Kopratamm hoiab jõevee jaheda ({{commentsTotal}})

Kui kobras ehitab jõe peale tammi, langeb jõevee maksimumtemperatuur, hoides seega ära soojatundlike kalade kahjustusi.

Ameerika teadlaste avastus on üsna üllatav. Varem eeldati, otse vastupidi, et kobraste tammiehitus tõstab jõevee temperatuuri. Jõepervelt langetatud puude jahe vari vee kohalt seetõttu ju kaob.

Teadlased eesotsas Nicholas Weberiga uurimisasutusest Eco-Logical Research jälgisid kaheksa aasta jooksul Oregoni osariigis voolava Bridge Creeki jõe temperatuuri 34-kilomeetrisel lõigul 23 vaatluspaigas. Selle aja jooksul kasvas sealsete kopratammide arv 24lt 120le.

Selgus, et kaheksa aastaga langes jõevee temperatuur keskmiselt 2,6 °C. Tammide toimel vähenes ka temperatuuri ööpäevane kõikumine.

Weber ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et neisse jõgedesse, mille vesi on inimtegevuse toimel soojenenud ja kus elab soojakartlikke kalu, võiks asustada kopraid või rajada kunstlikke kopratamme.

Pole aga selge, miks tammid temperatuuri alandavad. Võibolla on asi lihtsalt selles, et tammide taga üles paisutatud suurte veehulkade üles soojendamiseks kulub päikesel rohkem aega.

Igal juhul võivad kopratammide üle rõõmustada peale kalade ka paljud muudki olendid. On teada, et need loomtegevuse toimel tekkinud rajatised soodustavad üleüldse kohaliku elurikkuse alalhoidu.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Teadlased: suurem liigirikkus lõunas tähendab suuremat ohtu kiskluse läbi hukkuda

Bioloogidele on seni olnud üldteada, et ekvaatori poole liikudes eluslooduse liigiline mitmekesisus suureneb. Sel nädalal maailma ühes mainekamas teadusajakirjas Science ilmunud artiklis näitasid 40 teadlast 21 riigist liblikaröövikute näitel aga seda, et suurem liigirikkus ekvaatoril tähendab ka suuremat tõenäosust kiskluse kaudu hukka saada.

Kopratamm hoiab jõevee jaheda

Kui kobras ehitab jõe peale tammi, langeb jõevee maksimumtemperatuur, hoides seega ära soojatundlike kalade kahjustusi.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.