Eesti on üleilmsesse innovatsiooni panustavate riikide esikolmandikus

Kas inimene leiab innovaatilise idee või leiab innovatsioon leidliku inimese? (Foto: Rishi Bandopadhay/Creative Commons)
6.06.2016 16:16
Rubriik: Teaduselu

Soomlased analüüsisid erinevaid tegureid, mis soodustavad või pärsivad riikide panustamist üleilmsesse innovatsiooni. Hoolimata hiljutistest kärbetest haridusse ja teadusesse, on Soome selle analüüsi kohaselt esikohal. Eestigi panus näib selles edetabelis küllalt hea.

Riikide majandus ja kaubanduspoliitika võib oluliselt hoogustada või pidurdada üleilmset teadusinnovatsiooni. Näiteks jõuline investeerimine ja teadusuuringute maksusoodustused võivad anda innovatsioonile hoogu, samas kui näiteks eksporditoetused või forsseeritud lokaliseerimine ei tule üleilmsele innovatsioonile kasuks.

Soomlased võtsid analüüsida just neid asjaolusid, mis soodustavad või pidurdavad innovatsiooni ning hindasid sellest lähtuvalt riikide panust. Soodustavate teguritena võeti aluseks investeeringud teadus- ja arendustegevusse, haridusse ja innovatsiooni toetavatesse maksusoodustustesse. Pidurdavate teguritena aga toodi välja nn innovatsiooni merkantilismi toetavad strateegiad, näiteks kohalikku ettevõtlust soosivad kaubanduspiirangud, ekspordi toetamine või intellektuaalomandi kesine kaitse.

Viimased võeti aluseks just seetõttu, et need piiravad uuendusmeelsete inimeste riigipiiride ülest tegevust ja vaba kaubandusttegevust, mis küll ühele riigile võib tagada edu, kuid lõpptulemuses kahandab ja piirab innovatsiooni üleilmselt.

Ühtekokku analüüsiti riikide puhul 27 soodustavat indikaatorit, mis jagati kolme gruppi: maksud, inimressurss ning teadus-arendustegevus ja tehnoloogia. Pärssivaid tegureid, mida arvesse võeti, oli 13, mis jagati kolmeks: suletud tootmisturg, intellektuaalomandi kaitse, suletud müügiturg.

Analüüsi põhjal leiavad soomlased, et Soome ühe inimese panus üleilmsesse innovatsiooni on analüüsitud 56 riigist suurim ehk Soomes on kõige enam üleilmset innovatsiooni toetavaid ja kõige vähem seda pidurdavaid tegureid. Soomele järgnevad Rootsi, Ühendkuningriik, Singapur ja Madalmaad. Kõige vähem panustavad üleilmsesse innovatsiooni aga Argentiina, Indoneesia, India, Tai ja Ukraina.

Eesti panust hinnati analüüsis 18. koha vääriliseks, see on vaid kaheksa kohta madalamal kui USA.

 

Toimetas
Marju Himma

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar