Ehitusinsener leiutas võimaluse Suure Vallrahu päästmiseks ({{commentsTotal}})

Selline muutus toimus Suures Vallrahus 2014. aasta detsembrist 2015. aasta veebruarini. Vaid kolme kuuga muutus korallrahu oluliselt valgemaks, mis annab märku selle suremisest.
Selline muutus toimus Suures Vallrahus 2014. aasta detsembrist 2015. aasta veebruarini. Vaid kolme kuuga muutus korallrahu oluliselt valgemaks, mis annab märku selle suremisest. Autor/allikas: XL CATLIN SEAVIEW SURVEY/GLOBALCORALBLEACHING

Austraalia kirdeosas asuv korallrahude süsteem Suur Vallrahu on erinevate keskkonnamõjude, kuid ennekõike üha enam soojeneva ookeanivee tõttu pleekimas ehk välja suremas. Kuid vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel rahust asub ohtralt külma vett, milles võibki peituda Suure Vallrahu pääsetee.

Ehitusinsener ja Arizona ülikoli emeriitprofessor Mo Ehsani on 30 aastat leiutanud kõiksugu uuenduslikke taristuid ehitiste renoveerimiseks ja arendamiseks. Hiljaaegu mõtles Ehsani välja süsteemi, mis aitab pumbata külma vett Suure Vallrahu lähedalt ning kasutab selle tarvis kõigele lisaks väga säästlikku energialahendust.

„Suure Vallrahu lähedal ookeani põhjas on ammendamatu hulk külma vett, samal ajal aga tapab soe madal rannikulähedane vesi koralle,“ kirjeldas Ehsani. Tema lahendus on teha vastupidav, kerge, ühes tükis olev torujuhe, mis pumpaks lakkamatult külma vett ookeani põhjast vallrahu madalikele.

Selline pumpamine nõuab aga energiat ning seda fossiilkütustest toota ei oleks kuigi mõistlik. Seega, kust tuleb energia?

Pumpade tarvis energia saamiseks kasutab Ehsani leiutis laineenergiamuundurit.

Süsteem, kuidas pumbatakse külma ookeanipõhja vett Suurele Valrahule. Autor: PipeMedic® / QuakeWrap Inc.
Tegelikult tuli Ehsani sellise laineenergiamuundurit kasutava süsteemiga välja juba 2012. aastal. Leiutis kannab nime InfinitPipe. Siis aga ei osatud näha selles lahendust Suure Vallrahu probleemile.

Kui 2016. aastal avastati, et laiguti on Suurest Vallrahust pleekinud suisa 90 protsenti, hakkas Ehsani mõtlema, et tema välja töötatud süsteemi annaks kasutada just eelmainitud otstarbel.

Ehsani lahendusi on kasutatud varem erinevate veealuste juhtmete ehitusel ja sõiduteede alustes tunnelites.

Toimetaja: Marju HimmaÕpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.
Taimede dieedil hoidmiseks kulub igal aastal 500 kilogrammi suhkrut

Tartu ülikooli botaanika osakonnas on kaks päeva aastas – üks mais ja teine septembris – suhkrupäevad. Juba 15 aastat järjest suunduvad teadurid ja tudengid nendel päevadel Põlvamaale Ahja jõe äärsele niidule, kaasas umbes 250 kilogrammi suhkrut. 

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnoloogiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Tartu ülikooli on tänavu esitanud avalduse rohkem kui 12 100 inimest.Tartu ülikooli on tänavu esitanud avalduse rohkem kui 12 100 inimest.
Graafik | Tartu ülikooli vastuvõtt: arstiteaduse ja IT jätkuv võidukäik

Tartu ülikoolis lõppes neljapäeval sisseastumisdokumentide vastuvõtmine enamikele eestikeelsetele bakalaureuse- ja magistriõppekavadele. Sel aastal esitati Tartu ülikooli ligi tuhat avaldust rohkem kui eelmisel aastal. Kokku on eesti- ja ingliskeelsetele õppekavadele kõigis õppeastmetes esitatud üle 12 100 avalduse. Jätkuvalt on kõige populaarsemad arstiteadus ja IT-erialad. Seejuures esitati rohkem avaldusi mitteinformaatikutele mõeldud infotehnoloogia magistrikavale kui nn tavalisele informaatika magistrikavale.

Tervisevaldkonnas on kõige suurem puudus õdedest: 2025. aastaks jääb kutsekoja raporti järgi puudu 311 õde, selle eriala lõpetajate hulk peaks kasvama 35 inimese võrra aastas. Ka farmatseutide arv peaks 2017.–2025. aastal viiendiku võrra kasvama.Tervisevaldkonnas on kõige suurem puudus õdedest: 2025. aastaks jääb kutsekoja raporti järgi puudu 311 õde, selle eriala lõpetajate hulk peaks kasvama 35 inimese võrra aastas. Ka farmatseutide arv peaks 2017.–2025. aastal viiendiku võrra kasvama.
Mida õppida, et tulevikus jaguks ka tööd?

Asjatundjad soovitavad kaaluda kõrghariduse esimesel astmel bakalaureuseõppe ja rakenduskõrghariduse ühendamist nii, et valik akadeemilise või rakendusliku suuna vahel tuleks teha alles kolmandal õppeaastal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.