Haruldased geenimutatsioonid lühendavad haridusteed kolm kuud

(Foto: CollegeDegrees360/Creative Commons)
Jaan-Juhan Oidermaa
17.10.2016 9:34
Rubriik: Psüühika

Üliharuldased, kuid skisofreenia diagnoosiga inimeste pärilikkusaines sagedamini esinevad geenimutatsioonid seostuvad ka tervete inimeste seas paari kuu võrra lühema haridustee pikkusega.

''Peaksime meeles pidama, et psühhiaatrilise või arenguhäirega inimesed paigutuvad ülejäänutega samale pidevale spektrile. Seega pole võibolla väga tark tõmmata nende vahele selge piir ja tembeldada ühe või teise näitaja alusel inimene autistiks või skisofreenikuks. Meil kõigil on teatud häirete suhtes teatav eelsoodumus ja kui sulle liigset survet avaldatakse, siis löövadki need välja või peegeldub geneetiline struktuur sinu igapäevaelus sh haridustee pikkuses,'' mõtiskles Andrea Ganna, ajakirjas Nature Neuroscience ilmunud uurimuse esimene autor ERR Novaatorile antud intervjuus.

Töörühma analüüs põhineb 14 133 inimese pärilikkusaine analüüsil. Tegu on ka esimese uuringuga, milles kasutati 2300 Eesti elaniku genoomi täielikul järjestamisel kogutud andmeid. Kitsamalt keskendus Massachusettsi üldhaigla geneetik kolleegidega geenidele, mis on mutatsioonide suhtes ülitundlikud. Kehva geenikomplekti korral väheneb tõenäosus laste saamiseks piisavalt palju, et evolutsioon vabaneks neist võrdlemisi kiiresti. Vastavaid mutatsioone leiab vaid umbes iga 50—100 tuhandenda inimese genoomist.

''Siiamaani pole me sedavõrd haruldasi variante vaadanud. Praegu kasutusel olev kiibitehnoloogia ei võimaldanud neid genoomis leidagi. Seni oli võimalik korraga uurida umbes miljonit positsiooni. Nüüd on meie ees genoomi täisjärjestus ehk saame vaadata genoomi varieeruvust selle terves ulatuses,'' selgitas Tõnu Esko, Tartu ülikooli Eesti geenivaramu vanemteadur ja töö kaasautor.

Märkimisväärne mõju
Kuigi suured kiibitehnoloogial põhinevad genoomiülesed assotsiatsiooniuuringud hõlmavad juba sadu tuhandeid inimesi, suudetakse laialt levinud geenialleelidega seletada inimeste haridustee pikkuse varieeruvuse pärilikust komponendist ära vaid suhteliselt väikene osa. Ülejäänu kirjutatakse sageli just haruldasemate geenivariantide arvele. Värske uuring näitab, et selleks on ka hea alus.

Kui laialt levinud geenialleelid vastavad vaid paarile täiendavale koolist puudutud päevale või nädalale, siis üliharuldaste geenialleelide mõju on suurusjärgu võrra suurem. ''Kui sul on mõnes geenis selle katki tegev viga, lühendab see haridustee pikkust kohe kolm kuud ja vähendab võimalust ülikooli minna 15 protsenti. Iga järgmine viga kahekordistab efekti suurust,'' nentis Esko. Geenivariatsioonide täpset üksikmõju uuringu ülesehitus siiski hinnata võimaldanud.

Samuti pole võimalik uurimuse põhjal täpselt öelda, kuidas või milliste mehhanismide kaudu haruldased mutatsioonid haridustee pikkusele mõju avaldavad. ''Kõik sellega seonduvad geenialleelid ei seondu intellektuaalse võimekusega, vaid võivad mõjutada ka isiksuse omadusi, näiteks seda, kui avatud sa oled või hästi oma asju planeerida oskad. Neid erinevaid tahke on väga palju,'' laiendas Ganna.

Täiendavat selgust aitab lisada vaid täiendavate uurimisaluste kaasamine. Tarviliku võimsuse saavutamiseks võib tarvis minna vähemalt 50 000 inimest.

Konkreetsemalt Eesti andmete poole vaadates märkis Esko, et üliharuldaste geenimutatsioonide mõju pole Eestis statistiliselt oluline, kuid efekt siiski õiges suunas. ''Kui vaatame tavalist inimest tänavalt, ei saa me öelda, et neil oleks mingi haigus kallal, kuid geneetilisest eripärast lähtuvalt on neist mõne edasijõudmine koolis parem kui teisel. Asi polegi alati laiskuses või lohakuses, vaid halvas mutatsioonis,'' märkis vanemteadur.

