Miks tööl külm on, kuidas ahju kütta ja teisi igavikulisi küsimusi

Kass kamina ees. (Foto: Matt Olsen/Creative Commons)
8.01.2016 17:34
Rubriik: Tehnika

Külmad ilmad on toonud taas päevakorrale küsimuse, kuidas tuba meeldivalt soojana hoida. ERR Novaator otsis vastuseid Tallinna tehnikaülikooli kütte ja ventilatsiooni õppetooli lektorilt Dmitri Loginovilt.

Alustuseks, mis on peamine asi, mida peaks ahju küttes meeles pidama?

Kuna kütuse mittetäielikul põlemisel väheneb ahjus soojaandvus umbes 70 protsendi võrra, peab kogu kütmise vältel hoolitsema, et põlemisõhku oleks koldes piisaval määral. Samas ei tohi koldesse lasta õhku ka liiga palju. Liigne õhk, mis ei osale põlemises, jahutab asjatult lõõristiku sisepindu.

Õhku on koldes parajal määral, kui leek on hele, jõuline ja pööratud ülespoole. Liigõhk on kütmisel siiski vähem kahjulik kui mittetäielik põlemine. Ahju ei tohi panna korraga ka liiga palju kütust. Sellisel juhul võib ahju sisemuse temperatuur tõusta päris kiiresti liiga kõrgele, ahju välispind aga ei jõua üles soojeneda ja tulemusena võivad tekkida praod.

Samuti võiks üle korrata, miks ei tohiks küttepuud märjad olla...
Niiske kütuse kütteväärtus on madal. Näiteks annab õhukuiv küttepuit põlemisel kuni 80 protsendi võrra rohkem sooja kui märg või toores puit. Eriti madal on niiske turba kütteväärtus. Märja kütuse korral on ahjukolde temperatuur madalam ning seega ei saa põlemine toimuda täielikult. Lisaks asjatule kütuse raiskamisele põhjustab märja kütuse kasutamine lõõride ja korstnate pigitumist ning nõe kogunemist. Tulemuseks on tuleoht ja ahju lagunemine.

Tänapäeval kasutatakse laialdaselt ka keskkütet. Uusi radiaatoreid ostes üritavad müügimehed ikka ja jälle põhjendada, kuidas just nende müüdav mudel paneb vee ühes või teises suunas liigutamisega need rohkem sooja andma. Kui palju selles tõtt on?
Üldiselt mõjutab vesiküttekeha, sealhulgas ka radiaatori, soojusväljastust soojuskandja liikumise suund ehk peale- ja tagasivoolutorustiku ühendus järgmiselt. Kui voolu suund ülevalt alla, siis parandustegur on 1 st nominaalne soojusväljastus. Alt alla ühendusel 0,9; alt üles süsteemil väheneb see aga 1,25 korda ehk ligikaudu 0,8ni. Lisaks parandavad pikkades küttekehades soojuskandja jaotamist spetsiaalsed sisemised jaotusplaadid, mis tagavad pika küttekeha ühtlasema pinnatemperatuuri.

Peale soojuskandja liikumise suunale mõjutavad keskküttesüstemis küttekeha soojusväljastust erinevus küttekeha läbivast arvutuslikust vooluhulgast, õhurõhk, küttekeha värvimine, radiaatori asukoht, selle varjestatus ja erinevad kasutamisega seonduvad tegurid nagu küttekeha sisepindade saastatus, õhu olemasolu küttesüsteemis jmt

Külmemate ilmade korral ei tahaks kallist sooja välja lasta, kuid läppunud õhuga ruumis pole ka meeldiv viibida. Kas ventilatsioon imeb toast sooja õhu välja ja kuidas seda vältida?
Toimiv ventilatsioonisüsteem imeb teenindavast ruumist igal juhul õhu välja. Küsimus on selles, mis moel asendatakse seda õhku välisõhuga. Kui on kasutusel näiteks mehaaniline sissepuhke-väljatõmbe ventilatsioonisüsteem õhu retsirkulatsiooniga või soojustagastusega, siis õhu ettesoojendamisega seotud soojuskadusid karta ei tasu. Esimesel juhul need puuduvad, viimasel tagastatakse suurem osa kulutatud soojusest ventilatsiooniagregaadi soojusvaheti abil.

