Haridus

Karjäärinõustaja annab koolilõpetajale enne ülikooli astumist 5 nõuannet

21.06.17 ... Taas on käes aeg, mil paljud noored lõpetavad kooli ja ees seisab oluliste otsuste langetamise aeg. Tartu ülikooli karjäärinõustaja annab viis soovitust, millele enne kõrgkooli astumist mõelda. 

Õigus huviringides osaleda ei ole kõigile Eesti lastele võrdselt tagatud

21.06.17 ... Tänapäeval lastele avatud laialdastes võimalustes ei pruugi huviringides osalemine tunduda keeruline – kuid milline on tegelik olukord?

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

20.06.17 ... Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Lasteaiaõpetajad peavad õpetust lapsekeskseks, kuid uuring näitab muud

20.06.17 ... Kuigi lasteaiaõpetajad on enda sõnul omaks võtnud 2008. aastal jõustunud õppekavas välja toodud lapsekeskse kasvatuse põhimõtted, ei lähe see kokku vaatlejate arvamusega, selgub värskelt kaitstud doktoritööst.

Valdkondade vastasseis? Digihumanitaaria – see ongi tänane humanitaaria

07.06.17 ... Viimasel ajal on humanitaarvaldkondades järjest rohkem kõlanud sõna digihumanitaaria. Humanitaarteadlaste arusaamad ja seisukohad on selles osas väga vastakad. Mis see digihumanitaaria ikkagi on ja milleks seda vaja on?

Doktorantidele makstav toetus kasvab oodatust vähem Uuendatud 19:09

31.05.17 ... Eelmise aasta lõpus lubas valitsus kahekordistada 2018. aastast Eestis õppivatele doktorantidele makstavat toetust ehk praeguse 422 euro asemel kuus 844 eurot.

Tartu ülikool korraldas esimese Euroopa füüsikaolümpiaadi

21.05.17 ... Tartu ülikoolis toimus pühapäeval esimene Euroopa füüsikaolümpiaad, millest võttis osa ligi 90 õpilast enam kui 20 riigist. Tartu ülikooli teaduskooli direktori Mihkel Kree sõnul läheneb olümpiaad füüsikale loomingulisemalt, kui ollakse olümpiaadidel seni harjutud, loomingulisem mõtlemine füüsikas on tema sõnul ka uue võistluse eesmärk.

Tartu ülikooli uus vabade kunstide professor on fotokunstnik Peeter Laurits

18.05.17 ... 2017/2018 õppeaasta Tartu ülikooli vabade kunstide professoriks saav Peeter Laurits on loomingulises tippvormis vabakutseline fotokunstnik, kelle visuaalne mõtlemine on julgelt uuenduslik ja esteetiliselt tundlik.

Riigikogu arutas tähtsa riikliku küsimusena kutsehariduse seisu Uuendatud 10:12

18.05.17 ... Riigikogu arutas neljapäeval tähtsa riikliku küsimusena kutsehariduse hetkeolukorda ja arengusuundi.

Esimene kooliaasta mõjutab lapse tähelepanuvõimet

12.05.17 ... Viieaastasena kooli minemine võib tunduda karmi keskkonnavahetusena ja mõjutada lapse arengut. Värske uuringu kohaselt mõjutabki väga varajases eas arengut ning võrdlemisi positiivses suunas.

Ministeerium: praegused meetmed kutsehariduse populaarsust ei tõsta

03.05.17 ... Haridusministeeriumi hinnangul ei ole tänaste meetoditega saavutatav aastaks 2020 seatud eesmärk, et 35 protsenti lõpetajatest õpiksid kutsekoolis ja 65 protsenti keskkoolis. Muutust ei ole toonud ka kutsehariduse populariseerimiskatsed, näiteks kutseõppe sisu ja õppehoonete uuendamine.

ESTCube-2 blogi: tudengisatelliit õpetab raha leidma ja inimesi juhtima

27.04.17 ... Keskendumine ja pühendumus viib sihile. Satelliidi ehitamine ei ole liiga lihtne, eriti veel, kui samal ajal ülikoolis käia. ESTCube-2 ehitamiseks sobiva keskkonna loomist ning organisatsiooni toetusmeeskondi tutvustab Eesti Tudengisatelliidi juhatuse liige ja ESTCube-2 projektijuht Kadri Bussov.

Õpilasteadlane: Draculast on kadunud algne koletis

26.04.17 ... Neljapäeval algab Tallinna lauluväljakul taas õpilaste teadusfestival. Dracula kujutamisest filmides läbi ajaloo käis saates "Ringvaade" rääkimas XII õpilane Rasmus Rammo.

