapsevanemad.

 • foto
  Tšillides surma vastu: teravad toidud parandavad tervist
  16.01

  Terava toidu söömine võib pikendada meie eluiga. Äsja ilmunud suures edasivaatavas uuringus leiti seos tšillipipra söömise ja suremuse vähenemise vahel. Teravamaitseliste toitude eelistajate seas oli 13 protsenti väiksem suremus peamiselt südamehaiguste või rabanduse tagajärjel.

 • foto
  Epidemioloogiaprofessor: Zika viirusest lähtuv oht pole kadunud
  15.01

  Aasta pärast Ladina-Ameerikas lahvatanud Zika epideemiat on teadlased kindlamad kui kunagi varem, et viiruse ja inimloodetel nähtavate arenguhäirete vahele saab tõmmata põhjusliku seose. ERR Novaator vestles hiljuti avaldatud tõendeid kokkuvõtva ülevaate valguses Zika uuringute tuleviku teemadel töö juhtivautori, Berni ülikooli epidemioloogiaprofessori Nicola Low'ga.

 • foto
  Mesenteeria ehk kuidas meedia uue organi leidis
  11.01

  Soolekese, mesenteer ja soolekinnisti – veel nädal tagasi ei teadnud ma, mida ükski neist mõistetest tähendab. Õnneks ilmusid nende kõrval meediasse abivalmilt konteksti loomiseks märksa tuttavamad sõnad nagu ''organ'', ''uus'', ''avastasid'' ja ''teadlased''. Nädal hiljem ja pärast tosina e-kirja vahetamist ei saa ma aga endiselt kindel olla, kas minu sisemuses tuksleb uus elund või mitte.

 • foto
  Ravim aitab hambaaugul ise paraneda
  10.01

  Küll oleks hea, kui kõik hambaaugud ise ära paraneksid, nii et hambaarst ei peaks neid parandama kehavõõrast materjalist täidisega. Nüüd ongi briti teadlased avastanud, mida teha, et nii oleks, vähemalt mõnel määral.

 • foto
  Grippi haigestumine kasvab, haripunkt on alles ees
  06.01

  Grippi haigestunuid on praegu palju, kuid haripunktist on veel vara rääkida, sest järgmisel nädalal algab kool ja see tõstab ka haigestujate arvu, ütles terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri.

 • foto
  Vahemeremaade road hoiavad aju suurema
  06.01

  Vanematel inimestel läheb aju väiksemaks. Kuid nüüd tuleb välja, et neil vanematel inimestel, kes järgivad Vahemere-äärsetes maades levinud toitumistavasid, väheneb ajumaht aeglasemalt.

 • foto
  Vanemate ülekaal pidurdab laste varajast arengut
  05.01

  Tugev ülekaalulisus ja rasvumus ei kasvata ainult inimeste riski haigestuda näiteks südame ja veresoonkonna haigustesse ning II tüüpi diabeeti, vaid võib pidurdada nende imiku- ja maimikueas olevate laste vaimset arengut. Oma mõju on ka isade ülekaalul.

 • foto
  Gripp on sel talvel nõudnud Eestis neli inimelu
  05.01

  Eesti kolme suurema haigla andmetel on gripi tõttu tänavu talvehooajal surnud neli inimest, kes kõik kuulusid riskirühma, olid vanuses üle 70 ja vaktsineerimata.

 • foto
  Hoiatus: poes müüdav õnnetina sisaldab tervisele ohtlikku pliid
  31.12

  Tartu ülikooli arheoloog Ragnar Saage ostis 2010. aastal poest hobuserauakujulised “õnnetina” kangid ning on nendega mitu aastat järjest õnne valanud. Kahe aasta eest osteti TÜ arheoloogia laborisse spektromeeter, mille kalibreerimisel sai “õnnetina” keemilist koostist analüüsitud ning selgus, et tegu on hoopis pliiga, mis on tervisele ohtlik.

