Ühe minuti loeng: kuidas kasutab kunst massimeediat? ({{commentsTotal}})

20. sajandi kunstnikest ja filmitegijatest visionäärid uskusid tuleviku meediumitest väga palju. Kui hästi kaasaegne kunst massimeedia demokraatlikkust ära kasutada oskab, selle üle mõtiskleb kuraator ja kunstnik Sandra Jõgeva.

On öeldud, et audio-visuaalne meedia on viimase 150 aasta jooksul üle võtnud ühiskonnas koha, mis kuulus omal ajal muu hulgas nii kirjandusele ja teatrile. Audio-visuaalse meedia all mõeldakse üldiselt fotograafiat, filmi, raadiot, televisiooni ja multimeediat. Loomulikult on see üleminek olnud sujuv. Näiteks foto leiutati aastal 1839. Televisioon saavutas oma massimeediumi staatuse 1960. aastatel ja sõna massimeediagi on pärit sellest ajast.

Viimase 20–30 aasta jooksul on alanud interneti ja interaktiivse multimeedia võidukäik, mis on tõrjunud näiteks televisiooni tema seniselt troonilt. Sotsiaalmeedia ja platvormid nagu Netflix ja Youtube on niivõrd populaarsed, et kaasaegseid telesarju toodetakse juba eos koos netis väljundi leidvate nn kõrvaltoodete, näiteks kõigi sarja peategelaste videoblogide või Youtube'i kanalitega.

Saja aasta tagused visionäärid uskusid tuleviku meediumidest väga palju. Näiteks legendaarne nõukogude filmitegija Dziga Vertov uskus, et film ja raadio, mis olid tollal väga mõjukad, on kõigest vaheastmed tuleviku kunstivormi suunas, mida ta nimetas "raadiosilmaks". Ta uskus, et see saab ühendama kõiki maailma proletaarlasi ja aitama kaasa kommunismi levikule üle maailma. Dziga Vertov ennustas seega televisiooni ette juba aastal 1925.

Tegelikult oli tal õigus. Samamoodi oli õigus Andy Warholil, kes 1960. aastatel ütles välja ikooniliseks saanud mõtte: "Tulevikus on igaüks kuulus 15 minutit". Ette valmistades ja kureerides eelmisel suvel toimunud Andy Warholi näitust Pärnu Muuseumis koos Marian Kivilaga, intervjueerides New Yorgis Warholi kaasaegseid, tegelesin nende küsimustega ja jõudsin järeldusele, et tegelikult ennustas Warhol ette just nimelt kõige kõnekamat ja mõjuvõimsamat osa tänapäeva teletoodangust. Nimelt tõsielusarju.

Warhol ise jumaldas nii kino kui ka televisiooni. Ta tootis 1960–1970. aastatel sadu lühemaid ja pikemaid mängufilme ning sai kaheksakümendatel võimaluse teha ka telesaateid nii New Yorgi kohalikus kaabeltelevisioonis kui ka alles tärkavas MTV-s. Kahjuks ta suri ootamatult 1988. aastal ja see katkestas ta karjääri teletegijana.

Warholi mängufilmides osalesid amatöörnäitlejad. Inimesed, kes olid sattunud tema mõjuvälja ja legendaarsesse stuudiosse, mida kutsuti Factoryks.

Transvestiidid, probleemsed rikkad pärijannad, narkomaanid – üldjuhul kas väga ilusad või siis väga dramaatilised. Warholile meeldisid inimesed, kellel oli palju probleeme ja ke neist lakkamatult rääkisid. Üldiselt on see retsept ka kaasaegse tõsieluseriaali karakterite valikuks.

Iroonilisel kombel kutsus just Warhol oma telesaadetesse, näiteks tema kuulsat tsitaati meelde tuletavasse "Andy Warhol's 15 minutes" lisaks popstaaridele, modellidele, näitlejatele, moe-ja meigikunstnikele ka puhtaid intellektuaale, tuntud kirjanikke, heliloojaid, kunstnikke ja kunstikriitikuid.

Lisaks Warholile oli prohvet ka Dziga Vertov. Võib tõepoolest öelda, et kogu maailma töölisi ühendab huvi maailma kuulsaimate tõsielustaaride vastu nagu perekond Kardashianid või valge rämpsy perekond Alabama osariigist, keda tunti seriaalist pealkirjaga "Here Comes Honey Booboo", kelle kuulsaim liige on endine minimiss.

Eestis võiks tuua näiteks viimase aja sensatsiooni: "Prooviabielu" osaleja Kalvi-Kalle. Lõpetamata põhiharidusega maanoormehe, kes just oli külaliseks Eesti nähtavaimas vestlussaates, Mihkel Raua "Kolmeraudses".

Võib öelda, et kaasaegne televisioon on äärmiselt demokraatlik ning selle lävepakk on näiliselt ülimadal. Sotsiaalmeedia puhul veel eriti.

Ühtlasi tekib küsimus: kuidas kaasaegne kunst seda võimalust ära kasutab?

Põikaks veel korraks tagasi ajalukku, aega Dziga Vertovi ja Andy Warholi vahel. Nimelt oli Itaalias 1940–1950. aastatel kunstiliikumine nimega spatsialistid. Selle asutaja ja ideoloog Lucio Fontana luges aastal 1952 ette otseeetris "Spatsialismi manifesti televisioonile" ette Itaalia televisiooni otseeetris, uskudes, et televisioon ja kunst hakkavad omavahel koostööd tegema.

Paraku olid Fontana enda teosed totaalselt abstraktsed ja kahtlemata laiadele rahvahulkadele arusaamatud. Tema vaimustust televisiooni ja kunsti koostööst tulevikus võib seostada ainult sellega, et tollal oli televisioon Itaalias niivõrd uus asi, et keegi ei suutnud ette kujutada, milline võitlus turu ja reklaamirahade pärast selles meediumis tegelikult käib. Ameerikas oli see selleks ajaks, 1940. aastate lõpus ja 1950. aastate alguses juba ammu selge.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.