Graafikud: maailm muutub üha tüsedamaks ({{commentsTotal}})

Keskmine kehakaal on maailmas viimase 35 aastaga oluliselt tõusnud.
Keskmine kehakaal on maailmas viimase 35 aastaga oluliselt tõusnud. Autor/allikas: jaywalt/Creative Commons

Liigse kehakaaluga seonduvad terviseprobleemid kimbutavad peaaegu iga kolmandat maailmas elavat inimest, näitab värske suuruuring. Seejuures on viimase 35 aasta jooksul kasvanud ka nende tõttu surevate inimeste arv.

"Liigse kehakaaluga seonduvatest tervisehädadest rääkides on läinud seni põhirõhk rasvunud inimestele. Kuid töö näitab, et umbes 40 protsenti liigse kehakaaluga seotud probleemide tõttu surnud inimestest seda tehniliselt tegelikult ei olnud," rõhutas uurimuse juhtivautor Ashkan Afshin, Washingtoni ülikooli globaaltervise professor ERR Novaatorile antud intervjuus. Kokku suri maailmas seetõttu 2015. aastal hinnanguliselt neli miljonit inimest. Haigena elatud aastate arv ulatus 120 miljonini

Kuigi viimastel aastatel on räägitud üha rohkem ka võimalusest, et kehamassiindeksi alusel ülekaaluliste või rasvunute liigituvate inimeste tervisenäitajad võivad olla korras, võib pidada seda müüdiks. "Erinevate tervisehädade tekke ja suremuse vähendamiseks on kõige parem, kui kehamassiindeks jääb 20 ja 25 vahele. Selle poole tasub püüelda. Seejuures tasub märkida, et vahemik on Maailma Terviseorganisatsiooni normaalkaalu suhtes kergelt nihkes," sõnas Afshin. Teisisõnu ei pruugi ka selle alumise piiri lähedal olev kehakaal kõige tervislikum.

Uurimus põhineb hiljutisel üleilmse haiguskoormuse uuringul. Projekti raames üritati viia kokku kõik maailma sagedamini esinevad haigused ja vigastused erinevate demograafiliste rühmadega. Mitte eriti üllatuslikult seostub liigne kehakaal kõige tugevamalt südame ja veresoonkonna haigustega. Nende arvele sai kanda kaks kolmandikku kõigist kehakaaluga seonduvatest surmadest. Sellele järgnesid diabeet ja neeruhaigused.

Kokku mõjutas liigne kehakaal 2015. aastas maailmas hinnanguliselt 2,2 miljardit inimest ehk toona umbes 30 protsenti maailma inimestest. Rasvunud täiskasvanuid ja laps elas maailmas vastavalt enam kui 600 miljonit ja peaaegu 108 miljonit. Seejuures kahekordistust rasvunute osakaal aastatel 1980–2015 rohkem kui 70 riigis. Seda nii täiskasvanute ja laste kui ka meeste ja naiste hulgas.

"Me ei näe enda andmete põhjal, et nende ülekaalulisuste arv lähiajal oma lae saavutaks. Teatud tasandil vihjab see, et seni appi võetud meetmed pole avaldanud vähemalt pikas perspektiivis veel loodetud mõju," nentis Afsin. Kuigi tänu paremale arstiabile on nii suremusrisk kui ka haigena elatud aastate arv inimese kohta hakanud vähenema, oleks professori sõnul märksa kulutõhusam tegeleda probleemi ennetamisega.

Kõige suurema rahvaarvuga 20 riigist oli rasvunud täiskasvanute ja laste osakaal kõige suurem vastavalt Egiptuses (35,3 protsenti) ja USA-s (12,7 protsenti). Kõige rohkem liigse kehakaaluga seostavaid surmajuhtumeid võis näha Venemaal.

Uurimus ilmus ajakirjas The New England Journal of Medicine.Vaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.