Lääne teismelisi tõukab kuritegevusele kultuuriruum, mitte ajukeemia ({{commentsTotal}})

Teismeliste kuritegevuses polegi süüdi ajukeemia, vaid kultuuriruum.
Teismeliste kuritegevuses polegi süüdi ajukeemia, vaid kultuuriruum. Autor/allikas: Winnie Liu/Creative Commons

Teismeliste kalduvus kuritegevusele polegi nii tugevalt seotud puberteediealise aju eripäraga, selgub värskest uuringust. See lükkab ümber varasema teadmise ning paneb põhjusi otsima kultuurikeskkonnast.

Nimelt on statistika meid pikka aega veennud, et kuritegevusele kalduvus tõuseb teismeeas ning langeb täiskasvanuks saades ja selle põhjus peab seega olema bioloogiline, mitte sõltuv riigist või kultuurist.

Vastne uuring, mille tulemused avaldas ajakiri Criminology, toob aga välja, et Taiwanis ei ole seost teismeea ja kuritegevusele kalduvuse vahel. Pigem on näha kuritegevuse suurenemist hilistes 20ndates ja 30ndate eluaastate alguses.

Seega võib ainuüksi selle erinevuse pinnalt öelda, et kuritegevusele kalduvus ei ole seotud ealiste muutustega ajus ehk kuritegevusele kalduvuses ei saa süüdistada bioloogiat ja ajukeemiat nagu seda on väitnud varasemad uuringud.

Individualismi rõhutamine soodustab

Uuringu üks autoritest Darrell Steffensmeier on Penn State’i ülikooli sotsioloogia ja kriminoloogia professor. Ta toob välja, et USAs ja paljudes lääneriikides, mis on kultuuriliselt individualistlikumad, kasvab kuritegevus hilises teismeeas olevate noorukite hulgas ning langeb siis järsult täiskasvanuikka jõudes ehk seaduse ees vastutavaks saades.

Taiwani kultuur on aga kollektivistlikum ning erinevad põlvkonnad käivad üksteisega rohkem läbi. Steffensmeieri hinnangul on just see põhjus, miks kuritegevuse kasv ja teismeiga ei ole Taiwanil omavahel seotud.

Ja just see tõdemus paneb teadlasi kahtlema võimaluses, et kuritegevusele kalduvuse taga on bioloogia ja neurobioloogia. “Ütlusest, et teismeliste ajud on programmeeritud kuritegevusele, on saanud mantra,” nendib Steffensmeier ja nendib, et tegelikult see nii pole.

Kultuuri mõjutab rohkem kui ajukeemia

Lääneriikides lähtuvad mitmesugused regulatsioonid ja ennetustegevused lähtuvad just sellest mantrast. See mantra väljendub näiteks asjaolus, et teismeliste karistused on kergemad, kuna “teismelised kalduvadki rohkem keelatud tegevustele” või “nad ju ei tea, mida nad teevad”. See pole siiski nii.

Uuringu kaasautor Yunmei Lu nendib, et neurobioloogial võib olla oma roll, kuid kultuuriline mõju on ikkagi suurem. Selle juures analüüsib ta Taiwani kultuurilist konteksti.

Lu toob välja, et Taiwani vanemad on palju hoolikamad oma lapse tegemistel silma peal hoidma. Teine oluline erinevus lane kultuuriruumist on individualistlikkuse mitterõhutamine ning asjaolu, et lapsi kaasatakse täiskasvanute tegevustesse, mitte ei vastandata laste ja täiskasvanute tegevusi.

Üleastumisi ja reeglite rikkumist teadvustavad teismelised kui ohtu, mis nende tuleviku ja karjääri ära rikuvad.

Samuti hoiavad kuritegelikest tegevustest ja ka nendega kokkupuutumisest lapsi eemal kooli ja lapsevanemate pidev järelvalve.

Hua Zhong, uuringu kolmas autor, toob välja veel ühe aspekti: lapsi lõimitakse varakult täiskasvanute tegevustesse ja igapäevaellu ning eksimuste kuritegelike eksimuste korral on alaealistel suurem vastutus oma tegude ees kui lääneriikides.Antarktise rannikuvete bakterid peitsid viiruste eellaste saladust

Viirused on kummalised tegelased. Elusolendeiks neid enamasti ei peeta, ja kust nad pärit on, ei teata. Nüüd on Antarktise ranniku lähistelt väikestelt saartelt saadud arvatavasti üsna oluline viide viiruste võimalikule tekkeloole.

Lida Ajeri koobas.Lida Ajeri koobas.
Nüüdisinimesed jõudsid Kagu-Aasiasse arvatust tuhandeid aastaid varem

"Ta nimetas seda kohta Lida Ajeriks. Kõlab meeldejäävalt, eks pole? Kuid kohalikus keeles tähendab see "vesikeelt". Tead, kui paljusid koopaid nad seal niimoodi nimetavad?" küsis Macquarie ülikooli paleontoloog Kira Westaway retooriliselt. Mõnikord tähendab suurte loodusteadlaste jälgedes käimine sõna otseses mõttes päevade kaupa džunglites trampimist. Teisalt aitab see lahendada aeg-ajalt enam kui 120 aasta vanuseid mõistatusi.

Isegi ateistid peavad oma kaasmõtlejaid usklikest amoraalsemateks

Ateistid on ebamoraalsed ja neid ei saa usaldada. Nii arvavad 13 eriilmelises ühiskonnas tehtud uuringu põhjal isegi ateistid ise. Tulemused viitavad, et ateistide suhtes tuntavad eelarvamused on paljudes maailma riikides sügavalt ühiskonda juurdunud.

Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.
Uued soovitused: laste ekraaniaja piiramisest enam ei piisa

Sõpradega suhtlemine algab hommikul veel enne kui voodist tõustud ning lõppeb viimase asjana kui nutitelefon pannakse öökapile või padja alla. Nende kahe hetke vahele jääb terve hulk väga mitmekülgseid suhtlemise, aga ka üksiolemise viise internetis. Nii võiks võtta kokku laste meediauurija Sonia Livingstone'i ja tema kolleegi Alicia Blum-Rossi viimase uuringu tulemused ja soovitused.

600 eesti eaka veri aitab arendada vananemist pidurdavat ravimit

Meie veres on biomarkerid, mis annavad viis või isegi kümme aastat varem märku organismi vananemisest, n-ö suremisprotsessi algusest. Mis oleks, kui suudaksime seda protsessi edasi lükata ehk pidurdada vananemist? Me ei tea, mis siis täpselt oleks, küll aga on USA idufirma liikunud Eesti Geenivaramu teadlaste abiga sammu sellele lähemale.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.