Lisaks, ventilatsiooniseadme automaatika võimaldab piirata sissepuhutava õhu kogust sõltuvalt välisõhu temperatuurist. Teisisõnu, madalamate välisõhu temperatuuride korral on lubatud sissepuhutava õhu kogust vähendada. Juhul, kui on kasutuses soojustagastuseta mehaaniline väljatõmbesüsteem või loomulik ventilatsioon, mille puhul asendatakse ruumist eemaldatav õhuvooluhulk siseneva õhuga läbi piirdetarindite, aitab soojuskadusid vähendada ja soojuslikku mugavust tagada õhuvooluhulga vähendamine. Näiteks värskeõhuklappide osaline sulgumine, aknaraamide ja -pilude teipimine jms.

Kasvõi meie enda toimetuse ruumides võib sageli tunda, et tuba on jahe, kuigi termomeetri järgi jääb õhutemperatuur nii-öelda soovitatava piiresse. Millest see sõltub ja millist rolli mängib selle juures õhuniiskus?
Nähtuse põhjuseks võib muu hulgas olla ruumi madal operatiivne temperatuur. Taoline olukord võib tekkida näiteks suure aknaklaasi või klaaspinna lähedal. Kuna soojus eraldub inimeselt tavaolukorras eeskätt kiirguse ja konvektsiooni teel, siis mõjutavad soojustunnetust nii õhu kui ka ümbritsevate pindade temperatuurid. Ruumi õhu ja keskmise kiirgustemperatuuri koosmõju väljendatakse operatiivse temperatuuriga.

Tavaolukorras võib operatiivset temperatuuri avaldada ruumi õhu ja ümbritsevate pindade kiirgustemperatuuride poolsummana. Tavaline õhutermomeeter aga seda ei fikseeri. Madalamat kiirgustemperatuuri saab korvata ruumis õhutemperatuuri tõstmisega ja vastupidi.

Inimese soojuslikku mugavustunnet mõjutavad aga mitmed erinevad tegurid, sh ka siseõhu niiskus, olgugi et selle otseselt tunnetamise meel inimesel puudub. Kui hoone eri ruumides erineb suhtelise niiskuse (RH) tase rohkem kui 20 protsenti, siis langeb ka inimese mugavustunne. Inimese soojuslik tunnetus sõltub muutuva RH puhul ka riietuse niiskustehnilistest omadustest.

Eestis on välisõhu suhteline niiskus tavaliselt kõrge. Suvel on niiskus kõrge ka ruumides, talvel aga madal, isegi alla 20 protsendi. Kui RH on väike, tunnetame me õhu temperatuuri palju madalamana, kui see tegelikult on, kuna higi aurub ja jahutab inimese keha. Nt kui RH=100 protsenti, siis higi enam ei auru ja temperatuuri tunnetus on seega kõrgem – 24 °C ja RH0 tunnetakse kui 21 °C, mil 24 °C ja RH100 tunnetakse kui 27°C. Õhu suhtelise niiskuse optimaalne tase siseruumis on vahemikus 35-65 protsenti. Kusjuures üldiselt talvel on lubatud madalamad ja suvel kõrgemad RH tasemed.

Sellega seonduvalt, kas talvel tohiks toas pesu kuivatada ja mida teha sundventilatsioonita majades?
Minu teada ei ole selline tegevus otseselt seadustega-määrustega ning normidega reguleeritud. Kuna üldjuhul on niiskussisaldus ruumides talvel madal, võib pesu kuivatamine aidata kaasa suhtelise niiskuse optimaalse taseme hoidmisele. Nii et toimiva ventilatsiooniga ruumides on pesu kuivatamine talvetingimustes pigem soovitatav tegevus. Küll aga ruumides, kus toimub pidevalt palju niiskuse eraldumist ja puudub minimaalselt nõutav õhuvahetus, võib märgade esemete ning pesu kuivatamine suurendada niigi kõrget niiskuslisa ja viia lubamatult kõrgetele RH tasemeteni.

Kui palju muudab siseõhu kvaliteeti erinevate küttematerjalide kasutamine, näiteks puude asemel briketi eelistamine või ka värvilise paberi ahju ajamine?
Kui kütteahjud – katlad töötavad korralikult st ei aja suitsu ruumi sisse ning korstna kõrgus ja tõmme on vastavuses antud kütuseliigi nõutavale põlemisrežiimile, siis köetava hoone mõttes ei tohiks erinevate kütuste kasutamine antud hoone siseõhu kvaliteeti mõjutada. Muidugi tingimusel, et hoones on vastavate filtritega varustatud ventilatsiooni sissepuhkesüsteem või hoone asub hajaasustusega piirkonnas.

