Teaduselu

Teadlaste tulevik: tsiteeringute lugemine muutub veelgi olulisemaks

22.07.17 ... Bibliomeetria tähtsus teadusliku pädevuse hindamisel kasvab tulevikus veel enam, kuid oluline on ka see, et teadlane ise teeb end nähtavaks, näiteks Google Scholari kaudu, leiab Tartu ülikooli eksperimentaal­psühholoogia professor, akadeemik Jüri Allik. Omaette küsimus on kuidas moonutavad bibliomeetrilist pilti sadade autoritega masspublikatsioonid.

Kristjan Vassili 5 suvist raamatusoovitust

21.07.17 ... Vastne Tartu ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil kasutas ära uude kontorisse kolimist, et heita pilk viimastel aastatel kogunenud kirjandusele ja anda suviseks lugemiseks oma raamatusoovitused.

Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

20.07.17 ... Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

11 soovitust teaduse tervise parandamiseks

19.07.17 ... Euroopa Komisjon tellis juhtivatelt teadlastelt ja ekspertidelt raporti, milles on 11 soovitust edasiseks tegutsemiseks. See raport annab aluse teemadele, mida hakatakse arutama Eesti EL-i Nõukogu eesistumise ajal. Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand kirjutas samal teemal viimases Sirbis. ERR Novaator sünteesis raportit ja Reimandi analüüsi suuremas plaanis.

Teadlased: et pakkuda tööd tippudele, on vaja karjäärisüsteemi paindikkust

15.07.17 ... Kuidas saaksime teaduse majandust vedama? Kuidas maksimaalselt realiseerida teadlaste potentsiaal kogu riigi hüvanguks? Millised reeglid tuleb selleks luua, mida muuta ja millistest eelarvamustest loobuda?

Noorteadlased karjäärist: tarvis on reaalselt toimuvaid konkursse

15.07.17 ... Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmed kirjutavad Sirbis lahti Eesti teaduse karjäärimudeli kitsaskohad ning toovad konkreetsed soovitused muutusteks. Muu hulgas tuleks üle vaadata akadeemiliste ametikohtade konkursid, mis praegu on väga ebaühtlaste nõudmistega, pole sageli rahvusvahelised ning kuhu kandideerib 1–2 inimest.

Haiguste geneetilise riski hindamisel mängib tähtsat rolli päritolu

07.07.17 ... Juba täna on olemas palju mudeleid ja geeniteste, mille abil on igaühel võimalik teada saada, kui suur on tema geneetiliste haiguste risk. Tartu teadlaste töö näitas, et haiguste geneetilise riski hindamisel mängib väga olulist rolli inimese päritolu.

Sotsiaalsed tegurid toetavad, mitte ei takista teadust

27.06.17 ... Teadusfilosoofid Maarten Boudry ja Massimo Pigliucci jõudsid järeldusele, et sotsiaalsed tegurid ei takista teaduse ambitsioone, vaid aitavad selle arengule kaasa. Klassikalise vaate kohaselt töötavad sotsiaalsed, poliitilised ja ideoloogilised tegurid teaduse tõeotsingutele vastu, kuid Boudry ja Pigliucci pigem nii ei arva.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

25.06.17 ... Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

Lindude pereelus peitub võti inimeste abielukriiside mõistmiseks

23.06.17 ... Lindudel püsivad abielud palju paremini ilma perekonnaseaduse ja vanemahüvitiseta. Inimesed aga ei suuda ka seaduslike sunnimeetmete abiga abielusid koos hoida. Sel nädalal Tartu ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna magistriaktusel peetud akadeemilises loengus tõi professor Raivo Mänd ilmekalt välja, mida on inimestel lindudelt õppida sigimis- ja perekäitumise kohta? Tuleb välja, et õppida on nii mõndagi.

Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

21.06.17 ... Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Brian Cox tahab noori teadusega inspireerida

16.06.17 ... Teaduse populariseerimise imemees, Briti füüsik ja saatejuht, professor Brian Cox, on Suurbritannias toonud teadusteemalisi kõnekoosolekuid kuulama tuhandeid inimesi ning Tallinna tuli ta sama eesmärgiga - panna ka siinsed inimesed füüsikast huvituma ja seda armastama.

Video | Brian Cox: idiootsusel on loomulik piir

15.06.17 ... Kolmapäeval astus Vene kultuurikeskuses üles briti osakestefüüsika professor ja saatejuht Brian Cox. ERR Novaator uuris enne esinemist, mida arvab Cox elust, universumist ja teadusest.

