Brexiti mõju Ühendkuningriigi teadusele: teadmatus rahastuses ja rahvusvahelises koostöös

Kõige olulisem küsimus on kui palju EL-i teadusrahast tuleb edaspidi Ühendkuningriiki? (Foto: freestocks.org/Creative Commons)
Marju Himma
27.06.2016 13:14
Rubriik: Teaduselu

Möödunud nädalal toimunud referendumi tulemus lahkuda Euroopa Liidust paneb Ühendkuningriigi ülikoolid ja teadusasutused määramatusesse. Kas ja kui paljud kaotavad töö? Kui paljude välisriikide teadlastega jätkatakse koostööd?

Ehk kõige olulisem küsimus on: kui palju EL-i teadusrahast tuleb edaspidi Ühendkuningriiki? Seni on briti teadlaste juhitavad teadusgrandid korjanud EL-i teadusrahastuse meetmetest ligi viiendiku. 2007–2013 eelarveperioodil said nad kokku 8,8 miljardit eurot. Samal perioodil panustas Ühendkuningriik EL-i eelarvesse 5,3 miljardit eurot. Briti ülikoolide eelarvest moodustab EL-i raha 16 protsenti ja 15 protsenti töötajatest on pärit teistest Euroopa Liidu riikidest.

Selleks, et jätkuvalt EL-i rahastusest osa saada, peab Ühendkuningriik taotlema EL-i nn partnerriigi staatust, nagu see on praegu Norral, Šveitsil või Iisraelil.

Need partnerriigid maksavad SKT-põhiselt liikmetasu, et nende teadlased saaksid olla teadusraha taotlemises või rahvusvahelises koostöös võrdväärses positsioonis EL-i liikmesriikidega. Partnerriigi staatus aga sõltub omakorda poliitilistest ja majanduslikest otsustest.

Näiteks Šveitsi puhul on partnerriigi staatus vaid osaline, kuna nad ei luba vabalt oma tööturule Horvaatia kodanikke. Tööjõu, teaduse mõttes siis teadlaste, vaba liikumine koostöö eesmärgil on aga üks keskseid tingimusi partnerriigiks olemise juures.

Teadlased lahkumise poolt ja vastu

Kuigi 51,9 protsenti hääletanutest pooldas Euroopa Liidust lahkumist, oli enamik teadlasi EL-i jäämise poolt.

Viimane aasta on pannud Ühendkuningriigi teadlaskonna jagunema kahte leeri, mis vastavalt lahkumise pooldajate ja vastaste puhul kannavad nime Scientists for Britain ja Scientists for EU. Nagu öeldud, pooldab enamik teadlaskonnast Scientists for EU vaateid.

Millised argumendid kõlavad aga Scientists for Britain leerist? Lahkumist pooldavate teadlaste hinnang on, et Ühendkuningriik võikski jätkata EL-i teadusrahast osa saamist ning uuringutes osalemist eelmainitud partnerriigi staatuses.

Jaanipäeva järel avaldatud seisukohas toob Scientists for Britain välja kaks peamist seisukohta. Esimene seisukoht on, et Euroopa Liidul on praegu 16 partnerriiki, kes ei ole liikmed, kuid kes osalevad EL-i teadusrahastus- ja uurimisprogrammides. Ühendkuningriik võiks sarnaste lepingute alusel olla 17. partnerriik.

Teiseks argumendiks on riikliku rahastamise suurendamine. Ühenduse eestkõneleja dr Lee Upcraft ütles reedel BBC-le, et Ühendkuningriik suudab olla maailma juhtiv teadusriik ilma Brüsseli piiravate regulatsioonideta. Ta lisas, et Brexit survestab riiki senisest enam teadusrahastusse panustama, viidates sellega hiljutisele Stephen Hawkingi väljaütlemisele, milles too osutas liigsele EL-i rahast sõltumisele ja kesisele riilikule panusele.

