Euroopa sotsiaaluuring: Eestis pole soolist lõhet inimeste poliitikahuvis ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Vaatamata viimastel aastakümnetel tehtud edusammudele soolise võrdsuse edendamisel, on naised peaaegu kõigis Euroopa riikides poliitikast vähem huvitatud kui mehed. Huvi poliitika vastu peetakse aga poliitilise kaasatuse oluliseks eelduseks.

Seega võib see, et naiste huvi poliitika vastu on madal, tingida nende madalamat osalust poliitikas ning kaasa tuua selle, et naiste huvid ei ole poliitikas piisavalt esindatud.

Politoloogide Marta Fraile ja Raul Gomez’i analüüsist selgub, et Euroopas keskmiselt on naiste poliitikahuvi meeste omast 16% võrra madalam.

Naiste huvi poliitika vastu on meeste omast madalam kõigis Euroopa riikides, välja arvatud Eestis, kus meeste ja naiste poliitikahuvi ei erine statistiliselt olulisel määral.

Lõhe meeste ja naiste poliitikahuvis pole seletatav erinevustega meeste ja naiste haridustasemes, materiaalsetes võimalustes või vaimsetes võimetes.

Küll aga leidsid Fraile ja Gomez, et üldiselt on sooline lõhe poliitikahuvis väiksem riikides, kus asjad soolise võrdsusega on paremini, kuigi Eesti on oma tagasihoidlike tulemustega soolise võrdsuse osas siinkohal erandlik.

Samas toetavad soolist võrdõiguslikkust edendavad poliitikad naiste poliitikahuvi suurenemist peamiselt täiskasvanueas.

Tüdrukud ja noored neiud seevastu on poliitikast jätkuvalt vähem huvitatud kui poisid ja noormehed, mis Fraile ja Gomez’i hinnangul viitab sellele, et lapsi ja noori kasvatatakse pigem traditsiooniliste pereväärtuste kui soolise võrdsuse vaimus.

Toimetaja: Marju HimmaMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Süüria konflikt on ajanud liikvele miljonid inimesed.Süüria konflikt on ajanud liikvele miljonid inimesed.
Lähis-Ida ähvardab vaimsete häirete epideemia

Sõda austab haruharva lahinguvälja piire. Käsikäes Lähis-Idas otsese sõjategevuse tõttu hukkunute arvuga on kasvanud hüppeliselt enesetappude hulk ning välditavate krooniliste haiguste ja vaimsete häirete esinemissagedus, näitab uus raport. "Kadunud sugupõlvest" on saamas sada aastat pärast esimese maailmasõja lõppu taas paratamatu reaalsus.

Päikese tuum pöörleb ühe korra nädalas

Päikese tuum teeb ühe täispöörde umbes ühe nädalaga. Nii nagu maakera ja teised taevakehad, pöörleb ka Päike ümber oma kujuteldava telje. Kuid kui taevakeha pole läbini tahke, nii nagu Päike seda polegi, siis tihtilugu pöörlevad eri kihid eri sügavusel eri kiirusel.

Esimese õistaime rekonstruktsioon.Esimese õistaime rekonstruktsioon.
Teadlased kirjeldasid kõigi lillede võimalikku esiema

Evolutsiooniteooriale vundamendi ladunud Charles Darwin nimetas lillede arengut "vastikuks mõistatuseks". Õistaimede fossiilid ilmusid saja miljoni vanustesse ladestustesse justkui üleöö. Sadu lilleliike kirjeldava andmebaasi aluseks võtnud teadlased järeldavad nüüd, et esimesi lilli võis näha Maal juba vähemalt 140 miljoni aasta eest.

Imiuss, kes kuulub Trichobilharzia perekonda. Noolega näidatud kohas on iminapp, millega parasiit end peremehe organismi külge kinnitab.Imiuss, kes kuulub Trichobilharzia perekonda. Noolega näidatud kohas on iminapp, millega parasiit end peremehe organismi külge kinnitab.
Teadlased leidsid Viljandi järvest suplejaid kimbutava imiussi vastsed

Eesti maaülikooli teadlased leidsid Viljandi järvest imiussi vastsed, kes võivad suplejatele tekitada sügelustunnet või punetust. Kuigi varem on seal taoliste sümptomite tekitajateks peetud sinivetikaid, võib viimastele proovidele tuginedes öelda, et põhjuseks on pigem parasiitide suur osakaal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.