Els Heinsalu: õpetaja Lauri lahendus doktoranditoetustele

13.06.17 ... Doktorantidele nende endi ja pere elatamiseks piisava toetuse maksmiseks võiks kaaluda doktorantuuri võetavate üliõpilaste arvu vähendamist, leiab keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi vanemteadur ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president Els Heinsalu.

Eesti teadus ei jõua ettevõtetesse puuduva "lüli" tõttu

12.06.17 ... Ettevõtete ja ülikoolide koostööd rahastatakse, kuid summad on reaalseks majanduse arendamiseks liiga väikesed. Ülikoolid ei jaksa teha korraga teadust ning rakendusuuringuid ettevõtetele: vaja oleks eraldi “lüli” ehk asutusi, mis teeksid teaduspõhist arendustööd ettevõtetele.

Suri akadeemik Georg Liidja

12.06.17 ... 12. juunil suri 83-aastasena Eesti Teaduste Akadeemia liige, füüsik Georg Liidja.

Heli Lukner: teadussüsteemi ummikseisust teadmistepõhise majanduseni

08.06.17 ... Teaduse ja teadmismahuka majanduse käekäik läheb korda väga paljudele Eesti inimestele. Muu hulgas väljendavad seda rohkearvulised arvamused, seisukohavõtud ja analüüsid, kuid miks me ei näe paranemise märke, küsib tänavu noore teadlase eripreemia pälvinud Heli Lukner.

Kalm toob Tartu Ülikooli rektoraati Saro ja Vassili

07.06.17 ... Tartu Ülikooli rektoriks tagasi valitud Volli Kalm avalikustas rektoraadi uue koosseisu, kuhu uutest liikmetest hakkavad kuuluma Anneli Saro ja Kristjan Vassil.

Geeniteadlasel Tõnu Eskol on igav DNA

03.06.17 ... Geenivaramu asedirektoril, populatsiooni ja funktsionaalse genoomika vanemteaduril Tõnu Eskol on mõistagi ka oma geenid uuritud ning teadaolevaid suuremaid riskimutatsioone pole seal ilmnenud. Tema DNA on “igav” ehk geenid on head, tervis, kasv ja akadeemiline võimekus ning muud näitajad on soodsad.

Galerii ja videod: Eesti Noorte Teaduste Akadeemia avaüritus Uuendatud 16:52

31.05.17 ... Kolmapäeval toimus Eesti Teaduste Akadeemias silmapaistvaid noori Eesti teadlasi ühendava Eesti Noorte Teaduste Akadeemia pidulik avaüritus. Ülekande salvestist on võimalik vaadata ERR Novaatoris alates 1. juunist.

Suhe suhkru ja vähi vahel võib olla arvatust magusam

26.05.17 ... Texase ülikooli teadlased Dallases leidsid, et teatud tüüpi vähk on suhkrust sõltuvam kui teised. See võib tähendada uut suunda tulevastes ravivõimalustes, kus toitumisalaste muutustega võiks ehk olla võimalik vähi progresseerumist aeglustada.

Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

22.05.17 ... Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Maaülikool üritab leida kloonimisele alternatiivi

20.05.17 ... Eesti Maaülikool töötab rahvusvahelises koostöös välja tehnoloogiat, mille abil kloonimise asemel edaspidi geenikonstrukt otse looma viljastatud munarakku viia.

Andi Hektor ja Mait Müntel: mure sinu pärast, teadusmahukas Eesti!

16.05.17 ... Pikki aastaid valitses Eesti poliitikas konsensus – meie tee heaelu juurde on teaduspõhine majandus. Kahjuks pole see praeguse avaliku rahastusega (0,8% SKP), ülebürokratiseeritud ebastabiilse teadussüsteemiga ja arendustoetustega võimalik. Kuidas edasi, muretsevad KBFI vanemteadur Andi Hektor ja teadusmahuka iduettevõtte Lingvist juht füüsik Mait Müntel.

Kui filmivaataja matsu ei jaga, pole teaduse kujutamisele mõtet kulutada

13.05.17 ... Teadlase ja teadustöö on kinolinal enamasti kujutatud petlikult, leiab Eesti maaülikooli vanemteadur Lauri Laanisto Sirbis. Ta toob välja rea näiteid, kus teadust ja teadlasi on kujutatud kõverpeeglis, ning toob välja põhjused, mis selle kõverpeegli loovad.

Eesti teadlase pilt ajakirja Nature fotokonkursi võitjate seas

08.05.17 ... Eesti polaaruurija Timo Palo pilt jääpangal askeldavatest uurijatest jõudis ajakirja Nature korraldatud fotokonkursi "Teadlased tööpostil" võitjate hulka.