Seega väga sarnane tähelepanek, mille on teinud ka Eesti teadlased nii projektipõhise rahastuse kui Euroopa Liidu rahastusest sõltumise osas.

Briti ülikoolide langus edetabelis?

Maailma ülikoole reastava Times Higher Educationi edetabeli kohaselt oli maailma veerandsaja parima ülikooli hulgas seitse Ühendkuningriigi ülikooli, Euroopa veerandsaja hulgas kümme ülikooli.

Lisaks heale rahastusele, milles on oma osa samuti EL-i teadusrahal, on need ülikoolis rahvusvahelises teadus- ja õppetöös silmapaistvad. Kui EL-ist lahkumine peaks ühtlasi tähendama väliskoostöö piiramist, tähendab see võimalikku langust ka maailma ülikoolide edetabelis.

Nimelt on väga paljudel Ühendkuningriigis töötavatel välisteadlastel ning seal õppivatel tudengitel see võimalus just EL-i sees toimivate lepingute tõttu. Nüüd on aga kerkinud küsimus, kuidas need teadlased ja üliõpilased Ühendkuningriigis jätkata saavad? Selle osas väljendas muret ka 133-e Ühendkuningriigi kõrgkooli ühendava ogranisatsiooni president Julia Goodfellow.

Londoni Kuningliku Seltsi (LKS) endine president, praegune Francis Circki instituudi juhataja Paul Nurse avaldas arvamust, et briti teadlastel saab edaspidi olema väga raske hoiduda isolatsioonist, mida Brexit endaga kaasa toob.

Sellele samale isolatsioonist hoidumisele osutas ka Alan Goodman, USA-keskne mittetulundusühing Rahvusvahelise Hariduse Instituudi president, kellelt Times Higher Education palus kõrvalseisja hinnangut Brexiti mõju osas Ühendkuningriigi haridusele ja teadusele.

Lisaks eelmainitule tõi Goodman välja, et Ühendkuningriigi teadlased peavad nüüd aga võtma senisest oluliselt suurema eestkõneleja rolli, et poliitikute survestamisel edu saavutada. See on hädatarvilik, et säilitada toimivaid koostöösuhteid, mille eelduseks on teadlaste vaba liikumine.

Koostööst äraütlemisi tuleb järjest

Juba praegu, kus on vaid teada rahvahääletuse tulemus ning konkreetseid samme EL-ist lahkumiseks pole tehtud, saavad Ühendkuningriigi teadlastele äraütlevaid vastuseid koostöö osas.

 

Euroopa Komisjoni teaduse- ja innovatsiooni valdkonna peadirektor Robert-Jan Smits kirjeldas väljaandele Science|Business, et tema telefon on lakkamatult helisenud. „Ülikoolide rektorid, Ühendkuningriigi Horisont 2020 programmi koordinaatorid ja loomulikult minu oma meeskond kõik on mures, ärritunud ja vihased, sest nad ei tea, mis ootab ees edasise koostöö osas.“

Eriti suurt peamurdmist on andnud sellised valdkonnad, kus riikideülene koostöö Euroopa erinevate teadusasutuste vahel on kriitilise tähtsusega. Näiteks kliimamuutuste või tervisehoiu uuringute vallas.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Video: Noorte Teaduste Akadeemia asutamiskoosolek alustas tegevust
  04.01

  Täna kell 14 kogunes Eesti Teaduste Akadeemiasse üle 20 silmapaistva noore teadlase, kellest saavad Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed.

 • foto
  Keeled takistavad teadmiste levikut  
  02.01

  Inglise keel on praegu üleilmse teaduse ühiskeel ehk lingua franca. Jääb mulje, et kõik suuremad teadusajakirjad avaldavad artikleid inglise keeles, kuigi uuringud pärinevad erinevatest keeleruumidest.