Geenid ja skisofreenia
Ganna ja tema kolleegidega paralleelselt samas ajakirjas ilmunud töös leidsid Harvardi ülikooli ja Broadi instituudi teadlased eesotsas Steven McCarrolli ja Giulio Genovesega 12 232 rootslase näitel, et skisofreenia diagnoosiga inimeste genoomis leidub haruldasi geenimutatsioone keskmisest sagedamini. Samuti leidis töörühm, et need mõjutavad eeskätt ajurakke ühendavates sünapsides avalduvaid geene. Seega võib oletada, et haruldased geenialleelid kasvatavad ka skisofreeniasse haigestumise riski.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Tõlkes kaduma läinud ehk kuidas sündis Ida-Euroopa empaatiakõrb
  15:03

  Möödunud nädalast võib nii mõnigi teadushuviline meenutada uuringut, mille kohaselt võib pidada Eestit ja Ida-Euroopat laiemalt piltlikult maailma empaatiakõrbeks. Uurimuse juhtivautor nimetab ERR Novaatorile antud intervjuus riikide paremusjärjestusele keskendumist lühinägelikuks ning rõhutab, et kõigi uuringusse kaasatud riikide empaatiatase ületab oluliselt keskmist.

 • foto
  Libe tee: aju plastilisus muudab väikesed valetajad suurpetturiteks
  11:57

  Läbinisti ausaid inimesi pole maailmas ilmselt olemas. Väikesed valged valed hoiavad suisa ühiskonda koost lagunemast. Värske töö viitab aga, et omakasupüüdliku luiskamisega tuleb siiski piiri pidada – aju valedega harjutamine kannustab üha suurejoonelisematele pettustele.

 • foto
  Magistritöö uuris Scoutspataljoni tegevväelaste alkoholitarbimist
  Eile

  Leitnant Tanel Rattiste magistritööst selgus, et Scoutspataljoni tegevväelaste hulgas on kõrgema riskitasemega alkoholitarbijaid vähem kui Eesti elanike seas üldiselt, kuid seevastu on sõdurite hulgas rohkem neid, kes tarbivad alkoholi madalamal tasemel.

 • foto
  Inimene võtab tuleviku-mina kui teist inimest
  20.10

  Kas kulutada raha kohe hea-parema peale või panna tuleviku tarbeks kõrvale. Sedalaadi küsimused annavad meile võimaluse rakendada enesekontrolli või käituda selle vähesuse korral impulsiivselt. Teadlased teavad, et enesekontrolliga tegeleb ajus eesajukoor.

 • foto
  40 kohalikku korjust ja tuleb juurde: lennuõnnetuste fetiši eripärad
  19.10

  Möödunud aastal 150 inimese elu lõpetanud Germanwingsi lennu 9525 kohta tehti vaid paar tundi pärast õnnetust Vikipeediasse sissekanne, mis jääb veebiruumi ilmselt igaveseks. Lennuõnnetuste anatoomiat analüüsinud teadlased märgivad aga, et sama ei saa öelda inimeste mälu kohta. Huvi katastroofi vastu kaob nädalaga olenemata sellest, kas selles hukkub 50 või 500 inimest.

 • foto
  Lugeja küsib: miks klounid õõva tekitavad? Testi oma tontlikkust
  18.10

  Ameerikas kaost ja hirmu külvavatel klounidel on õnnestunud kinnitada kanda ka Euroopa mandril. Kuuldavasti on klounimaskides ringi jooksvaid inimesi inimesi nähtud isegi Eestis. ERR Novaator uuris, miks tekitavad klounid meis õõva ja sõnuseletamatut ebamugavustunnet.

 • foto
  Lugeja küsib: kuidas täiskuu meie und mõjutab?
  17.10

  Pühapäeval võis näha taevas taas täiskuud. ERR Novaatori lugejat huvitas aga, kas ja kui palju mõjutas mõnel pool isegi superkuu nime teeninud nähtus inimeste une pikkust ja kvaliteeti. Novaatori palvel lahkas küsimust Šveitsi kronobioloogia keskuse direktor Christian Cajochen.

 • foto
  Haruldased geenimutatsioonid lühendavad haridusteed kolm kuud
  17.10

  Üliharuldased, kuid skisofreenia diagnoosiga inimeste pärilikkusaines sagedamini esinevad geenimutatsioonid seostuvad ka tervete inimeste seas paari kuu võrra lühema haridustee pikkusega.

