Tehisvalk kaitseb gripinakkuse eest ({{commentsTotal}})

Teadlaste loodud tehisvalk
Teadlaste loodud tehisvalk Autor/allikas: Eva-Maria Strauch

Ameerika teadlased on loonud uudse valgumolekuli, mis kaitseb hiiri grippi nakatumise eest. Seda isegi juhul, kui hiiri suure hulga gripiviirustega üle külvata.

Valk haakub viirusosakese pinnal leiduvate hemaglutiniinitorukeste külge, takistades viirusoakesel nõnda raku külge kinnitumist ja raku nakatamist. Uurimistööd juhtis David Baker Seattle'is asuvast Washingtoni ülikoolist. Tulemused on avaldatud ajakirjas Nature Biotechnology.

Paraku ei jõua teadlased selle valkaine katsetamiseni inimeste peal veel niipea. Samuti tunnistavad teadlased, et valk ei seondu eriti hästi sedasorti gripiviirustega, mis kimbutavad tavaliselt inimesi.

Igal aastal haigestub maailmas tõsiselt grippi kolm kuni viis miljonit inimest, kellest 250 000 kuni 500 000 sureb. Tervishoiutegelased püüavad igal aastal välja selgitada, millised gripiviiruse tüübid järgmisel talvel levima hakkavad, ja annavad vaktsiinitootjatele nõu, millist vaktsiini toota.

Kuid vaktsiin on harva täiuslik. Ikka juhtub, et see ei vasta olemasolevale viirusele päris täpselt. Nii et vajadus hea lisakaitse järele on kindlasti olemas.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.