Video: põdraema argipäev Eesti metsas ({{commentsTotal}})

Põdravasikad videost.
Põdravasikad videost. Autor/allikas: Ants Tull

Zooloog Ants Tull avaldas järjekordse video, seekord põdraema igapäeva askeldustest. Lisaks arvukatele lendavatele parasiitidele tuleb rinda pista ka inimmõju negatiivsete külgedega.

Heidame korraks pilgu põdraema argiellu:

 

Nüüdseks on pojad kusagil ühe kuu vanused ning emapõdral on kiired ajad - peab ju vasikad ühe aasta jooksul iseseisvaks kasvatama. Emasloom vajab suveperioodil 33-34 kg toitu päevas, aastas aga kuni seitse tonni taimemassi. Eluks vajalikke mineraalaineid (eelkõige naatriumi) saadakse veetaimede kaudu, soolakutelt või merevee joomisel, kirjutatakse Tartu ülikooli zooloogia osakonna facebooki lehel.

Kui maikuu keskel veel verdimevaid putukaid näha ei olnud, siis nüüd on sääski kohati massiliselt ja ka parmud kimbutavad põtru. Varsti ilmuvad veel välja naha- ja ninakiinid ning juuli lõpus põdrakärbsed. Vaatamata parasiitidele on tõsisemaks ohuks ja arvukuse reguleerijateks nii kiskjad kui ka antropogeenne suremus (liiklusõnnetused ja küttimine).

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu ülikoolVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.