 • foto
  Uudne geenimuutmistehnika paljastas HI-viiruse nõrgad küljed
  27.12

  Kuigi HIV pole enam surmatõbi, tõstavad viiruse muteerumiskiiruse tõttu ikka ja jälle pead ravile allumatud viirusetüved. Rühm teadlasi on leidnud nüüd uudset geenimuutmistehnikat kasutades viis inimese geeni, mille rivist väljalöömine paneb viiruse levikule piirid, kuid ei kahjusta seejuures inimeste rakke. Leid annab vihjeid geeniteraapiate ja püsivama mõjuga ravimite loomiseks.

 • foto
  Sünnikodu metsaääres ennustab paremat vastupanu allergiatele
  20.12

  Kolige maale, võtke koer ja jooge kodus kasvatatud lehma piima. Kuigi allergiate vältimiseks võivad sellised soovitused tunduda kummalised, võib säärane elukeskkond väga varajases nooruses aidata tõesti allergiaid ja autoimmuunhaiguseid vältida.

 • foto
  Suur diabeediuuring näitab, et laste suhkruhaiguse avaldumist on võimalik edasi lükata
  20.12

  Lapsed, kes puutuvad varases elus kokku erinevate mikroobidega, on teatud haiguste suhtes rohkem kaitstud. Nii ütleb hügieenihüpotees. Puhtus on nuhtlus ka laste esimest tüüpi diabeedi puhul, kinnitab pea kümme aastat kestnud Eesti, Soome ja Venemaa Karjala vastsündinute ja väikelaste uuring.

 • foto
  Teaduspalavik, 3/3: Tants ümber DNA
  2016

  Heidame DNA abil pilgu tulevikku. Kas DNA võimaldab aastasadade pärast paljastada, kus tegime pikemal teekonnal olles metsapeatuse või mida sõime pargipiknikul või kas geenidoping saab lahutamatuks osaks spordist? Saatejuht ja autor Marju Himma-Kadakas, režissöör Mati Kark.

 • foto
  Haigekassa ja Tartu ülikooli raport: ravikvaliteet on hea, kuid arenguruumi jagub
  2016

  Haigekassa ja Tartu ülikooli koostöös valmis ravikvaliteedi raport, milles võeti luubi alla mitmed rahvusvaheliselt võrreldavad indikaatorid, mis lubaksid teha järeldusi Eesti ravitaseme kohta. Kokkuvõtlikult tõdeti, et üldiselt on Eestis ravikvaliteet hea, kuigi mõnes valdkonnas arenguruumi jagub. Eesmärgiks seatakse, et kvaliteet oleks suurte keskhaiglate ja maakondlike raviasutuste vahel ühtlasem.

 • foto
  Viirustel on kasulikum naisi hellemalt kohelda
  2016

  Naised on väärtuslikud. Seda mitte ainult inimeste jaoks. Uus analüüs viitab, et osa haigustekitajatest on kohastunud laiema leviku huvides tekitama naistel leebemaid sümptomeid, parandades sellega oma väljavaateid nakatada raseduse või imikute rinnaga toitmise ajal nende järeltulijaid.

 • foto
  Jooksjate aju on sidusam
  2016

  Jooksmine on kasulik ja mitte ainult jalgadele, vaid ka peale. Ameerikas tehtud uuringust ilmneb, et jooksuharrastajatel toimib aju kooskõlalisemalt kui neil, kes jooksu ei harrasta.

 • foto
  Toitumisteave pakendil: kuidas teadlikult vältida tervist kahjustavat
  2016

  Teisipäevast on Euroopas kohustuslik esitada toidupakenditel toitumisalast teavet. Peamine probleem inimeste toitumise juures on liigne soola, suhkru ja küllastunud rasvhapete tarbimine.

 • foto
  Sporditeadlane: kuidas peatada laste liikumisaktiivsuse langust?
  2016

  Just sellisele küsimusele otsis vastust kaks aastat tagasi alanud liikumisfoorumite sari. Regulaarsed mõttevahetused on tänaseks jõudnud kehalise kasvatuse õppimise ja õpetamise jõulise ümberkujundamiseni. Eesmärgiks on uus, 2020. aastal rakenduv kehalise kasvatuse ainekava, mille läbinud õpilased kujuneksid liikumist armastavateks täiskasvanuteks.