 • foto
  Tulevikuraport: kõrgharitud sisserändajad, vananev rahvas ja toidukriis
  02.01

  OECD avaldas möödunud aasta lõpul raporti, milles analüüsitakse maailma ees ootavaid suuri väljakutseid lähtuvalt andmetest ja tulevikuväljavaadetest. ERR Novaator analüüsis raportit lähtuvalt nendest väljakutsetest ning pani kirja soovitused, kuidas millesse võiks Eesti ja siinne teadlaskond panustada, et tulevikus ellu jääda ja omal moel maailma päästa.

 • foto
  Aastalõpu viktoriin: mida mäletad lõppevast teadusaastast?
  29.12

  Ajal, mil iga sekund ilmub rohkem kui üks uus teadustöö, on raske kõigel silma peal hoida. Kokteilipidudel kimbatuse vältimiseks pani ERR Novaator veebiavarustes kõige enam kõneainet leidnud teadusteemade põhjal kokku mälu värskendava viktoriini. Head nuputamist!

 • foto
  10 sündmust, mis liigutasid 2016. aastal teadusmaailma ja inimeste südameid
  25.12

  Loogikal ja tõenduspõhisusel toetuval teadusel on võime ärata inimestes ürgseid emotsioone, alates ülevoolavast rõõmust lõpetades sügava õudusega. ERR Novaator teeb ülevaate kümnest teadusmaailma mõjutanud sündmusest ja voolust, mis tõotavad erutada inimeste meeli ja mõttemaailma ka tuleval aastal.

 • foto
  Ajakiri Science nimetas Eesti teadlaste uuringu aasta teadusläbimurdeks
  23.12

  2016. aasta andis inimkonna ajaloo mõistmisse juurde ühe peatüki ning selle kirjutamises oli oluline osa Eesti Biokeskuse arheogeneetikute teadustööl. Maailma üks hinnatum teadusajakirja Science toimetajate kolleegium valis just selle, ajakirjas Nature ilmunud uuringu tänavuse aasta kümne olulisema teadusläbimurde hulka.

 • foto
  Video: kui akadeemikutega teeks tööintervjuu 8-aastane
  20.12

  Lastejaama reporter Otto Samuel Kahar tuli ERR Novaatorile appi ja intervjueeris värskelt Eesti Teaduste Akadeemia liikmeskonda valitud teadlasi. Tuleb välja, et lihtsatele küsimustele on teine kord kõige keerulisem vastata. Saime teada, et kardioloog südames armastust ei näe ja päriskalad robotkalu nähes südamerabandust ei saa.

 • foto
  Üks Kihnu eit tuleb juhtimisega suurepäraselt toime
  2016

  Maaja Vadi oli üks 34 Teaduste akadeemia kandidaadist. Ta on Eesti organisatsioonilise käitumise uurimissuuna algatajate ja koolkonna rajajate ning juhtimisterminoloogia loojate seas. Vähe sellest, et ta on toimekas teaduse tegija, on ta ka hinnatud juhtimise professor, Tartu ülikooli majandusteaduskonna lõpetajad on ta koguni üheksa korda lemmikõppejõuks valinud.

 • foto
  Tartu ülikool kuulutas välja rektori valimised
  2016

  Alates tänasest kuni 20. veebruarini saab esitada kandidaate Tartu ülikooli rektori ametikohale. Rektori valimised toimuvad uuel aastal 30. märtsil.

 • foto
  Eesti õpilased saabusid Indoneesiast medalitesäras
  2016

  Eile jõudis tagasi kodumaale Eestit rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil edukalt esindanud võistkond. Noored õppurid naasid kodumaale ühe hõbe- ja nelja pronksmedaliga.

 • foto
  Agentuur: praegune teaduse rahastussüsteem takistab pikaajaliste eesmärkide seadmist
  2016

  Tulevikus võiksid olla uurimistoetused mahult suuremad, teaduse rahastamine stabiilsem ja uurimistoetuste taotlemine lihtsam, seisab Eesti teadusagentuuri välja töötatud uurimis- ja teadusasutuste tegevustoetuste uues kontseptsioonis, mida tutvustati Tartus teadusfoorumil.