 • foto
  Testosteroon teeb suuremeelseks
  27.09

  Tihtilugu on väidetud, et meessuguhormoon testosteroon teeb mehe agressiivseks. Nüüd selgub aga, et see on ainult pool tõde. Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Jean-Claude Dreheriga Iirimaalt Trinity College Dublinist tegid katseid, millest nähtub, et testosteroon võib suurendada ka heasoovlikkust.

 • foto
  Südantlõhestavad filmid tugevdavad sotsiaalsidemeid
  22.09

  Kurbus, valu ning pisarad – draama kütkestab inimesi ikka ja jälle, olgu selleks ''Titanic'' või ''Tantsija pimeduses''. Näilises masohhismis peituvaid evolutsioonilisi eeliseid otsinud teadlased järeldavad, et üheskoos südantlõhestavate lugude kuulmine või filmide vaatamine tugevdab rühmasiseseid sotsiaalsidemeid ja tõstab valuläve.

 • foto
  Kas mõtteid on võimalik lugeda?  
  20.09

  Kujutlege masinat, mis suudab lugeda mõtteid. Ühendad selle inimesega, lülitad sisse ning mõistad kohe, mida ta sel hetkel mõtleb. Kui mõelda veel kaugemale, võiks see masin anda meile võimaluse jäädvustada, mida inimesed unes näevad.

 • foto
  Kuidas tark teiste vigadest õpib?
  07.09

  Tark õpib teiste vigadest, rumal vaid enda omadest, ütleb juba vanasõna. Rühm teadlasi on leidnud nüüd ajust käputäie ajurakke, mis võimaldavad inimestel kasu lõigata lisaks enda vahetutele kogemustele ka teiste õnnestumistest ja läbikukkumistest.

 • foto
  Keelteoskus teeb ajutegevuse paindlikumaks
  05.09

  Mida rohkem keeli inimene oskab, seda paindlikum on tema ajutegevus. Nii väidab rühm vene ja soome teadlasi, kes uurisid katsealuseid elektroentsefalograafi all.

 • foto
  Lapse sõnavara arenemiseks tuleb temaga rääkida
  03.09

  Tartu ülikooli koolipsühholoogia lektor Astra Schults uuris oma doktoritöös kuni peaaegu pooleteise aasta vanuste laste suhtlemise varajast arengut, sõnadest arusaamist ja žestide kasutamist. Peale selle said vastuse ka küsimused, missugused on eesti laste esimesed sõnad ja mis seda mõjutab.

 • foto
  Lugeja küsib: mis toimub inimese psüühikaga raske kehalise pingutuse ajal?
  31.08

  Eesti ultratriatleet Rait Ratasepp võistleb praegu Šveitsis kümnekordsel triatlonil, kus tal tuleb kümme päeva järjest iga päev läbida üks täispikk triatlon. Täna on võistluse kaheksas päev ja Ratasepp hoiab sakslase Richard Widmeri järel teist kohta. Eilse võistluspäeva järel oli nende vahe 33 minutit ja 15 sekundit.

 • foto
  Unepuudus pärsib õppimisvõimet
  24.08

  Kuigi mitte keegi ei tänaseni päris täpselt, miks inimesed ja nende kaugemad eellased kunagi magama hakkasid, näitab praktika, et ilma selleta hakkama ei saa. Saksa ajuteadlased näitavad nüüd, et uni on hädavajalik aju normipärase plastilisuse ja õppimisvõime taastamiseks.

 • foto
  Unevõlg nõuab rängimat lõivu keskendumisega seotud ajupiirkondadelt
  22.08

  Nagu igaüks tunnistada võib, käivad unepuudus ja vaimse võimekuse langus käsikäes. Kaasaegsete ajukuva meetoditega keha sisemiste kellade tiksumist uurinud teadlased nendivad nüüd, et unevõlg ei mõjuta erinevaid ajupiirkondi sugugi mitte võrdselt. Tulemustest võiks tulevikus kasu olla muu hulgas ka kroonilise unepuuduse ja tähelepanuhäirete diagnoosimisel.

 • foto
  Piisav päevavalgus ei lase õhtustel ekraanidel und segada
  11.08

  Viimasel ajal on nutiseadmekasutajaid hoiatatud, et helendavate ekraanide vaatamine hilistel õhtutundidel võib öösel une silmist viia. Neil hoiatustel on teaduslikku alust, sest need põhinevad teadusuuringutel.

 • foto
  Psühholoogid: meedia klikijanu ja saamahimu innustab massitulistajaid
  06.08

  Massitulistajate põhjalik portreteerimine sotsiaal- ja traditsioonilises meedias kasvatab olulisel määral järgmiste massitulistamiste esinemissagedust, selgub Ameerika Ühendriikide näitel tehtud ulatuslikust analüüsist.

