Komeedid tõid Maale ksenooni ({{commentsTotal}})

Komeete on tihti kahtlustatud selles, et need on toonud omal ajal Maale langedes siia suure osa meie planeedi praegustest veevarudest. Nüüd aga ilmneb värskest teadusuuringust, et võibolla on komeedid meile toonud ka tervelt 22 protsenti meie atmosfääris sisalduvast ksenoonist.

Ksenoon on stabiilsete väärisgaaside seas raskeim. Sel on üheksa teisendit ehk isotoopi, mille proportsioonide järgi püüavad teadlased selle päritolu hinnata.

Seni on suure osa Maa ksenooni päritolu jäänud aga mõistatuseks. Kuid möödunud aasta mais kogus kosmosesond Rosetta komeet 67P/Tšurjumov-Gerassimenko ümber madalorbiidil tiireldes andmeid, mis viitavad võimalikule lahendusele.

Bernard Marty Prantsusmaalt Lorraine'i ülikoolist ja ta kolleegid jõudsid neid andmeid analüüsides järeldusele, et komeedist lekkiv ksenoon on tõenäoliselt komeedi jäässe sisse külmunud juba Päikesesüsteemi tekkeaegadel.

Eriti tugeva lahendusviite annab aga asjaolu, et 67P ksenooni isotoopiline koostis vastab väga täpselt just sellele osale Maa pealsest ksenoonist, mille päritolu ei olnud seni teada.

Marty ja kaasautorid kaaluvad ajakirjas Science ka teisi võimalikke seletusi, kuidas võis ksenoon oma praeguses isotoopjaotuses Maa peale sattuda, kuid heidavad need kõik lõpuks kõrvale.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.