"Rakett 69" võitja on saateajaloo noorim võistleja Karl Vilhelm Valter Uuendatud 21:12

05.05.17 ... Täna õhtul jõudis finaali noorte teadussaade "Rakett 69". Õnnelik võitja on Karl Vilhelm Valter.

Arvamusavaldus: Teadlaste Marsi järelkaja Eestis

02.05.17 ... Kuigi Eestis Teadlaste Marssi muu maailmaga võrreldaval kujul aset ei leidnud, pole see indikaator Eesti teaduse headest tingimustest, piisavast ühiskondlikust rollist või teadlaste pimedusest ja ükskõiksusest probleemide osas, leiavad Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutava kogu liikmed oma arvamusavalduses.

"Rakett 69" finalist: endasse tuleb rohkem uskuda

30.04.17 ... Tänavune "Rakett 69" finaal on eriline, sest finaalis võistlevad esmakordselt põhikooli õpilane, kelleks on Karl Vilhelm Valter ja kutsehariduskeskuse õpilane Gert Lees.

EL-i laienemine võis vähendada ida- ja lääneriikide vahelist teaduskoostööd

24.04.17 ... Kuigi Euroopa Liidu ühine teadusruum peaks soosima piiriülest koostööd, oleks see kasvanud ida- ja lääneriikide vahel liidu laienemiseta kiiremini, vihjab uus analüüs. Teadusruumi lõimumispoliitikate puudustele vaatamata võib hakata nägema aga ka märke, et ajude väljavoolust on saamas viimaks ajude ringlus.

Galerii: marss teaduse toetuseks tõi tänavatele kümned tuhanded inimesed

23.04.17 ... Maa päeval, 21. aprillil teaduse ja teadlaste toetuseks korraldatud meeleavaldused tõi üle kogu maailma tänavatele kümned tuhanded inimesed.

Riigieelarve: kulutasime teadusele või investeerisime teadusesse?

22.04.17 ... 22. märtsil tehti Eesti riigi ja majanduse tuleviku kohta üks küsitava väärtusega otsus. Nimelt võttis riigikantselei juures tegutsev ja peaministri kureeritav teadus- ja arendusnõukogu (TAN) vastu otsuse: „TAN toetab teadus- ja arendustegevuse riigipoolse rahastamistaseme hoidmist osakaaluna SKPst aastani 2021 vähemalt 2017. aasta tasemel.“ Punkt. 2017. aastal sai teadus SKPst 0,8 protsenti, mis siis, et strateegiadokumentides on ammu lubatud jõuda ühe protsendini SKPst.

Teadlased meeleavaldusel: pole selgust, kes, mida ja miks nõuab Uuendatud 12:18

19.04.17 ... Laupäeval tulevad enam kui 500 linnas üle maailma tänavatele sajad tuhanded teadussõbrad ja teadlased, et näidata oma toetust teadusele ja teaduspõhistele otsustele. Kuigi marsi korraldajate sõnul on tegu rangelt toetusmeeleavaldusega, kumab paljude osalejate kommentaaridest soov tõrjuda teadusvastast maailmavaadet.

Alternatiivsed faktid vs teadus – mis teeb ühe valeks, teise õigeks?

15.04.17 ... Mis on nende liikumiste ideoloogia ja töövõtted, kes vanade “peavoolu” tõdede asemele juurutavad alternatiivsete faktide kaudu “uusi tõdesid”? Sellele püüdis sotsioloogide konverentsil vastata sotsioloog Mikko Lagerspetz.

Mis on aus teadus?

09.04.17 ... Teadusel on maailmale suur mõju, ent üha keerukama infoühiskonna ja teadussaavutustega kaasnevad ka uued ohud. Seetõttu on teadlase ja teaduse ausus, usaldusväärsus taas päevakorda tõusnud.

Väärkäitumist teaduses saab mõistlikult vähendada

08.04.17 ... Tartus toimus veebruaris rahvusvaheline konverents „Aus teadus – mõtestades head teadustava“. Dr Daniele Fanelli, Stanfordi ülikooli teadusuuringute innovatsioonikeskuse METRICS vanemteadur kõneles konverentsil, kuidas riikliku poliitika olemasolu või puudumine mõjutab väärkäitumist teaduses.

Tartu ülikooli rektorina jätkab Volli Kalm Uuendatud 22:00

30.03.17 ... 250-liikmelisest valimiskogust hääletas teises voorus Volli Kalmu poolt 147 valimiskogu liiget. Seega jätkab Tartu ülikooli rektorina viimased viis aastat ametis olnud rektor.