Erinevate kütuste kasutamine ja põlemisprotsesside tõhusus aga mõjutab otseselt välisõhu puhtust, eriti tahkekütust kasutatavate elamute piirkondades. On üldteada, et taolistes paikades on külmade ja eriti vaiksete tuuleta ilmade korral välisõhu kvaliteet langeb oluliselt. Kui sellisel juhul välisõhku antakse ruumidesse ilma puhastamiseta, halveneb vastavalt ka siseõhu kvaliteet.

Toimetas
Jaan-Juhan Oidermaa

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Tehismõistus mõistab kohtumõistmist  
  Eile

  Kas tehisintellekt võib hakata inimeste üle kohut mõistma? Esialgu siiski mitte, aga briti ja ameerika teadlased on loonud tehismõistussüsteemi, mis suudab ligi 80-protsendise täpsusega ennustada või ka iseseisvalt tagantjärele välja mõelda, millise otsuse langetab ühes või teises asjas Euroopa Inimõiguste Kohus.

 • foto
  TTÜ teadlased: naastrehvidest pole Eestis ilmselt pääsu  
  22.10

  Alates möödunud nädalast võib Eestis ringi sõita talverehvidega, 1. detsembrist peavad need all olema juba kõigil autodel. ERR Novaatori palvel naastrehvide kasutamise mõttekust kommenteerinud Tallinna tehnikaülikooli teadlased nentisid, et Eesti teede heitlikkust arvestades on nende kasutamine ilmselt jätkuvalt põhjendatud, kuid viitasid põhjaliku mõjuanalüüsi puudumisele.

 • foto
  Virtuaalrobotid mõjutavad valimisi
  18.10

  Suhtlusmeedias toimuvates poliitilistes diskussioonides osalevad juba mõnda aega botid ja on võimalik, et mõjutavad sellega valimiste tulemusi.

 • foto
  TTÜ teadlane: Samsung läks telefoni akut arendades veidi liiga kaugele
  11.10

  Tallinna tehnikaülikooli füüsikainstituudi dotsendi Arvo Mere sõnul on liitiumioonakude puhul on tihti probleemiks sisemise lühise tekkimine ning see pole ainult Samsungi mure.

 • foto
  Kristjan Port: toimus kõiki mõjutav oluline muutus. Kas märkasite?
  05.10

  Katseta enda peal mõtteeksperimenti, milles sulle antakse näiteks miljon eurot, pannes kaasa tingimuse, et sa ei tohi sellest kellelegi rääkida ja sa ei või seda raha kasutada. Sul justkui on miljon ja ei ole kah. Võrreldes praeguse, tõenäoliselt miljonist vaba olukorraga, kas nõustuksid pakkumisega ja võtaksid vastu nendel tingimustel kodusesse kappi kastikese krõbisevaid kupüüre?

 • foto
  Video: TTÜ ehitusteadlased lahendavad vananeva Mustamäe probleeme
  05.10

  Paljude Mustamäe hoonete planeeritud eluiga ehk poolsada aastat on ümber saamas. Seetõttu uurivad Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased nende renoveerimisvõimalusi. TTÜ teadlane Simo Ilomets tutvustab lahendusena uudset ideed: krohvitud soojustuse asemel kasutada hoopis puitu.

 • foto
  Nobeli füüsikapreemia tuli aine eksootiliste olekute uurimise eest
  04.10

  Täna anti üle Nobeli füüsikapreemia, füüsikaauhind läks jagamisele mitme teadlase vahel.

 • foto
  Kristjan Port: kuidas mehed töötuks jäävad
  03.10

  Jagatavate vahendite ja toetusteks juba väljajagatud raha mahus maailma suurimat isikliku rahaga rajatud heategevusfondi juhivad Microsofti asutamisega rikkaks saanud Bill ja Melinda Gates.

 • foto
  Eelprogrammeeritav materjal võib viia kujumuutvate implantaatideni
  28.09

  Materjale saab ajas oma kuju muutma panna ka ilma täiendavate väliste mõjutusteta, leiavad Põhja-Carolina ülikooli materjaliteadlased. Eelprogrammeeritavast hüdrogeelist võiks tõusta kasu näiteks meditsiinis.