 • foto
  Meessportlased otsivad võistluste järel sagedamini lepitust
  05.08

  Rivaalidest mees- ja naissportlaste käitumist analüüsinud teadlased märgivad, et mehed otsivad võistluste järel vähemalt puudustes väljendatuna üksteisega lepitust naistest märksa altimalt. Käitumismustri evolutsioonilised juured võivad ulatuda inimestest kaugemale.

 • foto
  Mis jääb alles mälust?
  04.08

  Igaüks, kes on kasvõi põgusaltki tutvunud kaasaegse psühholoogia ja ajuteaduse saavutustega, on vast tundnud, et nende leidudel on potentsiaali õõnestada meie harjumuspäraseid arusaamu inimesest. Sageli võime noil päevil näiteks lugeda, et taju ei tööta nagu videokaamera ja mälu ei toimi kui lauasahtel – olgugi, et meie argine viis neist võimetest kõnelda just sellise pildi maalib.

 • foto
  Kuidas me suhtume psüühikahäiretega inimestesse?
  27.07

  Enam kui 33 protsenti tööga mittehaaratud inimestest on psüühika- ja käitumishäiretega, näitavad sotsiaalkindlustusameti andmed.

 • foto
  Psühholoogiamagister: olge endale hea sõber ja unustage enesehinnangu upitamine
  25.07

  Kõrget enesehinnangut on arvukates teadusuuringutes seostatud positiivsete teguritega nagu hea tervis, õnn, heaolu, edukus koolis ja tööl. Seetõttu on paljudes riikides, eesotsas Ameerika Ühendriikidega, aastakümneid panustatud enesehinnangut tõstvatesse programmidesse ning antud välja tuhandeid enesehinnangu-teemalisi eneseabiõpikuid, mis ka Eestis populaarsed on. Samas loodetud kasusid heaolule, tervisele ning edukusele ei ole järgnenud, kirjutab magistritöös enesehinnangut ja enesesõbralikkust analüüsinud Tartu ülikooli psühholoogia magister Kerttu Mäger.

 • foto
  Suuruuring paljastas 97 täiendavat ajupiirkonda
  21.07

  Inimese Konnektoomi Projekti kallal töötavad ajuteadlased esitlevad kõige üksikasjalikumat ajukoore atlast, mis eales koostatud. Uus analüüs paljastas pea sada uut piirkonda, kahekordistades sellega eristatavate ajuregioonide arvu.

 • foto
  Kaardiga maksmine maksab kätte
  08.07

  Kuigi kaardiga maksmine võib olla lihtne, vähendab see meie sidet ostetava esemega ning me anname raha välja kergekäelisemalt.

 • foto
  Kofeiini kasulik mõju kaob kroonilise unepuuduse saabudes
  20.06

  Kuigi kohv võib aidata tõepoolest unetundide arvelt eksamiks õppimise või tööprojekti lõpetamise järel tähelepanu koondada, kuhtub stimulandi kasulik mõju pärast kolmandat ebapiisava uneta ööd, näitab Ameerika Ühendriikides tehtud katse.

 • foto
  Ajumustri-avastus võib aidata tahet suunata
  10.06

  Kas teil jääb ka mõnikord justkui tahtejõudu väheks, nii et jätate täitmata endale antud lubadusi ja lösutate päev läbi näiteks mõnda mõttetut telesarja vaadates diivanil selle asemel, et minna näiteks loodusesse matkama või siis pistate lehtkapsasalati asemel pintslisse hoopis juustuburgeri.

   

 • foto
  Kiiret kasu eelistavad noored kasvavad tõenäolisemalt kurjategijateks
  24.05

  Kui oleks valida, kas eelistaksite saada sada eurot täna või 1000 eurot viie aasta pärast, siis tark ja ettenägelik valik on küllap 1000 eurot viie aasta pärast.

 • foto
  Soolebakterid soodustavad närvirakkude teket
  20.05

  Mõned bakterid on meile kasulikud ja vahest isegi kasulikumad, kui arvata oskame. Nüüd on teadlased välja uurinud, et vähemalt hiirtel, aga küllaltki tõenäoliselt siis ka inimestel on kõhus elavaid baktereid vaja selleks, et ajus saaksid tekkida uued närvirakud.

 • foto
  Nutirakendus korjab kokku maailma uneandmed
  16.05

  Kaua täna õhtul magasite? Loodetavasti piisavalt. Teadlaste käsutuses on tänu tänapäevasele tehnikale rohkesti andmeid selle kohta, millal ja kui kaua maailma inimesed magavad.