 • foto
  Tarmo Soomere akadeemikute valimisest: ootame selget mastimändi
  2016

  Eile toimunud Eesti Teaduste Akadeemia üldkogul õnnestus viiest vabast kohast täita kolm. Akadeemia presidendi Tarmo Soomere sõnul on akadeemial aega ning võrdselt heade kandidaatide puhul on tavaks oodata, kuni keegi neist järgmise 2—3 aastaga selgelt esile tõuseb.

 • foto
  Teaduste Akadeemia valis kolm uut liiget
  2016

  Eesti Teaduste Akadeemia uued liikmed on kardioloogiaprofessor Jaan Eha, biorobootika professor Maarja Kruusmaa ja rahvakunsti uurija Anu Raud. Ehkki algselt oli plaanis valida viis akadeemikut, valis akadeemia üldkogu sel korral vaid kolm akadeemikut. Kui seni kuulus akadeemiasse vaid kaks naisteadlast, siis alates tänasest on neid kokku neli.

 • foto
  Videolood: mida tehakse Eesti teaduse tippkeskustes?
  2016

  Tänavu märtsist tegutseb Eestis eurotoetuste abil üheksa teaduse tippkeskust. Toetuse maht tippkeskuse kohta on keskmiselt 4,3 miljonit eurot. Kuidas keskused selle rahaga Eesti ja maailma järgmise seitsme aasta vältel paremaks muudavad?

 • foto
  Mahukas ülevaade Eesti teadusest jõudis kaante vahele
  2016

  Eesti teadusagentuuri eestvõttel ilmus esimene ülevaatlik kogumik Eesti teadusest, mis vastab muu hulgas küsimustele, kuidas läheb meie teadusel ja teadlastel ning kuhu see paigutub rahvusvahelisel võrdlusskaalal.

 • foto
  Tehnomaailma gurud jagasid teadusmaailma superstaaridele miljoneid
  2016

  Pühapäeval toimus viies läbimurde auhinna ehk Breakthrough Prize tseremoonia, kus jagati 14 teadlase ja uurimisrühma vahel 25 miljonit dollarit murranguliste saavutuste eest alusteadustes.

 • foto
  Analüüs: uurimuste avaldamiskõlbulikkuse hindamine on jäetud murdosa teadlaste kaela
  2016

  Igal aastal avaldatavate teadustööde hulk kahekordistub iga üheksa aastaga. Kiire kasvutempo on pannud ilmselt nii mõnegi mõtlema, kes jõuab tulevikus hinnata kõigi nende avaldamiskõlbulikkust. Vabatahtlikud retsenseerijad on juba praegu ülekoormatud. Uus analüüs näitab aga, et hetkel teeb tarvilikust tööst neli viiendiku ära vaid 20 protsenti sobivatest teadlastest.

 • foto
  Graafikud: kulutused teadus- ja arendustegevusele mullu suurenesid
  2016

  Eestis tehti 2015. aastal teadus- ja arendustegevusele 302,8 miljoni euro eest kulutusi, mis on kuus protsenti enam kui aasta varem, teatab statistikaamet.

 • foto
  TTÜ akustikateadlased uurivad võimalusi automüra summutamiseks
  2016

  Pidevas mürakeskkonnas elamine kahjustab immuunsüsteemi ja vähendab vaimset võimekust ning selleks ongi oluline otsida lahendusi, kuidas summutada näiteks auto või mootorratta müra. Sellega tegelevad Tallinna tehnikaülikooli akustikateadlased.

 • foto
  Üliõpilasseltsid innustavad tudengeid lõputöid populariseerima  
  2016

  Üliõpilasseltside Liit alustab kevadsemestril bakalaureusetudengitele mõeldud õpitubadega, kus harjutatakse akadeemilist kirjutamist, info otsimist ning esinemist ja oma teadustööst arusaadavalt rääkimist ning kirjutamist.

