Enneaegsetel lastel on hilisemas elus rohkem ülekaaluga seotud haigusi ({{commentsTotal}})

Imik
Imik Autor/allikas: PM/Scanpix

Enneaegne sündimine jääb mõjutama kogu edasist elu. Aga seda teavad paljud lapsevanemad ilma värske teadusuuringutagi. Nüüd on aga Iisraeli teadlaste uuringu andmetele tuginedes võimalik öelda, et enneaegsena sündimine kõrgendab riski saada diabeet või mõni ülekaalulisusega seotud tervisehäda.

Parim aeg sündimiseks on 37. ja 41. rasedusnädala vahel. Nii enne kui pärast neid nädalaid sündides võib lapsel esineda tervisehäireid.

Negevis asuva Ben-Gurioni ülikooli teadlaste viimases uuringus tuuakse välja seos 1. tüüpi diabeedi ja ülekaalulisuse  ning enneaegsuse vahel.

Uuringus analüüsiti 225 260 sündi, millest 24 protsenti ehk 54 073 olid enneaegsed. Seejärel kõrvutati laste hospitaliseerimise andmeid kuni nende täiskasvanuks saamiseni.

“Selgus, et enneaegsete rühmas oli oluliselt rohkem lapsi, kes sattusid haiglasse mõne sise- või ainevahetushaiguse tõttu,” selgitas uuringu autor professor Eyal Sheiner. Enneaegsete hulgas esines oluliselt rohkem ülekaalulisust kui tähtaegselt ajal sündinutel.

Ühtlasi täheldasid arstid, et enneaegselt sündinute emadel esines sagedamini kõrgvereõhutõbe ja rasedusaegset diabeeti. Samuti oli enneaegsete hulgas suhtarvuliselt rohkem keisrilõikega sündinuid ning nende sünnikaal oli väiksem.

Varasemategi uuringute tulemused on näidanud seost ema tervisliku seisundi ning lapse hilisema tervise vahel. Sellest võib taas järeldada, et lapse tervist mõjutab juba looteeas ema tervis raseduse ajal.

Uuring ilmus ajakirjas American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Toimetaja: Marju HimmaAntarktise rannikuvete bakterid peitsid viiruste eellaste saladust

Viirused on kummalised tegelased. Elusolendeiks neid enamasti ei peeta, ja kust nad pärit on, ei teata. Nüüd on Antarktise ranniku lähistelt väikestelt saartelt saadud arvatavasti üsna oluline viide viiruste võimalikule tekkeloole.

Lida Ajeri koobas.Lida Ajeri koobas.
Nüüdisinimesed jõudsid Kagu-Aasiasse arvatust tuhandeid aastaid varem

"Ta nimetas seda kohta Lida Ajeriks. Kõlab meeldejäävalt, eks pole? Kuid kohalikus keeles tähendab see "vesikeelt". Tead, kui paljusid koopaid nad seal niimoodi nimetavad?" küsis Macquarie ülikooli paleontoloog Kira Westaway retooriliselt. Mõnikord tähendab suurte loodusteadlaste jälgedes käimine sõna otseses mõttes päevade kaupa džunglites trampimist. Teisalt aitab see lahendada aeg-ajalt enam kui 120 aasta vanuseid mõistatusi.

Isegi ateistid peavad oma kaasmõtlejaid usklikest amoraalsemateks

Ateistid on ebamoraalsed ja neid ei saa usaldada. Nii arvavad 13 eriilmelises ühiskonnas tehtud uuringu põhjal isegi ateistid ise. Tulemused viitavad, et ateistide suhtes tuntavad eelarvamused on paljudes maailma riikides sügavalt ühiskonda juurdunud.

Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.
Uued soovitused: laste ekraaniaja piiramisest enam ei piisa

Sõpradega suhtlemine algab hommikul veel enne kui voodist tõustud ning lõppeb viimase asjana kui nutitelefon pannakse öökapile või padja alla. Nende kahe hetke vahele jääb terve hulk väga mitmekülgseid suhtlemise, aga ka üksiolemise viise internetis. Nii võiks võtta kokku laste meediauurija Sonia Livingstone'i ja tema kolleegi Alicia Blum-Rossi viimase uuringu tulemused ja soovitused.

600 eesti eaka veri aitab arendada vananemist pidurdavat ravimit

Meie veres on biomarkerid, mis annavad viis või isegi kümme aastat varem märku organismi vananemisest, n-ö suremisprotsessi algusest. Mis oleks, kui suudaksime seda protsessi edasi lükata ehk pidurdada vananemist? Me ei tea, mis siis täpselt oleks, küll aga on USA idufirma liikunud Eesti Geenivaramu teadlaste abiga sammu sellele lähemale.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.