Pokaal veini päevas tugevdab südant – nii must-valge see siiski pole ({{commentsTotal}})

Paljud inimesed usuvad, et klaas veini õhtusöögi kõrvale või väike kogus mistahes alkoholi iga päev kaitseb neid südamehaiguste eest. Värskest teadusartiklist tuleb aga välja siiski muud: ükski uuring pole nii mustvalge, et taolist seost väita.

Aastate jooksul on erinevad uuringud väitnud, et väikeses koguses alkoholi tarbivatel inimestel võib esineda vähem südamehaigusi.

Ajakirjas Journal of Studies on Alcohol and Drugs ilmunud artikkel analüüsis nende uuringute tulemusi kriitilise pilguga.

Kanadas asuva Victoria ülikooli teadlased võtsid ette 45 varasema kohordi uuringu andmed ning nende analüüs näitab, et liiga üldistavate järelduste tegemine võib olla olnud ekslik.

Peamine probleem kõigi alkoholi ja südamehaiguste riski uuringute puhul on asjaolu, et see võtab arvesse inimeste praeguse tarbimisharjumuse, kuid mitte varasemat. Väga vähe on näiteks neid inimesi, kes on eluaeg olnud täiesti karsked.

Näiteks täiskarsked inimesed võivad sealjuures olla endised alkoholitarbijad või isegi alkohoolikud või võivad nad olla valinud karskuse terviseprobleemide tõttu.

Need, kes on 55. eluaastaks alkoholist loobunud, on enamasti olnud enne seda siiski alkoholitarbijad. Seega puudub n-ö kontrollgrupp, mille alusel öelda, et täiskarskusega võrreldes on mõõdukas alkoholitarbimine tervisele kasulik, või vastupidi.

Edasi leidsid teadlased, et eakamad inimesed, kel tervis korras, võtavadki õhtusöögi kõrvale klaasi veini, kuid kas nad on sellepärast tervemad või oleks nad terved ka ilma selle pokaali veinita, jääb enamasti taolistes uuringutes ütlemata.

Uuringu üks autoritest Tim Stockwell tõi välja, et inimesed üldiselt vähendavad alkoholijoomist vanemaks saades. Seda ka siis, kui neil on tervis korras ja nad ei võta ravimeid, mis välistaksid alkoholitarvitamise.

Seega tegu on üldjuhul lihtsalt tervemate inimestega, kes lubavad endale natuke alkoholi.

Stockwelli uurimisrühm leidis varasemaid andmeid analüüsides, et nende hulgas, kes praegu tarbivad kuni kaks ühikut alkoholi päevas, on suremus südamehaigustesse väiksem.

Samas aga pikaajaliste uuringute andmetest, milles uuriti alla 55-aastaste alkoholitarbimist ja seda jälgiti pikema aja vältel, selgus, et neil inimestel ei ole väiksemat südamehaiguste esinemist või sellesse suremist. Seega pikaajaline, kas või mõõdukas alkoholitarbimine ei vähenda südamehaiguste riski.

Värske artikli sõnum on ennekõike üks: varasemad uuringud, mis on näidanud positiivset seost mõõduka alkoholitarbimise ja hea tervise vahel, võivad sageli eksitada just seepärast, et jätavad arvestamata väga palju lisategureid, mis statistikat mõjutavad.

Seega pole tõestatud, et väike kogus alkoholi iga päev teeks meie südamele head, nagu pole tõestatud ka vastupidist. Küll aga on jätkuvalt positiivne mõju kehale liikumisel, tervislikel toitumisharjumustel ja rõõmsal ellusuhtumisel.

Toimetaja: Marju HimmaElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.