Kas külmaravi on tõhus viis treeningutest taastumiseks? ({{commentsTotal}})

Kui tahetakse pikemaajalist temperatuuri langust, madala temperatuuri hoidmist ning suurema piirkonna valu vähendamist, võiks kasutada külmavanne ja ülikülmravi külmakambrites, kus inimene kogeb väga lühikese aja jooksul kuni sajakraadist pakast.
Kui tahetakse pikemaajalist temperatuuri langust, madala temperatuuri hoidmist ning suurema piirkonna valu vähendamist, võiks kasutada külmavanne ja ülikülmravi külmakambrites, kus inimene kogeb väga lühikese aja jooksul kuni sajakraadist pakast. Autor/allikas: Scanpix/Ove Maidla

Sportlased sooritavad päevas mitmeid treeninguid ja tihti järjestikustel päevadel. Kuidas treeningutest parimal viisil taastuda, et vältida ülekoormust ja vigastusi, huvitab nii tippsportlasi kui harrastajaid. Sama küsimuse ees seisavad ka sportlastega tegelevad füsioterapeutid.

Tartu ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudis bakalaureusetöö kaitsnud Tiina Teder uuris teaduskirjanduse põhjal, kas külmaravi on efektiivne treeningjärgne taastumisviis ning millised on kõige paremad meetodid teraapia läbiviimiseks. 

Külmaravil on väga palju erinevaid vorme ja tegemist on üsna ebameeldiva protseduuriga, milles on endiselt palju ebaselgust teaduskirjanduse seisukohast.

Tiina Teder leidis bakalaureusetöös, et teraapia  läbiviimiseks on erinevaid võimalusi ning meetod tuleks valida vastavalt sportlikule erialale, sportlase eripäradele ja soovitud tulemusele.

“Kui külmaravi eesmärk on kiire temperatuuri langetamine ja lokaalse valu vähendamine, tuleks eelistada külmakotte ja jääd. Kui tahetakse pikemaajalist temperatuuri langust, madala temperatuuri hoidmist ning suurema piirkonna valu vähendamist, võiks kasutada külmavanne ja ülikülmravi külmakambrites,” selgitab Teder.

Enamikes, kuid mitte kõigis uuringutes on nähtud, et külm ei mõjuta liigeste liikumistunnetust, seega võib peale ravi naasta vabalt valitud tegevuste juurde. 

Samas on leitud, et kohene sportlik tegevus peale teraapiat kiirendab närviülekande kiiruse taastumist, mis omakorda võib pärssida teraapia efektiivsust. 

Teder toob välja, et külmaravi puhul on oluline teada ka raviga kaasnevaid ohte teraapia järgsel treeningul. Regulaarne külmaravi jõutreeningu järgselt võib vähendada jõutreeningu efektiivsust ja pärssida lihaste kasvamist. Samuti on peale külmaravi iseloomulik lihase omaduste muutumine, mis vähendab lihase kiiruslikke näitajaid, võimsust ja jõu genereerimisvõimet. 

Seega võib vigastuste risk koheselt peale ravi olla lühiajaliselt suurenenud ning ka sportliku soorituse tulemused võivad jääda madalamaks. 

Lisaks selgus teaduskirjanduse analüüsist, et külmaravi mõju turse alandamisele on uuritud vähe. 

“Edaspidi tuleks  uurida, milline on külma ja kompressiooni mõju eraldi ning milline koos. See aitaks selgitada, kumb faktor mängib turse alandamisel suuremat rolli. Samuti tuleks võrrelda külmavanni ja ülikülmravi taastumise kiirendamisel, kuid kasutades mõlema meetodi korral optimaalseid ravi kestvusi. Rohkem tuleks uurida ka jääkoti ja jäämassaaži mõju füsioloogilistest aspektidest lähtudes. See võimaldaks neid võrrelda külmavanni ja ülikülmraviga,” soovitas uuringu autor. 

Olgu meelde tuletatud, et treeningu järgselt on keha stressis ehk tasakaalust väljas, mistõttu on oluline leida õiged ja efektiivsed taastumismeetodid, mis mõjutaksid kogu organismi tervikuna. Taastumine tähendab, et keha on saavutanud oma esialgse tasakaalu ning võimeline sooritama sportliku soorituse samal või veel kõrgemal tasemel.

Kuigi paljud kasutavad pärast treeninguid külmaravi, on sporditeadlased senini selle tõhususes erinevatel arvamustel. Ühel meelel ollakse selles, et külmaravi langetab lihase temperatuuri ning vähendab lihasvalu- ja väsimust. Kuid verenäitajate, lihasjõu ja hüppevõime mõjutamise suhtes ollakse eri meelel. Elevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.