 • foto
  Bakalaureusetudengite kaal kasvab
  2016

  Esimese kõrgkooli astme lõpetamisega kaasneb mitte ainult diplom, vaid sageli ka lisakaal. Bakalaureusekraadi saanud kogusid tudengiaastatega keskmiselt ligi viis lisakilo ja sellega kaasnevad terviseriskid.

 • foto
  Teaduspalavik, 2/3: Tants ümber DNA
  2016

  Kuidas kasutavad Eesti erinevate teadusvaldkondade teadlased oma uurimistöös DNAd? Heidame DNA abil pilgu silmaga nähtamatute krohmseente maailma, HI-viiruse uurimisse ja inimese pärinemisse.

 • foto
  Rasvhapped kiirendavad vähi levikut
  2016

  Vähktõvest vabanemisel saab sageli kaalukiviks kasvajarakkude levimine oma algsest koldest teistesse organitesse ja kehaosadesse. Rühm teadlasi leiab nüüd, et metastaasi soodustab kasvajarakkude pinnal avalduva valgu CD36 kaudu rasvarikka toidu söömine.

 • foto
  Eesti teadlased said jälile üllatavale raseduse katkemise põhjusele
  2016

  Raseduse iseeneslikku katkemist esineb sagedamini kui tavaliselt arvatakse. Naise ja kogu pere jaoks on see ootamatu ja kurb sündmus, millega kaasneb nii füüsiline kui emotsionaalne stress. Sellega seonduvaid stressreaktsioone aitab paljuski leevendada teadmine, miks rasedus katkes ning ka see, kui ostakse ära hoida suuremaid ja tõsiseimaid tüsistusi. Raseduse katkemises omab olulist rolli väike geeniperekond, leidsid Tartu ülikooli inimgeneetikud värskelt ilmunud teadusartiklis.

 • foto
  Laste insuldi põhjused on seni teadmata, kuid taastusravi paraneb
  2016

  Insult – see on ju vanade inimeste haigus! Ei, keskealiste ületöötanud meeste haigus ikka ka. Ent kas teadsid, et igal aastal läheb insuldi diagnoosiga Eesti sünnitusmajadest koju kolm kuni neli vastsündinut?

 • foto
  Pähklid peletavad haigusi
  2016

  Täna rõõmustame pähklisõpru. Teadlased on läbi analüüsinud suure hulga varem tehtud toitumise ja tervise alaseid uuringuid ning jõudnud järeldusele, et peotäis pähkleid päevas võib mõnegi tõsise haiguse eemal hoida.

 • foto
  Magusaine ohustab hiirte tervist
  2016

  Arvate, et olete kaval ja tarbite tavaliste karastusjookide asemel nn dieetjooke, et pääseda liigsest suhkrust? Tühjagi! Ameerika teadlaste hiirkatsed näitavad, et kunstlik magusaine aspartaam võib samuti tõsta kehakaalu ja tekitada kroonilisi tervisehädasid.

 • foto
  Sotsiaalne staatus mõjutab immuunsüsteemi tööd
  2016

  Üksindus ja tõrjutus teeb haigeks. Süüdistada ei saa aga vaid sellega seonduvaid halbu harjumusi, nagu liigne alkoholi tarvitamine ja suitsetamine, vaid tervisele võib kehvasti mõjuda juba sotsiaalne staatus iseeneses, viitavad makaakidega tehtud katsed.

 • foto
  Video: mitte ainult Meeste Tervise konverents
  2016

  Kas mees on mehhaaniline masin? Kuidas olla iseenda psühholoog? Mida jälgida liikumisel ja toitumisel, et püsida terve, tugev ja viljakas? Neile ja teistele küsimustele otsisti vastuseid laupäeval toimunud Korp! Sakala meeste tervise konverentsil.

 • foto
  Teaduspalavik, 1/3: Tants ümber DNA
  2016

  Tants ümber DNA räägib elulõngast ehk DNAst, mis on kogu elu alus nii loomadele kui ka taimedele. DNA on nagu lõng, millest on võimalik teha palmikutega kampsuneid, mustriga sokke või sooje käpikuid. Mis aga juhtub siis, kui mustrilehel peaks olema viga või eksime kududes?