TTK tudengid saavad uues laboris simuleerida vedurijuhi tööd

25.04.17 ... Tallinna Tehnikakõrgkool avas ligi 800 000 eurot maksma läinud raudteeautomaatika labori koos vedurijuhi simulaatoriga ja hakkab väljaõpet pakkuma tippspetsialistidele.

Tartu põhikoolid tahavad loovainetes numbrilisest hindamisest loobuda

25.04.17 ... Tartu koolid plaanivad põhikooliastmes loobuda loovainete numbrilisest hindamisest ja üle minna arvestatud või mittearvestatud süsteemile. Ühise süsteemi loomine võtab aga arvatust rohkem aega ja piirangud seab ka seadus ning seetõttu tõenäoliselt kõik koolid sel sügisel veel süsteemi ei rakenda. 

Raport: Eesti õpilane ei karda kontrolltöid, tõsine mure on koolikiusamine Uuendatud 13:01

19.04.17 ... Eesti koolinoored ei tunne hirmu õpitulemuste hindamise ees, neil on OECD keskmisest suurem tahe õppida ning elu ja kooliga rahulolu – selliseid fakte peegeldab täna avaldatud PISA testi osa, milles uuritakse kooliga rahulolu. Siiski viitavad uuringu tulemused vajadusele tegeleda senisest enam koolikiusamise ohjamisega.

Üliõpilased viivad programmeerimise gümnaasiumisse

09.04.17 ... Ajujahi konkursil 30 parima sekka pääsenud Cody on programmeerimise õppeplatvorm, mis on eelkõige suunatud gümnaasiumiõpilastele. Cody meeskonda juhib Tartu ülikooli informaatikatudeng Kaspar Kuus.

Keskkonnahariduse programmid kinnistavad lastes loodusalaseid teadmisi

31.03.17 ... Mitteformaalne keskkonnaharidus ehk looduskeskustes ja -muuseumides korraldatavad õppeprogrammid ja matkad toetavad riiklikku õppekava ja kinnistavad kooliõpilaste loodusalaseid teadmisi, leiavad keskkonnahariduse arendamise tegevuskava hindajad.

TTÜ saatis abiturientidele kutsed pakirobotiga

29.03.17 ... Kõrgkoolid pingutavad selle nimel, et saada oma tudengiteks silmapaistvate teadmistega abituriente. Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) saatis laiali esimesed personaalsed kutsed ja tegi seda innovatiivsel moel.

Alo Lõhmus: hindamatu huvi ja lämmatav kohustuslikkus

29.03.17 ... Kohustuslike ainete lisamisest õppekavadesse head nahka ei tule, see-eest nn loovainetes numbrilisest hindamisest loobumine on samm õiges suunas, leiab Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Vene kooli direktor: keeleõppest räägime samamoodi veel ka 20 aasta pärast

28.02.17 ... Tallinna venekeelse Pae Gümnaasiumi direktriss Izabella Riitsaar on kindel, et kakskeelsus teeb inimeste elu lihtsamaks, kuid keeleõppe probleemid, millega Eesti koolid juba kümme aastat maadlevad, on ilmselt õhus ka veel 20 aasta pärast.

OECD ekspert: koolid on kukkunud läbi inimestele eluks püüdluse andmisel

19.02.17 ... Eesti laste teadmised loodusainetes on väga head. Ometi ei näe õpilased end tulevikus töötamas teadlase või insenerina. Miks see nii on ja mida siin teha annaks selgitas sel nädalal Eestit külastanud OECD hariduse ja oskuste osakonna juht Andreas Schleicher.

Lastejaam tervishoiumuuseumis: kas muuseumiskäik teeb tervemaks?

09.02.17 ... Millised on need loomad, kellega inimestel on ühised eellased? Mis juhtub pärast surma, mis on elu lahutamatu osa? Kuidas inimesed eristavad lõhnu?

Tartu ülikooli raamatukogul napib raha võõrkeelse erialakirjanduse ostmiseks  

07.02.17 ... Kuigi Tartu ülikooli arengukavas on kesksel kohal ingliskeelsete õppekavade avamine, jääb tähelepanuta asjaolu, et uute õppekavade loomisega tekib vajadus ka uue õppekirjanduse järele. See on viinud olukorda, kus ülikooli raamatukogu ei suuda varustada välistudengeid erialakirjandusega vajalikul hulgal.

Tartus anti teismeliste teaduslahingu avapauk

23.01.17 ... Tartu ülikooli spordihoone koridoris on esmaspäeva hommikul koos närviliselt naljatlevate teismeliste rühmad. Oodatakse korvpallisaali avamist, et seal teaduslahingu eelvoorul mõõtu võtta.

