Vanavanemad tagasid inimese eellaste rahuliku ööune ({{commentsTotal}})

Hadza hõimu mees magamas päevaund.
Hadza hõimu mees magamas päevaund. Autor/allikas: David Samson

Eakamate inimeste ööuni on sageli lühem ja kergem kui noorematel. See, mida me praegu tõlgendame vanemate puhul unehäiretena võib aga olla pika aja jooksul välja kujunenud ellujäämismehhanism.

Briti teadlased uurisid Tansaanias tänapäevaseid kütte-korilasi, kes elavad koos mitme põlvkonna hõimlastega. Nimelt elavad need inimesed Hadza hõimus jätkuvalt nii nagu elasid meie esivanemad tuhandeid aastaid enne põlluharimist ja karjakasvatamist.

Päeval lähevad mehed ja naised tegema erinevaid päevatoimetusi savannis: korjama seemneid ja juurikaid, marju ja mett või küttima loomi toiduks. Õhtul saadakse taas kokku 20–30-liikmelistes rühmades, magatakse koos taeva all või väikestes hüttides.

Kuigi tegu on tänapäeval elavate inimestega, on nende käitumismustrid arhailised ja pakuvad seetõttu võimalust uurida inimese eellaste käitumist ning sellega kaasnevat evolutsiooni lugu.

Selgus, et erinevused hõimkonna liikmete unerütmides aitavad tagada selle, et alati on keegi rühmast üleval. Vanurite ärkvelolek öösel võis tagab selle, et hõimu ei ründa ööpimeduse varjus põõsastes luurav lõvi.

Uuringu autorid pakuvad, et erinevad unemustrid eakate ja noorte puhul on välja kujunenud evolutsiooni käigus.

Artikli üks autoritest Duke'i ülikooli järeldoktorant David Samson selgitas, et eakate hõimuliikmete unetus oli kogu hõimule kasulik.

Elu kunstvalguseta, kuid aktiivsusmonitoriga

Need hõimud elavad kunstliku valguseta, mis tähendab, et nende elurütm sõltub ainult päevavalgusest. Kuidas aga teadlased sellist rühma uurivad?

Selleks, et saada aru, kes millal magab ja tegutseb, pandi 33 tervele mehele 20 päevaks aktiivsusmonitor – väike käekella moodi jälgimisseade, mis kogus andmeid ööpäev ringi iga minuti tegevuse kohta.

Hõimu unemustrite analüüs näitas, et keskmiselt läksid uurimisalused magama veidi pärast kella 22 õhtul ning ärkasid hommikul kell 7. Mõned aga läksid magama juba kell 20 õhtul ning ärkasid hommikul kell 6. Etteaimatavalt läksid hiljem magama nooremad, 20.–30. eluaastates inimesed, vanemad inimesed aga jäid magama ning ärkasid varem.

Öö jooksul käisid üles ärganud hõimuliikmed tuld kohendamas, laste eest hoolitsemas või keha kergendamas.

Üheaegselt magatud 18 minutit

Kõige selle tulemusena oli 220 jälgitud tunnist vaid 18 minutit aega, mil kõik kogukonna liikmed korraga magasid. Kolmandik kogu hõimust oli öösel aga pidevalt kerges unes, valmis reageerima iga väiksemagi kui krõpsu peale.

Tuletame meelde, et aktiivsusmonitorid pandi vaid tervetele meestele, mis tähendab, et kehva tervisega eakad või lapsed ei lähe üldse arvesse. Küll aga julgevad uuringu autorid kogutud andmete pealt öelda, just mitmekesine vanuseline koosseis tagab koos elavale hõimule turvalise ööune.

Selles hõimus ei ole kunagi jagatud ka öövahi ülesannet, sest selleks pole tarvidust: keegi on alati piisavalt palju ärkvel, mistõttu pole eraldi öövahis olemisele mõtet energiat kulutada.

Varasemad uuringud on osutanud sarnastele unemustrite jaotumisele lindude, hiirte ning teiste loomade puhu. See on aga esimene uuring, mis näitab selle seaduspära kehtimist inimeste peal.

Seega järgmine kord kui vanavanemad teevad juttu unehäiretest, mis väljenduvad unes, mis õhtul liiga vara peale kipub või vara ärkamises, tuletage meelde, et see on meie eellastelt päritud omadus, mis tagab ülejäänud kogukonnale turvalise ööune.

Uuringu tulemused avaldas ajakiri Proceedings of the Royal Society.

Toimetaja: Marju HimmaÕpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.
Taimede dieedil hoidmiseks kulub igal aastal 500 kilogrammi suhkrut

Tartu ülikooli botaanika osakonnas on kaks päeva aastas – üks mais ja teine septembris – suhkrupäevad. Juba 15 aastat järjest suunduvad teadurid ja tudengid nendel päevadel Põlvamaale Ahja jõe äärsele niidule, kaasas umbes 250 kilogrammi suhkrut. 

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnoloogiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Tartu ülikooli on tänavu esitanud avalduse rohkem kui 12 100 inimest.Tartu ülikooli on tänavu esitanud avalduse rohkem kui 12 100 inimest.
Graafik | Tartu ülikooli vastuvõtt: arstiteaduse ja IT jätkuv võidukäik

Tartu ülikoolis lõppes neljapäeval sisseastumisdokumentide vastuvõtmine enamikele eestikeelsetele bakalaureuse- ja magistriõppekavadele. Sel aastal esitati Tartu ülikooli ligi tuhat avaldust rohkem kui eelmisel aastal. Kokku on eesti- ja ingliskeelsetele õppekavadele kõigis õppeastmetes esitatud üle 12 100 avalduse. Jätkuvalt on kõige populaarsemad arstiteadus ja IT-erialad. Seejuures esitati rohkem avaldusi mitteinformaatikutele mõeldud infotehnoloogia magistrikavale kui nn tavalisele informaatika magistrikavale.

Tervisevaldkonnas on kõige suurem puudus õdedest: 2025. aastaks jääb kutsekoja raporti järgi puudu 311 õde, selle eriala lõpetajate hulk peaks kasvama 35 inimese võrra aastas. Ka farmatseutide arv peaks 2017.–2025. aastal viiendiku võrra kasvama.Tervisevaldkonnas on kõige suurem puudus õdedest: 2025. aastaks jääb kutsekoja raporti järgi puudu 311 õde, selle eriala lõpetajate hulk peaks kasvama 35 inimese võrra aastas. Ka farmatseutide arv peaks 2017.–2025. aastal viiendiku võrra kasvama.
Mida õppida, et tulevikus jaguks ka tööd?

Asjatundjad soovitavad kaaluda kõrghariduse esimesel astmel bakalaureuseõppe ja rakenduskõrghariduse ühendamist nii, et valik akadeemilise või rakendusliku suuna vahel tuleks teha alles kolmandal õppeaastal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.