Uuring: kuuejalgne toidutootmine on kanade pidamisest keskkonnasäästlikum ({{commentsTotal}})

Kilgifarm Tais.
Kilgifarm Tais. Autor/allikas: Afton Halloran

Kuuejalgne toit ehk putukad, millest loodetakse tulevikus olulist toidulaualisa, maitsevad natuke nagu kanaliha. Kuid kas nende tööstuslik kasvatamine toob keskkonnale suurema koormuse kui kanalad, seda uurisid Taani teadlased.

Üha intensiivistuval toidutootmisel on keskkonnale suur mõju, mistõttu on oluline teada kui palju üks või teine tootmisviis, näiteks loomakasvatus, keskkonda mõjutab.

Kopenhaageni ülikooli teadlased tegid uuringu, milles hindasid Tai kilgifarmide mõju keskkonnale ning leidsid, et see on keskkonnasäästlikum kui näiteks kanalad. Kuid on ka arenguruumi.

Ühtekokku analüüsiti 15 erinevat keskkonnamõju, teiste hulgas näiteks mõju kliimamuutustele, ressursside ammendumisele ja eutrofeerumisele (keskkonna rikastumine taimede toitainetega, mis mõjutab negatiivselt teisi organisme).

Peamine mõjutegur, mille tõttu on putukafarmid keskkonnasäästlikumad, seisneb asjaolus, et sööda töötlemine ümber loomseks valguks on tõhusam. Just see protsess on ühine nii kana- kui putukakasvatuses.

Hinnati kui palju söödavat kasvatasid kilgid võrreldes kanadega ning kui palju selles oli loomset valku. Võrreldes kanadega oli kilkidega loomse valgu tootmine tõhusam.

Samas aga sisaldavad nii kana- kui putukasöödad sageli ühtviisi maisi ja sojat, mille kasvatus toob omakorda kaasa keskkonnamõju. Seega leiavad uuringu autorid, et vaja on leida muid söödaallikaid, ennekõike taimi ja jääkprodukte, millega putukaid sööta.

Kas teadsid et:

  • Tais on putukakasvatusega tegeletud üle 20 aasta.
  • üle riigi tegutseb enam kui 20 000 putukafarmi.
  • söögiks tarvitatakse enam kui 2000 liiki putukaid.
  • enamikku putukatest korjatakse loodusest, kuid umbes üheksat liiki kasvatatakse ka söödaks ja toiduks.

Munemisaedik kilgifarmis. Autor: Afton Halloran

Uuring valmis osana GREEiNSECT projektist, millega uuritakse putukate kasutamise võimausi rohemajanduse edendamiseks. Projekti rahastab Taani välisministeerium.

Toimetaja: Marju HimmaElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.