Keemiaprofessor armastab õpetamist ja tudengitega arutlemist

23.01.17 ... Tartu ülikooli analüütilise keemia professor Ivo Leito tunneb õpetamisest suurt rõõmu ning püüab teha kõik selleks, et tudengid saaksid õpitavast materjalist aru. Loodus- ja täppisteaduste valdkonna aasta õppejõuks saamise puhul portreteerib teda ajakiri Universitas Tartuensis.

Riik plaanib veebiõppega teha eestikeelse keskhariduse kättesaadavaks ka Eestist eemal olijatele

09.01.17 ... Haridus-ja Teadusministeerium kuulutas välja e-õppematerjalide riigihanke keskhariduse kaasajastamiseks. Hankega soovitakse luua digikogumikke, mille sisu peab vastama riiklike õppekavade nõuetele kõikide gümnaasiumiastme ainevaldkondade kohta. Nii avaneks tulevikus võimalus eestikeelset keskharidust omandada ka kodumaalt eemal olles ning integreerida saaks erinevat liiki haridust.

Matemaatika riigieksamilt kaob ühisosa

02.01.17 ... Sel kevadel koostatakse lai ja kitsas matemaatikaeksam teistmoodi, ilma ühisosata.

Doktoritöö pakub ideid õppetöö mängustamiseks kõrgkoolis  

15.12.16 ... Õppetöös mängu elementide kasutusvõimalusi uurinud Tallinna ülikooli haridusteaduse instituudi doktorant Martin Sillaots leiab, et mängustamise abil on võimalik suurendada kõrgkooliõpilastes soovi õppetöös aktiivselt kaasa lüüa.

Viktoriin: õpilaste leiutiste konkursi parimad palad

07.12.16 ... Siin on joonised riiklikult pärjatud õpilaste leiutistest. Kas oskad kirjelduse ja joonise kokku viia?

Reportaaž parimate noorleiutajate galalt: Eesti lastes on enamat kui PISA test  

06.12.16 ... Kuueaastane kollaste pükstega Sass istub kannatamatult ema kõrval toolil. Nende ees ja kõrval Mektory suures saalis istub veel mõnisada inimest. Sass on rahutu, sest iga hetk võidakse lavalt öelda, et just tema tööd pisikese leiutajana on märgatud ja et temagi saab presidendilt käepigistuse ja auhinnaraha.

Laidmets: Eesti hariduse kitsaskohad paranevad läbi õpetajate täiendkoolituste

06.12.16 ... Teisipäeval tehakse avalikuks järjekordse PISA testi tulemused. Ehkki teadmiste ja oskuste poolest on meie koolilapsed maailma eesotsas, näitavad seniste testide tulemused, ka läbivaid probleeme. Haridusministeeriumi asekantsler Mart Laidmetsa sõnul kitsaskohtade lahendamine ja märkamine eelkõige õpetajate töö.

Eesti PISA testis: maailma riikide võrdluses kuuendalt kohalt kolmandale Uuendatud 12:46

06.12.16 ... OECD 2015. aastal tehtud õpitulemuste uuringust selgub, et Eesti on kolme aastaga parandanud tulemusi nii funktsionaalses lugemisoskuses, matemaatikas kui ka loodusteadustes. Seega tõusis Eesti maailma arvestuses kuuendalt kohalt kolmandale kohale. ERR Novaator tegi värskelt esitatud andmetest kokkuvõtte.

PISA testide edu põhjus: ka põrandat pühkides saab õppida füüsikat

06.12.16 ... Täna keskpäeval avaldas OECD värskeimad PISA testide tulemused. Täpselt samal ajal, nagu igal teisipäeval, kogunevad Rakke gümnaasiumi Nutilabori klassi aga Rakke Robootikud ehk need lapsed, kellest seesama PISA raport tänavu on leidnud põhjuse Eesti õpilaste testitulemustele.

Kuidas hinnata tulevikuoskusi?  

30.11.16 ... Kutsekoja oskuste hindamise konverentsil arutletakse muu hulgas, kas tõendatud oskused on tööstaažist olulisemad ning kuidas hinnata tulevikuoskusi kutseeksamil.

Intervjuu | Mailis Reps kohustuslikku kooliiga tõstma ei torma

25.11.16 ... Ehkki koalitsiooniläbirääkimiste jooksul käidi välja lubadus muuta põhikoolijärgne haridus noortele kohustuslikuks, siis kolmandat korda haridusministri kohale asunud Mailis Reps kohustuslikku kooliiga tõstma ei kiirusta. Värske haridusministriga rääkis Madis Hindre

Õiguskantsler: eksamitulemuste esitamine koolide kaupa on vajalik

25.11.16 ... Õpilaste keskmiste eksamitulemuste esitamine koolide kaupa on vajalik selleks, et riik saaks jälgida hariduse kvaliteeti, selgitab õiguskantsler Ülle Madise oma vastuses sellekohase pöördumise teinud inimesele.

