Kliimamuutused ähvardavad muuta hea kohvi harulduseks ({{commentsTotal}})

Kohvitass.
Kohvitass. Autor/allikas: cherylfoong/Creative Commons

Kliimamuutused võivad muuta Etioopias selle sajandi lõpuks enam kui praegu poole kohvi kasvatamiseks kasutatavast põllumaast kasutuskõlbmatuks. Targa majandamise ja kohviistanduste asukoha muutmisega oleks võimalik aga nende kogu pindala neljakordistada, näitab värske uuring.

"Kohviistandused on kliimamuutuste tõttu tõsise löögi all, kuid tööst tasub ehk meelde jätta, et väljapääs on olemas, seda isegi kliimamuutuste korral. Tõsi, meie ees seisev väljakutse on märkimisväärne. Miljonid kohvikasvatajad peavad muutma on seniseid ja harjumusi, rääkimata istanduste asukoha muutmisest," nentis Kew Kuningliku Botaanikaaia teadur Aaron Davis, üks uurimuse juhtivautoritest.

Varasemad uuringud on vihjanud, et halvimate kliimastsenaariumite realiseerumise korral võib kaotada maailm sajandi keskpaigaks kliimamuutuste tõttu pooled tänastest kohviistandustest. Metsikud kohvipuud võivad välja surra aastaks 2080. Paralleelselt vähendavad kohvipuude saagikust nii keskmise temperatuuri tõus, agaramalt levivad kahjurid ja taimehaigused kui ka ekstreemsed ilmaolud. Näiteks Brasiilias on vähendanud viimaste aastate põuad tähtsamates kohvikasvatuspiirkondades kogutud saagi hulka kuni kolmandiku võrra.

Samal ajal võib oodata, et esmajärjekorras hakkab kahanema araabia kohvipuude leviala. "Suurem osa praegu maailmas joodavast araabika kohvist pärineb just Etioopiast ja moodustab seejuures umbes neljandiku riigi ekspordituludest," lisas Davis. Veidi vähem pirtsakate kongo kohvipuude oad sisaldavad küll rohkem kofeiini, kuid nende maitseomadusi peetakse kehvemateks.

Üksikute ilmaekstreemumite nagu Brasiilia põudade otseselt kliimamuutustega sidumiseks pole aga teadlased tundnud end seni veel piisavalt kindlalt. Etioopia kohviistanduste tuleviku hindamiseks kombineeriti omavahel viimase aja tipptasemel kliimamudeleid ja satelliidiandmeid. Loodud mudeli täpsuse lihvimiseks võrreldi selle ennustusi ruutkilomeetrise täpsusega reaalsete andmetega, minnes tagasi aastani 1960. Samuti külastas töörühm aastatel 2013–2016 enam kui 1800 kohvikasvatuspiirkonda.

"Endist viisi jätkamine oleks Etioopia kohviistandustele must päev. Praegu kohvi kasvatamiseks kasutatavatest piirkondadeks poleks ligikaudu 40–60 protsenti enam selleks sobilikud," nentis Davis. Samas vihjas aga töörühma analüüs, et keskmine temperatuuritõus võib olla kohati ka positiivne. Järgmise 20 aasta jooksul saab hakata araabia kohvipuid kasvatada mitmetes uutes piirkondades. Mudel võimaldas kaardistada uued potentsiaalsed kohvikasvatuspiirkonnad aastani 2100.

Selleks tuleks rajada uusi istandusi kõrgemale mägedesse. Praegu kasvavad enamik Etioopia kohvipuid 1200–2200 meetri kõrgusel. "Piisavalt teadlikult toimetades on meil võimalik isegi kohvitoodangut hulka kasvatada, säilitades samal ajal metsikute araabia kohvipuude geneetilise mitmekesisuse. Ent pikemas perspektiivis on ainsaks jätkusuutlikuks lahenduseks kliimamuutuste piiramine," lisas teadur. Samuti möönis ta, et uuringus ei arvestatud näiteks erinevate taimehaiguste ja kahjurite levikuga.

Teisisõnu võib muutuda aurav kohvitass tulevikus kõigele vaatamata üha luksuslikumaks naudinguks. Iga päev juuakse maailmas enam kui 2,25 miljardit tassi kohvi.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Plants.Elevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.