Reelika Alunurm: noor teadlane on sunnitud olema administraator

28.03.17 ... „Plekktrummi” saatekülaline oli Tartu üliõpilaskonna esimees Reelika Alunurm, kellega vesteldi Tartu Ülikooli rektori valimistest, ülikooli tähendusest ühiskonnas ning sellest, mida tähendab õppimine tänastele üliõpilastele.

Analüüs: teaduskirjandus on kiivas, kriisist pole mõtet rääkida

21.03.17 ... Kuigi teoorias peaks teadus pakkuma maailmast moonutamata pilti, pole oma tööde avaldamisel teadlastel kallutatusest pääsu, näitab tuhandeid uurimusi koondav analüüs. Tööst nähtub, et probleemidest ollakse samas teadlikud, mis avab võimaluse nende mõju vähendamiseks.

Loe, kuidas Tartu ülikooli rektorikandidaadid teadustööd arendaksid

21.03.17 ... Järgmisel neljapäeval, 30. märtsil selgub, kas Tartu ülikooli rektorina jätkab praegune rektor, rakendusgeoloogia professor Volli Kalm või ülikooli asub juhtima tema vastaskandidaat, Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja ja humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop.

Palo: Eesti plaanib ühineda Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooniga

15.03.17 ... Eesti kavatseb astuda Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) liikmeks, ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Video: kahest põnevast populaarteaduslikust raamatust

14.03.17 ... Mida tähendab uni meie aju jaoks? Kuidas on loomade ajud kohandunud evolutsiooni käigus maailmaga toime tulema? Kuidas aju kõige tõhusamalt ära kasutada? Sellest tehti juttu eile kahe põneva populaarteadusliku raamatu esitlusel.

Kokkuvõte Tartu ülikooli rektorikandidaatide debatist Uuendatud 17:55

09.03.17 ... Tartu ülikooli rektoriks kandideerivad professorid Volli Kalm ja Margit Sutrop debateerisid avalikul väitluskoosolekul ülikooli järgmise viie aasta üle. Laual olid teemad akadeemilisest karjäärist rahastuseni, strukturuurireformist juhtimiseni.

Flemingi hallituse eest käidi välja 15 000 dollarit

01.03.17 ... Bonhami oksjonimajas Londonis pandi müüki hallitus, millest sünteesis Alexander Fleming maailma esimese antibiootikumi – penitsilliini. Oksjonimaja teatel maksis uus omanik proovi eest 14 597 dollarit.

TTÜ teaduskondade juhid loodavad õppekavadest laiapõhjalisust

22.02.17 ... Selle aasta algusest toimub õppetöö Tallinna Tehnikaülikoolis varasema kaheksa teaduskonna asemel neljas teaduskonnas, kolmapäeval ametisse astunud uued teaduskondade juhid loodavad, et läbiviidud struktuurireform aitab Tehnikaülikoolil luua paremat sidet ühiskonnaga ja muuta õppekavu laiapõhjalisemaks.

Riikliku preemia pikaajalise teadus- ja arendustöö eest pälvisid Gennadi Vainikko ja Enn Tõugu

09.02.17 ... Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid, 40 000 euro suurused teaduspreemiad määrati pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest Gennadi Vainikkole ja Enn Tõugule.

President andis üle noore teadlase preemiad

06.02.17 ... Presidendi noore teadlase preemia pälvis sel aastal geenitehnoloog Tõnu Esko, eripreemia teadusliku mõtteviisi populariseerimise eest Heli Lukner ja noore IT-teadlase eripreemia Maksim Jenihhin.

Noore teadlase preemia pälvisid geeniteadlane, füüsik ja IT-teadlane

03.02.17 ... Geenid, fotoonika ja infotehnoloogia – sel aastal on presidendi premeeritavaid valdkondi ja teadlasi tavapärasest rohkem, varasematel aastatel pole enam kui kahes kategoorias auhindu jagatud.

"Novaator" teadusuudised televisioonis: esimene saade

01.02.17 ... Täna kell 20.45 läks esimest korda eetrisse ERR Novaator teleuudistega, mis kannavad pealkirja "Novaator". Edaspidi hakkab igas saates olema kaks lugu Eesti teadlaste värskematest saavutustest ja ülevaade maailmas tähelepanu pälvinud teadusuudistest. Iga saate lõpetab rubriik "Vaataja küsib", kus teadlased annavad televaatajate küsimustele igapäevaelus ette tulevate nähtuste kohta teadusliku seletuse.

Geenivaramu saab valmis  

01.02.17 ... Euroopa ühe edukama, Eesti geenivaramu tuhandete doonorite DNA saab tänu lisandunud rahastusinstrumentidele viimaks järjendatud.