Teaduskommunikatsiooni konverentsil auhinnati parimaid teaduse populariseerijaid

23.11.16 ... Tartus toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil „Teadus meediastunud maailmas “ anti täna üle auhinnad aasta parimatele teaduse populariseerijatele.

Tänane geograafianädala viktoriin keskendub loodusgeograafiale

17.11.16 ... Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu tähistab käimasolevat geograafianädalat kooliõpilaste miniviktoriiniga.

TTÜ ja IT kolledž sõlmisid ühinemisleppe

16.11.16 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) rektor Jaak Aaviksoo ja hariduse infotehnoloogia sihtasutuse (HITSA) juhatuse esimees Erki Urva allkirjastasid kolmapäeval lepingu, mille kohaselt ühinevad TTÜ ja IT kolledž 2017. aasta 1. augustil.

Tänane geograafianädala viktoriin keskendub geoinfosüsteemidele

16.11.16 ... Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu tähistab käimasolevat geograafianädalat kooliõpilaste miniviktoriiniga.

Tänane geograafianädala viktoriin keskendub planeerimisele

15.11.16 ... Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu tähistab käimasolevat geograafianädalat kooliõpilaste miniviktoriiniga.

Tudengid ei pruugi Tartu Ülikooli raamatukokku pääseda ka sessiajaks

15.11.16 ... Kuigi esialgu pidid lugejad Tartu Ülikool Struve tänava raamatukogusse tagasi saama oktoobri alguses, lükati septembris tähtaeg jõulukuusse. Nüüd selgub, et suure tõenäosusega ei pääse tudengid hoonesse ka detsembris, kui algab eksamiteperiood. Kohti tagavararuumides on aga õppimiseks vähe.

Eestis napib logopeede venekeelsetele inimestele

14.11.16 ... Kuigi Eestis on nõudlus venekeelsete inimestele mõeldud logopeedilise abi järele olemas, napib turul pakkumist. Tartu ülikooli eripedagoogika osakonna juhataja ja logopeedia lektori Marika Padriku sõnul on sellise olukorra põhjustanud üleüldine väike huvi logopeedia kui eriala vastu ning venekeelse õppekava puudumine.

Koolid saavad arvutite ostmiseks neli miljonit eurot

14.11.16 ... Hariduse infotehnoloogia sihtasutus avas nelja miljoni suuruse toetusmeetme põhikoolidele süle- , laua- ja tahvelarvutite soetamiseks.

Uuring: suurte gümnaasiumide ja väikeste põhikoolide õpilased hindavad kooli kõrgemalt

07.11.16 ... Sellel kevadel korraldati esimest korda üleriigiline küsitlus, kus uuriti, mil määral on õpilased kooliga rahul. Selgus, et kooliga on rohkem rahul väikeste põhikoolide ja suuremate gümnaasiumite õpilased. Rahulolu kooli ja õpetajatega pole otseses seoses akadeemiliste tulemustega, vaid pigem õpilaste hoolsuse ning usuga oma võimetesse ülesannetega hakkama saada.

Uuring: nutiseadmete kasutamine mõjutab õpilaste akadeemilisi tulemusi

02.11.16 ... Tartu ülikooli magistrant Maarja Timm uuris oma magistritöö raames õpilaste hinnanguid nutiseadmete kasutamisharjumustele, samuti seoseid õpihoiakute ning -tulemustega. Tuleb välja, et praegu võib nutiseadmete kasutamine koolitunnis hinnetele hoopis halvasti mõjuda.

Doktoritöö: matemaatikateadmised avaldavad õpilaste motivatsioonile olulist mõju  

26.10.16 ... Algklassiõpilaste matemaatikateadmiste ja motivatsiooni vahelisi seoseid uurinud doktoritööst selgub, et motivatsiooniprobleemid võivad tuleneda vähestest ainealastest teadmistest.

Videoloengud aitavad kõnetada uut põlvkonda. Kuidas seda hästi teha?

19.10.16 ... Tartu ülikooli e-õppe päeva raames arutasid TÜ õppejõud teemal "Retsepte heaks videoloenguks".

Haridusministeerium hindas riigieksamite kõrval koolide panust õpilasesse Uuendatud 14:44

18.10.16 ... Teisipäeval tutvustas sihtasutus Innove tänavusi riigieksamite tulemusi ja ka uut näitajat gümnaasiumi panust õpilase edasijõudmisesse. Haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) välishindamise osakonna juhataja Kristin Hollo sõnul hakati gümnaasiumi panust mõõtma, et saada terviklikum pilt Eesti gümnaasiumihariduse kvaliteedist.