USA-Mehhiko müür teeks karuteene bioloogilisele mitmekesisusele ({{commentsTotal}})

Colorado rahvusmemoriaal USA-Mehhiko piiril, kus müür ja patrullimiseks mõeldud lai teesillutis on põhjustanud elupaikade killustumise, ohustades mitmete liikide heaolu.
Colorado rahvusmemoriaal USA-Mehhiko piiril, kus müür ja patrullimiseks mõeldud lai teesillutis on põhjustanud elupaikade killustumise, ohustades mitmete liikide heaolu. Autor/allikas: Matt Clark/Defenders of Wildlife

Juhul kui Ameerika peaks tõepoolest ehitama USA-Mehhiko piirile 3219 km pikkuse müüri, siis on see eelkõige väljakutse loomadele ja bioloogilisele mitmekülgsusele, mitte inimestele, kirjutab väljaanne BioScience. Selline müür tooks kaasa loomade elupaikade killustumise, seades niiviisi ohtu mitmete liikide heaolu.

Mõju populatsioonidele võib olla karm. Väiksemad loomade kogukonnad on sageli ajutise loomuga ja koosnevad enamasti üksikutest loomadest. Nad liiguvad erinevate populatsioonide vahel ja täiendavad neid nii arvuliselt kui ka geneetiliselt. Kui selline migratsioon müüriga ära lõigata, ei pruugi selle taastamine enam võimalik olla, märkis Arizona ülikooli teadlane Aaron Flesch.

Probleemid võivad tekkida isegi kohtades, kus on proovitud loomade vaba liikumist soodustada. "Isegi kui füüsilist seina või barjääri ei ole, kontrollitaks piire aktiivselt piiripatrullidega,“ selgitas teine Arizona ülikooli teadlane David Christianson.

Taolised patrullid võivad häirida loomade liikumist või muud tegevust. Lisaks sellele sõidavad patrullid sageli täpselt nende ohustatud loomade elukohtadesse, rääkis Christianson.

Mis kõige olulisem: tugevdatud piirikontroll ei pruugi olla eriti tõhus takistamaks nende liikumist, kelle jaoks see algselt mõeldud oli – inimeste.

Lõuna-Ameerika ninakaru. Autor: Albeiro Lopera/Reuters/Scanpix

Ettevõtte Transfrontier International Limited konsultant Jamie McCallum ja tema kolleegid Londoni zooloogiaseltsist panid 4–5 meetri kõrguste terasest tõketega kaitsealadele kaamerapüünised. Püüniseid kasutati selleks, et jäädvustada pildile imetajad, kes piiri ääres liiguvad.

Selgus, et näiteks ninakarusid ja puumasid leiti tugevama piirkontrolliga piirkondades vähem, mida ka teadlased eeldasid. Samas ei näidanud fotojäädvustused seda, et inimsmugeldajaid või illegaalseid immigrante oleks tugevama kontrolli tõttu piiri ääres vähemaks jäänud.

"Ma arvasin, et sellel [tõketel – toim] on vähemalt mingisugunegi mõju, isegi kui see ei ole statistiliselt oluline. Aga sellist mõju me ei tuvastanud."

- Jamie McCallum, uurija

Kuigi selles valdkonnas on vaja teha veel üksjagu tööd, on see märk, et müürid ei takista inimestel üle piiride liikumist. "Ma arvasin, et sellel [tõketel – toim] on vähemalt mingisugunegi mõju, isegi kui see ei ole statistiliselt oluline. Aga sellist mõju me ei tuvastanud," nentis McCallum.

Toimetaja: Merit Maarits, Greete PalmisteElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.