 • foto
  Teadlased esitlesid ülikeerukaid akustilisi hologramme
  23.09

  Kontaktivabalt füüsiliste objektide liigutamiseks ei pea ootama ulmest tuntud haardekiiri. Sama töö teevad ära ka helilained. Rühm saksa teadlasi esitlevad eelnevatest omalaadsetest sada korda keerukamaid akustilisi hologramme, millest tõotab kasu tõusta meditsiinis ja mikroskoopias.

 • foto
  Kvantteleportatsiooni uus kaugusrekord peibutab linnu ühendava kvantinternetiga
  22.09

  Kaks sõltumatut teadlasrühma on suutnud liigutada kvantinformatsiooni tavaliste fiiberoptiliste kaablite vahendusel enam kui paari kilomeetri kaugusel. Saavutus sillutab teed linnaosasid ja linnu ühendava kvantinterneti loomisele, mis tõotab muuta andmevahetuse tänasest kordades turvalisemaks.

 • foto
  Kuidas vedelad soolad aitavad ökoloogilist jalajälge vähendada?
  22.09

  Sellele heidab valgust Tartu ülikooli keemiku Carolin Siimensoni hiljuti kaitstud doktoritöö.

 • foto
  Osakestefüüsik: uue jõu avastamine toob uued tehnoloogiad  
  20.09

  Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi (KBFI) vanemteadur Andi Hektor viitas ajakirjas Horisont ilmunud intervjuus, et kui seni teada oleva nelja fundamentaaljõu – gravitatsiooni, elektromagnetismi, nõrga ja tugeva tuumajõu – kõrval avastatakse ka viies, kaasnevad sellega suured muutused tehnoloogias.

 • foto
  100 sekundi video: tarkvara turvalisemaks tee-ehituseks
  16.09

  Tartu ülikooli kõrvalfirma Rewild loodud veebiplatvorm WildAr aitab maanteede rajamisel vajalikku keskkonnamõjude hindamise protsessi oluliselt kiirendada ning ehitada loodussõbralikumaid teid.

 • foto
  Tartu ülikooli teadlased võitsid Harvardi ülikooli ees mikroskoopiatarkvara võistluse  
  16.09

  Tartu ülikooli füüsika instituudi teadlased võitsid 36 teadusgrupi konkurentsis ülemaailmsel kõrglahutus-mikroskoopia tarkvara loomise võistlusel 3D mikroskoopia kategoorias esikoha. Teise ja kolmanda koha selles kategoorias said Harvardi ülikooli meeskonnad.

 • foto
  Eestis avatav värkvõrk võib aidata takistada metsavargust
  09.09

  Erinevad seadmed ja rakendused suudavad andurite abil omavahel suhelda, et jälgida ning juhtida protsesse ja koguda andmeid. Seda nimetatakse asjade internetiks ehk värkvõrguks. Nii on näiteks võimalik anda märku, kui kuskil varastab keegi metsa.

 • foto
  Video: Õpilased ja tudengid veetsid suve ESTCube-2 satelliiti arendades
  31.08

  Tartu Observatooriumi Suveakadeemia 2016 tõi Tõraverre kokku üle 40 õpilase ja tudengi nii Eestist kui välismaalt.

 • foto
  Sünteetilised eluvormid hiilivad jõudsalt lähemale
  23.08

  Ameerika teadlased on sünteesinud kolibakteri genoomi, milles on uus funktsioon omistatud enam kui neljale protsendile valke kodeerivast pärilikkusainest. Saavutus sillutab teed sünteetiliste elusolendite loomisele, mis valmistaksid looduses mitte leiduvaid, kuid inimkonnale kasulikke valke ja molekule.

 • foto
  Uus osake võib olla viienda jõu kandja
  18.08

  Füüsikud seletavad kogu maailma toimimist ainult nelja fundamentaalse jõu abil. Need on gravitatsioon, elektromagnetism ning nõrk ja tugev tuumajõud. Ometi on aeg-ajalt tekkinud kahtlusi, et siin-seal on ilmutanud end veel viieski põhijõud.

