Lugeja küsib: kas Maa asub inimese sünnipäeval ikka alati samas kohas? ({{commentsTotal}})

Sünnipäevatort.
Sünnipäevatort. Autor/allikas: jar0d/Creative Commons

ERR Novaatori lugejat huvitas, kas Maa on inimese sünnipäeval ikka igal aastal täpselt samas ja kui palju planeedi orbiit aastaga muuta jõuab. Esitasime Tartu Observatooriumi astrofüüsika teadurile Tõnis Eenmäele.

Lihtne vastus on, et ei ole, sest aastas pole täisarv päevi. Maa teeb tiiru ümber Päikese ca 365.24219 päevaga. Kui määrata sünnimomenti sekundi täpsusega, nihkub Päikese asukoht ligikaudu tsükliliselt asukoha suhtes sünnimomendil. Kuid ka igal liigaastal lisatav lisapäev ei korrigeeri seda mitte-täisarvulisust täielikult.

Lihtne on seda märgata, kui arvutada Päikese asukoht tähistaeva suhtes aastate jooksul täpselt samal aasta päeval ja kellaajal.

Kui minna väga detailseks, siis mõjutavad Maa orbiiti ümber Päikese väga natukene ka teised Päikesesüsteemi planeedid, seejuures muutub samal põhjusel aastate jooksul veidi Päikese enda asukoht meie planeedisüsteemi keskmes.

Päikese asukoht taevalaotusel 14. juunil kell 12.00

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.