 • foto
  Peep Nemvalts: teadusmõtte mitmekesisus avaldub keelerikkuses
  2016

  Kui rahvusvaheline teadussuhtlus saab olla mitmekeelne vastavalt keelteoskusele, on emakeelne teadus oma kultuuri ja hariduse arenguks iga rahva jaoks hädavajalik, leiab Tallinna ülikooli teaduskeelekeskuse juhataja Peep Nemvalts.

 • foto
  Tartu ülikooli uus õppe- ja teadushoone saab nimeks Delta
  2016

  2019. aasta lõpus valmivale Tartu ülikooli uuele IT õppe- ja teadushoonele Narva mnt 4 krundil valiti konkursi tulemusena nimeks Delta. Nime autor on TÜ kinnisvaraosakonna arendustalituse peaspetsialist Erki Tamm.

 • foto
  Teadusajakirjanduse sõber 2016 on Toivo Maimets
  2016

  Teadusajakirjanduse sõbra auhinna saab tänavu Tartu ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets, teatas Eesti Teadusajakirjanike Selts.

 • foto
  Intervjuu. Anne Kahru: Eestis peaks valima akadeemikuid ''kardina tagant''
  2016

  Eesti nanotoksikoloogia koolkonna rajaja Anne Kahru on üks Eesti maailmatasemel tippteadlastest, kes on esitatud tänavu Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks. ERR Novaator rääkis Anne Kahruga pikemalt: tema teadustööst, naistest teadusmaailmas, mikrobioloogiast meie igapäevaelus ja sellest, mis veel avastamist ootab. Küsitles Merilin Pärli.

 • foto
  Matemaatikat pelgavad ka füüsikud
  2016

  Matemaatika tundub tihtilugu väga keeruline ja tuleb välja, et tundub seda tihtilugu isegi füüsikutele, kes on õppinud kõrgemat matemaatikat põhjalikumalt.

 • foto
  Tartu ülikooli rahvusprofessuurid said kiita, loorberitele puhkama jääda ei saa
  2016

  Hiljuti ülikooli kümmet eesti keele, kultuuri ja ajaloo professuuri analüüsinud rahvusvaheline hindamiskomisjon leidis, et professuuride teadustegevus on kõrgel tasemel.

 • foto
  Meeste ja naiste koostöö erineb teaduses oluliselt
  2016

  Kui täppisteaduste, tehnoloogia, inseneriteaduste ja matemaatika (STEM) erialadel tegutsevate naiste osakaal on viimastel kümnenditel jõudsalt tõusnud, siis naisteadlaste sulest ilmunud uurimustel endiselt meestest oluliselt vähem kaasautoreid, näitab teadlaste vahelist koostööd uurinud uurimus. Kuigi koostöö pole edu pandiks, võib selle vähesus pärssida tööalast viljakust.

 • foto
  Kelle jaoks teadlane teadust teeb?
  2016

  Miks teadus ei tohi jääda vaid laborisse ja kuidas keeleteadus koolidesse viia? Sellest kirjutavad Tartu ülikooli keeleteaduse doktorandid Andra Rumm ja Kätlin Aare.

 • foto
  Q-faktor: murdeliste avastuste tegemine ei sõltu vanusest
  2016

  Isaac Newton tegi oma suurimad avastused 22-aastasena. Einstein raputas inimkonna maailmapilti esimest korda 26 aasta vanuselt. Charles Darwini peas hakkas evolutsiooniteooria küpsema 20. eluaastate keskpaigas. Tuhandete uurimuste mõjukust uurinud analüüs viitab nüüd, et meelt ei tasu heita ka vanematel teadlastel. Nooruse kuldperiood taandub suuresti üldisele produktiivsusele.

 • foto
  Miks doktorandid nominaalajaga ülikooli ei lõpeta?
  2016

  Ajakiri Universitas Tartuensis uuris Tartu ülikooli doktorantidelt, mis on nende arvates peamised doktoriõppe probleemid. Enamasti toodi välja rahastamise ja õppekavaga seotud mured, mis muudavad keeruliseks doktoriõppe nominaalajaga lõpetamise.