 • foto
  Sotsiaalmeedia "laigifarmerid" müüvad jälgijaid kogunud libakontosid maha suurte kasumitega
  17.08

  Sotsiaalmeediakanalid nagu Facebook, Twitter, Instagram kui ka näiteks foorumikeskkond Reddit on muutunud ettevõtete ja organisatsioonide jaoks peamiseks turundusvahendiks. Samas tegutsevad sotsiaalmeedias pahalased, kes proovivad emotsionaalsete spämm-postituste või võlts-loosimiste abil koguda fiktiivsetele kontodele jälgijaid, et hiljem konto mõnele ettevõttele või petturile kasumiga maha müüa. Riigi Infosüsteemide Amet kutsub taolisi tegelasi laigifarmeriteks.

 • foto
  Uue neutriinoliigi otsing on seni tulemusteta
  10.08

  Antarktikas lõunapoolusel asuva neutriinodetektoriga tegelevad teadlased annavad teada, et neil ei ole seni õnnestunud leida mingit märki teoreetiliselt ennustatud seninägemata osakesest, niinimetatud steriilsest neutriinost.

 • foto
  Lootus senitundmatu osakese leidmisest varises tolmuks
  08.08

  Pärast poolt aastat osakestefüüsikute kogukonnas ringlenud kuulujutte ja spekulatsioone ning enam kui 500 teadustööd teatasid Suure Tuumaosakeste Põrguti kahe suurema eksperimendi kõneisikud, et senitundmatule üliraskele osakesele viitavad jäljed osutusid statistiliseks vingerpussiks.

 • foto
  Video: Kuidas nanokomposiitsed katted maailma paremaks muudavad?
  08.08

  Nanokomposiitsed katted on Eesti särav lootusekiir maailma auto-, lennuki- ja kosmosetööstuses, kirjutab Tartu ülikooli füüsika instituudi doktorant Maido Merisalu.

 • foto
  Osakeste kiirendi paljastas Degas' peidetud portree  
  05.08

  Tuntud prantsuse impressionisti Edgar Degas' ''Naise portreed'' röntgenkiirte all uurinud teadlased on saanud esimese hea ettekujutuse teose pealispinna all peituvast haldjakõrvadega naisest. Ülikõrge lahutusvõimega rekonstruktsioon ilmestab võimalust mõista paremini juba ammu manalasse varisenud kunstnike tujusid ja kapriise.

 • foto
  Horisondil vesi vesiniku veskile
  03.08

  Veest vesiniku tootmine on üks neist tehnoloogiatest, millele on viimase kahekümne või enamgi aasta jooksul suuri lootusi pandud. Kauaoodatud läbimurre on aga seni jäänud tulemata. Kas teadlased ja insenerid on asjale käega löönud?

 • foto
  Mis mängu me mängime? Turingi test arvutitele ja inimestele.
  30.07

  Tartu kõrgema kunstikooli professor ja Tartu ülikooli arhiivinduse dotsent Kurmo Konsa kirjutab värskes Sirbis Turingi test arvutitele ja inimestele.

 • foto
  Kuidas anda pallile korralikku vinti?
  20.07

  Kuigi Euroopa meistrivõistluste lõpust on möödunud vaid veidi rohkem kui nädal, hakkavad meeskonnad valmistuma maailmameistrivõistlusteks juba praegu. Seejuures võib olla abi prantsuse füüsikute värskest teadustööst, kes on enda sõnul välja nuputanud pallidele vindi andmist juhtivad seaduspärad.

 • foto
  Uudne mäluseade mahutaks postmargile terve maailma raamatud
  19.07

  Hollandi teadlased esitlevad uut mäluseadet, mis võimaldab pakkida infot sadu kordi tihedamalt kui tänapäeva tipptasemel tehnika. Ühele ruutsentimeetrile koondatava teabe hulk ulatub umbes kümne terabitini.

 • foto
  Uuring: Eesti lapsevanemad on laste nutitelefonide kasutuse osas passiivsed
  14.07

  Tartu ülikooli psühholoogia instituudis tehtud uurimus näitas, et Eesti lapsevanemad on passiivsed oma lapse tegevuse suhtes nutitelefonides. Vanemad tõdesid, et lapsed võiksid nutitelefonides vähem aega veeta. Sama arvasid ka lapsed oma vanemate kohta, mis näitab, et vanemate harjumused nutitelefoni kasutuses peegeldavad laste harjumusi ning nende muutmiseks peaks lapsevanemad näitama eeskuju.

 • foto
  "Nutikas nanonahk" hoiatab silla kokkuvarisemise eest
  08.07

  Delaware’i ülikooli insenerid kasutavad uudset meetodit, millega jälgida ehitiste seisukorda.